Справа № 128/3484/25
01.09.2025 м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Васильєва Т.Ю., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції № 5 Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшли вищевказані адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.11.2015 № 1376, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» зазначається суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Наданий протокол та долучені до нього документи таким вимогам не відповідають.
Так, ч. 1 ст. 173-2 КпАП України передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, в редакції, чинній з 19.12.2024.
Обов'язковими ознаками об'єктивної сторони даного правопорушення є діяння (будь-які дії фізичного, психологічного чи економічного характеру, в тому числі погрози та образи), його шкідливі наслідки (шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, яка була завдана) та причинний зв'язок між діянням та наслідками.
Згідно наданого протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 668155 від 19.08.2025, 19.08.2025 близько 16:00 год ОСОБА_1 перебуваючи за місцем свого проживання разом із сестрою ОСОБА_2 , відносно якої вчинив насилля в сім'ї, яке виражалось в погрозах фізичною розправою та висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою.
Однак у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено всіх ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого у статті 173-2 КУпАП, а саме, що внаслідок вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю його сестрі ОСОБА_2 , чи зазнала вона такої шкоди в її письмових поясненнях також не зазначено.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У наданому протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності, однак відсутні відомості коли саме його було притягнуто до адміністративної відповідальності та за вчинення якого адміністративного правопорушення. а також матеріалах справи відсутня належним чином засвідчена копія постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. При цьому такі обставини мають значення для встановлення обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, тобто чи вірно кваліфіковано дії ОСОБА_1 .
Також, у наданому суду протоколі про адміністративне правопорушення зазначено про відмову від пояснень та підпису ОСОБА_1 в присутності понятих, якими зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , однак ОСОБА_2 зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення потерпілою особою. Суд зазначає, що статус понятого та потерпілого не може бути поєднано в одній особі, однак з наданого протоколу не є можливим встановити, що це різні особи.
Окрім цього, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено копію письмових пояснень ОСОБА_2 , в яких вона зазначила, що ОСОБА_1 наніс їй два удари в область обличчя і вона відразу впала, однак доказів відсутності кримінального правопорушення за вказаними обставинами щодо нанесення ударів, тобто відомостей щодо того, чи спричинили вони тілесні ушкодження, якщо так, то чи вирішувалось питання стосовно тілесних ушкоджень, в матеріалах справи не міститься. Натомість в матеріалах справи наявна копія протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 19.08.2025, в якому потерпіла ОСОБА_2 зазначає про вчинення домашнього насильства психологічного та фізичного характеру відносно неї. Однак інформація про те, чи було внесено відомості по даній заяві до Єдиного реєстру досудових розслідувань та чи здійснюється по даному факту кримінальне провадження, відсутня. За вказаних обставин суд не може встановити, чи не притягується особа двічі до відповідальності за те ж діяння.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості самостійно збирати докази щодо наданого суду протоколу про адміністративне правопорушення. В інакшому випадку самостійне збирання доказів судом ставитиме під сумнів справедливість, а отже безсторонність, судового розгляду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складанні, оскільки за наслідками таких встановлених недоліків немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу.
Тому суд, у відповідності до положень ст.ст. 268, 277 КУпАП, вважає необхідним даний адміністративний матеріал повернути до Відділу поліції № 5 Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій областідля належного оформлення.
Суд звертає увагу на строки розгляду адміністративних матеріалів, тому роз'яснює необхідність терміново усунути вказані недоліки та направити матеріали на розгляд суду.
Керуючись ст. ст. 256, 268, 278 КУпАП, суд,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, повернути до Відділу поліції № 5 Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: