(про заміну сторони у виконавчому провадженні)
02 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/1435/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Капинос О.В., розглядаючи у письмовому провадженні питання про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про зобов"язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із заявою, в якій просить замінити боржника у виконавчому листі з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Керуючись приписами частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено частково.
На виконання рішення суду, Житомирським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчий лист, в яких боржником є Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації.
Частиною 1 статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч.4 цієї статті, її положення застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій згідно з додатком.
Отже, Коростенська райдержадміністрація є правонаступником Овруцької райдержадміністрації, отже, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є правонаступником - Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації.
Враховуючи викладене та оскільки первинний боржник - Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації - вибув, а його правонаступником є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, суд вважає за можливе заяву задовольнити .
Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву позивача задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі №8070 2021р. від 10.08.2021 з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації на його правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка, 5, м. Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 03192690) .
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос