Рішення від 02.09.2025 по справі 420/6345/25

Справа № 420/6345/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Маяк-1» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Маяк-1» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2018 № 1815514600122 про виключення ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.07.2017;

-зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області поновити статус неприбуткової організації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЯК-1» (код ЄДРПОУ: 40451498) з 01.07.2017 року за ознакою неприбутковості (0043) - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та відновити відомості в Реєстрі неприбуткових установ та організацій.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 12.05.2016 ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області Рішенням № 56 внесено ОСББ «МАЯК-1» до Реєстру неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбутковості 0015 - житлово-будівельні кооперативи та об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Об'єднанням подавалися до контролюючого органу звіти про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за попередні періоди, які приймалися та реєструвалися ГУ ДПС в Одеській області без жодних зауважень. Жодних листів про невизнання звітності ОСББ «МАЯК-1» від контролюючого органу не отримувало. З Рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 05.09.2024 позивач дізнався, що останнього виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій у зв'язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, встановленим п. 133.4. статті 133 ПК України на підставі Рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2018 № 1815514600122.

Позивач зазначає, що Рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2018 № 1815514600122 є протиправним, таким, що підлягає скасуванню.

По-перше, контролюючим органом фактично порушено процедуру ознайомлення ОСББ «МАЯК-1» з прийнятим Рішенням ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2018 № 1815514600122 та позбавлено права своєчасного оскарження такого рішення.

По-друге, в оскаржуваному рішенні не конкретизовано в чому саме полягає невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, встановленим п. 133.4. статті 133 ПК України, не виокремлено установчі документи, які не відповідають вимогам Податкового кодексу України та законів, на підставі яких прийнято рішення про виключення неприбуткової організації з Реєстру, а лише формально зроблено посилання на п. 133.4. статті 133 ПК України.

З метою ефективного відновлення порушеного права Позивача, останній просить зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області поновити статус неприбуткової організації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЯК-1» (код ЄДРПОУ: 40451498) починаючи з 01.07.2017 за ознакою неприбутковості (0043) -об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, та відновити відомості у Реєстрі неприбуткових установ та організацій.

Ухвалою від 10.03.2025р. адміністративний позов залишено без руху.

Ухвалою від 18.03.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України. Зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду належним чином засвідчену копію рішення № 1815514600122 від 03.03.2018 року, відомості щодо направлення/вручення ОСББ «Маяк-1» рішення № 1815514600122 від 03.03.2018 року.

Від відповідача 01.04.2025р. надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що згідно з даними ІКС ДПС наявна інформація щодо включення та в подальшому виключення підприємства з неприбуткових організацій, а саме: - згідно Рішення від 12.05.2016 № 56 внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою неприбутковості 0015-Житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків; - згідно Рішення від 03.03.2018 № 1815514600122 виключено з Реєстру неприбуткових установ та організації з 01.07.2017. Відповідно до даних ІКС ДПС, відсутня інформація щодо надання платником ОСББ «МАЯК-1» до 1 липня 2017 року пакету документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Відповідно до вимог п. 35 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні Положення» ПКУ, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято рішення від 03.03.2018 № 1815514600122 про виключення платника ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових організацій з 01.07.2017.

07.04.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що в порушення вимоги ч. 2 ст. 77 КАС України відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного рішення. Акцентовано увагу, що установчі документи позивача відповідали (і відповідають) вимогам пункту 133.4 статті 133 ПК України, а отже на нього не поширюються положення пункту 35 підрозділу 4 розділу XX ПК України щодо виключення ОСББ «МАЯК-1» після 01.07.2017 контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій, та навпаки поширюються положення пункту 34 підрозділу 4 розділу XX ПК України щодо автоматичного включення контролюючим органом Позивача до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЯК-1» є юридичною особою, зареєстровано 27.04.2016 року. Основним видом діяльності Позивача є комплексне обслуговування об'єктів (код КВЕД 81.10).

ОСББ «МАЯК-1» знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області з 24.04.2016р.

Відповідно до Рішення № 56 від 12.05.2016 ОСББ «МАЯК-1» (код ЄДРПОУ 40451498) внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою неприбуткової установи (організації) 0015 - житлово-будівельні кооперативи та об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (а.с.18).

28.02.2024 ОСББ «МАЯК-1» через Електронний кабінет платника подано до Головного управління ДПС в Одеській області звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2023 рік (реєстраційний № 9384710937).

ГУ ДПС в Одеській області листом № 10716/6/15-32-04-06-06 від 22.03.2024 повідомило позивача, що вищевказаний податковий звіт подано з порушенням вимог пп. 133.4.7 п. 133.4 ст. 133 ПК України та повідомлено, що така звітність не визнається як податкова декларація.

Позивач направив через Електронний кабінет платника лист № 1 від 19.04.2024 вих., в якому просив надати інформацію щодо підстав невизнання ГУ ДПС в Одеській області як податкової декларації за 2023 рік поданого звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2023 рік, відповідь на який не отримав.

20.06.2024 ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 26339/15-32-04-06 на підставі акту перевірки № 14178/15-3204-06/40451498 від 10.04.2024 за порушення пп. 49.18.3 пункту 49.18 статті 49 ПК України, пункту 203.1 ст. 203 ПК України, а саме: неподання податкової звітності з податку на прибуток за звітний податковий період 2023 рік. Зазначеним рішенням на підставі пп 54.3.3 п.54.3 статті 54, п.120.1 ст.120 ПК України застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 340гр.

Позивач, зазначаючи, що акт перевірки, податкове повідомлення-рішення, рішення про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій не отримував, чим був позбавлений права вчасного оскарження рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2018 № 1815514600122 про виключення ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.07.2017р., вважає останнє таким, що прийнято з порушенням приписів чинного законодавства України, в зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Пунктом 133.4. статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Так, підпункт 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, та житлово-будівельні кооперативи;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.

Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації створення юридичної особи та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації створення юридичної особи.

Установи та організації, які під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу подали документи про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій і за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.

Підпунктом 133.4.2. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

Відповідно до підпункту 133.4.3. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, а для релігійної організації - вимог, визначених абзацом другим підпункту 133.4.1 і підпунктом 133.4.2 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.

За період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, по 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов'язана щокварталу подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду та подавати фінансову звітність у порядку, встановленому для платників податку на прибуток.

З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому цим розділом для платників податку на прибуток.

Підпункт 133.4.4. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Відповідно до підпункту 133.4.5. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

Підпункт 133.4.6. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені:

- бюджетні установи;

- громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;

- спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб;

- житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);

- об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;

- професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання;

- сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;

- інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Відповідно до підпункту 133.4.7. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України для неприбуткових організацій, які відповідають вимогам цього пункту та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, встановлюється річний податковий (звітний) період, крім випадків, передбачених підпунктом 133.4.3. цього пункту.

Зміст наведених положень у їх системному зв'язку дає підстави для висновку про те, що неприбуткові підприємства, установи та організації, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» були внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій не підлягали виключенню з нього до 01 липня 2017 року; ті, які на цей же час були внесені до Реєстру й відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 ПК України, - включались контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, а ті, які були внесені до Реєстру, але не відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 ПК України, -з метою включення до нового Реєстру зобов'язані були до 01 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу й лише у випадку невчинення таких дій вони з 01 липня 2017 року підлягали виключенню контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12 листопада 2020 року у справі № 823/504/17 (адміністративне провадження № К/9901/35759/18), від 25 лютого 2021 року у справі № 813/3266/17 (адміністративне провадження № К/9901/48637/18).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до пункту 7.2 Розділу І Статуту ОСББ «МАЯК-1» від 11.04.2016р. Об'єднання є непідприємницьким товариством та здійснює функції, визначені Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» для об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, відповідно до вимог цього Статуту. Об'єднання не має на меті одержання прибутку, в тому числі для його наступного розподілу між співвласниками (учасниками).

Згідно п.7.6. Розділу І Статуту ОСББ «МАЯК-1» забороняється розподіл отриманих Об'єднанням доходів або їх частин серед Співвласників, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Статут передбачає передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи Об'єднання (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Згідно з пунктом 2 Розділу ІІ Статуту ОСББ «МАЯК-1» від 11.04.2016 Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між Співвласниками. Господарче забезпечення діяльності Об'єднання може здійснюватися власними силами Об'єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання.

В той же час, відповідно до абзацу 3 пункту 34 підрозділу 4 розділу XX ПК України встановлено, що неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Статут надавався Позивачем контролюючому органу для реєстрації його як неприбуткової організації в Реєстрі неприбуткових установ та організацій.

Таким чином установчі документи Позивача відповідали вимогам пункту 133.4 статті 133 ПК України, а отже на нього не поширюються положення пункту 35 підрозділу 4 розділу XX ПК України щодо виключення ОСББ «МАЯК-1» після 01.07.2017 контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій, та навпаки поширюються положення пункту 34 підрозділу 4 розділу XX ПК України щодо автоматичного включення контролюючим органом Позивача до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

У зв'язку з наведеним, виключення Позивача з такого Реєстру з 01.01.2017 на підставі невідповідності установчих документів неприбуткової організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України, - є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.

При цьому у період із 2017 по 2023 роки ДПС приймала податкову звітність ОСББ як неприбуткової організації, не висуваючи претензій чи зауважень. Така бездіяльність контролюючого органу є свідченням фактичного визнання статусу ОСББ як неприбуткової організації, що за обставин даного спору не узгоджується із принципом заборони на суперечливої поведінки з боку державного органу, якщо вона суперечить раніше прийнятим діям.

Виключення з Реєстру через кілька років після визнання неприбутковості та прийняття звітності створює юридичну невизначеність, що суперечить правовому принципу визначеності та стабільності регулювання.

Згідно з абз. 9 п. 46.2 ст. 46 ПК України, неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та річну фінансову звітність.

Отже під час розгляду справи контролюючий орган не довів правомірність прийняття Рішення № 1815514600122 від 03.03.2018 про виключення ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.07.2017, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Крім того, з метою найбільш повного захисту порушених відповідачем таким протиправним рішенням прав та законних інтересів позивача, суд вважає правомірним зобов'язати відповідача поновити статус неприбуткової організації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЯК-1» (код ЄДРПОУ: 40451498) з 01.07.2017 року, включити до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Щодо строку звернення до суду з даним позовом, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Предметом позову в даній справі є визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2018 № 1815514600122 про виключення ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.07.2017 року.

Відповідно до пункту 16 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440, (в редакції, чинній на 03.03.2018 - дату прийняття рішення про виключення ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій), рішення про виключення неприбуткової організації з Реєстру надсилається такій організації у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України, протягом трьох робочих днів з дня прийняття зазначеного рішення.

Як зазначено позивачем, про факт виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій Позивачу стало відомо з Рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги № 26903/6/99-00-06-03-01-06 від 05.09.2024 року.

Судом встановлено, що представник позивача звернувся до ГУ ДПС в Одеській області з адвокатським запитом в якому, зокрема, просив повідомити нормативно обґрунтовані підстави прийняття рішення про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій; дату вручення рішення про виключення ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій особисто платнику податків (його представнику) або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) ОСББ «МАЯК-1» та надати докази такого вручення/надіслання (належним чином засвідчені копії опису вкладення до цінного листа, фіскального чеку та накладної установи поштового зв'язку тощо); надати копію примірника рішення Головного управління ДПС в Одеській області (в т.ч. його структурних підрозділів) щодо ОСББ «МАЯК-1» про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

ГУ ДПС в Одеській області у відповідь на вищевказаний адвокатський запит листом № 47271/6/15-32-04-07-06 від 18.12.2024 року повідомлено, що згідно з даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС Позивачем не надано до контролюючого органу у встановлений термін заяву 1-РН разом з належним чином завіреними копіями установчих документів, приведеними у відповідність до вимог, встановлених п. 133.4. ст. 133 ПК України. Головним управлінням ДПС в Одеській області виключено ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно рішення від 03.03.2018 № 1815514600122 з 01.01.2017. Окрім вищевказаного, ГУ ДПС в Одеській області у відповідь на адвокатський запит повідомлено, що надати копію Оскаржуваного рішення, докази його направлення та вручення немає можливості.

При цьому, ухвалою суду від 18.03.2025 року зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду належним чином засвідчену копію рішення № 1815514600122 від 03.03.2018 року, відомості щодо направлення/вручення ОСББ «Маяк-1» рішення № 1815514600122 від 03.03.2018 року.

Витребувані докази відповідачем не надані.

Враховуючи те, що відповідачем не надано до суду доказів направлення/отримання позивачем оскаржуваного рішення, суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає, що по даній справі з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Маяк-1» (вул. Євгена Чикаленка (Академіка Вільямса), буд. 44, м. Одеса, 65113, Код ЄДРПОУ 40451498) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, Код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2018 № 1815514600122 про виключення ОСББ «МАЯК-1» з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.07.2017;

Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області поновити статус неприбуткової організації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МАЯК-1» (код ЄДРПОУ: 40451498) з 01.07.2017 року за ознакою неприбутковості (0043) - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та відновити відомості в Реєстрі неприбуткових установ та організацій.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, Код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Маяк-1» (вул. Євгена Чикаленка (Академіка Вільямса), буд. 44, м. Одеса, 65113, Код ЄДРПОУ 40451498) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні, сорок копійок).

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Самойлюк Г.П.