Рішення від 01.09.2025 по справі 925/764/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/764/25

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом керівника Звенигородської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає:

позивач - Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади,

до відповідача - фізичної особи-підприємця Кіктєвої Наталії Петрівни,

про розірвання договору оренди землі та стягнення 121 517,11 грн,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Олійник І.А., заступник начальника відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення від 23.10.2021 № 065683,

від позивача - участі не брали,

від відповідача - участі не брали.

До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади (далі - Шполянська міська рада ОТГ) до відповідача - фізичної особи-підприємця Кіктєвої Наталії Петрівни (далі - ФОП Кіктєва Н.П.) з вимогами:

- розірвати договір оренди землі від 20.03.2008, зареєстрований у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.03.2008 № 040879900004, укладений між Шполянською міською радою об'єднаної територіальної громади (код ЄДРПОУ 04061576) та ФОП Кіктєвою Наталією Петрівною (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо земельних ділянок водного фонду: з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га, номер запису про інше речове право: 50242288 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67565940 від 12.05.2023; з кадастровим номером 7125788400:04:004:0271 площею 10,9965 га, номер запису про інше речове право: 50242486 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67567261 від 12.05.2023; з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га, номер запису про інше речове право: 50242827 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67567650 від 12.05.2023; з кадастровим номером 7125788400:05:005:0221 площею 5,2866 га, номер запису про інше речове право: 50242980 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67567880 від 12.05.2023.

- стягнути з ФОП Кіктєвої Наталії Петрівни (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади (код ЄДРПОУ 04061576) заборгованість зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 20.03.2008 в загальній сумі 121 517,11 грн.

Ухвалою від 02.07.2025 суд відкрив провадження у справі №925/764/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 04.08.2025 о 14:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі надіслана на адресу відповідачки, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вручена відповідачці 04.07.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно з ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

В ухвалі про відкриття провадження у справі суд встановив для відповідачки строк - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзив на позовну заяву.

Отже, строк для подання відзиву відповідачкою сплив 21.07.2025 (оскільки 19.07.2025 - вихідний день, субота), проте, відповідачка своїм правом не скористалась, відзив на позов суду не надала.

04.08.2025 позивач подав клопотання, в якому зазначив, що підтримує вимоги, викладені в позовній заяві у повному обсязі та просить проводити розгляд справи без участі представника Шполянської міської ради ОТГ за наявними в матеріалах справи доказами.

04.08.2025 на електронну адресу Господарського суд Черкаської області без накладення кваліфікованого електронного від імені ФОП Кіктєвої Наталії Петрівни надійшов документ - заява про відкладення розгляду справи, яка сканована з паперового документу, на якому міститься підпис "представника за довіреністю" Олександра Бурківського.

Ухвалою від 04.08.2025 суд заяву ФОП Кіктєвої Н.П. повернув без розгляду.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 04.08.2025 суд на підставі ч. 5 ст. 183 ГПК України оголосив перерву в підготовчому засіданні до 18.08.2025 о 14:00.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 08.08.2025 суд на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 01.09.2025 о 15:00.

У судовому засіданні 01.09.2025 представники позивача та відповідача участі не брали.

Позивач про дату та час розгляду справи належно повідомлений, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (копії ухвали суду від 18.08.2025) до електронного кабінету позивача.

Копія ухвали від 18.08.2025 доставлена відповідачці за її адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується витягом із сайту АТ "Укрпошта" за трек-номером 1801600036382, отже, відповідачка також належно повідомлена про дату та час розгляду справи.

Присутня у судовому засіданні 01.09.2025 прокурор позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні.

01.09.2025 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що відповідно до договору оренди землі від 20.03.2008 Шполянська районна державна адміністрація на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 07.02.2008 № 76 передала в оренду ФОП Кіктєвій Н.П. земельні ділянки водного фонду загальною площею 33,7468 га, які знаходяться на території Соболівської та Товмацької сільських рад Шполянського (на даний час - Звенигородського) району Черкаської області для вирощування товарної риби.

Предметом договору є строкове платне користування земельними ділянками (ставками) загальною площею 33,7468 га, у тому числі: під водою - 24,3082 га, прибережні захисні смуги - 9,4386 га, з них: Товмацька сільська рада - 25,2884 га, з яких: ставок - 18,3619 га, прибережна захисна смуга 6,9265 га; Соболівська сільська рада - 8,4584 га, з яких: ставок - 5,9463 га, прибережні захисні смуги - 2,5121 га.

Вказаний Договір зареєстрований у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.03.2008 № 040879900004.

Договір укладено на 15 років (п. 8 Договору).

Додатковою угодою від 13.03.2023 внесено зміни до Договору, зокрема: в преамбулі Договору змінено орендодавця - Шполянську району державну адміністрацію на Шполянську міську раду об'єднаної територіальної громади; пункт 2 Договору викладено в новій редакції та внесено зміни до п. 9 Договору в частині розміру орендної плати.

Надалі, додатковою угодою від 13.03.2023 внесено зміни до Договору, зокрема, в частині строку його дії та розміру орендної плати, а саме:

- пункт 8 Договору викладено в редакції: "Договір оренди землі укладено строком на 34 роки";

- пункт 9 Договору викладено в редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на земельні ділянки у розмірі 8,59 відсотка орендної плати, що вноситься орендарем здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що становить 2 887,60 грн з розрахунку за 1 га площі земельної ділянки в рік."

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 09.05.2023 здійснено державну реєстрацію речового права - оренди: земельної ділянки з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га, номер запису про інше речове право: 50242288 від 05.09.2023; земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:04:004:0271 площею 10,9965 га, номер запису про інше речове право: 50242486 від 09.05.2023; земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га, номер запису про інше речове право: 50242827 від 09.05.2023; земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:05:005:0221 площею 5,2866 га, номер запису про інше речове право: 50242980 від 09.05.2023.

Так, відповідно до інформації Шполянської міської ради ОТГ від 01.05.2025 заборгованість з орендної за використання ФОП Кіктєвою Н.П. земельних ділянок водного фонду за Договором оренди землі від 20.03.2008 № 040879900004 за період з 01.01.2023 по 01.05.2025 становить: 10 751,30 грн за використання земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:04:004:0271; 57 688,76 грн за використання земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270; 58 881,68 грн за використання земельної ділянки з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153.

Надалі, в листі від 02.06.2025 № 01-31/3689 Шполянська міська рада ОТГ повідомила про те, що на даний час заборгованість за Договором від 20.03.2008 частково сплачена, а саме в частині орендної плати за використання земельних ділянок з кадастровими номерами: 7125788400:04:004:0271 площею 10,9965 га та 7125788400:05:005:0221 площею 5,2866 га. Водночас, ФОП Кіктєвою Н.П. не сплачено орендну плату за вказаним Договором за використання земельних ділянок з кадастровими номерами: 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га та 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га. За період 01.01.2023 по 01.06.2025 заборгованість з орендної плати за Договором становить 121 517,11 грн.

Отже, прокурор стверджує, що всупереч вимог чинного законодавства України та Договору, відповідачка систематично не сплачує оренду плату за користування земельними ділянками водного фонду (ставками) комунальної власності Шполянської міської ради ОТГ, що призвело до виникнення заборгованості з орендної плати перед місцевим бюджетом у загальній сумі 121 517,11 грн та є підставою для розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості з орендної плати у вказаній сумі.

Як уже встановлено судом, відповідачка своїм правом не скористалась, відзив на позов суду не надала.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)

Заслухавши пояснення прокурора, розглянувши матеріали справи, суд встановив таке.

20.03.2008 Шполянська районна державна адміністрація (Орендодавець) та ФОП Кіктєва Н.П. (Орендар) підписали Договір оренди землі. (далі - Договір)

Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки (ставки) для вирощування товарної риби, які знаходяться на території Соболівської та Товмацької сільських рад Шполянського району Черкаської області. (п. 1 Договору)

В оренду передається земельні ділянки (ставки) загальною площею 33,7468 га, у тому числі: під водою 24,3082 га, прибережні захисні смуги - 9,4386 га, із них:

Товмацька сільська рада - площа 25,2884 га в тому числі ставок - 18,3619 га, прибережна захисна смуга 6,9265 га;

Соболівська сільська рада - площа 8,4584 га в тому числі під ставком 5,9463 га, прибережні захисні смуги - 2,5121 га.

На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна та об'єктів - немає, а також інші об'єкти інфраструктури - немає. (п. 3 Договору)

Договір укладено на 15 (п'ятнадцять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. (п. 8 Договору)

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 150 (сто) грн. за 1 га ставка та 58 грн. за 1 га прибережних захисних смуг в рік. Орендна плата автоматично без окремої згоди сторін індексується відповідно до офіційно встановлених індексів інфляції. (п. 9 Договору)

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. (п. 10 Договору)

Орендна плата вноситься щомісячно, рівними долями до 15-го числа місяця, звітного за наступним. (п. 11 Договору)

Розмір орендної плати переглядається кожен рік та у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. (п. 13 Договору)

Земельна ділянка передається в оренду для розведення товарної риби. (п. 15 Договору)

Цільове призначення земельної ділянки - землі водного офісу. (п. 16 Договору)

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. (п. 36 Договору)

Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом. (п. 37 Договору)

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає їх використанню, а також з інших підстав, встановлених законом. (п. 38. Договору)

23.11.2021 Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади Черкаської області ухвалила рішення № 15-19.91/ІХ Про надання дозволу на розробку паспортів водних об'єктів загальною площею 24,3082 га, відповідно до якого, розглянувши заяву ФОП Кіктєвої Н.П., вирішила, зокрема, розробити паспорта водних об'єктів (ставки) загальною площею 24,3082 га:

- площею 3,9048 га, яка розташована за межами с. Товмач, звенигородського району, Черкаської області, кадастровий номер земельної ділянки 7125788400:05:005:0221;

- площею 8,510 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області, кадастровий номер земельної ділянки 7125788400:04:004:0271;

- площею 5,9470 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області, кадастровий номер земельної ділянки 7125788400:04:004:0270;

- площею 5,9463 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області, кадастровий номер земельної ділянки 7125787200:02:002:0153, для рибогосподарських потреб.

13.03.2023 Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади (Орендодавець) та ФОП Кіктєва Н.П. (Орендар) підписали Додаткову угоду до договору оренди землі від 20.02.2008, який зареєстровано 20.02.2008 за № 040879900004 (далі - Додаткова угода), відповідно до п. 1 якої, вирішили преамбулу договору викласти в наступній редакції: "Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади в особі голови Кравченка Сергія Володимировича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", (надалі - Орендодавець) з однієї сторони та фізична особа-підприємець (далі - ФО-П) Кіктєва Наталія Петрівна, РНОКПП НОМЕР_1 , (надалі - Орендар), разом "Сторони", уклали цей договір оренди землі про нижченаведене:".

Згідно з п. 3 Додаткової угоди, сторони погодили пункт 2 Договору викласти в наступній редакції:

"Орендодавець на підставі рішення міської ради від 23.12.2022 № 32-19.76/ІХ "Про внесення змін до договору оренди землі на земельні ділянки загальною площею 33,7468" надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельні ділянки під водними об'єктами для рибогосподарських потреб, загальною площею 33,7468 га, з них:

- площею 8,4584 га, яка розташована за межами с. Соболівка Звенигородського району Черкаської області (кадастровий номер 7125787200:02:002:0153);

- площею 10,9965 га, яка розташована за межами с. Товмач Звенигородського району Черкаської області (кадастровий номер 7125788400:04:004:0271);

- площею 9,0053 га, яка розташована за межами с. Товмач Звенигородського району Черкаської області (кадастровий номер 7125788400:04:004:0270);

площею 5,2866 га, яка розташована за межами с. Товмач Звенигородського району Черкаської області (кадастровий номер 7125788400:05:005:0221)."

Відповідно до п. 4 Додаткової угоди, сторони домовились п. 9 Договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на земельні ділянки у розмірі 7,46 (сім цілих сорок шість сотих) відсотка орендної плати, що вноситься орендарем здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що становить 2 510,96 грн (дві тисячі п'ятсот десять гривень 96 коп.) з розрахунку за 1 га площі земельної ділянки в рік.

Сторони дійшли згоди що в разі, якщо розмір орендної плати, визначений за даними затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок), буде більшим за розмір орендної плати, визначений згідно цього пункту договору оренди та сплачений орендарем то сума різниці між вказаними розмірами підлягає сплаті орендарем до міського бюджету у місячний строк з дня набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині грошової оцінки земельної ділянки, шляхом укладання додаткової угоди."

Пункт 10 Договору викласти в такій редакції: "Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації. Орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки землі згідно з чинним законодавством, та щорічно сплачувати проіндексований розмір орендної плати. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься відповідно без внесення змін та доповнень до цього договору" (п. 5 додаткової угоди)

Пункт 11 Договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа наступного місяця за звітним на рахунок міської ради. рахунок про сплату орендної плати орендодавцем не виставляється. Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів, в орендодавця або через фінансові та податкові органи за місцезнаходженням земельної ділянки." (п. 6 Додаткової угоди)

Дана Угода набирає чинності після її підписання і є невід'ємною частиною Договору оренди землі від 20.02.2008, який зареєстровано 20.02.2008 за № 040879900004. (п. 9 додаткової угоди)

У той же день, 13.03.2023, сторони підписали ще одну Додаткову угоду до договору оренди землі від 20.02.2008, який зареєстровано 20.02.2008 за № 040879900004 (далі - Додаткова угода 1), відповідно до п. 1 якої, вирішили пункт 8 Договору викласти в наступній редакції: "Договір оренди землі укладено строком на 34 (тридцять чотири) роки.

Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію."

Відповідно до п. 2 Додаткової угоди 1, сторони погодили пункт 9 Договору викласти в такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на земельні ділянки у розмірі 8,59 (вісім цілих п'ятдесят дев'ять) відсотка орендної плати, що вноситься орендарем здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що становить 2 887,60 грн (дві тисячі вісімсот вісімдесят сім гривень 60 коп.) з розрахунку за 1 га площі земельної ділянки в рік.

Сторони дійшли згоди що в разі, якщо розмір орендної плати, визначений за даними затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок), буде більшим за розмір орендної плати, визначений згідно цього пункту договору оренди та сплачений орендарем, то сума різниці між вказаними розмірами підлягає сплаті орендарем до міського бюджету у місячний строк з дня набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині грошової оцінки земельної ділянки, шляхом укладання додаткової угоди."

Дана угода набирає чинності після її підписання і є невід'ємною частиною Договору оренди землі від 20.02.2008 № 040879900004. (п. 5 Додаткової угоди 1)

09.05.2023, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна що об'єктів нерухомого майна - земельних ділянок: з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 8,4584 га, з кадастровим номером 7125788400:05:005:0221 площею 5,2866 га, з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га, з кадастровим номером 7125788400:04:004:0271 площею 10,9665 га зареєстровано право оренди Кіктєвої Н.П.

24.01.2025, у відповідь на запит Звенигородської окружної прокуратури, Шполянська міська рада ОТГ надала лист, в якому, серед іншого, повідомила, що:

2. Орендар ФОП Кіктєва Н.П. земельної ділянки водного фонду (ставок) площею 10,9965 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області (в межах Шполянської міської територіальної громади), з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб (кадастровий номер 7125788400:04:004:0271). Строк дії договору оренди землі до 20.02.2042 року.

Станом на 01.01.2025 сума заборгованості плати за оренду земельної ділянки становить 50621,58 грн.

3. Орендар ФОП Кіктєва Н.П. земельної ділянки водного фонду (ставок) площею 9,0053 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області (в межах Шполянської територіальної громади), з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб (кадастровий номер 7125788400:04:004:0270). Строк дії договору оренди землі до 20.02.2042 року.

Станом на 01.01.2025 сума заборгованості плати за оренду земельної ділянки становить 40889,92 грн.

4. Орендар ФОП Кіктєва Н.П. земельної ділянки водного фонду (ставок) площею 8,4584 га, яка розташована за межами с. Соболівка, Звенигородського району, Черкаської області (в межах Шполянської територіальної громади), з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб (кадастровий номер 7125787200:02:002:0153). Строк дії договору оренди землі до 20.02.2042 року.

Станом на 01.01.2025 сума заборгованості плати за оренду земельної ділянки становить 38937,62 грн.

01.04.2025 Звенигородська окружна прокуратура звернулась із запитом № 50-1047вих-25 до Шполянської міської об'єднаної територіальної громади, в якому просила, серед іншого, надати інформацію з таких питань:

- яка сума заборгованості за використання ФОП Кіктєвою Н.П. земельних ділянок на даний час, навівши розрахунок суми боргу за місяцями та загальну суму боргу;

- за який період виникла заборгованість та коли була остання сплата орендної плати за використання земельних ділянок;

- чи сплачується орендна плата за використання водного об'єкту (окремо від орендної плати за використання земельних ділянок під водними об'єктами);

- чи вживалися міською радою заходи, спрямовані на стягнення із ФОП Кіктєвої Н.П. заборгованості з орендної плати за використання земельних ділянок.

01.05.2025, у відповідь на запит Звенигородської окружної прокуратури Шполянська міська рада ОТГ надала лист № 01-21/2514, в якому повідомила, що відповідно до договору оренди землі від 20.03.2008, який зареєстровано 20.03.2008 за № 040879900004 в оренді у ФОП Кіктєвої Н.П. перебувають земельні ділянки водного фонду (ставки) загальною площею 33,7468 га із них:

1) площею 10,9965 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області (в межах Шполянської міської територіальної громади), з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб (кадастровий номер 7125788400:04:004:0271), заборгованість плати за оренду земельної ділянки з 01.01.2023 по 01.05.2025 становить 10 751,30 грн;

2) площею 9,0053 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області (в межах Шполянської міської територіальної громади), з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб (кадастровий номер 7125788400:04:004:0270), заборгованість за оренду земельної ділянки в період з 01.01.2023 по 01.05.2025 становить 57 688,76 грн;

3) площею 8,4584 га, яка розташована за межами с. Соболівка, Звенигородського району, Черкаської області (в межах Шполянської міської територіальної громади), з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб (кадастровий номер 7125787200:02:002:0153), заборгованість за оренду земельної ділянки в період з 01.01.2023 по 01.05.2025 становить 58 881,68 грн.

За наявною у Шполянській міській раді інформацією орендна плата за використання водних об'єктів (окремо від орендної плати за використання земельних ділянок під водними об'єктами) не сплачується. Міська рада звернулась до ФОП Кіктєва Н.П. з проханням погасити до 14.02.2025 заборгованість стосовно плати за оренду земельних ділянок під водними об'єктами для рибогосподарських потреб, загальною площею 33,7468 га (лист від 24.01.2025 № 01-21/148). В зв'язку із не погашенням повної суми заборгованості стосовно сплати за оренду земельних ділянок під водними об'єктами, Шполянська міська рада надіслала останній претензію щодо невиконання умов договору оренди землі.

До зазначеного листа додано лист адресований ФОП Кіктєвій Н.П. з вимогою до 14.02.2025 забезпечити погашення заборгованості стосовно плати за орендну плату за земельними ділянками під водними об'єктами для рибогосподарських потреб, загальною площею 33,7468 га.

13.05.2025 Звенигородська окружна прокуратура звернулась до Шполянської міської ради ОТГ з листом № 50-1458вих-25, в якому просила надати інформацію з наступних питань:

- чи наявна заборгованість за використання земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:05:005:0221 площею 5,2866 га;

- чи сплачена на даний час ФОП Кіктєвою Н.П. заборгованість за використання земельних ділянок водного фонду загальною площею 33,7468 га;

- чи зверталася (планує звертатись) міська рада до суду з позовною заявою про стягнення із ФОП Кіктєвої Н.П. заборгованості з орендної плати за використання земельних ділянок та розірвання договору оренди землі.

02.06.2025 Шполянська міська рада ОТГ у відповідь на запит Звенигородської окружної прокуратури надала лист № 01-31/3689, в якому повідомила, що відповідно до договору оренди землі від 20.03.2008, який зареєстровано 20.03.2008 за № 040879900004 в оренді ФОП Кіктєва Н.П. перебувають земельні ділянки водного фонду (ставки) загальною площею 33,7468 га з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб із них:

- площею 5,2866 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області (кадастровий номер 7125788400:05:005:0221), заборгованість за оренду земельної ділянки в період з 01.01.2023 на даний час відсутня;

- площею 10,9965 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області (кадастровий номер 7125788400:04:004:0271), заборгованість по вищевказаній земельній ділянці сплачена;

- площею 9,0053 га, яка розташована за межами с. Товмач, Звенигородського району, Черкаської області (кадастровий номер 7125788400:04:004:0270), заборгованість за оренду земельної ділянки у період із 01.01.2023 по 01.06.2023 становить 60 239,55 грн;

- площею 8,4584 га, яка розташована за межами с. Соболівка, Звенигородського району, Черкаської області (кадастровий номер 7125787200:02:002:0153), заборгованість за оренду земельної ділянки у період із 01.01.2023 по 01.06.2025 становить 61 277,56 грн.

Також Шполянська міська рада ОТГ зазначила про те, що розглядається питання щодо можливості звертатись до суду з позовною заявою про стягнення із ФОП Кіктєва Н.П. заборгованості із орендної плати за використання земельних ділянок та можливе розірвання договору оренди землі.

23.06.2025 Звенигородська окружна прокуратура звернулась до Шполянської міської ради ОТГ з листом № 50-2007вих-25, в якому на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що Звенигородською окружною прокуратурою будуть вжиті заходи представницького характеру на захист державних інтересів шляхом звернення до господарського суду Черкаської області з позовною заявою в інтересах держави в особі ФОП Кіктєва Н.П. про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 121 517,11 грн та розірвання договору оренди земельних ділянок водного фонду загальною площею 33,7 га.

Відповідно до витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, станом на 03.04.2025, нормативна грошова оцінка становить:

- земельної ділянки з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 - 239 587,85 грн;

- земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:04:004:0271 - 311 480,63 грн;

- земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 - 255 079,03 грн;

- земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:05:005:0221 - 149 745,24 грн.

З викладеного випливає, що станом на момент звернення прокурора до суду з цим позовом, у відповідачки наявна заборгованість зі сплати орендної плати за Договором за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 7125788400:04:004:0270 та 7125787200:02:002:0153, що стало підставою для звернення прокурором до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. (ст. 13 Закону України "Про оренду землі")

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Особа, яка відповідно до закону може бути орендодавцем земельної ділянки, може встановити вимогу нотаріального посвідчення договору оренди землі та скасувати таку вимогу. Встановлення (скасування) вимоги є одностороннім правочином, що підлягає нотаріальному посвідченню. Така вимога є обтяженням речових прав на земельну ділянку та підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом. (ст. 14 Закону України "Про оренду землі")

Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. (абз. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Згідно з ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувач зобов'язаний своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Частина 1 ст. 27 Закону України "Про оренду землі" забезпечує орендареві захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

У ч. 2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" передбачено обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати і зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися земельною ділянкою.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Дослідивши матеріали справи, суд установив, що відповідачка у порядку та на підставах визначених наведеним правовими нормами отримала у строкове платне користування за Договором земельну ділянку (ставок) площею 33,7468 га. У зв'язку з розробленням паспортів водних об'єктів (ставків), 13.03.2023 сторони підписали Додаткову угоду до Договору, якою внесли зміни до Договору, в частині зазначення земельних ділянок під водними об'єктами, які перебувають в оренді у відповідачки: з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га, з кадастровим номером 7125788400:04:004:0271 площею 10,9965 га, з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га, з кадастровим номером 7125788400:05:005:0221 площею 5,2866 га.

За розрахунком позивача, у відповідачки наявна заборгованість з орендної плати за період 01.01.2023 - 01.06.2025 за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га у розмірі 55 573,33 грн та за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га у розмірі 61 277,56 грн.

Із розрахунку позивача випливає, що останній здійснює нарахування орендної плати в розмірі 55 573,33 грн за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 таким чином:

за період січень - березень 2023 року - по 1 884,33 грн/міс - всього 5 652,99 грн, при цьому позивач зазначає про сплату відповідачкою у лютому 2023 року 5 000 грн та враховує її, таким чином, що заборгованість на березень 2023 року становить 652,99 грн;

за період квітень - грудень 2023 року - по 2 166,97 грн/міс - всього 19 502,73 грн;

за період січень - грудень 2024 року - по 2 277,49 грн/міс - всього 27 329,88 грн;

за період січень - травень 2025 року - по 2 550,79 грн/міс - всього 12 753,95 грн.

Дослідивши розрахунок позивача суд встановив, що останній помилково здійснює нарахування орендної плати за період січень - березень 2023 року в розмірі по 1 884,33 грн/міс.

Позивач здійснює нарахування орендної плати в розмірі 61 277,56 грн за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 таким чином:

за період січень - березень 2023 року - по 1 769,89 грн/міс - всього 5 309,67 грн;

за період квітень - грудень 2023 року - по 2 035,37 грн/міс - всього 18 318,33 грн;

за період січень - грудень 2024 року - по 2 139,18 грн/міс - всього 25 670,16 грн;

за період січень - травень 2025 року - по 2 395,88 грн/міс - всього 11 799,40 грн.

Дослідивши розрахунок позивача суд встановив, що останній помилково здійснює нарахування орендної плати за період січень - березень 2023 року в розмірі по 1 769,89 грн/міс.

Як уже встановлено судом, відповідно до п. 9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 150 грн за 1 га ставка та 58 грн за 1 га прибережних захисних смуг в рік. Орендна плата автоматично без окремої згоди сторін індексується відповідно до офіційних встановлених індексів інфляції.

Оскільки з розрахунку позивача випливає, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7125788400:04:004:0270 та 7125787200:02:002:0153 є ставками, то розмір орендної плати за них слід розраховувати виходячи з ціни оренди у 2008 році - 150 грн/га.

Отже, у 2008 році розмір оренди:

- за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га становив 1 350,80 грн на рік (150 х 9,0053) та 112,57 грн на місяць;

- за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га - 1 268,76 грн на рік (150 х 8,4584) та 105,73 грн на місяць.

З урахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель за 2008 - 2022 роки (у 2008 - 1,152, у 2009 - 1,059, у 2010 - 2013 - 1,0, у 2014 - 1,249, у 2015 - 1,433, у 2016 - 1,06, у 2017 - 2020 - 1,0, у 2021 - 1,1, у 2022 - 1,15), розмір оренди земельної ділянки (ставка) за 1 га станом на січень 2023 року становив 439,18 грн на рік.

Таким чином, станом на січень 2023 року розмір оренди становив:

- за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га - 3 954,95 грн на рік (439,18 х 9,0053) та 329,58 грн на місяць;

- за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га - 3 714,76 грн на рік (439,18 х 8,4584) та 309,56 грн на місяць.

Далі, з урахуванням положень п. 2 Додаткової угоди від 13.03.2023, відповідно до якого, п. 9 Договору викладено в новій редакції та встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на земельні ділянки у розмірі 8,59 відсотка орендної плати, що вноситься орендарем здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що становить 2 887,60 грн з розрахунку за 1 га площі земельної ділянки в рік, позивач обґрунтовано здійснив розрахунок орендної плати, яка підлягала сплаті в період з квітня по грудень 2023 року:

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га - 2 166,97 грн на місяць (2 887,60 х 9,0053 : 12), всього за 9 місяців - 19 502,73 грн;

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га - 2 035,37 грн на місяць (2 887,60 х 8,4584 : 12), всього за 9 місяців - 18 318,33 грн.

Розрахунок орендної плати, яка підлягала сплаті відповідачкою у 2024 році позивач обґрунтовано здійснив з урахуванням коефіцієнта індексації 1,051:

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га - 2 277,49 грн на місяць (2 166,97 х 1,051), всього за рік - 27 329,88 грн;

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га - 2 139,18 грн на місяць (2 035,37 х 1,051), всього за рік - 25 670,16 грн.

Далі розмір орендної плати, який підлягав сплаті відповідачкою у період січень - травень 2025 року позивач розраховує з урахуванням коефіцієнта індексації 1,12:

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га - 2 550,79 грн на місяць (2 277,49 х 1,12), всього за п'ять місяців - 12 753,95 грн;

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га - 2 395,88 грн на місяць (2 139,18 х 1,12), всього за п'ять місяців - 11 979,40 грн.

Проте, суд критично оцінює такий розрахунок.

До справи прокурор додав витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідно до яких, нормативна грошова оцінка становить:

- земельної ділянки з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 - 239 587,85 грн станом на 03.04.2025;

- земельної ділянки з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 - 255 079,03 грн станом на 02.04.2025.

Втім, з розрахунку позивача випливає, що останній не враховує визначений розмір нормативної грошової оцінки.

Як уже встановлено судом, відповідно до абз. 1 п. 9 Договору в редакції Додаткової угоди від 13.03.2023, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на земельні ділянки у розмірі 8,59 відсотка орендної плати, що вноситься орендарем здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що становить 2 887,60 грн з розрахунку за 1 га площі земельної ділянки в рік.

При цьому, відповідно до абз. 2 п. 9 Договору в редакції Додаткової угоди від 13.03.2023, сторони дійшли згоди що в разі, якщо розмір орендної плати, визначений за даними затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок), буде більшим за розмір орендної плати, визначений згідно цього пункту договору оренди та сплачений орендарем, то сума різниці між вказаними розмірами підлягає сплаті орендарем до міського бюджету у місячний строк з дня набрання чинності угоди про внесення змін до договору оренди в частині грошової оцінки земельної ділянки, шляхом укладання додаткової угоди.

Зі змісту абз. 2 п. 9 Договору в редакції Додаткової угоди від 13.03.2023 випливає, що сторони погодили пріоритетність визначення розміру орендної плати за даними затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок).

З огляду на зазначене суд доходить висновку, що при розрахунку розміру орендної плати, яка підлягала сплаті відповідачкою за користування земельними ділянками (ставками) у період з січня по травень 2025 року необхідно виходити з умов п. 9 Договору та розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок, визначеного відповідно до витягів із технічної документації:

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га - 1 825,94 грн на місяць (255 079,03 х 8,59 % : 12), всього за п'ять місяців - 9 129,70 грн;

за земельну ділянку (ставок) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га - 1 715,05 грн на місяць (239 587,85 х 8,59 % : 12), всього за п'ять місяців - 8 575,25 грн.

Підсумовуючи викладене суд зазначає обґрунтований розрахунок заборгованості відповідачки зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270:

за період січень - березень 2023 року - по 329,58 грн/міс - всього 988,74 грн;

за період квітень - грудень 2023 року - по 2 166,97 грн/міс - всього 19 502,73 грн;

за період січень - грудень 2024 року - по 2 277,49 грн/міс - всього 27 329,88 грн;

за період січень - травень 2025 року - по 1 825,94 грн/міс - всього 9 129,70 грн.

При цьому суд враховує сплату здійснену відповідачкою у лютому 2023 року 5 000 грн.

Отже, заборгованість відповідачки за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 за період 01.01.2023 - 01.06.2025 становить 51 951,05 грн (988,74 + 19 502,73 + 27 329,88 + 9 129,70 - 5 000).

Обґрунтований розрахунок заборгованості відповідачки зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153:

за період січень - березень 2023 року - по 309,56 грн/міс - всього 928,68 грн;

за період квітень - грудень 2023 року - по 2 035,37 грн/міс - всього 18 318,33 грн;

за період січень - грудень 2024 року - по 2 139,18 грн/міс - всього 25 670,16 грн;

за період січень - травень 2025 року - по 1 715,05 грн/міс - всього 8 575,25 грн.

Отже, заборгованість відповідачки за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 за період 01.01.2023 - 01.06.2025 становить 53 492,42 грн (928,68 + 18 318,33 + 25 670,16 + 8 575,25).

З огляду на викладене суд частково задовольняє вимогу прокурора про стягнення з відповідачки заборгованості зі сплати орендної плати в розмірі 105 443,47 грн (51 951,05 + 53 492,42).

Водночас, суд з'ясував та прокурор довів належними доказами, що відповідачка порушує свої зобов'язання щодо оплати за користування земельними ділянками. Наведені обставини свідчать про істотне порушення відповідачкою умов договору оренди.

Відповідачка не надала суду доказів на спростування позовних вимог, в тому числі доказів погашення заборгованості.

Суд встановив, що відповідно до умов Договору, сторони дійшли згоди, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає їх використанню, а також з інших підстав, встановлених законом. (п. 38. Договору)

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Положеннями п. "д" ч. 1. ст. 141 ЗК України встановлено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Аналіз вище вказаних норм права дає можливість зробити висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).

При цьому систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Тобто систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов'язання), є підставою для розірвання такого договору.

Подібні правові висновки викладено в постановах Верховного Суду від 02.05.2018 у справі № 925/549/17, від 06.03.2019 у справі № 183/262/17, від 07.10.2020 у справі № 313/780/19, від 10.02.2021 у справі № 923/1001/19.

Разом з тим згідно із ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Виходячи із системного аналізу наведених положень законодавства та враховуючи, що до відносин, пов'язаних з орендою землі, застосовуються також положення Цивільного кодексу України, слід зазначити, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення ч. 2 ст. 651 ЦК України. Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Подібні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі № 925/1074/17, від 22.10.2019 у справі № 923/826/18, від 17.08.2021 у справі № 923/410/20, постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17 (провадження № 12-201гс18).

Отже, суд встановив, що відповідачка у порушення умов Договору не сплачує орендну плату за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 7125788400:04:004:0270 та 7125787200:02:002:0153 з 2023 року. Відтак, суд вважає, що має місце істотне порушення договору оренди землі від 20.03.2008 відповідачкою, а тому прокурор в інтересах держави в особі Шполянської міської ради ОТГ обґрунтовано просить суд захистити порушене право останньої та інтереси держави. З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що факт порушення зобов'язання з боку відповідачки є доведеним, а тому вважає, що вимога прокурора про розірвання договору оренди землі від 20.03.2008 підлягає задоволенню.

Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, господарський суд зазначає таке.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).

Державний інтерес у спірних правовідносинах полягає, перш за все, у тому, що Шполянської міської ради ОТГ на даний час позбавлена можливості ефективно розпорядитися спірними земельними ділянками, які перебувають в оренді у ФОП Кіктєвої Н.П., а також порушено право даного органу місцевого самоврядування на одержання доходу у вигляді орендної плати за землю, яке не носить загальнодержавного характеру, проте направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізується у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування у визначених законом випадках є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи.

Крім того, недоотримання коштів від орендної плати за землю ослаблює дохідну частину місцевого бюджету та з часом може призвести до неможливості покриття видатків місцевого бюджету і як наслідок до необхідності державного забезпечення збалансування місцевого бюджету. Таким чином, місцеві інтереси знаходяться у тісному зв'язку із загальнодержавними, а місцеве самоврядування і державне буття суспільства характеризуються взаємозалежністю та взаємодоповненням. Як наслідок, у разі порушення економічних (матеріальних) інтересів місцевого самоврядування, порушуються й інтереси держави в цілому. Недоотриманням орендної плати місцевим бюджетом за користування відповідачкою спірними земельними ділянками порушуються визначальні матеріальні потреби суспільства, Шполянської міської ради ОТГ, як органу місцевого самоврядування, що представляє жителів громади, тобто порушуються інтереси держави в цілому, оскільки ослаблюються економічні основи місцевого самоврядування, що призводить до неможливості забезпечення виконання відповідних програм.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

З матеріалів справи випливає, що 01.04.2025 Звенигородська окружна прокуратура звернулась із запитом № 50-1047вих-25 до Шполянської міської об'єднаної територіальної громади, в якому просила, серед іншого, надати інформацію про те, чи вживалися міською радою заходи, спрямовані на стягнення із ФОП Кіктєвої Н.П. заборгованості з орендної плати за використання земельних ділянок.

01.05.2025, у відповідь на запит Звенигородської окружної прокуратури Шполянська міська рада ОТГ надала лист № 01-21/2514, в якому повідомила, зокрема, що міська рада звернулась до ФОП Кіктєва Н.П. з проханням погасити до 14.02.2025 заборгованість стосовно плати за оренду земельних ділянок. В зв'язку із не погашенням повної суми заборгованості стосовно сплати за оренду земельних ділянок під водними об'єктами, Шполянська міська рада надіслала останній претензію щодо невиконання умов договору оренди землі.

13.05.2025 Звенигородська окружна прокуратура звернулась до Шполянської міської ради ОТГ з листом № 50-1458вих-25, в якому просила надати інформацію, зокрема, про те, чи зверталася (планує звертатись) міська рада до суду з позовною заявою про стягнення із ФОП Кіктєвої Н.П. заборгованості з орендної плати за використання земельних ділянок та розірвання договору оренди землі.

02.06.2025 Шполянська міська рада ОТГ у відповідь на запит Звенигородської окружної прокуратури надала лист № 01-31/3689, в якому повідомила, серед іншого, що розглядається питання щодо можливості звертатись до суду з позовною заявою про стягнення із ФОП Кіктєва Н.П. заборгованості із орендної плати за використання земельних ділянок та можливе розірвання договору оренди землі.

23.06.2025 Звенигородська окружна прокуратура звернулась до Шполянської міської ради ОТГ з листом № 50-2007вих-25, в якому на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що Звенигородською окружною прокуратурою будуть вжиті заходи представницького характеру на захист державних інтересів шляхом звернення до господарського суду Черкаської області з позовною заявою в інтересах держави в особі ФОП Кіктєва Н.П. про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 121 517,11 грн та розірвання договору оренди земельних ділянок водного фонду загальною площею 33,7 га.

Отже, враховуючи нездійснення позивачем заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

Підсумовуючи викладене, суд задовольняє позов частково.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір за немайнову вимогу (про розірвання договору) - покладається на відповідачку, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір за майнову вимогу покладається на прокурора (як платника судового збору) та відповідачку пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Розірвати договір оренди землі від 20.03.2008, зареєстрований у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.03.2008 № 040879900004, укладений між Шполянською міською радою об'єднаної територіальної громади (ідентифікаційний код 04061576) та фізичною особою-підприємцем Кіктєвою Наталією Петрівною (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) щодо земельних ділянок водного фонду: з кадастровим номером 7125787200:02:002:0153 площею 8,4584 га, номер запису про інше речове право: 50242288 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67565940 від 12.05.2023; з кадастровим номером 7125788400:04:004:0271 площею 10,9965 га, номер запису про інше речове право: 50242486 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67567261 від 12.05.2023; з кадастровим номером 7125788400:04:004:0270 площею 9,0053 га, номер запису про інше речове право: 50242827 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67567650 від 12.05.2023; з кадастровим номером 7125788400:05:005:0221 площею 5,2866 га, номер запису про інше речове право: 50242980 від 09.05.2023, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 67567880 від 12.05.2023.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Кіктєвої Наталії Петрівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , с. Товмач, Шполянський р-н, Черкаська обл., 20643) на користь Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади (ідентифікаційний код 04061576, вул. Лозуватська, 59, м. Шпола, Звенигородський р-н, Черкаська обл., 20603) заборгованість зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 20.03.2008 в загальній сумі 105 443,47 грн.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Кіктєвої Наталії Петрівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , с. Товмач, Шполянський р-н, Черкаська обл., 20643) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18006, р/р UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ) 5 655,47 грн витрат на сплату судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Звенигородській окружній прокуратурі та позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - засобами поштового зв'язку.

Повне рішення складено та підписано 01.09.2025.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА