29 серпня 2025 року справа №320/24641/24
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Городище-Пустоварівський цукровий завод» до Білоцерківської міської ради Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Акціонерне товариство «Городище-Пустоварівський цукровий завод» із позовом до Білоцерківської міської ради Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Білоцерківської міської ради Київської області, яка полягає у відсутності належного розгляду заяви Акціонерного товариства «Городище-Пустоварівський цукровий завод» від 05 липня 2023 року про надання дозволу АТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду;
???- зобов?язати Білоцерківську міську раду Київської області надати Акціонерному товариству «Городище-Пустоварівський цукровий завод» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду з цільовим призначенням 11.02.. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі) за адресою: вулиця Привокзальна, 8г, місто Біла Церква, Білоцерківський район, Київська область, орієнтовною площею 0,0306 га за рахунок земель населеного пункту міста Біла Церква.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що при звернені до Відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду, Білоцерківською міською радою за наслідками розгляду заяви позивача АТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» не було прийнято жодного акта ради, як суб?єкта земельних правовідносин, у формі рішення. При цьому, витяг з протоколу від 27.07.2023 відображає лише результати голосування. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав. Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Акціонерне товариство «Городище-Пустоварівський цукровий завод» (надалі-позивач) є власником нежитлової будівлі літ. «А» площею 636,3 кв.м. (склад) та допоміжної споруди (рампа)-№1, які знаходяться за адресою вул. Привокзальна, 8г, м. Біла Церква, Київська обл.
Відповідно до договору оренди землі №64 від 26.12.2019, укладеного між позивачем та Білоцерківською міською радою Київської області позивач користується земельною ділянкою, на якій знаходиться нежитлова будівля літера «А», цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літера «А»), кадастровий номер 3210300000:046034:0094, яка знаходяться за адресою вул. Привокзальна, 8г, м. Біла Церква, Київська обл.
3 метою оформлення права оренди на земельну ділянку на якій знаходиться допоміжна споруда (рампа)-№1 позивач звернувся до відповідача з заявою.
11.03.3023 року на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища Білоцерківської міської ради було вирішено надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду Акціонерному товариству «Городище-Пустоварівський цукровий завод» з цільовим призначенням 11.02.. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі) за адресою: вулиця Привокзальна, 8г, місто Біла Церква, Білоцерківський район орієнтовною площею 0,0306 га за рахунок земель населеного пункту міста Біла Церква.
Відповідно до Витягу з протоколу №75 засідання постійної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища Білоцерківської міської ради голосували: «ЗА» - 6, «ПРОТИ» - 0, «УТРИМАЛИСЬ» - 0.
Білоцерківська міська рада листом від 01.08.2023 року №10-13-732, повідомила, що заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду з цільовим призначенням 11.02.. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі) за адресою: вулиця Привокзальна, 8г, місто Біла Церква, Білоцерківський район орієнтовною площею 0,0306 га, була винесена на розгляд 42 сесії міської ради 27 липня 2023 року. Відповідно до Протоколу 42 сесії Білоцерківської міської ради питання позивача було розглянуто та за результатами поіменного голосування не підтримано.
Вважаючи такі дії Відповідача протиправними та такими, що порушують його права, Позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб?єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
За змістом статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (частина друга статті 4 3К України).
Відповідно до пункту в статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
За змістом частини другої статті 93 3К України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Частинами першою та другою статті 116 3К України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 ЗК України.
В силу положень частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до частини першої статті 10 Закону 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Положеннями статті 25 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
За змістом підпункту 9 пункту «б» частини першої статті 33 Закону № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Частиною п'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно із частиною першою статті 60 Закону №280/97-ВР, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить, зокрема, право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси.
Отже, в силу приписів Закону № 280/97-ВР та ЗК України саме відповідач наділений виключною компетенцією щодо передачі земельних ділянок територіальних громад у власність чи користування громадян та юридичних осіб. Вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом міської ради як суб?єкта права власності на землю. Як наслідок, саме відповідач, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями комунальної власності в порядку, визначеному чинним законодавством.
Частиною 2 ст.123 ЗК України зазначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч.3 цієї ж статті зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною першою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
За змістом частини другої статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 134 ЗК України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі, зокрема, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частина третя стаття 124 ЗК України).
Так, згідно з частиною першою статті 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Статтею 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
3 огляду на викладене, чинним законодавством встановлено, що за результатами розгляду клопотання заінтересованої особи з питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду повинно прийматись рішення на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування.
При цьому, слід зазначити, що за наслідком розгляду саме на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування питань щодо земельних відносин, приймається одне із двох рішень або надання дозволу, або відмова з зазначених вище підстав, визначених ч.3, ст. 123 ЗК України, а саме: невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, які відсутні в нашому випадку.
Отже, за нормами частини третьої статті 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (частина п'ята статті 59 Закону №280/97-ВР).
Відповідно до п.1, ст. 1 Регламенту Білоцерківської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням ради від 10.12.2020, №03-02-VIII зі змінами і доповненнями (надалі - Регламент), який розміщений на офіційному сайті Білоцерківської міської ради https://bc-rada.gov.ua/node/1839, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин Білоцерківська міська рада (надалі - Рада) - представницький орган місцевого самоврядування, наділений правом представляти інтереси Білоцерківської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області, приймати від її імені рішення та здійснювати в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені зокрема Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами та цим регламентом.
Відповідно до ч.3, ст.11 Регламенту у складі Ради функціонують такі постійні депутатські комісії (зокрема): з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища (Комісія з питань земельних відносин, містобудування та архітектури);
Відповідно до ст.24 Регламенту секретар ради забезпечує оприлюднення, попереднє обговорення постійними комісіями та громадськістю проектів рішень, що виносяться на розгляд Ради, з обов'язковим дотриманням вимог законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Узагальнення зауважень і пропозицій, що надходять у результаті попереднього обговорення проектів рішень, вироблення кінцевої редакції покладається на виконавців проектів й можуть бути додатково розглянуті на спільних засіданнях постійних комісій Ради. Усі зауваження та пропозиції подаються в письмовій формі. Зауваження та пропозиції до проекту рішення доводяться доповідачем під час розгляду на постійних комісіях Ради та на пленарному засіданні Ради.
Відповідно до ч.2, ст.38 Регламенту рішення Ради приймається на й пленарному засіданні. Рішення вважається прийнятим, якщо за таке рішення проголосувало не менш як 22 депутати або 21 депутат і міський голова.
Відповідно до п.5,ст. 38 Регламенту рішення Ради у випадках їхньої невідповідності Конституції України або чинному законодавству України можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Правовий статус депутата місцевої ради, як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого органу та рівноправного члена місцевої ради, а також гарантії депутатської діяльності визначені та встановлені Конституцією України, Законом У країни "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про статус депутатів місцевих рад"
Згідно з положеннями статті 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією У країни.
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Отже, проект рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду Акціонерному товариству «Городище-Пустоварівський цукровий завод» з цільовим призначенням 11.02.. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі) за адресою: вулиця Привокзальна,8г, місто Біла Церква, Білоцерківський район орієнтовною площею 0,0306 га за рахунок земель населеного пункту міста Біла Церква виносився на обговорення на засіданнях постійної комісій Білоцерківської міської ради з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища (Комісія з питань земельних відносин, містобудування та архітектури), в результаті чого було прийнято рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, проте в подальшому Білоцерківська міська рада на засіданні сесії відповідне рішення не прийняла фактично через відсутність голосів під час голосування даного проекту.
Проект рішення про відмову позивачу в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на засідання ради не виносився, не обговорювався і рішення ради з цього питання не приймалось.
Тобто за наслідками розгляду заяви позивача АТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» відповідачем не було прийнято жодного акта ради, як суб?єкта земельних правовідносин, у формі рішення.
При цьому, витяг з протоколу від 27.07.2023 відображає лише результати голосування, мотивів прийняття того чи іншого рішення, які б дозволяли скористатись можливістю його оскарження, не містять і не відповідають визначенню акта органу місцевого самоврядування. Як вбачається з вказаного витягу, майже всі депутати утримались від голосування, волевиявлення щодо поданого на розгляд проекту депутати ради не висловили.
У свою чергу приписи Регламенту Білоцерківської міської ради та Закону №280/97-ВР не звільняють орган місцевого самоврядування від обов'язку прийняти за результатами розгляду відповідної заяви рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду або про мотивовану відмову у його затвердженні.
Таким чином, Білоцерківська міська рада, не приймаючи жодного рішення щодо питання затвердження проекту землеустрою, виготовленого на замовлення АТ «Городище-Пустоварівський цукровий, діяла всупереч вимогам статті 123 Земельного Кодексу України, статті 59 Закону №280/97-ВР та нормам Регламенту Білоцерківської міської ради.
Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 19.05.2020 у справі №221/285/17, у якій суд дійшов висновку, що оскільки питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, тому способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією.
Зазначені висновки були застосовані Верховним Судом також у постанові від 10.09.2020 при розгляді справи № 420/6027/19 та підтримані у постанові Верховного Суду від 16.03.2023 у справі №420/6028/19.
Також за правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 у справі №11/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб?єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб?єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Відсутність належним чином оформленого рішення Білоцерківської міської ради про надання дозволу чи відмову на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Щодо відсутності достатньої кількості голосів для прийняття міською радою відповідного рішення суд зазначає, що органом місцевого самоврядування не було наведено будь-яких підстав для відмови у задоволенні поданої заяви позивача. Єдина наведена підстава - недостатня кількість голосів депутатів для прийняття рішення радою, не надає достатніх юридичних підстав для такої відмови.
Допускаючи такий не розгляд заяви позивача, відповідач створив умови для юридичної невизначеності, а тому така поведінка органу місцевого самоврядування має ознаки свавільної і не відповідає вимогам закону.
Звідси, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені ЗК України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», без дотримання вимог частини другої статті 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем як суб?єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої АТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» заяви.
Отже, враховуючи вказані обставини, суд зазначає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у відсутності належного розгляду заяви АТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Таким чином спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб?єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Верховним Судом у постанові по справі №806/2532/16 від 26.05.2020 року викладено правову позицію щодо застосування ст.118 ЗК, яка за аналогією може бути застосована і щодо ст. 123 ЗК України.
У вказаній постанові Верховний суд зазначив наступне: «Оцінюючи доводи скаржника про втручання суду у дискреційні повноваження Головного управління Держгеокадастру шляхом зобов?язання прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, Суд виходить з такого. На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб??єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення».
У справі, що переглядалася Верховним Судом, повноваження щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою чи надання мотивовано відмови у його наданні, регламентовано частиною 6 статті 118 ЗК України (у нашій справі - ч.3 ст.123 3К України). Верховний Суд зазначає, що умови, за яких орган відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати дозвіл. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - надати дозвіл або не надати (відмовити). За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.
В статті 123 3К України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу. Перелік документів, які повинен подати заявник, визначений законом. Вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені законом, забороняється.
Окрім того, Верховний Суд зазначив, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ, відтак рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмова в наданні такого дозволу повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління Держгеокадастру в області.
Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 140/1992/18, від 14.08.2019 у справі № 0640/4434/18, від 29.08.2019 у справі №420/5288/18, від 17.10.2019 у справі № 811/1845/18, від 09.01.2020.
Позивач звертався до відповідача із клопотанням (заявою) від 05.07.2023 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за наслідками розгляду якої, з огляду на правову позицію Верховного суду, суб?єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення. В даному випадку - рішення.
Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки чи відмову у його наданні у формі рішення, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Отже, лист Білоцерківської міської ради Київської області від 01.08.2023 року № 10-13-732 у відповідь за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не може вважатись «відмовою» у розумінні частини 7 статті 118 ЗК України ( у даному випадку ч.3 ст. 123 ЗК України).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06.11.2019 у справі № 509/1350/17 оцінюючи ефективність обраного судом способу захисту (зобов?язання відповідача повторно розглянути заяву) зазначила, що суд має право визнати бездіяльність суб?єкта владних повноважень протиправною та зобов?язати вчинити певні дії. Суд може зобов?язати суб?єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб?єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. При цьому застосування такого способу захисту вимагає з'ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для одержання дозволу на розробку проекту землеустрою.
В даному випадку Позивачем виконано всі умови для одержання дозволу на розробку проекту землеустрою, а зокрема, подано клопотання в якому зазначено орієнтовний розмір земельної ділянки, надано документи, які підтверджують географічне розташування земельної ділянки (викопіювання), надано документи, які підтверджують наявність у Позивача права власності на нерухоме майно, що знаходиться на вказаній земельній ділянці.
За таких обставин позовні вимоги щодо зобов?язання Відповідача надати Акціонерному товариству «Городище-Пустоварівський цукровий завод» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду з цільовим призначенням 11.02.. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі) за адресою: вулиця Привокзальна, 8г, місто Біла Церква, Білоцерківський район, Київська область, орієнтовною площею 0,0306 га за рахунок земель населеного пункту міста Біла Церква, підлягають задоволенню.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб??єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 КАС України).
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 3028,00 грн., підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, - Білоцерківської міської ради.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 КАС України, суд,-
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Білоцерківської міської ради Київської області, яка полягає у відсутності належного розгляду заяви Акціонерного товариства «Городище-Пустоварівський цукровий завод» від 05 липня 2023 року про надання дозволу АТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Зобов'язати Білоцерківську міську раду Київської області надати Акціонерному товариству «Городище-Пустоварівський цукровий завод» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в оренду з цільовим призначенням 11.02. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі) за адресою: вулиця Привокзальна, 8г, місто Біла Церква, Білоцерківський район, Київська область, орієнтовною площею 0,0306 га за рахунок земель населеного пункту міста Біла Церква.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Городище-Пустоварівський цукровий завод» за рахунок бюджетний асигнувань суб'єкта владних повноважень, - Білоцерківської міської ради, сплачений судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.