490/1788/25 02.09.2025
нп 1-кс/490/3628/2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/1788/25
29 серпня 2025 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної - ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 , погоджене заступником начальника відділу Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Миколаїв, громадянки України, з неповною середньою освітою, заміжньої, не працевлаштованої, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , що фактично проживає у Єгипті, не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15, ч. 1 ст.114-1 КК України, -
Органом досудового розслідування ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15, ч. 1 ст.114-1 КК Україниза наступних обставин.
Так, 24.02.2022 за наказом президента Російської Федерації, збройні сили Російської Федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє до цього часу.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено поняття воєнного стану. Так, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - це період, що настає з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до Закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, безпеки та захисту критичної інфраструктури, здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, посилення охорони державного кордону, тощо.
Відповідно до статті 3 закону України «Про Збройні Сили України»: Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань полягає у вчиненні діяння (дій або бездіяльності), яке виражається у втручанні в цю діяльність, створенні перешкод, перепон, спрямованих на недопущення, припинення чи заборону проведення окремих дій чи маневрів ЗСУ та іншими військовими формуваннями, прийняття тактичних чи стратегічних рішень керівництвом чи особовим складом зазначених підрозділів задля ускладнення або унеможливлення здійснення законної діяльності ЗСУ та інших військових формувань або істотному зниженні її ефективності.
З метою перешкоджання законній діяльності ЗСУ невстановлені особи - «куратори», які підтримують збройну агресію Російської Федерації на території України почали підшуковувати серед найбільш уразливих верст суспільства - безробітніх, раніше судимих, які ведуть аморальний спосіб життя - осіб, які за грошову винагороду здійснять підпал автомобілів військовослужбовців Збройних Сил України.
Вищевказані особи - «куратори», розуміючи те, що їх дії можуть бути викриті, дотримуючись засобів конспірації, використовували умовності та для обговорення особливостей вчинення злочину - програми для обміну повідомленнями «Telegram», «Viber», «WhatsApp», «Signal», через які реалізовували свою злочинну діяльність на території України, через які надавали вказівки стосовно підпалу транспортних засобів, отримання відеозаписів підтвердження знищення автомобілів, обговорення способу оплати, та інші дії направлені на перешкоджання законній діяльності ЗСУ.
Так, невстановлені особи - «куратори», зареєстровані в кросплатформному месенджері «Telegram» на ім'я « ОСОБА_8 » з нік-неймом « ОСОБА_9 » та на ім'я « ОСОБА_10 » з нік-неймом « ОСОБА_11 », без ідентифікації номерів мобільних операторів не пізніше 26.08.2025 року, більш точного часу в ході проведення досудового розслідування на теперішній час не встановлено, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомили про можливість швидкого заробітку грошей, шляхом підпалу автомобілів військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 Збройних Сил України, які розташовуються на півдні України, а саме на території м. Очакова Миколаївської області.
На вказані пропозиції ОСОБА_4 добровільно погодилась та в ході листування з невстановленою особою, зареєстрованою в кросплатформному месенджері «Telegram» на ім'я « ОСОБА_8 » з нік-неймом « ОСОБА_9 », отримала завдання про необхідність прибуття останньої до квартири за адресою: АДРЕСА_2 . За вказаною адресою ОСОБА_4 мала віднайти предмет (пластикову пляшку з запалювальною речовиною, до якої клейкою стрічкою примотаний мобільний телефон з двома під'єднами дротами, що поміщена до чорного поліетиленового пакету) та підкласти готовий предмет під автомобіль представників ІНФОРМАЦІЯ_3 ЗС України. За вказану роботу вищезазначена невстановлена особа обіцяла сплатити ОСОБА_4 грошову винагороду.
Крім того, з метою організації оплати за підкладання запалювальної речовини під автомобіль представників ІНФОРМАЦІЯ_3 ЗС України на території м. Очаків Миколаївській області, невстановлена особа попросила створити електронний крипто гаманець.
При цьому, ОСОБА_4 , будучи обізнаною про особливий період на території України, усвідомлюючи роль та значення ЗСУ у захисті держави та громадян від збройної агресії рф, діючи з прямим умислом та з корисливих мотивів, на виконання вказівки невстановленої досудовим розслідуванням особи, використовуючи власний мобільний термінал марки «SAMSUNG», моделі «Galaxy A23», ІМЕІ (гніздо 1): НОМЕР_1 , ІМЕІ (гніздо 2): НОМЕР_2 з обліковим записом у месенджері «Telegram» за ім'ям « ОСОБА_12 ¦» з нік-неймом « ОСОБА_13 », погодилась на пропозицію такої особи, яка підписана у месенджері «Telegram» за ім'ям « ОСОБА_8 » з нік-неймом « ОСОБА_9 », без ідентифікації номера мобільного оператора, за грошову винагороду здійснити підкладання запалювальної речовини під автомобіль представників ІНФОРМАЦІЯ_3 ЗС України на території м. Очаків Миколаївській області.
З цією метою 27.08.2025, на виконання вказівок невстановленого користувача месенджера «Telegram» за ім'ям « ОСОБА_8 » з нік-неймом « ОСОБА_9 », близько о 12 год. 30 хв. ОСОБА_4 , орендувала кімнату в будинку готельного типу за адресою: АДРЕСА_3 та в подальшому придбала новий мобільний термінал та портативну батарею до нього, встановила на мобільний термінал додаток «Air droid» для дистанційного керування телефоном, під'єднала портативну батарею до мобільного терміналу за допомогою проводу та приклеїла клейкою стрічкою. Надалі, користувач месенджера «Telegram» за ім'ям « ОСОБА_8 » з нік-неймом « ОСОБА_9 » наголосив на подальшому спілкуванні ОСОБА_4 з користувачем месенджера «Telegram» на ім'я « ОСОБА_10 » з нік-неймом « ОСОБА_11 ».
Після цього, 27.08.2025, близько о 21 год. 49 хв. ОСОБА_4 підшукала та узгодила з користувачем месенджера «Telegram» на ім'я « ОСОБА_10 » з нік-неймом « ОСОБА_11 автомобіль кольору «Хакі», під який необхідно підкласти пакунок з запалювальною речовиною та місце встановлення мобільного терміналу з завантаженим на нього додатком для дистанційного керування телефоном, з під'єднаною до нього портативною батарею. Дана конструкція виконувала роль безперервного відео контролю автомобіля.
Надалі, 27.08.2025, близько о 23 год. 30 хв. ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, в особливий період, перебуваючи біля будинку за адресою: АДРЕСА_4 , підійшла до попередньо виявленого нею припаркованого автомобіля марки «Nissan» кольору «Хакі», з закордонним реєстраційним номером « НОМЕР_3 » та в подальшому, на виконання завдання невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка у месенджері «Telegram» зареєстрована на ім'я « ОСОБА_10 » з нік-неймом « ОСОБА_11 , без ідентифікації номера мобільного оператора, з метою ослаблення держави, а також з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків у вигляді загрози національній безпеці в економічній і воєнній сферах, а також державній власності, вчинила дії, спрямовані на перешкоджання законній діяльності ЗСУ, а саме здійснила підкладання пакунку з запалювальною речовиною та встановила мобільний термінал з завантаженим на нього додатком для дистанційного керування телефоном, з під'єднаною до нього портативною батарею для підтвердження своїх протиправних дій і отримання обіцяної грошової винагороди на електронний крипто гаманець.
Враховуючи вищезазначене, встановлено, що ОСОБА_4 , вчинила всі дії, які вона вважала необхідними для вчинення підпалу автомобіля, які б призвели до настання шкідливих наслідків у вигляді загрози національній безпеці в економічній і воєнній сферах, а також державній власності, тобто вчинила закінчений замах на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, який не було закінчено з причин, які не залежали від її волі, внаслідок її фактичного затримання 28.08.2025 представниками СБ України.
Дії підозрюваної ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.2 ст.15, ч.1 ст.114-1 КК України, як закінчений замах на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
28.08.2025 року ОСОБА_4 затримано в порядку ст.ст.208, 615 КК України та цього ж дня їй повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.15, ч.1 ст.114-1 КК України.
Посилаючись на те, що ОСОБА_4 на даний час підозрюється у вчиненні злочину передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 114-1 КК України, який відноситься до категорії тяжких відповідно до ст. 12 КК України, та за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років, крім того, підозрювана, маючи проросійські політичні погляди, знаючи про те, що на даний час частина території України знаходиться під тимчасовою окупацією країни агресора рф та не знаходиться під контролем правоохоронних органів України, що унеможливить її розшук, створює ризик переховування останньої на цих територіях, на даний час не встановлено повне коло осіб, з якими ОСОБА_4 могла діяти, а також вживаються відповідні слідчі (розшукові) заходи, спрямовані на їх притягнення до відповідальності, разом з тим підозрювана, маючи стійку проросійську налаштованість та антиукраїнську позицію, підтримуючи злочинні дії держави агресора проти держави та народу України, може продовжити вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, що свідчить про існування ризиків, передбачених п.п. 1,4,5 ч.1 ст. 177 КПК України, а також на неможливість контролю за поведінкою підозрюваної у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, просить про застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, без визначення розміру застави.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, з підстав у ньому викладених.
Підозрювана ОСОБА_4 , яка свою винуватість у вчиненні вказаного кримінального правопорушення визнала, та її захисник - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, просили застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
Вивчивши доводи клопотання, вислухавши доводи прокурора на його підтримку, думку підозрюваної та її захисника, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.15 ч.1 ст. 114-1 КК України, підтверджується даними:
- протоколу огляду місця події від 28.08.2025, за місцем підкладення пакунку з запалювальною речовиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_4 в ході якого вилучено мобільний термінал за допомогою якого остання спілкувалась з невстановленими «кураторами» держави-агресора тарюкзак синього кольору, в знаходився саморобний вибуховий пристрій, який був підкладений під автомобіль ЗС України кольору «Хакі», а також мобільний телефон примотаною портативною батареєю, що використовувався в якості безперервної відеозйомки;
-протоколу огляду від 28.08.2025, яким підтверджується, що ОСОБА_4 використовуючи власний мобільний термінал марки «SAMSUNG», моделі «Galaxy A23», ІМЕІ (гніздо 1): НОМЕР_1 , ІМЕІ (гніздо 2): НОМЕР_2 з обліковим записом у месенджері «Telegram» за ім'ям « ОСОБА_12 ¦» з нік-неймом « ОСОБА_13 », погодилась на пропозицію такої особи, яка підписана у месенджері «Telegram» за ім'ям « ОСОБА_8 » з нік-неймом « ОСОБА_9 », без ідентифікації номера мобільного оператора, за грошову винагороду здійснити підкладання запалювальної речовини під автомобіль представників ІНФОРМАЦІЯ_3 ЗС України на території м. Очаків Миколаївській області.
- протоколу затримання ОСОБА_4 від 28.08.2025;
- протоколу допиту ОСОБА_4 від 28.08.2025.
Досліджені у судовому засіданні дані у своїй сукупності є достатньо вагомими для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15 ч.1 ст. 114-1 КК України.
Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.
Підозра, згідно до Постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5-328кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.
Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні в справі Фокс, Кепмбел і Хартлі проти Великої Британії від 30.08.1990 року (п.32), «обґрунтована підозра» передбачає існування фактів та інформації, які могли б переконати об'єктивного спостерігача в тому, що дана особа могла вчинити злочин.
У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.
Також матеріали кримінального провадження містять дані, які вказують на наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені п.п. 1,4,5 ч.1 ст. 177 КПК України, виходячи з наступного.
Так, підозрювана ОСОБА_4 , яка хоча і заміжня, до кримінальної відповідальності притягується вперше, має на утриманні малолітнього сина, проте тривалий час її син проживає разом з її батьками у м. Харків окремо від підозрюваної, не працевлаштована, протягом 4 років проживає поза межами України - у Єгипті, обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.15 ч. 1 ст. 114-1 КК України, який згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину, санкцією якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років, що у зв'язку з введенням в країні воєнного стану підвищує ризик втечі на тимчасово непідконтрольну Україні територію або за межі України, що дає обґрунтовані підстави вважати, що існує ризик переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду.
Крім того, на даний час не встановлено повне коло осіб, з якими ОСОБА_4 могля діяти, а також вживаються відповідні слідчі (розшукові) заходи, спрямовані на їх притягнення до відповідальності, зокрема ОСОБА_4 здійснювала листування в месенджері «Телеграм» з особою - представником держави-агресора, що може надати можливість підозрюваній перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Враховуючи те, що рф продовжує на території України повномасштабну збройну агресію, тривають бойові дії в тому числі в частині Миколаївської області, за такогоперебуваючи на волі остання може і надалі вчиняти кримінальні правопорушення. Злочинна діяльність ОСОБА_4 була припинена лише за втручання співробітників правоохоронних органів, за такого слідчий суддя приходить до висновку про наявність ризику вчинення нею і інших кримінальних правопорушень.
З урахуванням наведеного, вагомості досліджених у судовому засіданні даних про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15 ч.1 ст.114-1 КК України, тяжкість покарання, що може бути призначене підозрюваній в разі притягнення до кримінальної відповідальності, особу підозрюваної, яка обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, характер та спосіб ймовірно вчиненого кримінального правопорушення, слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором доведено існування ризиків, передбачених п.п. 1,4,5 ч. 1 ст. 177 КПК України, і саме така міра запобіжного заходу, як тримання під вартою, є обґрунтованою і, застосування іншого, більш м'якого запобіжного заходу на даній стадії досудового розслідування кримінального провадження не забезпечить виконання підозрюваною процесуальних обов'язків та не є можливим відповідно до імперативних вимог положень ч.6 ст. 176 КПК України, згідно з якими під час дії воєнного стану до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15 ч.1 ст.114-1 КК України, за наявності ризиків, зазначених у ст.177 КПК України, застосовується виключно запобіжний захід, визначений п.5 ч.1 ст.176 КПК України - тримання під вартою.
Згідно з положеннями ч.4 ст.183 КПК України, виходячи з обставин ймовірно вчиненого злочину, розмір застави у кримінальному провадженні слідчим суддею не визначається.
Керуючись ст.ст.176 - 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Застосувати до підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15, ч. 1 ст.114-1 КК України, ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, без визначення розміру застави.
Строк дії ухвали по 26 жовтня 2025 року включно.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1