01 вересня 2025 рокусправа № 380/7480/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул. Митрополита Андрея,10, код ЄДРПОУ- 13814885), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі; у розмірі меншому, ніж передбачений статтею 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити виплату ОСОБА_1 допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 з урахуванням суми виплаченої допомоги;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести доплату допомоги на поховання ОСОБА_2 у розмірі 8121,00 грн. (Вісім тисяч сто двадцять одну) гривень 00коп. на п/р НОМЕР_2 відкритого у АТ КБ «Приватбанк» (ЄДРПОУ : 14360570 ) на ім'я ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову позивачка зазначила, що звернувся до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області зі заявою про отримання допомоги на поховання брата, ОСОБА_2 , у розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, однак, пенсійним органом виплачено таку допомогу у меншому розмірі, ніж передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач, вважаючи, що її права порушені, звернулася з даним позовом до суду.
Ухвалою судді від 17.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач 24.04.2025 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що за даними пенсійної справи № 913230129992 ОСОБА_2 перебував на обліку, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 станом на 01.12.2024 становив 5414,00 грн. Наказом від 19.12.2024 № 115/01-35 «Про надання соціальних послуг відділенням надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання «Рудківський будинок «Милосердя»» Рудківського центру надання соціальних послуг Самбірського району Львівської області» ОСОБА_2 поселено у відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання «Рудківський будинок Милосердя» Рудківського центру надання соціальних послуг з 20.12.2024. З 01.01.2025 ОСОБА_2 , у зв'язку з перебуванням на повному державному утримання, виплачувалось 25% призначеної пенсії, а саме 1353,50 грн. (5414,00*25%). З 01.02.2025 виплату пенсії припинено в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник відповідача зазначає, що допомога на поховання обчислюється в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на день смерті (в даному випадку 2х25% призначеної пенсії). Розмір пенсії, яку отримував ОСОБА_2 на момент смерті становила 1353,50 грн., тому розмір виплаченої допомоги на поховання становить 2707,00грн. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на повному державному забезпеченні в Рудківському центрі надання соціальних послуг Самбірського району Львівської області. Крім того, у січні 2025 року проведено виплату допомоги на поховання померлого ОСОБА_2 в сумі 2707,00 грн. Просить відмовити у задоволенні позову.
Від позивача надійшла відповідь на відзив.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України і отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Наказом від 19.12.2024 № 115/01-35 «Про надання соціальних послуг відділенням надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання «Рудківський будинок «Милосердя»» Рудківського центру надання соціальних послуг Самбірського району Львівської області» ОСОБА_2 поселено у відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання «Рудківський будинок Милосердя» Рудківського центру надання соціальних послуг з 20.12.2024.
З 01.01.2025 ОСОБА_2 , у зв'язку з перебуванням на повному державному утримання, виплачувалось 25% призначеної пенсії, а саме 1353,50 грн.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 20.01.2025 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.
У січні 2025 року позивачка - сестра ОСОБА_2 , звернулася до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії померлої.
Однак листом ГУ ПФУ у Львівській області від 30.01.2025 повідомлено, що відповідно до статті 53 Закону у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. На момент смерті пенсія брату позивачки виплачувалася в розмірі 1353,50 грн, тому розмір допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії - становить 2707,00 грн.
Не погодившись з розміром виплаченої допомоги на поховання, позивака звернулася до суду з цим позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV(далі Закон № 1058-IV).
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 1058 до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Згідно з статтею 53 Закону № 1058-IVу разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частин 1, 3статті 48 Закону № 1058-ІVпід час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії. Частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії пенсіонеру та членам його сім'ї відповідно до частин першої і другої цієї статті, перераховується до установи (закладу), де пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ понад бюджетні асигнування і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1(далі Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Пунктом 5.2. Порядку № 22-1 визначено, що керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), на звороті довідки про смерть, або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, чи копії свідоцтва про смерть, або іншого документа, що підтверджує факт смерті, виданого компетентним органом іноземної держави, для виплати допомоги на поховання робиться запис із зазначенням дати та суми, яка належить до виплати, і завіряється печаткою цього органу.
На документах, згідно з якими проведено виплату допомоги на поховання, після підтвердження її виплати проставляється штамп «Оплачено» із зазначенням дати виплати.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю.
Факт перерахування за особистою заявою пенсіонерки частини пенсії до установи (закладу), де вона перебуває на повному державному утриманні, не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише способом використання частини пенсійної виплати.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_2 перебував на обліку відповідача та отримувала пенсію за віком.
Матеріалами справи підтверджено, що саме позивачка здійснила поховання пенсіонера ОСОБА_2 , зокрема, довідкою відділу ЦНАП №102 від 20.01.2025, в якій зокрема зазначено, що поховання проводилось за рахунок ОСОБА_1 .
Водночас, відповідач виплатив позивачу допомогу на поховання пенсіонера у розмірі 2707,00 грн, а саме у розмірі 2 х 25%, тобто в меншому розмірі, ніж двомісячна пенсія, яка була призначена ОСОБА_2 .
Факт перерахування за особистою заявою пенсіонера частини пенсії до установи (закладу), де він перебуває на повному державному утриманні, не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише способом використання частини пенсійної виплати.
На переконання суду, у даному випадку відповідач помилково ототожнює розмір отримуваної пенсії із розміром фактично виплачених сум пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру допомоги на поховання має враховуватись повний розмір призначеної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті та ким було здійснено поховання померлої особи.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно, у порушення статті 53 Закону №1058-ІV, не виплатило позивачу допомогу на поховання в розмірі саме двомісячної пенсії пенсіонера ОСОБА_2 .
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести доплату допомоги на поховання ОСОБА_2 у розмірі 8121,00 грн. (Вісім тисяч сто двадцять одну) гривень 00коп. на п/р НОМЕР_2 відкритого у АТ КБ «Приватбанк» (ЄДРПОУ : 14360570 ) на ім'я ОСОБА_1 , суд зазначає таке.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм слідує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Отже, зазначені вимоги, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні ще не проведено, відтак такі задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 з урахуванням суми виплаченої допомоги;
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан