Рішення від 01.09.2025 по справі 200/3625/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року Справа№200/3625/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника Бажана В.П. звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просида визнати протиправною бездіяльність щодо зарахування стажу роботи та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що є одержувачем пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Позивач наполягає, що відповідач при розрахунку пенсії невірно здійснив розрахунок страхового стажу без врахування стажу у подвійному розмірі за період з 01.01.2000 по 31.12.2002, з 10.06.2003 по 14.10.2008, з 01.05.2009 по 31.12.2010, з 01.05.2016 по 31.12.2019. Позивач вважає зазначену бездіяльність протиправною, на підставі чого просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 26 травня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву пояснив, що починаючи з 01.01.2004, страховий стаж у подвійному розмірі обчислюється тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України № 1058. У листопаді 2024 року електронну пенсійну справу позивача перевірено та впорядковано в частині зарахування стажу роботи з урахуванням вимог статті 60 Закону України № 1788. Згідно з пільговою довідкою від 31.12.2019 № 2733 для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог статті 60 враховано періоди: з 20.07.1994 по 31.12.1999, з 10.06.2003 по 14.10.2008, з 01.05.2009 по 31.12.2010, з 01.05.2016 по 31.12.2019. Період з 01.01.2000 по 31.12.2002 не зараховано в подвійному розмірі, так як за даними персоніфікованого обліку позивач працювала в Авдіївській міській лікарні.

Також відповідач зауважує, що позивач не зверталась із заявою про перерахунок пенсії у встановленому порядку. Звернення від 09.12.2024 розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян». На підставі викладено, відповідач наполягає на законності своїх дій та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України та період знаходження судді у відпустці, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) з 06.04.2020.

Згідно з даними електронної пенсійної справи рішенням від 08.04.2020 № 050130001085 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, з урахуванням вимог статті 60 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ.

Для підтвердження права на призначення пенсії за віком за Списком № 2 відповідно до вимог пункту 10 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 08.11.2005, позивач надала довідки КЛПУ «Міський протитуберкульозний диспансер м. Авдіївка» від 17.10.2008 № 452 та № 453, Обласного клінічного протитуберкульозного диспансера від 31.12.2019 № 2733.

У листопаді 2024 року електронну пенсійну справу позивача перевірено та впорядковано в частині зарахування стажу роботи з урахуванням вимог статті 60 Закону № 1788-ХІІ.

Згідно з пільговою довідкою від 31.12.2019 № 2733 для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог статті 60 враховано наступні періоди: з 20.07.1994 по 31.12.1999, з 10.06.2003 по 14.10.2008, з 01.05.2009 по 31.12.2010, з 01.05.2016 по 31.12.2019.

Страховий стаж ОСОБА_1 склав 31 рік 02 місяці 14 днів, з урахуванням кратності - 36 років 07 місяців 25 днів.

За результатом впорядкування пенсійної справи ОСОБА_1 розмір пенсії до виплати не змінився.

Період з 01.01.2000 по 31.12.2002 не зараховано в подвійному розмірі, так як за даними персоніфікованого обліку Позивач ОСОБА_1 працювала в Авдіївській міській лікарні.

09.12.2024 позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 06.04.2020 з врахуванням періоду роботи з 01.01.2000 по 31.12.2002 у подвійному розмірі.

За результатами розгляду заяви позивачу надано відповідь № 34574-32817/В-02/8-0500/24 від 20.12.2024 в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якій надані такі роз'яснення:

«…правом на пільгове обчислення страхового стажу відповідно до статті 60 Закону №1788 користуються особи, які працювали у згаданих закладах до 01.01.2004.

Після набрання чинності Закону № 1058, тобто з 01.01.2004 всі періоди страхового стажу враховуються в одинарному розмірі - за даними системи персоніфікованого обліку. Страховий стаж, врахований по 30.11.2019 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058, склав 31 рік 10 днів, в тому числі за Списком № 2 - 11 років 02 місяці 06 днів.

В електронній пенсійній справі наявна довідка № 2733 від 31.12.2019, яка є підтвердженням трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, а саме: зазначені посади, які відносяться до статті 60 Закону № 1788.

Згідно довідки КНП «Обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру» внесені наступні посади:

з 20.07.1994 по 30.04.1997 на посаді молодшої медичної сестри (прибиральниця) туберкульозно-легеневого відділення;

з 01.05.1997 по 31.12.1999 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) 0.5 ставки та молодша медична сестра буфетниця 0.5 ставки туберкульозно-легеневого відділення;

з 10.06.2003 по 30.06.2005 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) 0.5 ставки та молодшої медична сестра буфетниця 0.5 ставки туберкульозно-легеневого відділення;

з 01.07.2005 по 14.10.2008 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) туберкульозно-легеневого відділення;

з 01.05.2009 по 31.12.2010 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) туберкульозно-легеневого відділення;

з 04.05.2016 по 02.07.2017 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) лікарського кабінету диспансерного відділення;

з 03.07.2017 по 31.12.2019 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) лікарського кабінету диспансерного відділення.

Заробітна плата для обчислення пенсії розрахована у відповідності до статті 40 Закону №1058 за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.03.2020, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019 роки, як це передбачено статтею 45 Закону №1058.

На підставі наданої заяви від 14.02.2022 № 291 Вам зроблено перерахунок пенсії «працевлаштування/звільнення». До Вашої електронної пенсійної справи внесені відомості про звільнення та в графі «Ознака роботи» встановлено позначку «не працює» з 01.02.2022.

Оскільки Ви продовжували працювати, Вам автоматизованим способом були проведено перерахунок пенсії з 01.04.2023 (з урахуванням страхового стажу та заробітної плати) та з 01.04.2024 (з урахуванням страхового стажу).

Станом на 01.11.2024 Ваш страховий стаж, врахований по 31.01.2022 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону № 1058, складає 36 років 07 місяців 25 днів, в тому числі за Списком №2-11 років 02 місяців 061 днів.

Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу відповідно до статті 25 Закону №1058- 0.36583.

Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період з 01.07.2000 по 31.01.2022 за даними персоніфікованого обліку, і її розмір з 01.03.2024 становить 5894.00 грн (7994.47 грн- показник середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019 роки, з урахуванням індексації х 0.73726- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вказаний період).

Розмір пенсії станом на 01.11.2024 складає 2980.00 грн, в тому числі:

2156.20 грн - розмір пенсії за віком, (9311.88 грн х 0,36583);

129.37 грн - доплата за 6 років понаднормативного стажу(ст.28 ч.1 абз.1);

204.80 грн - доплата до прожиткового мінімуму(ст.28 абз.1) (2361грн);

134.46 грн - надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022;

100.00 грн - надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023;

100.00 грн - надбавка 100.00 грн на індексації 01.03.2024;

155.17 грн - доплата особам, яким не виповнилося 70 років (2760x1.0796 грн).

Ваша пенсія розрахована та виплачується згідно із чинним законодавством за документами наявними у матеріалах електронної пенсійної справи.»

Суд встановив, що відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 16.07.1982 ОСОБА_1 працювала (в межах спірних правовідносин):

В Авдіївському районному протитуберкульозному диспансері:

з 20.07.1994 на посаді молодшої медичної сестри (прибиральниця) туберкульозно-легеневого відділення;

з 01.05.1997 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) 0.5 ставки та молодша медична сестра буфетниця 0.5 ставки туберкульозно-легеневого відділення;

з 01.01.2000 по 30.12.2002 молодшою медсестрою туберкульозного відділення;

в Авдіївському протитуберкульозному диспансері:

з 10.06.2003 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) 0.5 ставки та молодшої медичної сестри буфетниці 0.5 ставки туберкульозно-легеневого відділення;

з 01.07.2005 по 14.10.2008 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) туберкульозно-легеневого відділення;

в КЛПУ «Міський протитуберкульозний диспансер м. Авдіївка»:

з 01.05.2009 на посаді молодшої медичної сестри (палатна) туберкульозно-легеневого відділення;

з 01.01.2011 по 24.10.2011 переведена сторожем господарчо-обслуговуючого персоналу;

в КЛПУ «Міський протитуберкульозний диспансер м. Краматорська»:

з 04.05.2016 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) лікарського кабінету диспансерного відділення на 0,75 ставки;

з 03.07.2017 по 31.12.2019 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) лікарського кабінету диспансерного відділення.

Записи в трудовій містять посилання на накази, підписи та печатки відповідальних осіб.

Трудова діяльність підтверджена довідками КЛПУ «Міський протитуберкульозний диспансер м. Авдіївка» від 17.10.2008 № 452 та № 453, Обласного клінічного протитуберкульозного диспансера від 31.12.2019 № 2733, із визначенням права на призначення пенсії за віком за Списком № 2 та зарахуванням роботи у подвійному розмірі.

Також позивачем надані відповідні витяги з наказів про атестацію робочих місць.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає , що відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-ХІІ) та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058- IV).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За визначеннями, наведеними у статті 1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Приписами частин першої-третьої статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Як зазначено у частині четвертій статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу В ПОРЯДКУ І НА УМОВАХ, передбачених законодавством, ЩО ДІЯЛО РАНІШЕ, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільги щодо обчислення стажу роботи в деяких медичних закладах передбачені статтею 60 Закону України № 1788-XII, згідно до якої робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, закладах (відділеннях) з лікуванням осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

Редакція статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є чинною на теперішній час.

Стаття 24 Закону № 1058-IV не скасовує статтю 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію.

Аналогічна правова позиція щодо застосування положень статті 24 Закону № 1058-IVтастатті 60 Закону № 1788-ХІІ викладена у постановах Верхового Суду від 04.12.2019 у справі № 689/872/17 та від 27.02.2020 у справі № 462/1713/17, які, у силу вимог частини п'ятої статті 242 КАС України, є обов'язковими для врахування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зарахування стажу в подвійному розмірі, передбачене статтею 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не пов'язано із набранням чинності Закону № 1058-IV, а тому не обмежується наявним стажем роботи до 01 січня 2004 року.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду, визначаючи співвідношення між Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про пенсійне забезпечення», вказала, що Конституція України не передбачає можливості надання певному закону вищої юридичної сили щодо інших законів, або можливості передбачити законом заборону законодавцю приймати інші закони, що регулюють однопредметні відносини. Крім того, Закон України «Про пенсійне забезпечення» був прийнятий раніше за Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що якби законодавець мав намір обмежити сферу застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», то він мав би виключити із Закону України «Про пенсійне забезпечення» усі інші положення, чого зроблено не було.

Суд звертає увагу, що для зарахування медичному працівнику стажу у подвійному розмірі необхідно враховувати специфіку місця роботи працівника, а не посади, що він обіймав.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Розділом 2 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.

Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Щодо спірного періоду роботи з 01.01.2000 по 30.12.2002, згідно із записами трудової книжки та наданої довідки № 453 від 17.10.2008 позивач працювала в Авдіївському районному протитуберкульозному диспансері молодшою медсестрою туберкульозного відділення, а не в Авдіївській міській лікарні, як зазначає відповідач. Доказів протилежного відповідачем не надано, будь-які зауваження щодо заповнення трудової книжки позивача відповідачем не зазначені.

Відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 03.06.2025 для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог статті 60 враховані періоди роботи:

з 20.07.1994 по 31.12.1999, з 10.06.2003 по 14.10.2008, з 01.05.2009 по 31.12.2010, з 01.05.2016 по 31.12.2019,

з них за Списком № 2 в подвійному розмірі:

з 02.09.1996 по 30.04.1997, з 01.07.2005 по 14.10.2008, з 01.05.2009 по 20.02.2010, з 01.03.2010 по 31.12.2010.

Пільговими довідками КЛПУ «Міський протитуберкульозний диспансер м. Авдіївка» від 17.10.2008 № 452 та № 453 Обласного клінічного протитуберкульозного диспансера від 31.12.2019 № 2733 підтверджується пільговий стаж роботи позивача за Списком № 2 за періоди:

з 20.07.1994 по 30.04.1997,

з 01.05.1997 по 31.12.1999,

з 01.01.2000 по 30.12.2002,

з 10.06.2003 по 30.06.2005,

з 01.07.2005 по 14.10.2008,

з 01.05.2009 по 31.12.2010.

Наведені документи в сукупності вказують на зарахування у подвійному розмірі, відповідно до вимог статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періодів роботи з 20.07.1994 по 01.09.1996, з 01.05.1997 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 30.12.2002, з 10.06.2003 по 30.06.2005, з 01.05.2016 по 31.12.2019, з врахуванням зарахованих періодів.

При цьому, за Списком № 2 підлягають також зарахуванню періоди: 20.07.1994 по 01.09.1996, з 01.05.1997 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 30.12.2002, з 10.06.2003 по 30.06.2005, з врахуванням зарахованих періодів.

Період роботи з 04.05.2016 по 02.07.2017 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) лікарського кабінету диспансерного відділення 0,75 ставки та з 03.07.2017 по 31.12.2019 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) лікарського кабінету диспансерного відділення, не підлягає зарахуванню відповідно до довідки Обласного клінічного протитуберкульозного диспансера від 31.12.2019 № 2733.

Оскільки відповідно до Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016, розділу XXIV. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я ТА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА, до Списку № 2 відносяться працівники, які безпосередньо обслуговують хворих:

у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах - молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри/молодші медичні брати, молодші медичні сестри/молодші медичні брати з догляду за хворими, сестри-господині/працівники з господарської діяльності закладу охорони здоров'я.

Матеріали справи містять протокол перерахунку пенсії позивача від 20.11.2024, відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 050130001085.

Відповідач у відзиві на позовну заяву повідомив, що в листопаді 2024 року перевірив електронну пенсійну справу позивача та впорядкував в частині зарахування стажу роботи з урахуванням вимог статті 60 Закону № 1788-ХІІ.

Отже, твердження відповідача щодо неможливості здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до заяви від 09.12.2024 спростовуються матеріалами справи, оскільки відповідачем самостійно проводилось впорядкування пенсійної справи на підставі вже наявних документів, долучених при призначенні пенсії.

В зв'язку з навдееним позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно способу захисту права суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Проте дискреційні повноваження відповідача допускають прийняття на свій розсуд рішень лише у разі можливості вибору у межах, встановлених законом. У справі, що розглядається, орган Пенсійного фонду прийняв рішення, яке не відповідає закону та порушує права позивача, що обумовлює скасування прийнятих відповідачами рішень.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

При цьому спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Тому, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням наведеного, суд з метою ефективного захисту права позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати позивачу у подвійному розмірі, відповідно до вимог статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 20.07.1994 по 01.09.1996, з 01.05.1997 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 30.12.2002, з 10.06.2003 по 30.06.2005, з 01.05.2016 по 31.12.2019; до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи: з 20.07.1994 по 01.09.1996, з 01.05.1997 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 30.12.2002, з 10.06.2003 по 30.06.2005 та здійснити перерахунок пенсії з 09.12.2024.

За приписами статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому сплачений позивачем судовий збір у сумі 1211,20 грн, підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) щодо неналежного розрахунку стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) через невірне визначення періодів роботи, що підлягають подвійному зарахування відповідно до вимог статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та за Списком № 2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у подвійному розмірі відповідно до вимог статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 20.07.1994 по 01.09.1996, з 01.05.1997 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 30.12.2002, з 10.06.2003 по 30.06.2005, з 01.05.2016 по 31.12.2019; до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи: з 20.07.1994 по 01.09.1996, з 01.05.1997 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 30.12.2002, з 10.06.2003 по 30.06.2005 та здійснити перерахунок пенсії з 09.12.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов