28 серпня 2025 року м. ЧернівціСправа № 926/2565/25
За позовом Керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Топорівської сільської ради, с. Топорівні, Чернівецького район, Чернівецької область
до ОСОБА_1 , с. Колінківці, Чернівецький район, Чернівецька область
про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення (демонтажу) тимчасової споруди
Cуддя Гончарук О.В.
Секретар судового засідання Медвідчук І.В.
Представники сторін:
від позивача - Кікарош О.А. (довіреність від 22.08.2025 №2);
від відповідача - не з'явився.
У судовому засіданні брав участь прокурор Маріуца Р.А.
Обставини справи: Керівник Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області звернувся до Лупушор Валентини Дмитрівни з позовною заявою, в якій просить усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення (демонтажу) тимчасової споруди.
Позовні вимоги обґрунтовані обставинами, пов'язаними з тим, що Лупушор Валентина Дмитрівна, на переконання прокурора самовільно розмістила малу архітектурну форму загальною площею 12 кв.м, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером: 7325080800:01:001:0352, за адресою: вул. Дружби, 1, с. Бочківці, Чернівецького району, Чернівецької області для здійснення підприємницької діяльності чим порушила законодавство у сфері містобудування та землекористування.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 05.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.08.2025.
27.08.2025 через відділ документального та інформаційного забезпечення від відповідача надійшло клопотання (вх. № 1842) про долучення доказів та закриття провадження у справі, у зв'язку із тим, що тимчасова споруда, яка є предметом спору у даній справі, демонтована відповідачем самостійно.
У підготовче засідання 28.08.2025 відповідач або його представник не з'явились, одночасно судом з'ясовано, що відповідачем отримано ухвалу суду від 05.08.2025 23.08.2025, що вбачається із трекінгу відправлення на офіційному веб порталі «Укрпошта», отже неявка відповідача або його представника не перешкоджає проведенню даного підготовчого засідання.
Заслухавши присутнього у судовому засіданні представника прокурора та представника позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, у зв'язку із відсутністю предмету спору.
Пунктом 2 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Господарський суд закриває провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Враховуючи, що відповідач самостійно усунув порушення законодавства у сфері містобудування та землекористування шляхом демонтажу встановленої малої архітектурної форми загальною площею 12 кв.м, на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером: 7325080800:01:001:0352, за адресою: вул. Дружби, 1, с. Бочківці, Чернівецького району, Чернівецької області, яка є предметом позову у даній справі, провадження у справі №926/2565/25 підлягає закриттю на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.
Одночасно суд роз'яснює позивачу правові наслідки закриття провадження у справі, передбачені частиною третьою статті 231 Господарського процесуального кодексу України, якими є недопущення повторного звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.
Щодо повернення сплаченої суми судового збору позивачу суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Як свідчать матеріали справи, прокурором при зверненні до Господарського суд Чернівецької області з позовною заявою сплачено судовий збір у розмірі 3028 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 1290 від 28.07.2025.
Згідно з частиною 4 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі закриття (припинення) провадження у справі.
Враховуючи клопотання прокурора, суд повертає судовий збір сплачений за подання даної позовної заяви.
Керуючись статтями 123, 129, 231, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Провадження у справі №926/2565/25 закрити.
2. Повернути з Державного бюджету України на рахунок Чернівецької обласної прокуратури (58001, м. Чернівці, вул. Кордуби, 21 А, , код 02910120) 3028 грн судового збору.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 01.09.2025.
Суддя О.В. Гончарук