01 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4488/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у письмовому провадженні заяву позивача про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала означення справа, та 16.09.2024 було винесено рішення про часткове задоволення позову.
Позивач, через уповноваженого представника, звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду із заявою, поданою на підставі статті 382 КАС України, про встановлення судового контролю у справі.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначив, що станом на день звернення відповідач не виконав рішення суду. Тому просить зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду у справі.
Заява розглядається у порядку письмового провадження без виклику сторін, оскільки положення статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не встановлює обов'язку проводити судове засідання при розгляді таких категорій заяв.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Як наведено вище, у провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 16.09.2024 визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у складанні довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року, для перерахунку пенсії з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року та на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку пенсії для перерахунку пенсії з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року, з урахуванням правових висновків суду.
Рішення суду набрало законної сили 17.10.2024 року.
На день звернення позивача до суду із заявою про встановлення судового контролю, відповідач перерахував грошове забезпечення позивача та видав нову довідку про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року.
Водночас позивач стверджує, що відповідач виконав рішення суду лише в частині визначення посадового окладу і окладу за військовим званням - шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року та на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, решту основних та додаткових видів грошового забезпечення розраховано без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року, що свідчить про неналежне виконання рішення.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено у статті 382 КАС України.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частинами 1, 2 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з вимогами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до частини 6 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що при виконанні рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Після закінчення наданого строку, державний виконавець перевіряє виконання рішення суду. У разі невиконання рішення суду, державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу, вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання рішення державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу та попередження про кримінальну відповідальність, після чого звертається до органу досудового розслідування з повідомленням про вчинення боржником кримінального правопорушення за статті 382 Кримінального кодексу України.
Положеннями статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018 року.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з метою виконання відповідачем його рішення реалізував передбачені законодавством права, однак відповідач, за твердженням позивача, не виконує рішення суду, яке набрало законної сили.
Судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - шляхом встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.
Зважаючи на викладене та беручи до уваги, що рішення суду зобов'язує відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії - видати довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складену належним чином, з врахуванням висновків суду у цій справі, а наведені позивачем відомості про застосування відповідачем під час формування довідки неналежної розрахункової величини (прожиткового мінімуму) для визначення складових грошового забезпечення ставить під сумнів належне добросовісне виконання рішення у справі, суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивача та встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 року у справі.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 382 КАС України, суд, -
Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.08.2025 року у справі №340/4488/24 - задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю подати до суду:
- звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 року у справі №340/4488/24;
- детальний розрахунок грошового забезпечення (в розрізі складових), вказаного у довідках від 30.09.2024 року 14910/1 та 14910/2, із відображення розрахункової величини (розміру прожиткового мінімуму), врахованої для розрахунку кожної складової вказаного грошового забезпечення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО