Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову у зупиненні провадження у справі
01 вересня 2025 року №520/29647/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лариси Мар'єнко, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання клопотання прокурора про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Керівника Харківської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Комунального некомерційного підприємства "Нововодолазька центральна лікарня" Нововодолазької селищної ради, Нововодолазької селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
Керівник Харківської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства "Нововодолазька центральна лікарня" Нововодолазької селищної ради, Нововодолазької селищної ради, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви від 14.02.2024, просить суд:
зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство "Нововодолазька центральна лікарня" Нововодолазької селищної ради (код ЄДРПОУ 02002724) та Нововодолазьку селищну раду (код ЄДРПОУ 04397997) привести в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисну споруду цивільного захисту (протирадіаційне укриття) з обліковим номером 78843, що розташована за адресою: вул.Амосова Миколи (колишня Пушкіна), 16, смт Нова Водолага, Харківський район Харківської області, з метою її використання за призначенням у відповідності до "Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту", затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018, а саме:
- розробити паспорт та облікову картку захисної споруди цивільного захисту відповідно до додатків 2, 3 Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку Фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України від 09.07.2018 №579 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.07.2018 року за №880/32332);
- провести розрахунки укриття населення (працюючих) у захисній споруді цивільного захисту відповідно до пункту 1 глави 4 розділу VII Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України від 09.07.2018 року №579 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.07.2018 року за №879/32331 (далі - Вимог);
- вивісити покажчики руху до захисної споруди цивільного захисту та біля вхідних дверей табличку розміром 60х50 см із зазначенням номера споруди, її балансоутримувача, місць зберігання ключів, особи, відповідальної за утримання та експлуатацію, її місцезнаходження і номера телефону. Забезпечити у нічний час освітлення або дублювання світловими покажчиками таблички позначення захисної споруди і входи відповідно до пунктів 3, 4 розділу II та додатку 1 Вимог;
- забезпечити захисну споруду цивільного захисту первинними засобами пожежогасіння, обладнати її системами протипожежного захисту відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697), державних будівельних норм і національних стандартів, що діють у сфері пожежної безпеки, а також абзацу 1 пункту 5 розділу II Вимог;
- забезпечити позначення і освітлення місць розташування первинних засобів пожежогасіння у захисній споруді цивільного захисту відповідно до абзацу 5 пункту 5 розділу II Вимог;
- забезпечити можливість користування входом та достатню (нормативну) пропускну спроможність до захисної споруди цивільного захисту у середину її приміщень особам з інвалідністю та іншими маломобільним групам населення відповідно до пункту 6 розділу II Вимог;
- для визначення відповідності комунікацій, інженерних мереж, інженерного та спеціального обладнання, систем життєзабезпечення в належному технічному стані, забезпечення утримання та експлуатації систем водопостачання, каналізації, опалення, електрообладнання захисної споруди цивільного захисту відповідно до вимог чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок, захисту захисної споруди цивільного захисту від підтоплення і затоплення ґрунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами надати проектну документацію на захисну споруду цивільного захисту відповідно до пунктів 7, 8, 9,10,13 розділу II Вимог;
- обладнати усі розетки, установлені в захисній споруді цивільного захисту, трафаретними позначеннями: "Радіо", "Телефон", "220 В" , на стіні або у вигляді табличок відповідно до абзацу 5 пункту 9 розділу II Вимог;
- забезпечити утримання та експлуатацію системи опалення захисної споруди цивільного захисту (розробити експлуатаційну схему, встановити покажчики руху теплоносіїв, провести обслуговування системи опалення, пофарбувати трубопроводи у відповідний колір) відповідно до пунктів 10, 13 розділу II Вимог;
- забезпечити резервне освітлення захисної споруди цивільного захисту від переносних електричних ліхтарів, акумуляторних світильників або від стаціонарних та переносних дизель- та бензогенераторів за умов їх розташування зовні протирадіаційного укриття відповідно до пункту 4 розділу IV Вимог;
- створити об'єктові формування цивільного захисту з обслуговування захисної споруди цивільного захисту або призначити осіб, відповідальних за обслуговування та експлуатацію захисної споруди цивільного захисту відповідно до Порядку утворення, завдань та функцій формувань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 №787, п.1 глави 1 розділу VI та додатку 9 Вимог;
- скласти (розробити) необхідну документацію щодо підтримання захисної споруди цивільного захисту у готовності до використання за призначенням відповідно до глави 3 розділу VІ та додатків 15, 16, 17 Вимог;
- скласти (розробити) необхідну документацію захисної споруди цивільного захисту відповідно до пункту 19 Акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту та додатку 18 Вимог;
- виконати першочергові підготовчі заходи, роботи відповідно до пункту 3 глави 1 розділу VII Вимог;
- забезпечити формування з обслуговування захисної споруди засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв'язку відповідно до пункту 5 глави 1 розділу VII та додатку 19 Вимог:
- забезпечити захисну споруду цивільного захисту необхідним майном на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, відповідно до переліку майна, необхідного для укомплектування захисної споруди відповідно до пункту 6 глави 1 розділу VII та додатків 20, 21 Вимог;
- визначити і довести до населення, яке підлягає укриттю, розподіл по спорудах фонду захисних споруд цивільного захисту, маршрути прямування до захисних споруд цивільного захисту відповідно до пункту 1 глави 4 розділу VII Вимог;
- вжити вичерпних заходів щодо забезпечення населення, яке підлягає укриттю, прибувати до захисної споруди цивільного захисту із засобами індивідуального захисту, дводобовим запасом продуктів у поліетиленовій упаковці, а також найбільш необхідними речами відповідно до пункту 2 глави 4 розділу VII Вимог;
- для організації роботи з виведення (евакуації) осіб, які укриваються у захисній споруді цивільного захисту, виконати заходи відповідно до пунктів 17, 18 глави 4 розділу VII Вимог.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.02.2024 зупинено провадження в адміністративній справі №520/29647/23 до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду справі №260/4199/22.
Ухвалою суду від 01.09.2025 поновлено провадження у справі №520/29647/23.
Прокурором Харківської окружної прокуратури Харківської області подано суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №420/22303/23. В обґрунтування клопотання вказав, що 24.03.2025 ухвалою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.03.2025 передано на розгляд Великої палати Верховного суду справу №420/22303/23 за позовом заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації до Комунального підприємства "Сервісний центр", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеської міської ради про зобов'язання привести захисну споруду цивільного захисту в належний технічний стан та готовність до укриття населення. Вирішення вказаної справи може вплинути на результат адміністративної справи №520/29647/23 щодо зокрема забезпечення правової визначеності у вирішенні проблеми розподілу повноважень ДСНС та Прокурора у спорах про приведення захисних спору у належний стан.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вивчивши доводи клопотання представника прокуратури, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Під неможливістю розгляду справи до вирішення іншої справи слід розуміти те, що обставини, які розглядаються в іншій справі, не можуть бути встановлені адміністративним судом самостійно через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок непідвідомчості, обмеженості предметом позову, неможливості розгляду тотожної справи, певної черговості розгляду вимог тощо.
Також об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої полягає в тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від предмета позову.
Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати: чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі та зазначити чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2025 у справі №420/15146/24, яка в силу частини 5 статті 242 КАС України підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Судом з Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 05.06.2025 повернула справу №420/22303/23 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для розгляду у відповідній колегії, посилаючись на те, що обґрунтування наявності виключної правової проблеми, вирішення якої необхідне для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики, не створює підстав для прийняття до розгляду Великою Палатою справи № 420/22303/23.
Крім того, зазначила, що під час розгляду справи № 826/2793/18 Велика Палата вирішувала питання порушення правил предметної юрисдикції спору та дійшла висновку, що з огляду на публічний інтерес цього спору позивач правильно обрав спосіб захисту порушеного права.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що наявні об'єктивні можливості розглянути справу без зупинення провадження у справі.
Таким чином, клопотання прокурора Харківської окружної прокуратури Харківської області про зупинення провадження у справі задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання прокурора про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Керівника Харківської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Комунального некомерційного підприємства "Нововодолазька центральна лікарня" Нововодолазької селищної ради, Нововодолазької селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО