Справа № 420/14562/25
02 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від 17 березня 2025 року №163//21-22-04-04-13, та рішення про невизнання Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звітності з єдиного податку четвертої групи викладене в листі №1130/6/21-22-04-04-08 від 14.03.2025;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі поновити ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» в реєстрі платників єдиного податку четвертої групи Державної податкової служби України з дати виключення з реєстру;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі визнати податкову звітність з єдиного податку четвертої групи ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» подану 20.02.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 20 березня 2025 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, було отримано рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» від 17 березня 2025 року №163//21-22-04-04-13, винесене на підставі акту від 17.03.2025 року №163/21-22-04-04-13 про результати камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку ІV групи - юридичної особи умов перебування на спрощеній системі оподаткування, та рішення про невизнання звітності з єдиного податку четвертої групи, викладене в листі №1130/6/21-22-04-04-08 від 14.03.2025 року, яке позивач вважає необґрунтованим. Так, за результатами камеральної перевірки встановлено, що у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків, що на думку податкового органу, є порушенням, за яке передбачено анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи. Підпунктом 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах. Якщо така частка не перевищує 75 відсотків у зв'язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому (звітному) році зазначена вимога не застосовується. Такі платники податку для підтвердження статусу платника єдиного податку подають податкову декларацію разом із рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин. Враховуючи зазначене, ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», маючи на меті підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи, в той час як частка власного сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік була меншою ніж 75 відсотків, разом з податковою звітністю платника єдиного податку четвертої групи було подано копію рішення обласної ради (обласної воєнної адміністрації) про наявність обставин непереборної сили в регіоні, у якому такий платник значиться постраждалим внаслідок проведення на його земельних ділянках, що перебувають у власності або користуванні (у т.ч. на умовах оренди), бойових дій або їх тимчасової окупації збройними формуваннями росії. При цьому звертає увагу на ту обставину, що 100% активів ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», в тому числі об'єкти нерухомості, земельні ділянки (Зеленопідська ТГ 50 га, Костянтинівська ТГ 161,4196 га Каховського району Херсонської області) та все інше належне ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» майно, розташовані на території окупованих Зеленопідської ОТГ Каховського району, Олешківської міської територіальної громади Херсонської області, які були окуповані російською федерацією з перших днів повномасштабного вторгнення і є тимчасово окупованими по теперішній час, що вбачається із Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 (із змінами і доповненнями, чинний на сьогоднішній день), який діяв до 20.03.2025 року та Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій №376 від 28.02.2025, який діє на теперішній час. В 2024 році, ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» не мало можливості користуватись та обробляти земельні ділянки через обставини непереборної сили, а саме через ризики військових дій та відсутність безпечного доступу та загрозу для здоров'я працівників. В зв'язку з перебуванням вищевказаних активів підприємства на території, на якій ведуться бойові дії та яка знаходиться в окупації, товариство не могло та не може користуватись зазначеними виробничими потужностями, посіяти, зібрати та вивезти врожай сільськогосподарських культур, а отже виконати вимоги Податкового кодексу України щодо забезпечення частки сільськогосподарського товаровиробництва не менше 75 відсотків для збереження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Продовження виробничої діяльності стало пов'язане з ризиком для життя і здоров'я посадових осіб та працівників. Представники російської федерації проводили обшуки як в офісі підприємства, так і в домівках посадових осіб, шукаючи статутні документи, печатки і доступ до програмного забезпечення. 25 червня 2022 року за адресою: Херсонська область, Каховський район, с. Калинівка, вул. Зелена, 3, а також 15 липня 2022 року за адресою: Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 200, де знаходяться виробничі та офісні приміщення ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», увірвалися озброєні особи у військовій формі. Дані особи представились як представники російської федерації, після чого вилучили та вивезли у невідомому напрямку все наявне в приміщеннях майно, погрожуючи зброєю. Також військові російської федерації заявили, що у відповідності до рішення окупаційної влади все наявне майно ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» націоналізується, посадові особи відстороняються від роботи і буде призначено нового керівника. Крім того, дані особи, погрожуючи зброєю, провели обшуки в приміщеннях Заявника, а також у приватних помешканнях деяких працівників. За фактом погроз представниками органів окупаційної влади та військовослужбовцями російської федерації застосування зброї, насильства у відношенні працівників ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», захоплення майна та позбавлення можливості здійснювати господарську діяльність, 29.12.2023 слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023230000002438 та за №12023230000002439 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 438 КК України та розпочато досудове розслідування. Крім того, позивачем було направлено повідомлення про неможливість вивезення первинних документів за період з січня 2010 року по грудень 2022 року №7 від 18.05.2023 року разом з додатками до ГУ ДПС у Херсонській області через засоби електронного документообігу через електронний кабінет платника податків позивача на підтвердження відсутності доступу до оригіналів документів через обставини непереборної сили. Після деокупації та звільнення лівобережжя Херсонщини підприємство має намір відновлювати виробничу діяльність, для чого важливо підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи. Відповідачем при цьому не було враховано, що відповідно до підпункту 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України визначено, що якщо частка сільськогосподарського товаровиробництва не перевищує 75 відсотків у зв'язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому (звітному) році вимога щодо анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи не застосовується, оскільки ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» для підтвердження статусу платника єдиного податку своєчасно було подано податкову декларацію разом із рішенням обласних військової адміністрації про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин, до якого включено ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН».
Ухвалою від 21.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін згідно з ст. 262 КАС України.
04.06.2025 до суду від Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі проведено камеральну перевірку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», за результатами якої складено акт від 17.03.2025 № 163/21-22-04-04-13/35869783. За результатами камеральної перевірки встановлені порушення, за які передбачено анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи відповідно до пп. 4 п. 291.4 ст. 291 пп. 10.1 п. 10 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для цілей, визначених, зокрема, пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу, абз. 4 п. 299.10 ст. 299 ПКУ. Згідно з даними Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника, наданого до Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі сума доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, дорівнює « 0», загальна сума доходу сільськогосподарського товаро виробника дорівнює 16997,97 грн (де 9203,56 грн. дохід від курсової різниці за залишками грошових коштів на валютних рахунках та інші доходи 7794,91 грн). Що свідчить що ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» не займалось виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини та давальницьких умовах в 2024 році. З огляду на наведене, ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» не відповідає вимогам підпункту 4 пункту 291.4 ст. 291 з урахуванням вимог підпункту 298.8.4 пункту 298.8 ст. 298 та підпункту 10.1 пункту 10 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу. У зв'язку з викладеним, ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі прийнято рішення від 17.03.2025 № 163/21-22-04-04-13/35869783 про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН».
10.06.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно з якою твердження відповідача, окрім того, що необґрунтовані ще й не містять посилань на норми законодавства, в той час як доказування в адміністративній справі «урівноважене» дією двох принципів адміністративного судочинства. Відповідач не бере до уваги низку обставин, що спричинили поза волею позивача відсутність можливості здійснювати господарську діяльність та вирощувати товарну сільськогосподарську продукцію.
15.07.2025 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення (доповнення до відповіді на відзив), згідно з якими другий механізм, що передбачений абзацом 2 підпункту 208.8.4 ПК України, як норма загальної дії, усуває будь-яку вимогу до частки, незалежно від її обсягу. Кожен з наведених механізмів є окремим, і кожен платник не позбавлений права використати будь-який із означених механізмів, залежно від конкретної та індивідуальної до нього ситуації.» Викладена правова позиція має важливе значення для формування єдиної правозастосовчої практики а також для ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» якому вкрай важливо зберегти статус платника єдиного податку 4 групи для відновлення сільськогосподарської діяльності після деокупації лівого берегу Херсонської області, де перебувають активи позивача. Відповідно після деокупації активів товариства пройде тривалий час до того моменту коли підприємству стане надходити виручка від реалізації сільськогосподарської продукції. При цьому слід враховувати, що активи позивача після перебування в зоні бойових дій ймовірніше за все після деокупації потребуватимуть додаткового обстеження на предмет засмічення зброєю, вибухонебезпечними предметами та ін., внаслідок чого позивачу важливо зберегти статус платника єдиного податку 4 групи.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» є сільськогосподарським підприємством, сумлінним платником податків, всі виробничі потужності якого знаходяться на територіях Олешківської територіальної громади Олешківського району, Зеленопідської територіальної громади та Костянтинівської територіальної громади Каховського району Херсонської області.
З 01 січня 2009 року позивач був зареєстрований як сільськогосподарське підприємство із спеціальним режимом оподаткування податком на додану вартість (платником фіксованого сільськогосподарського податку), а з 2015 року по 31 грудня 2024 року мав статус платника єдиного податку четвертої групи.
20 лютого 2025 року ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» засобами електронного зв'язку до контролюючого органу була направлена наступна податкова звітність: 01. Загальна звітна Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207776; 02. Загальний звітний Додаток 1. Відомості про наявність земельних ділянок з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207776; 03. Загальний звітний Додаток 3. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207776; 04. Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207785; 05. Звітна Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207777; 06. Звітна Додаток 1. Відомості про наявність земельних ділянок з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207777; 07. Звітна Додаток 3. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207777; 08. Звітний Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207783; 09. Звітна Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (КАХОВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207781; 10. Звітна Додаток 1. Відомості про наявність земельних ділянок з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (КАХОВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207781; 11. Звітна Додаток 3. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (КАХОВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207781.
Додатково разом з податковою звітністю позивачем засобами електронного зв'язку до контролюючого органу було направлено лист №3 від 19.02.2025, до якого додавалось Розпорядження Херсонської обласної військової адміністрації № 81 від 18.02.2025 року про наявність на території Херсонської області обставин непереборної сили та затверджений перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин у 2024 році, до якого включений ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», та лист Херсонської обласної військової адміністрації №01- 01-16-19731/0/25/26 від 19.02.2025.
Через електронний кабінет отримано квитанції № 2 щодо кожного з документів податкової звітності 20.02.2025 року, відповідно, податкова звітність прийнята.
20.03.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» (податковий номер 35869783) від Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, було отримано лист про невизнання звітності з єдиного податку четвертої групи №1130/6/21-22-04-04-08 від 14.03.2025 року разом з рішенням про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від 17 березня 2025 року №163//21-22-04-04-13 та актом від 17.03.2025 року №163/21-22- 04-04-13 про результати камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку ІV групи - юридичної особи умов перебування на спрощеній системі оподаткування.
За результатами камеральної перевірки встановлені порушення, за які передбачено анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи відповідно до пп. 4 п. 291.4 ст. 291 пп. 10.1 п. 10 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для цілей, визначених, зокрема, пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу, абз. 4 п. 299.10 ст. 299 ПКУ.
Згідно з даними Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника, наданого до Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі сума доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, дорівнює « 0», загальна сума доходу сільськогосподарського товаро виробника дорівнює 16997,97 грн (де 9203,56 грн. дохід від курсової різниці за залишками грошових коштів на валютних рахунках та інші доходи 7794,91 грн). Що свідчить що ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» не займалось виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини та давальницьких умовах в 2024 році.
З огляду на наведене, ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» не відповідає вимогам підпункту 4 пункту 291.4 ст. 291 з урахуванням вимог підпункту 298.8.4 пункту 298.8 ст. 298 та підпункту 10.1 пункту 10 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
У зв'язку з викладеним, ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі прийнято рішення від 17.03.2025 № 163/21-22-04-04-13/35869783 про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН».
Разом з актом та рішенням було надіслано лист про невизнання звітності з єдиного податку четвертої групи №1130/6/21-22-04-04-08 від 14.03.2025, яким ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі повідомило, що подані позивачем податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік від 20.02.2025 №9038207776 (ДПІ 2103); від 20.02.2025 №9038207777; №9038207781 (ДПІ 2115) та Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника від 20.02.2025 №9038207785 (код ДПІ 2103), від 20.02.2025 №9038207783 (ДПІ 2115) не визнані як податкова звітність.
ТОВ ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» не погоджується із висновком, викладеним в акті про результати камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку ІУ групи - юридичної особи умов перебування на спрощеній системі оподаткування від 17.03.2025 року №163/21-22-04-04-13, з прийнятим на підставі висновків, викладених в акті, рішенням про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від 17.03.2025 року №163//21-22-04-04-13 та з невизнанням звітності з єдиного податку четвертої групи, викладеним в листі №1130/6/21-22-04-04-08 від 14.03.2025, у зв'язку із чим звернулося до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).
Позивач протягом 2023 року був платником єдиного податку 4 групи.
Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб'єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.
Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.
Відтак, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України).
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється ПК України, п. 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.
Нормами п.69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України для платників податків передбачено звільнення від нарахування та сплати податкових зобов'язань за певними податками, зокрема, встановлено:
Тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.
Пунктом 10 підрозділу 8 «Особливості справляння єдиного податку та фіксованого податку» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено:
На період з 1 березня 2022 року до першого числа місяця, що настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території, для платників єдиного податку четвертої групи, у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди яких перебувають земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, положення підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу застосовуються виключно під час реєстрації суб'єкта господарювання платником єдиного податку.
Для цілей, визначених підпунктом "а" підпункту 4 пункту 291.4 статті 291, підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 та підпунктом 4 пункту 299.10 статті 299 цього Кодексу, частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік платників єдиного податку четвертої групи, у яких не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, має дорівнювати або перевищувати 50 відсотків.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Як роз'яснено у листі ДПС України від 23.05.2023, оприлюдненому на офіційному сайті в мережі Інтернет (лист доступний за посиланням https://dp.tax.gov.ua/media- ark/news-ark/678907.html ): «Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації у 2023 році визначаються відповідно до даних Переліку територій, затвердженого наказом № 309 у чинній редакції (зі змінами).
Наказом № 309 у розділі І затверджені території можливих бойових дій (частина перша) та території активних бойових дій (частина друга), у розділі ІІ затверджені тимчасово окуповані російською федерацією території України. Отже, для цілей справляння єдиного податку четвертої групи відповідно до п.п. 69.33 п.69 п.69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу застосовується тільки перелік територій активних бойових дій та тимчасово окупованих російською федерацією».
Пунктом 1 Постанови КМУ № 1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією_(далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються: території можливих бойових дій; території активних бойових дій; території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
У цьому ж пункті 1 Постанови КМУ № 1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» також вказано:
для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022р. затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який складається: з розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії», що має частини:
1) Території можливих бойових дій
2) Території активних бойових дій
3) Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси з розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України».
В цьому переліку наявні: Каховський район: Зеленопідська сільська територіальна громада (UA65060090000037720) з 24.02.2022; Костянтинівська сільська територіальна громада (UA65060130000026961) з 24.02.2022; Херсонський район: (UA65100110000015344) Олешківська міська територіальна громада з 24.02.2022.
Таким чином, з матеріалів справи встановлено, що 100% активів ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», в тому числі об'єкти нерухомості, земельні ділянки (Зеленопідська ТГ 50 га, Костянтинівська ТГ 161,4196 га Каховського району Херсонської області) та все інше належне ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» майно, розташовані на території окупованих Зеленопідської ОТГ Каховського району, Олешківської міської територіальної громади Херсонської області, які були окуповані російською федерацією з перших днів повномасштабного вторгнення і є тимчасово окупованими по теперішній час, що вбачається із Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 (із змінами і доповненнями, чинний на сьогоднішній день), який діяв до 20.03.2025 року та Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій №376 від 28.02.2025, який діє на теперішній час.
На думку суду, для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2025 році застосовуються саме положення пп.298.8.4 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України.
Статтею 298.8.1. Податкового кодексу України передбачено, що сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 298.8.4. ПК України, у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.
Якщо така частка не перевищує 75 відсотків у зв'язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому (звітному) році зазначена вимога не застосовується. Такі платники податку для підтвердження статусу платника єдиного податку подають податкову декларацію разом із рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.
Факт перебування позивача у переліку суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили, що затверджений рішенням обласної ради про наявність обставин непереборної сили, що подавався позивачем одночасно із деклараціями 20.02.2025, зумовлює поширення на нього спеціальної норми пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України про незастосування вимоги частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75 %, в той же відповідачем було невірно застосовано вказану норму матеріального права внаслідок чого прийнято рішення що підлягає скасуванню.
Відповідачем не було взято до уваги лист №3 від 19.02.2025, до якого додавалось Розпорядження Херсонської обласної військової адміністрації № 81 від 18.02.2025 року про наявність на території Херсонської області обставин непереборної сили та затверджений перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин у 2024 році, до якого включений ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», в той час як зазначені документи підтверджують наявність обставини непереборної сили в регіоні, у якому ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» значиться постраждалим внаслідок проведення на його земельних ділянках, що перебувають у користуванні (у т.ч. на умовах оренди), бойових дій або їх тимчасової окупації збройними формуваннями росії.
20 лютого 2025 року ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» засобами електронного зв'язку до контролюючого органу була направлена наступна податкова звітність: 01. Загальна звітна Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207776; 02. Загальний звітний Додаток 1. Відомості про наявність земельних ділянок з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207776; 03. Загальний звітний Додаток 3. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207776; 04. Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, ХЕРСОНСЬКА ДПІ (ХЕРСОНСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207785; 05. Звітна Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207777; 06. Звітна Додаток 1. Відомості про наявність земельних ділянок з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207777; 07. Звітна Додаток 3. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207777; 08. Звітний Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207783; 09. Звітна Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (КАХОВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207781; 10. Звітна Додаток 1. Відомості про наявність земельних ділянок з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (КАХОВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207781; 11. Звітна Додаток 3. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання з квитанцією подана до ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, КАХОВСЬКА ДПІ (КАХОВСЬКИЙ РАЙОН) 20.02.2025 реєстраційний номер 9038207781.
Додатково разом з податковою звітністю позивачем засобами електронного зв'язку до контролюючого органу було направлено лист №3 від 19.02.2025, до якого додавалось Розпорядження Херсонської обласної військової адміністрації № 81 від 18.02.2025 року про наявність на території Херсонської області обставин непереборної сили та затверджений перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин у 2024 році, до якого включений ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», та лист Херсонської обласної військової адміністрації №01- 01-16-19731/0/25/26 від 19.02.2025.
Зважаючи на вказане та беручи до уваги, що частка сільськогосподарського товаровиробництва позивача за 2024 рік не перевищує 75% у зв'язку з існуванням у 2024 році обставин непереборної сили; для підтвердження статуту платника єдиного податку четвертої групи позивачем виконано всі вимоги, передбачені абз. 2 пп.298.8.4 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України, а саме: подано податкову звітність разом із Розпорядженням Херсонської обласної військової адміністрації № 81 від 18.02.2025 року про наявність на території Херсонської області обставин непереборної сили та затверджений перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин, до якого включений ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», та листом Херсонської обласної військової адміністрації №01- 01-16-19731/0/25/26 від 19.02.2025, жодних підстав для відмови у підтвердженні позивачу статусу платника єдиного податку на 2025 рік у відповідача не було.
Згідно з пп.14.1.262 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку.
Згідно з пп.298.8.3 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України дохід сільськогосподарського товаровиробника, отриманий від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції), включає доходи, отримані від:
реалізації продукції рослинництва, що вироблена (вирощена) на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, а також продукції рибництва, виловленої (зібраної), розведеної, вирощеної у внутрішніх водоймах (озерах, ставках і водосховищах), та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;
реалізації продукції рослинництва на закритому ґрунті та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;
реалізації продукції тваринництва і птахівництва та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;
реалізації сільськогосподарської продукції, що вироблена із сировини власного виробництва на давальницьких умовах, незалежно від територіального розміщення переробного підприємства.
Отже, до розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва включається не сам врожай, а доходи від його реалізації.
Як пояснювалось у позові, причинами, які завадили позивачеві досягти 75% рівня частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2025 рік, є наявність обставин непереборної сили - активи ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», в тому числі об'єкти нерухомості, земельні ділянки (Зеленопідська ТГ 50 га, Костянтинівська ТГ 161,4196 га Каховського району Херсонської області) та все інше належне ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» майно, розташовані на території окупованих Зеленопідської ОТГ Каховського району, Олешківської міської територіальної громади Херсонської області, були окуповані російською федерацією з перших днів повномасштабного вторгнення і є тимчасово окупованими по теперішній час, - звідси, проведення будь-яких агротехнічних робіт та отримання власновиробленої сільськогосподарської продукції у 2025 році, та, відповідно, й отримання доходу від її реалізації, неможливе в принципі.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що оскаржуване рішення прийняте ГУ ДПС з неправильним застосуванням пп.298.8.4 п.298.8 ст.298, п.10 підрозділу 8 «Особливості справляння єдиного податку та фіксованого податку» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, п.1 Постанови КМУ № 1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».
Згідно з п.299.11 ст.299 Податкового кодексу України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду викладений у постанові від 05.03.2019 у справі № 818/606/17, відповідно до якого пунктом 299.10 та абзацом 2 пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5 1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Суд також звертає увагу, на правовий висновок Верховного Суду викладений постанові від 22.07.2022 у справі № 818/2056/18, де зазначено наступне: "Положення ПК України містять вичерпні підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи.
Системний правовий аналіз норм Кодексу дає підстави для висновку, що законодавцем чітко розмежовано поняття переходу на спрощену систему оподаткування та щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.
Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що оскільки позивач у 2016 році вже був платником єдиного податку четвертої групи, у межах спірних відносин йдеться про підтвердження статусу платника єдиного податку, а не про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування.
Суди попередніх інстанцій правомірно зазначили, що способом реалізації владних управлінських функцій податковим органом за наявності встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Проте, відповідачем не проводилась документальна перевірка позивача, а також не приймалося рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що дії ГУ ДФС у Сумській області щодо відмови ФГ «Озон» у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи в 2017 році та відмови у прийнятті декларацій платника єдиного податку четвертої групи на 2017 рік (вх. № 9043290351 від 16.03.2017, вх. № 9043265614 від 16.03.2017, вх. № 9024767070 від 20.02.2017, вх. № 9023240080 від 17.02.2017, вх. № 9022644327 від 17.02.2017) та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2016 рік (вх. № 9019530849 від 14.02.2017), є протиправними."
Аналогічні висновки викладено й у постановах Верховного Суду від 11.01.2024 у справі № 810/3210/17, від 27.01.2022 у справі № 818/857/17, від 18.09.2023 у справі № 300/4347/23.
У даній справі, судом встановлено, що документальна виїзна перевірка ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» зі встановленням в ході такої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи) - ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не проводилась, а рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від 17 березня 2025 року №163//21-22-04-04-13 прийнято за результатами камеральної перевірки.
При цьому вимоги для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку, з дотриманням умов та порядку такого підтвердження, встановлених правилами підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, позивачем виконані.
Отже, суд дійшов висновку, що рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від 17 березня 2025 року №163//21-22-04-04-13 та дії відповідача з відмови позивачу у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік (лист з приводу невизнання Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звітності з єдиного податку четвертої групи викладене в листі №1130/6/21-22-04-04-08 від 14.03.2025) - є протиправними.
Відповідно до пп. 19-1.1.1.-19-1.1.2. п. 19-1.1. ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
За п. 48.7 ст. 48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Підпунктом 75.1.1. пункту 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Згідно п. 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Під час проведення камеральної перевірки згода платника податків на перевірку та його присутність не обов'язкова.
Відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України податкова декларація вважається неподаною за умови порушення норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48, абзаців першого - третього пункту 49.4 статті 49 цього Кодексу та надання або надсилання контролюючим органом платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації, зокрема засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" для податкових декларацій, поданих у такий спосіб.
Матеріали справи не містять доказів того, що подана позивачем податкова звітність за результатами камеральної перевірки подана із порушеннями, визначеними ПК України, що, власне, і не заперечувалось відповідачем.
По суті, єдиною підставою для присвоєння податковій звітності позивача, статусу «не визнано як податкова звітність» слугувало спірне рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку ТОВ «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від 17 березня 2025 року №163//21-22-04-04-13, що визнано судом протиправним, отже позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» (м. Херсон, вул. Привозкальна, 5; 73003; ЄДРПОУ 35869783) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон, просп. Незалежності, 75, 73022; ЄДРПОУ 43995495) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про анулювання реєстрації платником єдиного податку Товариства з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» від 17 березня 2025 року №163//21-22-04-04-13, та рішення про невизнання Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звітності з єдиного податку четвертої групи викладене в листі №1130/6/21-22-04-04-08 від 14.03.2025.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі поновити Товариство з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» в реєстрі платників єдиного податку четвертої групи Державної податкової служби України з дати виключення з реєстру.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі визнати податкову звітність з єдиного податку четвертої групи Товариства з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН», подану 20.02.2025 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФРІДОМ ФАРМ БЕКОН» судовий збір в розмірі 4844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк