П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 вересня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/10332/25
Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І. Дата і місце ухвалення: 24.06.2025р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
при секретарі - Гудзікевич Я.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій, -
В квітні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 03 травня 2024 року №18586/15-32-24-05 на суму 435036 грн., №18592/15-32-24-05 на суму 45440 грн., №18593/15-32-24-05 на суму 1020 грн., №18599/15-32-24-05 на суму 42750 грн., №18587/15-32-24-05 на суму 340 грн., №18588/15-32-24-05 на суму 680 грн., №18589/15-32-24-05 на суму 663899,50 грн., вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.05.2024р. №18597/15-32-24-05 на суму 338594 грн., рішення про застосування штрафних санкцій від 03.05.2024р. №18595/15-32-24-05 на суму 338594 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з 01.01.2016р. він перебував на обліку Головному управлінні ДПС в Одеській області як фізична особа-підприємець, дата зняття з обліку - 03.07.2020р. Позапланову невиїзну перевірку, за наслідками якої Головним управлінням прийнято спірні податкові повідомлення-рішення, вимогу про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій, проведено відповідачем у березні 2024 року, тобто через 3 роки 8 місяців 20 днів з моменту припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 . При цьому, статтею 44 ПК України передбачено обов'язок платника податків забезпечити зберігання документів, пов'язаних з виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 1095 днів з дня надання податкової звітності, для складання якої використовувалися зазначені документи. Позивач зазначав, що з моменту подання ФОП ОСОБА_1 останньої декларації 03.07.2020р. до проведення перевірки 22.03.2024р. пройшло 1335 днів. А відтак, строки для проведення позапланової документальної перевірки ФОП ОСОБА_1 закінчилися 03.07.2023р. Позивач стверджував, що акт перевірки від 22.03.2024р. №10650/15-32-24-05-09/ НОМЕР_1 він не отримував, оскільки копію акту податковим органом надіслано за адресою, за якою ОСОБА_1 не проживав.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення від 24.06.2025р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що при вирішенні спору суд першої інстанції необґрунтовано виходив з того, що ОСОБА_1 не надав до перевірки оригінали документів, що становлять предмет перевірки. Апелянт стверджує, що документальна позапланова перевірка у ФОП ОСОБА_1 розпочалася ще 02.06.2021р., коли він отримав від Головного управління ДПС в Одеській області лист №5361/КПР/15-32-07-12-09, в якому зазначалося, що у зв'язку з надходженням від Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про припинення господарської діяльності від 03.07.2020р., відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України буде проводитися документальна позапланова перевірка ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, за період з 01.01.2017р. по 03.07.2020р. та дотримання вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за період з 01.01.2017р. по 03.07.2020р. У серпні 2021 року ФОП ОСОБА_1 надав особисто до канцелярії Головного управління ДПС в Одеській області належним чином завірені копії витребовуваних документів. З вказаного слідує, що документальна перевірка у 2024 році проведена Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі належним чином завірених копій документів, наданих позивачем.
Також, апелянт посилається на те, що на підставі підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022р. №2260-ІХ, з 27 травня 2022 року у Головного управління ДПС в Одеській області відновився термін для проведення позапланових документальних перевірок і з вказаної дати відповідач мав розпочати проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 з підстав, визначених п.п.78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України. Однак, у спірних правовідносинах відповідну перевірку відповідач розпочав з 11.03.2024р.
Посилається апелянт і на те, що у відповідності до вимог ст.102 ПК України Головне управління ДПС в Одеській області мало право на проведення позапланової документальної перевірки ФОП ОСОБА_1 з 19.11.2019р. (з урахуванням заборони на проведення перевірки з 18.03.2020р. по 26.05.2022р.), а не за період з 01.01.2017р.
Головне управління ДПС в Одеській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу ФОП ОСОБА_1 залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач зазначає, що сам факт припинення статусу ФОП не робить перевірку протиправною, оскільки ПК України зобов'язує податковий орган провести остаточні контрольні заходи перед зняттям такого платника з обліку ЄСВ. Встановлений статтею 102 ПК України строк у 1095 днів підлягає обчисленню з урахуванням зупинення його перебігу на періоди дії карантину та воєнного стану. З урахуванням зупинення строків давності з 18.03.2020р. по 01.08.2023р. перевірка та донарахування податкових зобов'язань здійснені в межах дозволеного періоду. Також, Головне управління зазначало, що пункт 44.3 статті 44 ПК України вимагає зберігати документи не менше 1095 днів, а у разі ліквідації платника - не менше 1825 днів (5 років) до передачі їх до архіву. ФОП ОСОБА_1 припинив діяльність у 2020 році, а тому був зобов'язаний зберігати документи щонайменше до 2025 року і протягом вказаного періоду податковий орган мав право їх витребувати та перевірити. Наслідком ненадання документів, у відповідності до п.44.6 ст.44 ПК України, є презумпція їх відсутності. Ні суду першої, а ні суду апеляційної інстанцій ОСОБА_1 не надав будь-яких первинних документів, які могли б спростувати висновки акту перевірки. До того ж, у судовому засіданні під час розгляду справи в суді першої інстанції позивач визнав відсутність у нього первинних документів. Під час проведення перевірки Головне управління ДПС в Одеській області використало лише ті первинні документи, які ОСОБА_1 надав у 2021 році на запит контролюючого органу. Виявлені порушення ґрунтуються, зокрема, на інформації з документів, що були у розпорядженні у платника. За таких обставин, апелянт позбавив себе можливості спростувати податкові донарахування, не забезпечивши збереження та подання доказів на підтвердження своїх даних обліку.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 22.07.2009р. був зареєстрований фізичною особою-підприємцем (запис №25390000000000950), дата проведення державної реєстрації припинення 04.03.2020р., та повторно зареєстрований 16.03.2020р. запис №25550000000015845, дата проведення державної реєстрації припинення 02.07.2020р.
Головним управлінням ДПС в Одеській області направлено ОСОБА_1 запит від 02.06.2021р. №5361/КПР/15-32-07-12-09, в якому зазначалася, що у зв'язку із надходженням від Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про припинення господарської діяльності від 03.07.2020р. №2015190700082, відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України буде проводитися документальна позапланова перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби за період з 01.01.2017р. по 03.07.2020р. та дотримання вимог Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за період з 01.01.2011р. по 03.07.2020р. Для проведення позапланової документальної перевірки потрібно надати письмові пояснення щодо: отриманого доходу, який відноситься до загального річного оподаткованого доходу у перевіряємий період; про наявність у власності рухомого та нерухомого майна; перелік об'єктів, де здійснюється діяльність суб'єкта, місце розташування виробничих, торгових точок, складських приміщень, транспортних засобів, земельних ділянок (у власності та користуванні, у т.ч. на умовах оренди); транспортування товарно-матеріальних цінностей (навантажувальних та розвантажувальних робіт); та наступні первинні документи: книги обліку доходів та витрат (форма 10); копії дозвільних документів, ліцензій (при наявності); договори на оренду приміщення, де здійснюється діяльність або право власності; перелік постачальників та покупців товарів/послуг, договори постачання послуг/товарів; виписки з банку про рух грошових коштів із зазначенням реквізитів постачальників, покупців, цільового призначення платежів; накладні, товарно-транспортні накладні, товарні чеки, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі, розрахункові документи (чеки, квитанції та інші); інші первинні документи, пов'язані з підприємницькою діяльністю, нарахуванням і сплатою податків та інших платежів до бюджету у перевіряємий період. Про дату початку та терміни проведення перевірки буде повідомлено в копії наказу на проведення перевірки в порядку, передбаченому п.42.2 ст.42 ПК України.
На виконання запиту ОСОБА_1 09.08.2021р. надав до контролюючого органу відповідь з копіями первинних документів.
29.01.2024р. заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області прийнято наказ №695-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 », яким на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.79.1 ст.79, п.82.2 ст.82 ПК України, у зв'язку з надходженням від Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 02.07.2020р. №25550050001015845, наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , з 11 березня тривалістю 5 робочих днів. Перевірку наказано провести за період з 01.01.2017р. по 04.03.2020р. та з 16.03.2020р. по 02.07.2020р. з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017р. по 04.03.2020р. та з 16.03.2020р. по 02.07.2020р. з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
29.01.2024р. контролюючим органом сформовано повідомлення №72/15-32-24-05-14 про проведення перевірки.
02.02.2024р. за №1401/КПР/15-32-24-05-06 Головним управлінням ДПС в Одеській області направлено запит платнику податків ОСОБА_1 щодо надання первинних документів: книги обліку доходів та витрат; книги обліку розрахункових операцій; ліцензії (дозволи тощо) на право здійснення діяльності за перевіряємий період; виписки банків по розрахунковим рахункам; трудові, цивільно-правові договори, табелі обліку робочого часу, відомості нарахування та виплати заробітної плати, заяви про застосування податкової соціальної пільги; накладні на придбання ТМЦ, товарно-транспортні накладні, рахунки, рахунки-фактури, товарні чеки, акти купівлі-продажу, кошториси на виконані роботи, акти виконаних робіт, акти прийому-передачі та документи, що підтверджують сплату за товари, роботи, послуги; транспортування товарів (послуг), вказати посередників у транспортуванні, оформлення довіреностей на отримання ТМЦ (посадові та/або службові особи, що отримували (відпускали) ТМЦ); договори оренди приміщення, де здійснюється діяльність або право власності; договори з постачальниками та/або покупцями товару, робіт та послуг; залишки товарно-матеріальних цінностей по початок та кінець перевіряємого періоду; дебіторська та кредиторська заборгованість по постачальникам та покупцям на початок та кінець перевіряємого періоду; та інші оригінали первинних документів (завірені копії документів), пов'язаних із провадженням господарської діяльності, нарахуванням і сплатою податків та інших платежів до бюджету.
Вказані наказ, повідомлення та запит направлено на податкову адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , та отримано ним 16.02.2024р., що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
15.03.2024р. Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт №1371/15-32-24-05 про ненадання ОСОБА_1 документів до перевірки.
У період з 11.03.2024р. по 125.03.2024р. посадовою особою Головного управління ДПС в Одеській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017р. по 04.03.2020р. та за період з 16.03.2020р. по 02.07.2020р., з питань правильності нарахування, обчислення та плати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017р. по 04.03.2020р. та за період з 16.03.2020р. по 02.07.2020р., за результатами якої складено акт від 22.03.2024р. № 10650/15-32-24-05-09/ НОМЕР_1 .
У висновках акту перевірки зафіксовано наступні порушення:
- п.291.4 ст.291, п.п.293.4.4 п.293.4 ст.293, п.п.298.2.3 п.298.2 ст.298 ПК України, внаслідок чого донараховано єдиного податку в сумі 34200 грн., в тому числі за І квартал 2018 року - 34200 грн.;
- п.44.1, п.44.3 ст.44, п.85.2 ст.85 ПК України, п.1.2, п.2.1, п.2.2, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. за № 168/704, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-ХІV - не надання до перевірки первинних документів в повному обсязі та забезпечення їх зберігання;
- п.177.2, п.177.4 ст.177, п.167.1 ст.167 ПК України, внаслідок чого занижено податок на доходи фізичних осіб, який сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, за перевіряємий період у загальній сумі 545 284 грн., в т.ч. 2018 р. -206713 грн., 2019 р. - 267749 грн., 2020 р. - 70822 грн.;
- п.п.49.18.5 п.49.18 ст.49, п.176.1 ст.176 ПК України, не надано до органу ДПС декларації про майновий стан і доходи за 2018, 2019, 2020 роки;
- п.177.2, п.177.4 ст.177, п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, внаслідок донараховано військового збору в сумі 45440 грн., в т.ч. за 2018 р. - 17226 грн., 2019 р. - 22312 грн., 2020 р. - 5902 грн.;
- п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, п.167.1 ст.167, п.п.168.1.1, пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.п. «а» п.176.2 ст.176 ПК України, ФОПП ОСОБА_1 не перераховано до бюджету утриманий податок на доходи фізичних осіб у сумі 182,81 грн.;
- п.181.1 ст.181, п.183.4 ст.183, п.п. «б» п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.202.1 ст.202 ПК України, внаслідок чого донараховано податок на додану вартість в сумі 435036 грн., в тому числі за 2018 рік - 55603 грн., за 2019 рік - 299703 грн., за 2020 рік - 79730 грн.;
- п.2 ч.1 п.7 ст.7, п.5 ст.8, п.8 ст.9 Закону України'Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» занижена сума єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу на суму 338594 грн., у т.ч. за 2018 рік - 137602 грн., за 2019 рік - 154234 грн., за 2020 рік - 46758 грн.;
- п.п.16.1.7 п.16.1 ст.16, абз.4 п.63.3 ст.63 ПК України ФОПП ОСОБА_1 не надав до податкового органу за місцем реєстрації повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП.
Зокрема, в акті перевірки зазначено, що ФОП ОСОБА_1 мав господарські відносини (надання розважальних послуг) з: Управлінням культури Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 33909918), яке перебуває на обліку в Подільській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області з 26.01.2008р. як неприбуткова організація; з Одеською дорожньою організацією профспілки залізничників і транспортних будівельників України (код ЄДРПОУ 02659507), яка перебуває на обліку в Приморській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області з 29.03.2000р. як неприбуткова установа; з Об'єднаною профспілковою організацією Одеської дирекції залізничних перевезень (код ЄДРПОУ 25828160), яка перебуває на обліку в Приморській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області з 24.03.2000р. як неприбуткова установа.
Так, відповідно банківських виписок у І кварталі 2018 року на розрахунковий рахунок позивача надійшли кошти в сумі 228000 грн. за надання розважальних послуг від підприємств, які не є платниками єдиного податку:
- 15.02.2018р. від Одеської дорожньої організації профспілки залізничників і транспортних будівельників України в сумі 27000 грн. за організацію та проведення святкового заходу до дня 8 березня;
- 19.02.2018р. від Одеської дорожньої організації профспілки залізничників і транспортних будівельників України в сумі 6000 грн. за організацію та проведення святкового заходу до дня 8 березня;
- 19.02.2018р. від Одеської дорожньої організації профспілки залізничників і транспортних будівельників України в сумі 46000 грн. за організацію та проведення святкового заходу до дня 8 березня;
- 19.02.2018р. від Одеської дорожньої організації профспілки залізничників і транспортних будівельників України в сумі 78000 грн. за організацію та проведення святкового вогника до дня 8 березня;
- 20.02.2018р. від Одеської дорожньої організації профспілки залізничників і транспортних будівельників України в сумі 19000 грн. за організацію та проведення святкового вечора до дня 8 березня;
- 20.02.2018р. від Одеської дорожньої організації профспілки залізничників і транспортних будівельників України в сумі 28000 грн. за організацію та проведення святкового вечора до дня 8 березня;
- 22.02.2018р. від Об'єднаної профспілкової організації Одеської дирекції залізничних перевезень в сумі 17000 грн. за організацію та проведення святкового вечора;
- 13.03.2018р. від Управління культури та туризму Подільської міської ради Подільського району Одеської області в сумі 3000 грн. за організацію та проведення салюту та конфетті;
- 13.03.2018р. від Управління культури та туризму Подільської міської ради Подільського району Одеської області в сумі 4000 грн. за організацію та проведення салюту та конфетті.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 порушив норми чинного законодавства в частині здійснення господарської діяльності з надання послуг юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, не перейшов на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування), не відмовився від застосування спрощеної системи оподаткування у строки, визначені діючим законодавством та до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, не застосував ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
При перевірці визначення загального оподатковуваного доходу контролюючим органом встановлено, що за період з 01.04.2018р. по 31.12.2018р. валовий дохід складає 1179664 грн., за період з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - 1498512 грн., за період з 01.01.2020р. по 04.03.2020р. - 758000 грн., який мав би бути відображений у графі 4 додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи, яку не було подано позивачем.
За період з 01.04.2018р. по 04.03.2020р. документально підтверджені витрати склали 47472 грн., у т.ч. за 2018 рік - 31260 грн., за 2019 рік - 11017 грн., за 2020 рік - 5195 грн.
Перевіркою встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 3029354 грн., в т.ч. у 2018 році на 1148404 грн.. у 2019 році на 1487495 грн., у 2020 році на 393455 грн.
За результатами перевірки відповідачем встановлено, що так чистий оподатковуваний дохід позивача за 2018 рік становить 1148404 грн., тому розмір військового збору складає 17226 грн. (1,5%); так як чистий оподатковуваний дохід позивача за 2019 рік становить 1487495 грн., тому розмір військового збору складає 223120 грн. (1,5%); так як чистий оподатковуваний дохід позивача за 2020 рік становить 393455 грн., тому розмір військового збору складає 5902 грн. (1,5 %).
Загальна сума не нарахованого та не сплаченого військового збору складає 45440 грн.
З 01.04.2018р. згідно вимог п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для фізичних осіб-підприємців базою нарахування єдиного внеску є отриманий дохід від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Отже, ФОП ОСОБА_1 , в порушення вимог п.2 ст.7, ч.5 ст.8, ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», занижено суму єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу, на загальну суму 338594 грн., у т.ч. за 2018 рік на 137602 грн., за 2019 рік на 154234 грн., за 2020 рік на 46758 грн.
Враховуючи отримання позивачем доходу за 2018-2020 роки, відповідачем визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 435036 грн., у тому числі за листопад 2018 року (з 13.11.2018р. по 31.11.2018р.) - 2534 грн., за грудень 2018 року - 53069 грн., за січень 2010 року - 7200 грн., за лютий 2019 року - 31500 грн., за березень 2019 року - 8833 грн., за квітень 2019 року - 30100 грн., за травень 2019 року - 8500 грн., за червень 2019 року - 31540 грн., за липень 2019 року - 28060 грн., за серпень 2019 року - 23303 грн., за вересень 2019 року - 14020 грн., за жовтень 2019 року - 34240 грн., за грудень 2019 року - 82407 грн., за січень 2020 року - 9900 грн., за лютий 2020 року - 69830 грн.
Акт перевірки від 22.03.2024р. №10650/15-32-24-05-09/2431710654 направлено на податкову адресу ОСОБА_1 та отримано ним 26.03.2024р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
03.05.2024р. на підставі акту перевірки від 22.03.2024р. №10650/15-32-24-05-09/2431710654 Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №18586/15-32-24-05, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з податку на додану вартість на 543 795 грн., з яких за основним платежем на 435036 грн., за штрафними санкціями на 108759 грн.;
- №18592/15-32-24-05, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з військового збору на 55 324,50 грн., з яких за основним платежем на 45440 грн., за штрафними санкціями на 9884,50 грн.;
- №18599/15-32-24-05, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з єдиного податку на 48 750 грн., з яких за основним платежем на 34200 грн., за штрафними санкціями на 8550 грн.;
- №18589/15-32-24-05, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб на 663 899,50 грн., з яких за основним платежем на 545284 грн., за штрафними санкціями на 118615,50 грн.;
- №18593/15-32-24-05, яким до позивача застосовано штрафні санкції за ненадання документів у розмірі 1020 грн.;
- №18587/15-32-24-05, яким до позивача застосовано штрафні санкції за ненадання документів у розмірі 340 грн.;
- №18588/15-32-24-05, яким до позивача застосовано штрафні санкції за ненадання декларацій про майновий стан і доходи за 2018, 2019, 2020 роки у розмірі 680 грн.;
Також, Головним управлінням прийнято рішення від 03.05.2024р. №18595/15-32-24-05 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу донараховано 338 594 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Того ж дня відповідачем сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03.05.2024р. №18597/15-32-24-05, якою ОСОБА_1 повідомлено про наявність заборгованості в сумі 338 594 грн.
Не погоджуючись з правомірністю зазначених податкових повідомлень-рішень, рішення про застосування штрафних санкцій та вимоги про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_1 оскаржив їх в судовому порядку.
Відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції зазначив, що на підтвердження правомірності формування даних податкового обліку платник податків повинен мати відповідні належно оформлені первинні документи, які і є підставою для формування даних податкового та бухгалтерського обліку, та забезпечити їх зберігання протягом встановлених ПК України строків. Однак, ОСОБА_1 не надав на запит Головного управління ДПС в Одеській області від 02.02.2024р. №1401/КПР/15-32-24-05-06 документів, пов'язаних із предметом перевірки, а також не надав таких документів і до суду. А відтак, суд визнав обґрунтованими висновки акту перевірки про не підтвердження позивачем первинними документами показників його податкового обліку. При цьому, суд зауважив, що контролюючим органом при перевірці використано первинні документи, які надано самим позивачем на запит від 02.06.2021р. №5361/КПР/15-32-07-12-09.
Також, при вирішенні спору суд першої інстанції не прийняв до уваги посилання позивача на закінчення строку зберігання документів та на проведення Головним управлінням ДПС в Одеській області перевірки поза строками давності, встановленими статтею 102 ПК України. Суд зазначив, що оскільки підстави для призначення перевірки ОСОБА_1 виникли під час дії ковідних обмежень, у зв'язку з чим строки давності, визначені ст.102 ПК України, були зупинені з 18.03.2020р. і відновилися з 01.08.2023р., мораторій на проведення документальних позапланових перевірок, що призначаються на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України, скасовано з 27.05.2022р., а документальна позапланова невиїзна перевірка проведена з 11.03.2024р. по 15.03.2024р., тому помилковими є доводи позивача про проведення перевірки поза визначеними строками давності. За висновками суду, відповідачем дотримано вимоги податкового законодавства щодо призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 .
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
При зверненні з даним позовом до суду та в обґрунтування вимог апеляційної скарги ОСОБА_1 , передусім, посилається на те, що документальну позапланову невиїзну перевірку проведено Головним управлінням ДПС в Одеській області по закінченню встановленого статтею 102 ПК України 1095-денного строку з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Так, згідно ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно пункту 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Колегія суддів зазначає, що ПК України не встановлює конкретного строку задля реалізації контролюючим органом права на проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України після виникнення відповідної підстави, а лише у пункті 102.1 статті 102 ПК України визначено, що контролюючий орган може провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
У період виникнення спірних правовідносин застосування статті 102 ПК України мало свої особливості, а саме: пункт 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановив зупинення перебігу усіх строків давності, встановлених статтею 102 ПК України, на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану згідно з пунктом 2 розділу II Закону №2120-IX від 15 березня 2022 року, який набрав чинності 17 березня 2022 року. Цим же Законом в ПК України були внесені певні зміни, зокрема, статтю 102 доповнено пунктом 102.9 такого змісту: «На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи».
Водночас, 07 березня 2022 року набрав чинності Закон України №2118-IX від 03 березня 2022 року, яким підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 69, зокрема, підпункт 69.9 якого встановив, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Положення ПК України щодо зупинення усіх строків були чинними до 27 травня 2022 року (дата набрання чинності Законом України №2260-IX від 12 травня 2022 року). З цього дня у податковому законодавстві з'явились винятки, на які зупинення строків не поширювалося, зокрема, щодо строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок.
Також, колегія суддів звертає увагу, що Закон України №2118-IX від 03 березня 2022 року шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктом 69, зокрема, підпунктом 69.2 встановив мораторій на проведення будь-яких видів перевірок. Такий «суцільний» мораторій діяв до 17 березня 2022 року, водночас мораторій на проведення документальних позапланових перевірок, що проводяться на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України остаточно був скасований з 27 травня 2022 року.
Таким чином, виникнення права на проведення перевірки на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України є достатньою підставою для призначення і проведення такої перевірки, що має бути реалізовано з обов'язковим дотриманням інших умов, встановлених ПК України (зокрема, дотриманням вимог статей 81, 82 ПК України), і обмежено виключно граничним строком, про який йдеться у статті 102 ПК України (з урахуванням особливостей у її застосуванні, встановлених у зв'язку із «ковідними» і «воєнними» змінами).
Висновки колегії суддів узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 05.06.2024р. по справі №520/4882/23, від 17.04.2025р. по справі справа №160/18691/23, від 19.05.2025р. по справі №160/9787/23.
З огляду на викладене, оскільки підстави для призначення перевірки ОСОБА_1 виникли під час дії ковідних обмежень, у зв'язку з чим строки давності, визначені ст.102 ПК України, були зупинені з 18.03.2020р., а мораторій на проведення документальних позапланових перевірок, що призначаються на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України, скасовано з 27.05.2022р., тому проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з 11.03.2024р. по 15.03.2024р. відбулося в межах встановленого строку давності.
Апелянт посилається і на те, що у відповідності до вимог ст.102 ПК України Головне управління ДПС в Одеській області мало право на проведення позапланової документальної перевірки ФОП ОСОБА_1 за період діяльності з 19.11.2019р. (з урахуванням заборони на проведення перевірки з 18.03.2020р. по 26.05.2022р.), а не за період з 01.01.2017р.
Колегія суддів критично ставиться до таких доводів апелянта, оскільки з набранням 27.05.2022р. чинності Законом №2260-ІХ від 12.05.2022р. частково скасовано мораторій на проведення перевірок, зокрема, дозволено проводити документальні позапланові перевірки на підставі п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України. Однак, сам перебіг строків давності продовжував залишатися зупиненим до набрання чинності Законом України №3219-ІХ від 30.06.2023р., яким виключено п.102.9 ст.102 ПК України (спеціальну норму про зупинення строків) і тим самим з 01.08.2023р. поновлено відлік строків давності для платників та податкових органів.
Таким чином, 1095-денний строк знову почав рахуватися з 01 серпня 2023 року.
Колегія суддів зазначає, що оскільки строки давності, передбачені статтею 102 ПК України, були фактично зупинені з 18.03.2020р. і відновили свій відлік з 01.08.2023р., тому відповідач мав право призначати перевірку за період, починаючи з четвертого кварталу 2017 року, а не з 01.01.2017р., як це має місце у спірних правовідносинах.
Однак, колегія суддів враховує, що як слідує зі змісту акту перевірки та податкових повідомлень-рішень, грошові зобов'язання позивачу за 2017 рік Головним управлінням ДПС в Одеській області не нараховувалися.
ПК України не встановлює особливостей проведення перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України як-от, що така може бути тільки невиїзною або ж тільки виїзною. Не встановлює ПК України і такого порядку проведення документальних позапланових перевірок, як спочатку призначення невиїзної перевірки, а тільки після отримання письмового звернення платника податків - виїзної.
На переконання колегії суддів, встановлене у ПК України правове регулювання слід тлумачити так, що за наявності визначених у статті 78 ПК України підстав, контролюючий орган може провести або документальну позапланову виїзну перевірку, або ж документальну позапланову невиїзну перевірку. Зазначене свідчить про наявність у контролюючого органу певної свободи розсуду.
При цьому, відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу. (п.78.5 ст.78 ПК України)
Відповідно до п.79.1, п.79.2 ст.79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
За правилами п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно п.42.3 ст.42 ПК України якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення. (п.42.5 ст.42 ПК України)
Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більш однієї адреси.
Відповідно до пункту 70.7. статті 70 Податкового кодексу України фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Підпунктом 1.4.2 пункту 1.4 розділу І Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2014р. №22, встановлено, що з метою дотримання вимог статті 77 та 79 розділу II Кодексу підрозділи органу державної фіскальної служби, які очолюють здійснення документальної планової або позапланової невиїзної перевірки, забезпечують надсилання рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення під розписку платнику податків (посадовій особі або законному (уповноваженому) представнику) копії наказу про проведення документальної планової або позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення.
Як вже встановлено колегією суддів, відповідачем засобами поштового зв'язку направлено позивачу на його податкову адресу (Одеська область, Подільський район, с.Куяльник, вул.Львівська, буд.21) примірник наказу та повідомлення про проведення перевірки, запиту про надання документів, які отримано ОСОБА_1 16.02.2024р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
А відтак, позивач був належним чином повідомленим про здійснення перевірки та мав сприяти Головному управлінню ДПС в Одеській області у її проведенні, в тому числі шляхом надання на запит контролюючого органу первинних документів, які останнім витребовуваються.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.02.2024р. за №1401/КПР/15-32-24-05-06 Головним управлінням ДПС в Одеській області направлено запит платнику податків ОСОБА_1 щодо надання первинних документів за переліком.
Зазначений запит отримано позивачем 16.02.2024р., однак витребуваних ним документів контролюючому органу ОСОБА_1 не надав, у зв'язку з чим 15.03.2024р. Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт №1371/15-32-24-05 про ненадання документів до перевірки.
Апелянт стверджує, що відповідні первинні документи ним було надано 09.08.2021р. на запит Головного управління ДПС в Одеській області від 02.06.2021р. №5361/КПР/15-32-07-12-09.
Колегія суддів критично ставиться до таких посилань апелянта, оскільки як слідує зі змісту акту перевірки від 22.03.2024р. № 10650/15-32-24-05-09/2431710654, при проведенні перевірки Головне управління врахувало надані ОСОБА_1 документи у 2021 році, копії яких відповідачем додано до матеріалів справи.
При перевірці визначення загального оподатковуваного доходу контролюючим органом встановлено, що за період з 01.04.2018р. по 31.12.2018р. валовий дохід складає 1179664 грн., за період з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - 1498512 грн., за період з 01.01.2020р. по 04.03.2020р. - 758000 грн., який мав би бути відображений у графі 4 додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи, яку не було подано позивачем.
За період з 01.04.2018р. по 04.03.2020р. документально підтверджені витрати склали 47472 грн., у т.ч. за 2018 рік - 31260 грн., за 2019 рік - 11017 грн., за 2020 рік - 5195 грн.
Перевіркою встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 3029354 грн., в т.ч. у 2018 році на 1148404 грн.. у 2019 році на 1487495 грн., у 2020 році на 393455 грн.
Будь-яких інших додаткових документів, які б спростовували висновки акту перевірки, ОСОБА_1 ні до Головного управління ДПС в Одеській області, а ні суду першої та апеляційної інстанцій не надав.
Фактично апелянт визнає відсутність у нього документів, відмінних від тих, які ним надано до Головного управління ДПС в Одеській області 09.08.2021р. на запит від 02.06.2021р. №5361/КПР/15-32-07-12-09.
Що ж до посилання апелянта на встановлений ПК України строк зберігання первинних документів (1095 днів), то колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Пунктом 44.3 статті 44 ПК України (у редакції, чинній на дату припинення підприємницької діяльності позивача) передбачалося, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).
У разі ліквідації платника податків документи, визначені пунктом 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу), що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву.
Передбачені цим пунктом терміни зберігання документів продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених пунктом 102.3 статті 102 цього Кодексу.
Враховуючи, що строк давності, передбачений ст.102 ПК України, був зупинений з 18.03.2020р. і відновився з 01.08.2023р., а припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 відбулося 02.07.2020р., тобто в період зупинення строків давності, то колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що на дату проведення перевірки (березень 2024 року) строк зберігання документів не закінчився і позивач зобов'язаний був їх надати під час перевірки.
При цьому, колегія суддів відхиляє твердження Головного управління ДПС в Одеській області у відзиві на апеляційну скаргу про те, що у разі ліквідації платника строк зберігання первинних документів становить не менше 1825 днів (5 років) до передачі їх до архіву, оскільки відповідні зміни до п.44.3 ст.44 ПК України внесені Законом №2970-IX від 20.03.2023р., в той час як ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність як ФОП у 2020 році.
Відповідно до п.44.6 ст.44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Таким чином, ненадання платником податків документів на підтвердження задекларованих показників податкового обліку правомірно прирівнено Головним управлінням ДПС в Одеській області до їх відсутності.
Колегія суддів наголошує, що документи у повному обсязі, які підтверджують показники податкового обліку, ОСОБА_1 не надав і після закінчення перевірки до контролюючого органу, а також і до суду. Відсутність у нього відповідних документів апелянт не заперечує, як і не зазначає про неврахування Головним управлінням ДПС в Одеській області певних документів, які ним надавалися 09.08.2021р. у відповідь на запит від 02.06.2021р. №5361/КПР/15-32-07-12-09.
Що ж до відображених в оскаржуваному рішенні суду першої інстанції суті виявлених порушень та їх правового регулювання, то апеляційна скарга позивача не містить обґрунтування про не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у відповідній частині.
На підставі викладеного у сукупності, з урахуванням положень частини першої статті 308 КАС України, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, а тому підстав для задоволення скарги ОСОБА_1 та скасування рішення від 24.06.2025р. колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлений 02 вересня 2025 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук