Рішення від 01.09.2025 по справі 160/30933/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 рокуСправа №160/30933/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не оформлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2023 року за штатною військовою посадою, з якої останнього було звільнено з військової служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із відображенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового та премії, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2023 року, для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2023 року за штатною військовою посадою, з якої останнього було звільнено з військової служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ, з врахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 12.05.2023 №481, яка набрала чинності 20.05.2023, з визначених розмірів посадового окладу за посадою та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України №2710-ІХ «Про державний бюджет України на 2023 рік» на 01 січня 2023 року, на 01 січня 2023 року, на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби - 65%, надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень- 10%, надбавки за кваліфікацію - 5% та премії - 390%, обчислених з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених із застосування розрахункової величини- прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року (2684,00 грн.), для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01 березня 2023 року з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2023 по справі №160/2534/24 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 копію оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2023 року надати Позивачу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 року по справі №160/2534/24 позивачу здійснено перерахунок пенсій на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.12.2023 року №ФД 109106 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року. Статтею 7 Закону України №2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено, що з 01.01.2023 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становить - 2684 гривень. Таким чином, через зростання показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України №2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (2684 гривень), та крім того, у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення (внаслідок збільшення розміру премії) у діючих військовослужбовців з 01.02.2023, у осіб з числа військовослужбовців, які отримали право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, виникло право на отримання (надання Відповідачем на адресу пенсійного органу) оновленої довідки про розміри грошового забезпечення, станом на 01.02.2023, за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, (через його збільшення на відповідний рік), та реалізацію свого права з проведення перерахунку своєї пенсії з 01.03.2023. 15 листопада 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 28 листопада 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

23 грудня 2024 року до суду через підсистему «Електронний суд» від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови КМУ №704 від 30.08.2017 в редакції, чинній до 24.02.2018, відповідно до якого розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13, 14. Тобто за приписами вказаного пункту, якщо ми будемо визначати розмір окладу в 2023 році, ми будемо застосовувати показник прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2023 (в розмірі 2684 грн). При визначенні розміру окладу станом на 01.02.2023 чи на 01.03.2023, чи на будь-яку іншу дату до травня 2023 року, застосуванню підлягатиме все той же показник прожиткового мінімуму, встановленого законом на 01.01.2023 (в розмірі 2684 грн). З урахуванням викладеного такими, що обґрунтовані пунктом 4 постанови КМУ №704 від 30.08.2017 в редакції, чинній до 24.02.2018, будуть лише вимоги про видачу довідок про розмір грошового забезпечення станом на перше січня. Тобто, відповідно до приписів пункту 4 Постанові КМУ №704 підставою для перерахунку може бути лише зміна прожиткового мінімуму встановленого на січень відповідного календарного року. Та у разі будь-яких інших змін зумовлених саме прожитковим мінімумом навіть якщо він змінювався після січня місяця, такі зміни не беруться до уваги, так як вони не відповідають імперативним приписам пункту 4 постанови КМУ №704 в редакції до 24.02.2018. З урахуванням викладеного позовна вимога про визнання протиправними дій та зобов'язання видати довідку станом саме на 01.02.2023 року, не ґрунтується на приписах чинного законодавства та є безпідставним. Щодо посилання позивача на додаток 2 окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з зазначають, що цим дорученням, яке адресоване певному колу осіб, Міністр оборони України, керуючись пунктом 17 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі по тексту - Порядку №260), надав повноваження встановити іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України): надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі -65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію з 01.02.2023 у розмірах згідно Додатку 2 до цього доручення в залежності від тарифного розряду (тарифний розряд 21 - 390%). Пунктом 17 розділу І Порядку № 260 передбачено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України. Отже слід дійти висновку, що за своєю правовою природою означене окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з не може вважатись розпорядчим актом, яким встановлено сталий розмір надбавки та/або премії, оскільки носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені цим окремим дорученням надбавка та премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Отже слід дійти висновку, що за своєю правовою природою означене окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з не може вважатись розпорядчим актом, яким встановлено сталий розмір надбавки та/або премії, оскільки носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені цим окремим дорученням надбавка та премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак, встановлення премій, передбачених телеграмою Міністерства оборони України №2683/з від 01.02.2023 року, не може бути підставою для перерахунку пенсій відповідно до приписів, передбачених частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року у справі №160/12111/23, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01 січня 2023 року, відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії ОСОБА_1 .

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року у справі №160/12111/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 було видано Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 № ФД109106 від 11.12.2023 року, станом на 01.01.2023 року, розмір якого складає 26975,25 грн., яку направлено на опрацювання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

14.10.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити та надати до органу пенсійного забезпечення оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року.

Листом від 07.11.2024 року №7/29217/11 відповідач повідомив позивача про те, що у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2023 року, він звернувся до органу пенсійного забезпечення за отриманням списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Після отримання списків від Пенсійного фонду позивачу буде видана оновлена довідка про розмір грошового забезпечення, станом на 01.02.2023 року.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Так, згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.

В цій справі позивач раніше вже отримав довідку станом на 01.01.2023 року на підставі рішення суду.

Суд підкреслює, що цей спір зумовлено розміром премії, встановленої станом на 01.02.2023 року.

Розміри премій і станом на 01.01.2023 року, і станом на 01.02.2023 року визначено у додатках до окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року №2683/з, при цьому дійсно визначений в цьому доручення розмір премії станом на 01.02.2023 року є більшим, ніж на 01.01.2023 року.

Це питання неодноразово було предметом правової оцінки Верховного Суду. Так, у постанові від 11.06.2024 року у справі №520/17087/23 Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду сформовано наступні правові висновки:

Окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного сану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та метою якого, є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Натомість зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

З урахуванням наведеного, Верховний Суд приходить до висновку про відсутність у позивача права на отримання оновленої довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023.

В подальшому тотожні правові висновки висловлено і у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.09.2024 року у справі №520/17089/23.

Тотожне правозастосування здійснено і Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 23.10.2024 року у справі №160/7650/24, Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 22.10.2024 року у справі №620/8419/24, Другого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2024 року у справі №520/18078/23, Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2024 року у справі №240/13943/23.

Аналогічний правовий висновок міститься і у постанові Касаційного адміністративного суду від 19.11.2024 року у справі №160/28162/23.

Суд вважає за необхідне роз'яснити відмінність обставин у справах за позовами осіб про складання довідки станом на 01 січня та 01 лютого календарного року. Така розбіжність передусім зумовлена підставою, в зв'язку з якою йдеться про складання довідки:

1) у справах за позовами про складання довідок станом на 01 січня в першу чергу юридичне значення має зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що має місце з цієї дати. Цей показник є складовою у формулі визначення посадового окладу та окладу за військовим званням, в зв'язку зі зміною цього показника автоматично зростають і вказані оклади, тобто - відбувається підвищення розмірів грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку пенсії та втілюється у необхідність складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Саме через це необхідним є з'ясування в т.ч. питання розміру премії, яку необхідно вказати у відповідних довідках. Правові висновки з цього питання містяться у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23.

2) у справах за позовами про складання довідок станом на 01 лютого відсутня обов'язкова підстава для перерахунку пенсії. Визначення розміру премії в цьому випадку є наслідком, а не підставою, оскільки сам по собі зміст окремого доручення Міністра оборони України, як вказано раніше в т.ч. Верховним Судом, не створює підстав для складання оновленої довідки. Тобто, в першому випадку підстава для перерахунку пенсії виникає в зв'язку зі зміною окладів, це зумовлює потребу в складанні оновленої довідки, в яку на виконання п. 5 Порядку №45 необхідно включити середній фактично виплачений розмір премії (правовий висновок про це міститься у п. 58 рішенні у зразковій справі №380/19324/23).

Отже, йдеться про суттєво різні обставини, кожна група таких обставин була предметом окремої правової оцінки в т.ч. Верховного Суду. Релевантними наявним саме в цій справі фактичним обставинам справи, а також заявленим предмету та підставам позову є правові висновки у справах №520/17087/23, №520/17089/23, суд зобов'язаний їх врахувати згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

В свою чергу позивач, попри таку відмінність, неодноразово посилався на правові висновки Верховного Суду, які стосувались підстав та змісту довідок станом на 01 січня календарного року, в жодному з наведених позивачем прикладів судової практики Верховного Суду не йдеться про складання довідки станом на 01 лютого календарного року, на противагу правовим висновкам у справах №520/17087/23, №520/17089/23, де предметом судового розгляду були саме такі вимоги та обставини.

Таким чином, у відповідача не існувало правових підстав для складання позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року, як просив позивач в своїй заяві до відповідача в т.ч. не було та не є такою підставою Окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з.

В свою чергу довідку станом на 01.01.2023 року позивачу видано, її зміст позивач не оспорює, а згідно його правової позиції - погоджується в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позовної заяви належить відмовити повністю.

Щодо розподілу судових витрат.

В зв'язку з відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснювався.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева