02 вересня 2025 рокусправа № 380/25198/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправними дій,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Львівської районної адміністрації Львівської міської ради, в якому просить:
- визнати дії посадових осіб Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради протиправними;
- зобов'язати уповноважених посадових осіб Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради видати Розпорядження, яким визначити, що особою, яка є моїм помічником - є мій син ОСОБА_2 .
Посилається на те, що позивач є особою з інвалідністю II групи безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК. На підставі ч. 1 ст. 78 Цивільного кодексу України, вона звернулася до Відповідача із заявою про призначення її сина, ОСОБА_2 , її помічником. Однак Відповідач, на думку Позивача, безпідставно відмовляв у задоволенні заяви, що виразилось у листі №33-вих-164658 від 15.11.2024. Позивач вважає дії посадових осіб Відповідача протиправними та такими, що порушують її законні права, оскільки вони вимагають документи, не передбачені законом. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 23.12.2024 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали шляхом подання до суду: позовної заяви у примірниках для суду та для відповідачів оформлених відповідно до приписів ст. 160 КАС України.
На виконання вимог вказаної ухвали від 10.01.2025 на адресу суду від позивачки надійшла позовна заява у примірнику для суду та для відповідача, в якій позивачка зазначила: повну адресу місцезнаходження відповідача. Крім того, уточнила позовні вимоги.
Ухвалою від 15.01.2025 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
30.01.2025 на адресу суду надійшло клопотання на виконання вимог ухвали.
Ухвалою від 05.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№16890 від 27.02.2025), в якому посилається на те, що діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством. Порядок призначення помічника дієздатній особі регулюється Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.02.2023 №127, яким затверджено інформаційну картку відповідної адміністративної послуги. Згідно з цією карткою, для отримання послуги необхідно подати, серед іншого, оригінал довідки про стан здоров'я особи, якій потрібен помічник, виданої лікарсько-консультативною комісією (ЛКК). У пакеті документів, поданому позивачем, такий документ був відсутній. Оскільки Позивач не надала повного пакета документів, у районної адміністрації були відсутні правові підстави для задоволення її заяви. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю ІІ групи безстроково , що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12-ААР № 717707.
Позивач зверталася до Личаківської районної адміністрації із заявами від 13.08.2024, 12.08.2024 про призначення її сина, ОСОБА_2 , її помічником.
Листами від 16.09.2024, від 15.11.2024 Личаківська районна адміністрація відмовила ОСОБА_1 , у задоволенні заяви у зв'язку з неповним пакетом поданих документів. Зокрема, у листі №33-вих-132020 від 16.09.2024 зазначено, що у поданому пакеті документів відсутня довідка про стан здоров'я особи, якій потрібен помічник, видана лікарсько-консультативною комісією (оригінал).
Не погоджуючись із протиправними діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась із цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з підп.4 п.«б» ч.1 ст.34 цього ж Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування. Здійснення опіки та піклування в Україні покладено на районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
За змістом ст.55 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Відповідно до ст.56 ЦК України, органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Питання надання дієздатній фізичній особі допомоги у здійсненні її прав та виконанні обов'язків урегульоване ст.78 ЦК України.
Згідно з положеннями цієї статті, дієздатна фізична особа, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, має право обрати собі помічника. Помічником може бути дієздатна фізична особа. За заявою особи, яка потребує допомоги, ім'я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.
Помічник має право на одержання пенсії, аліментів, заробітної плати, поштової кореспонденції, що належать фізичній особі, яка потребує допомоги.
Помічник має право вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень.
Помічник представляє особу в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення.
Помічник може представляти фізичну особу в суді лише на підставі окремої довіреності.
Послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.
Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника припиняються.
Порядок надання адміністративної послуги "реєстрація помічником дієздатної фізичної особи, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки" на території Львівської міської територіальної громади встановлений Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.02.2023 №127.
Згідно з інформаційною карткою, затвердженою цим рішенням, для отримання послуги заявник має подати, зокрема, довідку про стан здоров'я особи, якій потрібен помічник, видану лікарсько-консультативною комісією (оригінал).
Судом встановлено та матеріали справи не містять доказів подання позивачем зазначеної довідки до Личаківської районної адміністрації. Доводи позивача щодо змін, внесених Кабінетом Міністрів 7 червня 2024 року до порядку ведення військового обліку, є безпідставними, оскільки ці зміни стосуються процедури підтвердження права на відстрочку від призову на військову службу та не регулюють цивільно-правові відносини щодо призначення помічника.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність своїх дій, які полягали у поверненні документів заявниці через їх невідповідність встановленому переліку. Відмова у задоволенні заяви через відсутність обов'язкового документа, передбаченого чинним нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування, є обґрунтованою.
Таким чином, дії посадових осіб Личаківської районної адміністрації є правомірними, а позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до інформаційної картки адміністративної послуги «Реєстрація помічника дієздатної фізичної особи, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки» (далі - Інформаційна картка), затвердженої рішенням виконкому Львівської міської ради від 10.02.2023 року №127, для отримання цієї послуги необхідно подати наступні документи: 1) Заява фізичної особи, якій потрібен помічник, на ім'я голови районної адміністрації (додаток 1 до цієї інформаційної картки); 2) Заява особи, котра хоче бути помічником фізичної особи, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, на ім'я голови районної адміністрації (додаток 2 до цієї інформаційної картки); 3) Завірена копія паспорта громадянина України - особи, якій потрібен помічник (всі заповнені сторінки); 4) Завірена копія паспорта громадянина України - особи, яка буде помічником (всі заповнені сторінки); 5) Довідка про стан здоров'я особи, якій потрібен помічник, видана лікарсько-консультативною комісією; 6) Витяг з реєстру територіальної громади щодо особи, яка хоче бути помічником - якщо місце проживання такої особи зареєстроване за межами Львівської міської територіальної громади.
Зі змісту п.5 Інформаційної картки видно, що результатом надання адміністративної послуги є: розпорядження голови районної адміністрації про призначення помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки; відмова у наданні адміністративної послуги надається одержувачу письмово з посиланням на чинне законодавство, з мотивацією відмови та роз'ясненням порядку оскарження.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд висновує про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кас України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради (м. Львів, вул. К. Левицького, 67, 79017, ЄДРПОУ 04056109) про визнання протиправними дій- відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна