Рішення від 02.09.2025 по справі 524/11769/25

Справа № 524/11769/25

Провадження №2-а/524/116/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.09.2025 року Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі: головуючого - судді Нестеренка С.Г., за участі секретаря судового засідання Сінельнік В.О, розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчук Полтавської області адміністративну справу за позовом Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (в особі Кременчуцького відділу) до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення примусового видворення,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (в особі Кременчуцького відділу) з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою забезпечення примусового видворення, в якому позивач просив затриматиЗатримати громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що 04 червня 2025 року було виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який не звертався до підрозділів Державної міграційної служби України із заявою щодо документування або про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового чи тимчасового захисту. У зв'язку із відсутністю законних підстав для перебування відповідача на території України Кременчуцьким відділом УДМС в Полтавській області 04 червня 2025 року прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким останнього зобов'язано виїхати за межі України до 01.07.2025 р. Вказане рішення відповідач не виконав у зв'язку із чим, 02.09.2025 р. Кременчуцьким відділом УДМС в Полтавській області було прийнято рішення про його примусове видворення за межі території України.

Посилаючись на те, що відповідач не виконав рішення про примусове повернення без поважних причин, втратив підстави для законного перебування в Україні, не має постійного місця проживання, офіційного джерела доходів, а також достатнього фінансового забезпечення для проживання в Україні та для виїзду за межі України, позивач вважав, що є всі підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.

У судове засідання сторони та їх представники не прибули. Представник позивача - Шевченка В.С., відповідач ОСОБА_3 та його представник ГрубаА.С., просили розглянути справу за їх відсутності, представник позивача позов підтримав, просив задоволдьнити, відповідач та його представник з позовом не погодилися.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.

У червні 2025 року було виявлено у м. Кременчук громадянина Республіки Азнрбайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

04 червня 2025 року Кременчуцьким відділом УДМС в Полтавській області з метою забезпечення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким останнього зобов'язано виїхати за межі України до 01.07.2025 р.

Вказане рішення відповідач не виконав.

02.09.2025 р. Кременчуцьким відділом УДМС у Полтавській області відповідно до частини першої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» прийнято рішення про примусове видворення за межі території України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч.1,3 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Згідно до частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Частиною 1, 11 статті 289 КАС України встановлено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу. Строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

Верховним Судом, зокрема, у постановах від 7 листопада 2019 року у справі №367/2334/19, від 8 серпня 2019 року у справі №362/1634/19, від 27 лютого 2020 року у справі №585/2811/19, від 20 жовтня 2020 року у справі №743/1027/18 зазначено, що затримання відповідача, незважаючи на серйозність заходу, з огляду на встановлені судами попередніх інстанцій фактичні обставини, є цілком виправданим, оскільки в цьому випадку застосування інших, менш суворих заходів, буде недостатнім для гарантування виконання відповідачем певних обов'язків, пов'язаних із залишенням території України.

Суд відзначає, що обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та які унеможливлюють примусове видворення за межі України, в судовому засіданні не встановлено.

Також не встановлено обставин, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту». Крім того, відповідач не звертався до Управління Державної міграційної служби в Полтавській області із заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.

З огляду на те, що відповідач не має законних підстав для перебування на території України, не має офіційного джерела доходу та зареєстрованого місця проживання в Україні, є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, що підтверджується його ухиленням від добровільного виїзду.

За таких обставин суд вважає, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 9, 14, 72-78, 132, 134, 139, 241-246, 250, 255, 289, 293-295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління ДМС України в Полтавській області - задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Повний текст рішення виготовлено 02 вересня 2025 року. Рішення може бути оскаржено до Другого Апеляційного Адміністративного суду протягом десяти днів з дня виготовлення (проголошення). Рішення набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи Апеляційним судом, якщо рішення не скасовано.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Суддя: