Постанова від 02.09.2025 по справі 360/910/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2025 року справа №360/910/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі № 360/910/25 (головуючий суддя у І інстанції Секірська А.Г.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непоновлення виплати пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії на банківський рахунок згідно рішення від 23.10.2024 Ріпкинського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) про поновлення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за віком.

Виплату пенсії позивачу було припинено у 2022 році. Рішенням від 23.10.2024 Ріпкинський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) поновив виплату та нарахування пенсії після проходження відео ідентифікації.

Однак, позивач з жовтня 2024 року намагається долучити до своєї пенсійної справи реквізити банківського рахунку, але відповідач не приймає їх та не виплачує пенсію. Позивач зверталась з заявами до пенсійного фонду надаючи свій рахунок банку, заяви розглянуті позитивно, але рахунок банку не додано до пенсійної справи.

Отже, відповідач протиправно змінює спосіб виплати пенсії з пошти на банк, чим порушено конституційне право позивача на отримання пенсії.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непоновлення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Ріпкинського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) про поновлення пенсії від 23.10.2024.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії на її банківський рахунок згідно рішення Ріпкинського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) про поновлення пенсії від 23.10.2024.

Вирішено питання судових витрат у справі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтування апеляційної скарги.

З серпня 2022 року виплату пенсії ОСОБА_1 було переведено до АТ “Ощадбанк» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 162.

Нарахування та виплату пенсії позивачу призупинено з 01.10.2022 відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку неотриманням пенсійних виплат більше року (пенсійні кошти не одержувались з 01.03.2022 по 30.04.2023).

У зв'язку з відсутністю в електронній пенсійній справі заяви про виплату пенсії через банківську установу, проводити виплату пенсії заявниці не можливо.

Для забезпечення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно надати до органів Пенсійного фонду України заяву про виплату пенсії відповідно до пункту 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 зі змінами (додаток 1) та заяву довільної форми із зазначенням факту одержання / неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.

Питання поновлення виплати пенсії позивачу може бути вирішено після усунення невідповідностей в Державних реєстрах та в електронній пенсійній справі.

Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Відповідач визнає, що за матеріалами електронної пенсійної справи позивачка отримувала пенсію засобом зв'язку через відділення АТ «Укрпошта».

З серпня 2022 року виплату пенсії ОСОБА_1 було переведено до АТ “Ощадбанк» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 162.

Нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено з 01.10.2022 відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку неотриманням пенсійних виплат більше року (пенсійні кошти не одержувались з 01.03.2022 по 30.09.2022).

ОСОБА_1 15.09.2024 звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявкою на «Ідентифікацію особи за допомогою відеоконференцзв'язку».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області рішення ГУ ПФУ в Київській області від 04.10.2024 № 391680 про встановлення особи за результатами проведеного відеоконференцзв'язку 03.10.2024 15:30:00 та опрацювання наданих одержувачем документів, відповідей на поставлені запитання в ході відеоконференції особу ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (1594505883 № пенсійної справи 909240175700) встановлено.

Відповідач стверджує, що на підставі рішення від 23.10.2024 № 909240175700 виплату пенсії ОСОБА_1 поновлено з 01.03.2022 з урахуванням частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також відповідач зазначає, що у зв'язку з відсутністю в електронній пенсійній справі заяви про виплату пенсії через банківську установу, проводити виплату пенсії заявниці не можливо.

Листом від 11.11.2024 № 8509-8461/Т-02/8-1200/24 ГУПФУ в Луганській області на звернення ОСОБА_1 на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ВЕБ-12001-Ф-С-24-172776 та ВЕБ-12001-Ф-С-24-178904 стосовно виплати пенсії, які зареєстровано за № 8461/Т-1200-24 та № 8830/Т-1200-24, надано відповідь, в якій зазначено таке.

Пунктом 14-4 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058 IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) встановлено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії згідно з цим Законом проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. Уразі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

Згідно зі статтею 16 Закону № 1058 застрахована особа зобов'язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового соціального страхування, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Частиною третьою статті 49 Закону № 1058 визначено, що у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних. Фізичні особи-платники податків, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, зроблену до набуття чинності Податкового кодексу України (з 01.01.2011) та які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повинні поновити цю інформацію: або присвоїти номер, або взяти відмову відповідно до вимог чинного законодавства.

Питання функціонування Державного реєстру фізичних осіб- платників податків та внесення змін до нього знаходяться у компетенції Державної податкової служби України. Таким чином, з метою усунення розбіжностей пропонуємо Вам у першу чергу звернутися до органів Державної податкової служби України за місцем перебування.

Дистанційно подати заяву можливо, скориставшись засобами Електронного кабінету платника податків за адресою https://cabinet.tax.gov.ua, у якому необхідно подати Заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за формою № 5ДР, після заповнення якої необхідно долучити скановані копії документів, що посвідчують особу, та інші документи, які підтверджують зміни облікових даних.

Після упорядкування особистих даних в органах Державної податкової служби Вам необхідно надати до органів Пенсійного фонду України засобами вебпорталу анкету застрахованої особи для внесення змін/уточнення даних в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та заяву про зміну особистих даних в електронній пенсійній справі, долучивши наступні документи:- чинний паспорт громадянина України (всі сторінки, в тому числі сторінку з оновленою інформацією органів державної податкової служби);- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності).

Після упорядкування особистих даних в Державних реєстрах та в матеріалах електронної пенсійної справи Ви зможете подати до органів Пенсійного фонду України заяву про виплату пенсії (Додаток 1) у способи, передбачені пунктом 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, до якої необхідно долучити заяву довільної форми із зазначенням відомостей про одержання/неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.

За наявною інформацією в підсистемі “Звернення» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України Ваша анкета застрахованої особи для внесення змін/уточнення даних в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 07.11.2024 має статус “відхилено».

Листом від 21.02.2025 № 1141-912/Т-06/8-1200/25 надано відповідь на звернення позивачки на вебпортал Пенсійного фонду України за № ВЕБ-12001-Ф-С-25-026745, в якій, зокрема, повідомлено, що повноцінне користування особистим кабінетом на вебпорталі можливо при наявності актуальних та ідентичних відомостей в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі-РЗО),електронній пенсійній справі та в кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг який видав кваліфікований електронний підпис. При аналізі звернення виявлено, що в РЗО та електронній пенсійній справі наявний реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі-РНОКПП), в той час як в КЕП він відсутній. Фізичні особи-платники податків, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, зроблену до набуття чинності Податкового кодексу України (з 01.01.2011) та які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повинні поновити цю інформацію: або присвоїти номер, або взяти відмову відповідно до вимог чинного законодавства. З метою усунення розбіжностей та внесення змін до РЗО та електронній пенсійній справі Вам необхідно звернутися до органу Державної податкової служби України на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, з метою перевірки та внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. Також зазначено, що повноцінне користування особистим кабінетом на вебпорталі можливо лише після впорядкування особистих даних в Державних реєстрах, в матеріалах електронної пенсійної справи та в кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг який видав кваліфікований електронний підпис.

Станом на теперішній час нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення від 23.10.2024 № 909240175700 не поновлено, інших рішень щодо припинення нарахування та виплати пенсії після рішення від 23.10.2024 не приймалося.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що підстави, визначені статтею 49 Закону № 1058, для ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії за рішенням від 23.10.2024 № 909240175700, відсутні, а інших норм права, якими б передбачалася можливість не нараховувати та не виплачувати пенсію особі, не визначено.

Оцінка суду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ст. 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 49 Закону № 1058-ІV встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Слід зазначити, що можливість припинення виплати пенсії без вирішення цього питання шляхом прийняття відповідного рішення діючим законодавством України не передбачена. Докази прийняття відповідачем рішення про припинення виплати пенсії у матеріалах справи відсутні.

Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 22.03.2018 у справі № 243/6391/17.

Кабінетом Міністрів України 26 лютого 2022 року прийнято постанову № 162 “Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період ведення воєнного стану» (далі - Постанова № 162 в редакції, чинній на дату відкриття відповідачем рахунку в АТ “Ощадбанк» на позивача).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 162 Кабінет Міністрів України постановив погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану з урахуванням таких особливостей:

АТ “Укрпошта» за погодженням з відповідною військовою адміністрацією до 28 числа місяця, що передує виплатному періоду, подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ “Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, а протягом трьох днів - про відновлення такої можливості у зазначених населених пунктах. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ “Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636), і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком. На таких же умовах виплата пенсій за поточний місяць здійснюється у разі, коли до Пенсійного фонду України до 15 числа поточного місяця надійде додаткове повідомлення АТ “Укрпошта», погоджене з відповідною військовою адміністрацією про населені пункти, в яких АТ “Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій одержувачам. При цьому до такого повідомлення Пенсійному фонду України додаються відомості на виплату пенсій (абзац сьомий);

суми пенсій, зараховані на такі поточні рахунки, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня відмови банком в укладенні договору банківського рахунка з підстав, визначених законодавством та/або нормативними актами Національного банку, а також не пізніше ніж наступного операційного дня від дня закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка, якщо протягом цього строку одержувачем не укладено договір банківського рахунка. При цьому банк повідомляє Пенсійному фонду України про причини повернення сум пенсій. У разі звернення одержувача, яким не укладено договору банківського рахунка, до органу Пенсійного фонду України у визначеному законодавством порядку, в тому числі надіслання одержувачем письмової заяви поштовим відправленням, щодо виплати пенсії через поточний рахунок, відкритий в іншому уповноваженому банку, або щодо виплати йому пенсії за місцем проживання через АТ “Укрпошта» суми пенсій, зараховані на поточний рахунок, через який здійснювалися виплати до такого звернення, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня надходження до банку відповідної вимоги Пенсійного фонду України (абзац восьмий).

Міністерству соціальної політики, Пенсійному фонду України, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрам з нарахування та здійснення соціальних виплат забезпечити: перевірку шляхом зворотного зв'язку з одержувачем за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку відомостей, що надійшли з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку чи в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, щодо зміни фактичного місця проживання; інформування одержувачів пенсій та грошових виплат про порядок отримання перерахованих банку коштів у разі застосування положень цієї постанови (пункт 2 Постанови № 162).

Згідно з пунктом 3 Постанови № 162 неможливість (у тому числі технічна) доставки акціонерним товариством “Укрпошта» пенсій, грошової допомоги на території адміністративно-територіальних одиниць, зазначених в абзаці п'ятому пункту 1 цієї постанови, включаючи втрату відомостей на виплату пенсій, грошової допомоги, відсутність готівкових коштів, посвідчується відповідною військовою адміністрацією. Невиплачені суми пенсій, грошової допомоги включаються до виплати у наступних виплатних періодах.

З аналізу наведених норм слідує, що одержувачі пенсії можуть звернутися до органу Пенсійного фонду України у визначеному законодавством порядку, в тому числі шляхом надіслання одержувачами письмової заяви поштовим відправленням, щодо виплати пенсії через поточний рахунок, відкритий в іншому уповноваженому банку. Невиплачені суми пенсій включаються до виплати у наступних виплатних періодах.

Разом з тим, в межах спірних правовідносин органом ПФУ самостійно прийнято рішення від 23.10.2024 № 909240175700 про поновлення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії, що визнається відповідачем, проте доказів виконання такого рішення та поновлення нарахування пенсії з дати припинення (протоколів, розпоряджень, тощо) суду не надано.

Також не надано будь-яких рішень, прийнятих після прийняття ГУ ПФУ в Сумській області рішення від 23.10.2024 № 909240175700 про поновлення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії, про припинення таких нарахування та виплати.

Тобто, органом Пенсійного фонду рішення про припинення виплати пенсії з встановлених законом підстав не приймалося, рішення від 23.10.2024 № 909240175700 не скасовувалося та не визнавалося нечинним, що свідчило б про наявність підстав для його невиконання.

Отже судом першої інстанції правильно встановлено, що підстави, визначені статтею 49 Закону № 1058, для ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії за рішенням від 23.10.2024 № 909240175700, відсутні, а інших норм права, якими б передбачалася можливість не нараховувати та не виплачувати пенсію особі, не визначено.

Пунктом 3 частини 2 статті 2 КАС України вказано, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав. Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Щодо посилання апелянта на необґрунтоване стягнення судом першої інстанції судового збору, суд зазначає наступне.

За ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, оскільки позовні вимоги задоволені, судом обґрунтовано стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати понесені позивачем.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.

Як визначено п. 3, п. 8, ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, а також типові справи.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Оскільки зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі № 360/910/25 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі № 360/910/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 02 вересня 2025 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 02 вересня 2025 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв