про відмову у зупиненні провадження у справі
02 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3920/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про зупинення провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2025 року із застосуванням обмеження виплати пенсії максимальним розміром та із застосуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
29.08.2025 р. представник відповідача подав заяву про зупинення провадження в даній адміністративній справі до набрання законної сили судового рішення Верховного Суду, з посиланням на справу №200/116/25. Також відповідач вказує, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 р. відкрито провадження у справі №320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - постанова №1) в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів.
Розглянувши заяву представника відповідача про зупинення провадження у адміністративній справі, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Судом встановлено, що згідно з ухвалою Верховного Суду від 25.02.2025 р. по справі №200/116/25 відмовлено у відкритті провадження про розгляд справи №200/116/25 як зразкової. Тобто, суд звертає увагу, що заява пенсійного органу про зупинення провадження в даній справі до набрання законної сили судового рішення Верховного Суду, з посиланням на справу №200/116/25 є безпідставним та необґрунтованим та такою, що не може бути задоволена.
Щодо посилання відповідача у поданій заяві на розгляд справи №320/2229/25, суд зазначає наступне.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 р. відкрито провадження у справі №320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - постанова №1) в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Однак відповідач у заяві про зупинення провадження не конкретизував, чому з огляду на характер заявлених вимог неможливо розглянути цю справу без попереднього розгляду адміністративної справи №320/2229/25 та не сформував відповідної вимоги у прохальній частині заяви. Також відповідач не надав обґрунтування, що наявні у цій справі докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду. З огляду на викладене суд вважає, що відсутні підстави вважати, що ця справа об'єктивно не може розглядатися до набрання законної сили рішенням у справі №320/2229/25, оскільки як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на даний час норми законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, були чинними, а зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у межах цієї справи.
Таким чином, суд вважає, що відсутні підстави для зупинення провадження по даній справі з вказаних відповідачем підстав, а тому відмовляє у задоволенні заяви представника відповідача.
На підставі наведеного та керуючись статтями 236, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволені заяви представника відповідача про зупинення провадження по справі відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна