Рішення від 01.09.2025 по справі 420/19575/25

Справа № 420/19575/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ним - ОСОБА_1 ; - зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним - ОСОБА_1 , правил військового обліку.

Позивач зазначив, що із відповіді на адвокатський запит він дізнався, що перебуває у розшуку як порушник правил військового обліку, у зв'язку з тим, що вчасно не оновив військово-облікові дані. Вказує, що протокол по справі про адміністративне правопорушення уповноваженою особою Болградського РТЦКСП не складався, постанова не виносилася.

Оскільки факт його притягнення до адміністративної відповідальності відсутній, позивач вважає, що внесення до реєстру відомостей про його розшук є незаконним.

Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 17.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Також ухвалою суду зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до суду витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про внесення даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, ГУ НП надати до суду відомості про звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо доставлення ОСОБА_1 на підставі ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за порушення правил військового обліку.

Ухвала суду від 17.07.2025 року доставлена в підсистемі «Електронний суд» до електронного кабінету відповідача Приморського РТЦКСП 17.07.2025 року. Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позов та витребувані судом докази, інших заяв та клопотань від них не надходило (згідно автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду вхідної кореспонденції по справі станом на 01.09.2025 року не зареєстровано).

Справа розглянута в письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно з обліково-послужної картки ОСОБА_1 , позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 та з 1999 року має статус «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».

З метою уточнення інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів 29.05.2025 представником позивача направлено адвокатський запит до Болградського РТЦКСП.

Відповідач листом від 06.06.2025 №1275/3662 повідомив, що 16.03.2025 громадянина ОСОБА_1 подано у розшук Болградським РТЦКСП для доставлення представниками Національної поліції як порушника військового обліку, а саме, порушення ч.3 ст.210-1 КУпАП «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до п.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Також листом повідомлено, що перевіркою за системою AITC «Оберіг» встановлено що громадянин ОСОБА_1 має статус з 1999 року «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час». Відповідно до наказу МО України від 27.04.2024 №262 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» статус «обмежено придатний» виключено.

Згідно з листом з метою уточнення облікових даних, неодноразово видавались розпорядження на Василівську ТГ Болградського району для виклику громадянина ОСОБА_1 , остання відповідь Василівської сільської ради на розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.02.2025 №1275/375, відповідь від 21.02.2025 року №05/02-17/207 (вхід. 2292 від 25.02.2025) не проживає у селі.

Крім того листом повідомлено, що внаслідок того, що ОСОБА_1 вчасно не оновив свої військово-облікові данні, його подано у розшук. Рекомендовано громадянину ОСОБА_1 звернутись до Болградського РТЦКСП за місцем реєстрації де він перебуває на військовому обліку, пройти процедури визначені Постановою КМУ від 16.05.2024 №560 та належним чином надати документи для внесення відповідних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ним правил військового обліку, у зв'язку з чим він звернувся до суду з цим позовом.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію віл 21.10.1993 №3543-ХП (далі Закон №3543-ХІІ).

Згідно зі статтею 1 Закону №3543-Х1І мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Стаття 22 Закону №3543-XII передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Серед іншого, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно з п.22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560, резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

Згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.06.2025 №1275/3662 внаслідок того, що ОСОБА_1 вчасно не оновив свої військово-облікові данні, позивача оголошено у розшук.

Позивачем не заперечується факт неоновлення ним військово-облікових даних, однак він вважає, що відомості про порушення ним правил військового обліку не могли бути внесені до реєстру до прийняття постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

Болградський РТЦКСП відзив на позов не надав, також не надав до суду витребувані ухвалою суду від 17.07.2025 року докази, а саме витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про внесення даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В свою чергу, п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Відповідно до ч. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із КУпАП.

Диспозиція ст. 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач відзив на позов не надав, ані в листі від 06.06.2025 №1275/3662, ані до суду також не надав жодних доказів притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, а саме прийняття відносно позивача протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Той факт, на який відповідач посилається в листі від 06.06.2025 №1275/3662, про те, що позивач вчасно не оновив свої військово-облікові дані, є підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.210 та ст.210-1 КУпАП.

Однак саме складена відносно військовозобов'язаного постанова про адміністративне правопорушення є підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 4 ст.159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

З урахуванням доводів позову, тієї обставини, що наданий строк для відзиву сплинув, та станом на час розгляду справ відзив на позов до суду не надійшов, згідно автоматизованої системи діловодства суду по справі не зареєстровано будь-яких клопотань, заяв відповідача, суд кваліфікує неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправними дії відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку.

Суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Однак пунктом 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Відповідно до ч.2-3 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Таким чином, позивач звільнений від сплати судового збору за подання до суду цього позову щодо внесення до реєстру відомостей про порушення ним правил військового обліку, дотримання яких входить до військового обов'язку.

Отже надмірно сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн він підлягає поверненню позивачу у порядку ст.7 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва