Головуючий І інстанції: Кухар М.Д.
02 вересня 2025 р. Справа № 520/518/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2025, по справі № 520/518/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 204650022515 від 08.07.2024, яким відмовлено у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 року за період роботи з 01.01.1988 року по 31.12.1992 рік та довідки № К-138 від 20.06.2024 року про період роботи з 01.01.1993 року по 31.12.1997 рік, видані Виконавчим комітетом комунального підприємства "Міський архів" Харківської міської ради Харківської області.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 року за період роботи з 01.01.1988 року по 31.12.1992 рік та довідки № К-138 від 20.06.2024 року про період роботи з 01.01.1993 року по 31.12.1997 рік видані Виконавчим комітетом комунального підприємства "Міський архів" Харківської міської ради Харківської області починаючи з 11 травня 2024 року.
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 204650022515 від 09.07.2024, яким відмовлено у проведенні оптимізації пенсії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оптимізацію заробітної плати, виключивши період з травня 2012 по березень 2015 та додаткову оптимізацію заробітків, виключивши період з липня 2000 року по січень 2005 року, починаючи з 11 травня 2024 року.
- допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати заборгованості з виплати пенсії з 11 травня 2024 року провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у межах суми стягнення за один місяць.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 частково задоволено позов.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 204650022515 від 08.07.2024, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 року за період роботи з 01.01.1988 року по 31.12.1992 рік та довідки № К-138 від 20.06.2024 року про період роботи з 01.01.1993 року по 31.12.1997 рік, видані Виконавчим комітетом комунального підприємства "Міський архів" Харківської міської ради Харківської області.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 204650022515 від 09.07.2024, яким відмовлено у проведенні оптимізації пенсії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилався на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, зазначав, що довідки про заробітну плату позивачкою № К-175 від 26.10.2023 та № К-138 від 20.06.2024 не підтверджені первинними документами та відсутні акти перевірки достовірності видачі наданих довідок про заробітну плату, а отже правомірним є рішення пенсійного органу про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за заявою № 1756 від 01.07.2024 до надходження актів перевірки довідок про заробітну плату. Вказував, що при надходженні актів перевірки питання щодо проведення перерахунку пенсії буде розглянуто згідно законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 11.05.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.
01.07.2024 позивачка звернулася з заявою про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами та надала довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та довідку № К-138 від 20.06.2024 про період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997, видані Виконавчим комітетом комунального підприємства Міський архів Харківської міської ради Харківської області.
За результатами розгляду заяви від 01.07.2024 позивачці за принципом "екстериторіальності" рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області № 204650022515 від 08.07.2024 було відмовлено в проведенні перерахунку (допризначенні) пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та № К-138 від 20.06.2024 про період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997, виданих Виконавчим комітетом комунального підприємства Міський архів Харківської міської ради Харківської області у зв'язку з тим, що довідки не підтверджені первинними документами та відсутні акти перевірки достовірності видачі наданих довідок про заробітну плату.
Також, 01.07.2024 позивачка звернулася з заявою щодо проведення оптимізації заробітної плати ОСОБА_1 , виключивши період з травня 2012 по березень 2015 та додаткову оптимізацію заробітків, виключивши період з липня 2000 року по січень 2005 року.
За результатами розгляду заяви від 01.07.2024 щодо оптимізації пенсії, позивачці за принципом "екстериторіальності" рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області № 204650022515 від 09.07.2024 було відмовлено в проведенні оптимізації оскільки виключити із розрахунку пенсії вищезазначені періоди заробітної плати не можливо, для проведення перерахунку пенсії допризначення у зв'язку із поданими додатковими документами відсутні законні підстави.
Позивачка, не погодившись із такими рішеннями пенсійного органу, звернулась до суду із даним позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з протиправності бездіяльності пенсійного органу щодо неврахування наданих позивачкою довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та № К-138 від 20.06.2024 про період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997, виданих Виконавчим комітетом комунального підприємства "Міський архів" Харківської міської ради Харківської області.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону № 1058-IV, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та статутом Пенсійного фонду.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.3 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Положеннями ст. 40 Закону № 1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Зі змісту ст. 40 Закону 1058-IV вбачається, що за загальним правилом обчислення пенсії здійснюється за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, однак, вказане правило має виключення, коли для обчислення пенсії може бути врахований страховий стаж до 01.07.2000, а саме: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року довідкою про заробітну плату первинними документами; в разі, якщо страховий стаж починаючи 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 звернулася Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою від 01.07.2024 про здійснення перерахунку пенсії, до якої додала довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №К-175 від 26.10.2023 за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та довідку №К-138 від 20.06.2024 про період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997, видані Виконавчим комітетом комунального підприємства Міський архів Харківської міської ради Харківської області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області №204650022515 від 08.07.2024 відмовлено позивачці в проведенні перерахунку (допризначенні) пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату у зв'язку з тим, що зазначені довідки не підтверджені первинними документами та відсутні акти перевірки достовірності видачі наданих довідок про заробітну плату.
Отже, враховуючи межі перегляду справи судом апеляційної інстанції, спірним у даній справі є питання щодо перерахунку пенсії позивачки з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 та № К-138 від 20.06.2024.
Відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з п. 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Таким чином, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період.
Водночас, обов'язковою умовою для обчислення чи перерахунку пенсії з урахування заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Судовим розглядом встановлено, що довідка № К-175 від 26.10.2023 за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 видана Виконавчим комітетом комунального підприємства Міський архів Харківської міської ради Харківської області містить інформацію про загальний розмір заробітної плати позивачки за період з січня 1988 року по грудень 1992 року (включно), та про розмір заробітної плати з розбивкою по місяцях, довідка видана на підставі первинних документів: відомості начислення заробітної плати за 1988-1992 роки.
Довідка № К-138 від 20.06.2024 про період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 видана Виконавчим комітетом комунального підприємства Міський архів Харківської міської ради Харківської області, містить інформацію про загальний розмір заробітної плати позивачки за період з січня 1993 року по грудень 1997року (включно), та про розмір заробітної плати з розбивкою по місяцях, видана на підставі первинних документів: особові рахунки за 1993 - 1997 роки.
Крім того, період роботи позивачки на Заводі залізобетонних конструкцій № 5 з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.01.1993 по 31.12.1997 підтверджується записами трудової книжки (а.с. 47, 48).
Щодо доводів апелянта про правомірність перевірки довідок про заробітну плату на підтвердження їх достовірності, колегія суддів зазначає, що наявність такого права у пенсійного органу не є підставою для відмови в перерахунку пенсії.
При цьому, такі перевірки не є плановими, а тому можуть проводитись Пенсійним фондом в будь-який час. Пенсійний фонд проводить зустрічну перевірку на підставі первинних бухгалтерських документів, за результатами якої складається акт перевірки щодо достовірності довідки про заробітну плату. У разі встановлення розбіжностей у сумах з наданим документом вираховується сума надміру сплачених коштів (переплата) або ж здійснюється перерахунок пенсії з метою її підвищення.
Згідно зі ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Виходячи з наведеного, відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.
Разом з тим, перевірка достовірності виданих документів покладається саме на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для не врахування заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 21.02.2020 у справі № 291/99/17.
Водночас, відповідачем не надано належних і допустимих доказів того, що спірний період роботи позивача не підтверджений первинними документами.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 204650022515 від 08.07.2024, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № К-175 від 26.10.2023 за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та довідки № К-138 від 20.06.2024 про період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997, видані Виконавчим комітетом комунального підприємства "Міський архів" Харківської міської ради Харківської області, та наявність підстав для його скасування.
Враховуючи межі перегляду справи судом апеляційної інстанції, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 по справі № 520/518/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло