Справа № 420/20646/25
01 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванов Е.А., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому просить визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (далі відповідач), які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаній в довідці № 9/3-860 від 21.03.2025 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 рік.; - зобов'язати Департаменту з питань виконання кримінальних покарань оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та Наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 , яким затверджений «Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» із зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років у грошовому виразі обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням та із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років в належному розмірі, вказаних в довідці № 9/3-860 від 21.03.2025 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 рік, і цю оновлену довідку підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії з 01.02.2022 року. В обгрунтування зазначив, що відповідач на виконання рішення суду виготовив довідку про розмір грошового забезпечення, але при цьому допустив арифметичні помилки щодо визначення суми надбавок та премії у грошовому еквіваленті, з чим він не згоден.
Ухвалою суду від 02.07.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву.
Дослідивши адміністративний позов, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 року у справі №420/21125/24, відповідачем виготовлено та видано позивачу довідку №9/3-860 від 21.03.2025 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 року для здійснення перерахунку пенсії.
Як вбачається з вказаної довідки, відповідачем здійснено такі розрахунки по довідці станом на 01.01.2022 рік:
- посадовий оклад 7340 грн.;
- оклад за військовим званням - 1980,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 59% - 3315 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 30% - 2983,50 грн.;
-премія 24,8% -1294,56грн.;
Вважаючи вищенаведені дії щодо зменшення у грошовому виразі розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавка за класну кваліфікацію та премію позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Судом встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 року у справі №420/21125/24 відповідачем підготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку № 9/3-860 від 21.03.2025 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 року для здійснення перерахунку його пенсії.
Як вбачається з довідки, відповідачем здійснено такі розрахунки по довідці станом на 01.01.2022року
- посадовий оклад 7340 грн.;
- оклад за військовим званням - 1980,00 грн.;
- надбавка за вислугу років 59% - 3315 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 30% - 2983,50 грн.;
-премія 24,8% -1294,56грн.;
Надаючи оцінку розмірам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у грошовому виразі, суд вказує на таке.
Наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 затверджений «Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України».
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Наказу №925/5 особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Наказу №925/5 особам рядового і начальницького складу, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень), виплачується надбавка за службу в умовах режимних обмежень до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:
з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 відсотків:
з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків;
з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «таємно», -10 відсотків.
Відповідно до ч, 1, 2 ст. 13 Наказу №925/5 керівники органів і установ мають право преміювати осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється згідно з положенням про преміювання, що затверджується в кожному органі та установі, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення з урахуванням фактичних обсягів фінансування, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, а також фінансових можливостей підприємств установ виконання покарань.
Як вбачається з довідки №9/3-860 від 21.03.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2022року посадовий оклад зазначається у розмірі 7340,00 грн.
Натомість, враховуючи посадовий оклад у розмірі 7340 грн., оклад за військовим званням у розмірі 1980,00 грн., розмір надбавки за вислугу років має складати : посадовий оклад + оклад за військовим (спеціальним) званням=(7 340+1 980) х 50% = 4 660 гри
Враховуючи посадовий оклад у розмірі 7340 грн., оклад за військовим званням у розмірі 1980,00 грн., розмір надбавки за вислугу 4660грн. розмір надбавки за особливості проходження служби має складати: (посадовий оклад + окладу за військовим (спеціальним) званням + надбавка за вислугу років) х 30% = (7 340 грн + 1980 грн. + 4 660 грн) х 30% = 12635 грн. х 30% = 3790,50грн.
Враховуючи посадовий оклад у розмірі 7340 грн. розмір премії має складати - 1 820,32 грн. = 7 340 грн. (посадовий оклад) х 24,8 % = 1 820,32 грн.
З вищевикладеного слідує, що здійснюючи розрахунок сум складових грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 із урахуванням зазначених в довідці відсоткових розмірів складових, відповідачем, не вірно арифметично зазначено суми надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та ін) та премії.
При цьому суд критично відноситься до посилань у довідці на те, що така складена з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 06.03.2023 року №27024/16.3.2/32-23, оскільки лист Міністерства не є нормативним документом.
Враховуючи встановлені вищенаведені обставини, суд вказує на протиправність дій з боку відповідача з підстав чого позов підлягає задоволенню.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Таким чином враховуючи задоволення позовних вимог позивача, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20грн. з відповідача.
Керуючись статтями 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, вказаній в довідці № 9/3-860 від 21.03.2025 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 рік.
Зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та Наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 , яким затверджений «Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» із зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років у грошовому виразі обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням та із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років в належному розмірі, вказаних в довідці № 9/3-860 від 21.03.2025 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 рік, і цю оновлену довідку підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії з 01.02.2022 року.
Стягнути з Департаменту з питань виконання кримінальних покарань за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211,20 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) рнокпп НОМЕР_1 .
Відповідач: Департамент з питань виконання кримінальних покарань (04050, м. Київ, вул. Ю. Іллєнка, 81) код ЄДРПОУ 43501242.
Суддя Е.А.Іванов