Ухвала від 02.09.2025 по справі 620/2747/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 вересня 2025 року Чернігів Справа № 620/2747/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 620/2747/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 18.12.2023 № 9/113 про розмір грошового забезпечення, складеної Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області станом на 01.01.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 18.12.2023 № 9/113 про розмір грошового забезпечення, складеної Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області станом на 01.01.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, виходячи з 90 % грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Від ОСОБА_1 до суду надійшла заява, у якій просить:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області, допущені ним при виконанні рішення суду в адміністративній справі № 620/2747/24, які полягають у:

а) неврахуванні, при проведенні розрахунку помісячних заборгованостей з пенсійних виплат за період з 01.02.21 року по 28.02.2022 року, визначеного максимального розміру пенсії у цей період у сумі 36677.1 грн;

б) обмеженні призначеного до виплати розміру пенсії позивача, перерахованої на виконання судового рішення в адміністративній справі № 620/2747/24, за період з 01.03.22 року по 2024 рік, сумою у 37677.10 грн;

визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо не проведення, на виконання рішення суду в адміністративній справі № 620/2747/24, обчислення заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.03.22 року по 2024 рік з використанням, визначених ним на 1 березня 2022, 2023 та 2024 років максимальних розмірів перерахованої позивачу пенсії та фактично отриманих мною пенсійних виплат у цей період;

постановити окрему ухвалу в порядку статті 249 КАС України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення суду в адміністративній справі № 620/2747/24, яку направити до ГУ ПФУ в Чернігівській області.

Свою заяву мотивує тим, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 18.12.2023 № 9/113 про розмір грошового забезпечення, складеної Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області станом на 01.01.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, виходячи з 90 % грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, однак вказане рішення суду боржником не виконано, оскільки відповідач всупереч рішенню суду здійснено перерахунок пенсії з обмеженням її максимального розміру.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 призначено до розгляду заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії у порядку письмового провадження. Запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області у строк до 15.08.2025 подати до суду пояснення на заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду, з одночасним надісланням (наданням) копії пояснення іншим учасникам справи та наданням суду документів на підтвердження його надіслання (надання) іншим учасникам справи. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у строк до 15.08.2025 надати до суду докази виконання рішення суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області письмові пояснення на подану заяву подано не було.

Дослідивши вказану заяву, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами положень статей 129 та 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Отже, зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

На виконання вказаного рішення суду судом 03.06.2024 було видано позивачу виконавчий лист.

12.06.2024 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по ВП № 75278207 (т.1 а.с.194-195).

Як зазначено вище, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 18.12.2023 № 9/113 про розмір грошового забезпечення, складеної Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області станом на 01.01.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, виходячи з 90 % грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Як вбачається зі змісту відповіді пенсійного органу від 20.06.2024, наданої державному виконавцю на постанову від 12.06.2024 по ВП № 75278207, відповідачем проведено відповідний перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду. Доплата за період з 01.02.2021 по 28.02.2022 складає 47977,93 грн. Доплата пенсії з 01.03.2022 відсутня, оскільки розмір пенсії з 01.03.2022 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 у справі № 620/1793/23 складає 37659,18 грн. Пенсія з 01.06.2024 виплачується ОСОБА_1 на виконання рішення суду.

03.04.2025 та 18.04.2025 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанови про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн та 10200,00 грн за невиконання рішення суду (т.1 а.с.222-225).

Крім того, матеріалами справи встановлено, що головний державний виконавець звернулася до начальника Чернігівського районного управління поліції ГУНП у Чернігівській області із повідомленням за фактом вчинення злочину, передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України за невиконання рішення суду (т.1 а.с. 219-221).

Матеріалами справи встановлено, що розмір пенсії позивача з 01.02.2021 становить 36677,10 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 36677,10 грн; з 01.07.2021 становить 36697,50 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 36677,10 грн; з 01.12.2021 становить 36716,70 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 36677,10 грн; з 01.03.2022 становить 41792,06 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 41792,06 грн; з 01.07.2022 становить 41814,38 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 41814,38 грн; з 01.12.2022 становить 41830,22 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 41830,22 грн; з 01.03.2023 становить 43330,22 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 43330,22 грн; з 01.03.2024 становить 44894,54 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 44894,54 грн; з 01.01.2025 становить 44894,54 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 30464,01 грн, пониження суми 44894,54 згідно ПКМУ № 1 від 03.01.2025; з 01.03.2025 становить 46394,54 грн, що з урахуванням максимального розміру пенсії становить 44894,54 грн, пониження суми 44894,54 згідно ПКМУ № 1 від 03.01.2025, що становить 30464,01 грн (т. 1 а.с.234-237; т.1 а.с. 239-242).

Судом встановлено, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24 відповідачем з 01.02.2021 проведено позивачу перерахунок пенсії, розрахунок на доплату за пенсійною справою позивача складає 147707,99 грн (47977,93 грн + 99730,06 грн) (т. 1 а.с. 238, зворот а.с. 242).

Однак, суд зазначає, що розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача за спірні періоди не змінився, що підтверджується матеріалами справи (т. 1 а.с.71, т.1 а.с. 238, зворот а.с. 242).

Так, зокрема, у лютому - березні 2021 року до виплати підлягало 19059,67 грн (фактично виплачено - 15369,06 грн, сума доплати 3690,61 грн), у квітні-червні 2021 року до виплати підлягало 21380,61 грн (фактично виплачено - 17690,00 грн, сума доплати 3690,61 грн), у липні - серпні 2021 року до виплати підлягало 22230,61 грн (фактично виплачено - 18540,00 грн, сума доплати 3690,61 грн), з вересня 2021 року по лютий 2022 року до виплати підлягало 25939,56 грн (фактично виплачено - 22248,95 грн, сума доплати 3690,61 грн) (т. 1 а.с.71; т. 1 а.с.238). У березні - червні 2022 року до виплати підлягало 26381,83 грн (фактично виплачено - 22248,95 грн, сума доплати 4132,88 грн), у липні - листопаді 2022 року до виплати підлягало 26404,15 грн (фактично виплачено - 22248,95 грн, сума доплати 4155,20 грн), у грудні 2022 року до виплати підлягало 32674,18 грн (фактично виплачено - 28503,14 грн, сума доплати 4171,04 грн), у січні - лютому 2023 року до виплати підлягало 37157,53 грн (фактично виплачено - 32986,49 грн, сума доплати 4171,04 грн), з березня 2023 року по березень 2024 року до виплати підлягало 35119,37 грн (фактично виплачено - 32986,49 грн, сума доплати 2132,88 грн), з квітня 2024 року по червень 2024 року до виплати підлягало 39792,06 грн (фактично виплачено - 37659,18 грн, сума доплати 2132,88 грн), з липня 2024 року по жовтень 2024 року до виплати підлягало 43330,22 грн (фактично виплачено - 41197,34 грн, сума доплати 2132,88 грн), у листопаді - грудні 2024 року до виплати підлягало 44894,54 грн (фактично виплачено - 42761,66 грн, сума доплати 2132,88 грн), з січня 2025 року по липень 2025 року до виплати підлягало 30464,01 грн (фактично виплачено - 30037,43 грн, сума доплати 426,50 грн) (т. 1 зворот а.с. 242).

Вказані обставини відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами.

Що стосується перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025, то суд встановив, що вказаний перерахунок проведений на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» із застосуванням коефіцієнтів до суми перевищення його пенсії. При цьому, суд зазначає, що питання щодо правомірності застосування коефіцієнтів, які передбачені наголошеною постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 судом у рішенні від 12.04.2024 у вказаній справі не досліджувались та не стосуються виконання рішення суду у даній справі, а тому не досліджувався судом.

Вказане призвело до неналежного виконання відповідачем рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24 та, як наслідок, порушення відповідачем норм Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших нормативно-правових актів в частині обов'язковості виконання судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду, серед іншого має містити інформацію про день пред'явлення виконавчого листа до виконання та інформацію про хід виконавчого провадження, у випадку, коли таке відкрито (частина 2 статті 383 КАС України).

Частиною третьою статті 383 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.

Згідно частини 4 згаданої статті заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.

У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Суд зазначає, що застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України можливе лише у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.

При цьому, виходячи з наведеного вище, звернення до суду із заявою відповідно до статті 383 КАС України можливе за умови перебування виконавчого документа на примусовому виконані в органах державної виконавчої служби. Звернення рішення суду до примусового виконання є обов'язковою передумовою для подання заяви у порядку статті 383 КАС України, оскільки повноваження щодо вчинення дій щодо примусового виконання рішення суду, в тому числі і щодо перевірки його виконання, належать передусім до виконавців, а звернення до суду в порядку статті 383 КАС України є виключною мірою, якщо позивачем було вичерпано усі можливі механізми на стадії примусового виконання рішення суду.

Згідно положень частини 4 статті 372 КАС України, примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 1 статті 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

У свою чергу, виконавчі листи, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, є виконавчими документами, які підлягають примусовому виконанню відповідно до Закону України «Про виконавче провадження №1404-VIII від 02.06.2016 (далі Закон №1404).

Згідно із статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Порядок виконання рішень немайнового (зобов'язального) характеру визначений розділом VIII Закону №1404.

Статтею 18 Закону №1404 передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження №К/9901/5159/18) звертав увагу, що статті 382 і 383 Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Зважаючи на положення наведених норм, суд вважає за доцільне задовольнити заяву ОСОБА_1 шляхом визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24, та постановити окрему ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України, копію якої направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24.

Керуючись статтями 248, 249, 256, 293-297, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24, які полягають у неналежному виконанні відповідачем судового рішення у частині здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.

Копію окремої ухвали направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24.

Про результати належного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі № 620/2747/24 повідомити Чернігівський окружний адміністративний суд упродовж 30 днів з дня отримання копії цієї окремої ухвали.

Окрема ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст ухвали суду складений 02.09.2025.

Суддя Дар'я ВИНОГРАДОВА