490/5083/25 02.09.2025
нп 1-кс/490/3583/2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/5083/25
02 вересня 2025 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 про передачу майна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів для здійснення заходів з реалізації у кримінальному провадженні №12025153190000065, зареєстрованого до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України, -
На обґрунтування клопотання прокурора Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 про передачу майна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів для здійснення заходів з реалізації у кримінальному провадженні №12025153190000065, зареєстрованого до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України, вказано.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Миколаївській здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025153190000065, зареєстрованого до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України
Досудовим розслідуванням встановлено, що статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», які регламентують набуття і реалізацію права на землю.
Пунктом 8 частини 1 статті 227 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року.
Відповідно до п.1.1 наказу Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі» (в редакції станом на 04.03.2002), право власності на землю посвідчувалось, зокрема, державним актом на право приватної власності на землю.
Згідно з пунктом 1.4 наказу Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999, державний акт на право приватної власності на землю, на право колективної власності на землю або право постійного користування землею видається на підставі рішення Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських, міської, селищної, сільської ради.
У ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що до Вознесенського РУП ГУНІ в Миколаївській області надійшло повідомлення т.в.о начальника КЕВ м.Миколаєва ОСОБА_4 про те, що під час обстеження земельної ділянки 71/1 військового містечка N? 1а, загальною площею 6977,5 га, яка розташована за адресою: с Києво-Олександрівське, Веселинівської ТГ Миколаївської області з кадастровим номером 4821785000:06:000:0002. виявлено частину території орієнтовною площею 122,76 га., яка використовується під вирощування сільськогосподарської без необхідних дозволів.
В ході огляду частини земельної ділянки за вказаним кадастровим номером, встановлено, що на ній здійснюється незаконне оброблення землі та незаконне вирощування сільськогосподарської культури ріпаку на площі 128,0126 га.
Згідно ухвали слідчого судді Центрального районного суду міста Миколаєва від 07.07.2025 на земельну ділянку з посівами та врожаєм 2025 року сільськогосподарської культури - ріпаку, яка вирощується на частині земельної ділянки, загальною площею 128.0126 га, (згідно плану схеми горизонтальної зйомки сертифікованого інженера-геодезиста), що входить до земельної ділянки з кадастровим номером 4821785000:06:000:0002, (загальною площею 6977,5 га), на якій здійснюється оброблення землі та вирощування сільськогосподарської культури, сходи якої зафіксовано протоколом огляду від 09.06.2025 на площі 128.0126 га, розташованій за адресою: с. Києво-Олександрівське, Веселинівської ТГ Миколаївської області накладено арешт.
Також, у ході огляду, відповідно до договорів, укладених КЕУ міста Миколаїв МО України від 15.07.2025 про надання послуг щодо збирання врожаю пшениці з СФГ «Волощакевич», власником здійснено збір врожаю (ріпаку), які передано на відповідальне зберігання до складських приміщень СФГ «Волощакевич», загальною вагою 40,3 тон.- ріпак.
15.07.2025 слідчим у кримінальному провадженні винесено постанову про визнання речовим доказом вилученого в ході огляду зерна ріпаку та озимої пшениці.
Також, виникла нагальна потреба у визначенні порядку зберігання речових доказів та передачі в управління для здійснення реалізації вищевказаного майна ріпаку, загальною вагою 40,3 тон, враховуючии, що ріпак загальною вагою 40,3 тон є рухомим майном,. яке має специфічні властивості та піддається швидкому псуванню, забезпечення збереження та збільшення вартості такого майна шляхом передачі в управління за договором, який не можливо реалізувати щодо вказаного активу з огляду на неможливість забезпечення тривалого його зберігання, а також враховуючи сезонність вказаного активу, буде створювати умови для втрати його економічної вартості.
Вартість вищевказаного майна складає 989365 грн., що відповідає критеріям визначеним законодавством для передачі в управління АРМА.
Посилаючись на викладене, прокурор просить передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) у відповідності до вимог Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» та Положення про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для реалізації у порядку та умовах, визначених статей ст.ст. 1, 9, 19, 216 Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» від 10 листопада 2015 року № 772-VIII, підп. 14 п. 4 Положенням про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, затверджене постановою КМУ № 613 від 11.07.2018, речові докази - майно, а саме: ріпак загальною вагою 40,3 тон, яке передано на відповідальне зберігання СФГ «Волощакевич» за адресою: вул.Центральна, 12, с.Широколанівка Миколаївської області.
Прокурор у судове засідання не з'явилася.
Відомості щодо власника вказаного майна, існування у кримінальному провадженні підозрюваної особи, відсутні.
Вивчивши доводи клопотання та додані до нього матеріали слідчий суддя приходить до наступного.
Так, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Миколаївській здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025153190000065, зареєстрованого до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України
Встановлено, що до Вознесенського РУП ГУНІ в Миколаївській області надійшло повідомлення т.в.о начальника КЕВ м.Миколаєва ОСОБА_4 про те, що під час обстеження земельної ділянки 71/1 військового містечка N? 1а, загальною площею 6977,5 га, яка розташована за адресою: с Києво-Олександрівське, Веселинівської ТГ Миколаївської області з кадастровим номером 4821785000:06:000:0002. виявлено частину території орієнтовною площею 122,76 га., яка використовується під вирощування сільськогосподарської без необхідних дозволів.
В ході огляду частини земельної ділянки за вказаним кадастровим номером, встановлено, що на ній здійснюється незаконне оброблення землі та незаконне вирощування сільськогосподарської культури ріпаку на площі 128,0126 га.
Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду міста Миколаєва від 07.07.2025 на земельну ділянку з посівами та врожаєм 2025 року сільськогосподарської культури - ріпаку, яка вирощується на частині земельної ділянки, загальною площею 128.0126 га, (згідно плану схеми горизонтальної зйомки сертифікованого інженера-геодезиста), що входить до земельної ділянки з кадастровим номером 4821785000:06:000:0002, (загальною площею 6977,5 га), на якій здійснюється оброблення землі та вирощування сільськогосподарської культури, сходи якої зафіксовано протоколом огляду від 09.06.2025 на площі 128.0126 га, розташованій за адресою: с. Києво-Олександрівське, Веселинівської ТГ Миколаївської області накладено арешт.
Також, у ході огляду, відповідно до договорів, укладених КЕУ міста Миколаїв МО України від 15.07.2025 про надання послуг щодо збирання врожаю пшениці з СФГ «Волощакевич», власником здійснено збір врожаю (ріпаку), які передано на відповідальне зберігання до складських приміщень СФГ «Волощакевич», загальною вагою 40,3 тон.- ріпак.
Постановою слідчого вказане майно визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
Ззігдно з даними рапорту старшого оперуповноваженого 1 сектору 4 відділу 7 управління ДВКР СБУ майора ОСОБА_5 від 21.07.2025 р. станом на 21 липня 2025 року середня ціна за 1 тону ріпаку становить 24550 грн., а орієнтовна ринкова вартість 40,3 тон ріпаку становить 989 365 грн.
За змістом абзацу 7 частини шостої статті 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Спеціальним механізмом для забезпечення збереження арештованого у кримінальному провадженні майна є визначений законодавством України інститут управління таким майном, який закріплено Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Єдиною підставою для управління активами, зазначений Закон визначає накладення на них арешту у кримінальному провадженні без конкретизації мети такого арешту(частина перша статті 19 Закону).
Термін «активи» у відповідності до статті 1 цього Закону означає кошти, майно, майнові та інші права, на які може бути накладено або накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковані за рішенням суду у кримінальному провадженні чи стягнені за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Під «управлінням активами» слід розуміти діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, тобто забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
За таких умов управління АРМА активами (арештованим майном) відповідає завданню арешту такого майна, яке визначене статтею 170 КПК України, а в даному конкретному випадку - запобігання можливості його пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до частини четвертої, п'ятої статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» рухоме майно може бути передано для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду за наявності хоча б однієї з таких підстав: майно піддається швидкому псуванню; майно швидко втрачає свою вартість; витрати на зберігання рухомого майна протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості.
Нерухоме майно не може бути передано для реалізації без згоди власника такого майна до винесення обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, або іншого судового рішення, що набрало законної сили, яке є підставою для застосування спеціальної конфіскації відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, або судового рішення, яке набрало законної сили, про визнання активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави.
Реалізація майна у порядку, передбаченому цією частиною, здійснюється за цінами, не нижчими за ринкові.
Активи, визначені частиною четвертою цієї статті, передаються для реалізації без згоди власника на підставі ухвали слідчого судді або суду про управління активами шляхом реалізації, копія якої надсилається Національному агентству негайно після її винесення з відповідним зверненням прокурора.
Передача для реалізації активів може також здійснюватися за згодою їх власника, підпис на якій засвідчений нотаріально, нотаріально засвідчена копія якої надається Національному агентству з відповідним зверненням прокурора.
Реалізація активів відповідно до цього Закону є примусовою реалізацією (примусовим продажем), крім випадків реалізації активів за згодою власника.
Реалізація активів здійснюється визначеними на конкурсних засадах юридичними особами. Порядок відбору таких юридичних осіб, порядок реалізації активів на прилюдних торгах (аукціонах) та/або електронних торгах визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з матеріалами клопотання орієнтовна вартість насіння врожаю ріпаку, загальною вагою 40,3 тон становить 989 365 грн., що перевищує вартісний поріг визначений абзацом 7 частини шостої статті 100 КПК України для передачі речових доказів в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
За даними листа Південного МТУ АРМА №370-3-250 від 30.07.2025 р. ріпак загальною вагою 40,3 тон є рухомим майном, яке має специфічні властивості та піддається швидкому псуванню, забезпечення збереження та збільшення вартості такого майна шляхом передачі в управління за договором, який не можливо реалізувати щодо вказаного активу з огляду на неможливість забезпечення тривалого його зберігання, а також враховуючи сезонність вказаного активу, буде створювати умови для втрати його економічної вартості.
Прокурор у своєму клопотанні та наданих матеріалах довела достатність підстав вважати, що незастосування заходів щодо передачі в управління АРМА шляхом реалізації ріпака, загальною вагою 40,3 тон, унеможливить досягнення завдань кримінального провадження, враховуючи, що це майно не зберегло на собі безпосередньо слідів злочину.
Згідно з постановою Великої Палати Верховного Суду у справі № 910/18647/19, порядок зберігання речових доказів та документів в кримінальному провадженні визначений статтею 100 КПК України, частиною шостою якої передбачено, що речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню:
1) повертаються власнику (законному володільцю) або передаються йому на відповідальне зберігання, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження;
2) передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження;
3) знищуються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду, якщо такі товари або продукція, що піддаються швидкому псуванню, мають непридатний стан;
4) передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля.
На відміну від абзацу першого частини шостої статті 100 КПК України перелік майна, визначений статтею 21 Закону про АРМА, не є вичерпним.
Разом з тим, зазначена стаття 21 Закону про АРМА стосується загалом майна як активів, управління якими здійснює Агентство, та до яких належать кошти, майно, майнові та інші права, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковані за рішенням суду у кримінальному провадженні чи стягнуті за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Натомість абзац сьомий частини шостої статті 100 КПК України регулює збереження і реалізацію майна, яке є речовим доказом у кримінальному провадженні.
За висновком Великої Палати Верховного Суду, аналіз наведених положень кримінального процесуального закону дає підстави для висновку, що норма абзацу сьомого частини шостої статті 100 КПК України розмежовує передання речових доказів вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб Агентству для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості та передання речових доказів для їх реалізації.
При цьому, за змістом частини шостої цієї статті, для реалізації можуть бути передані речові докази, зазначені в її абзаці першому, тобто тільки речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню.
З матеріалів клопотання встановлено, що постановою слідчого від 15.07.2025 р. майно, вилучене в ході огляду - ріпак, загальною вагою 40,3 тон, яке передано на відповідальне зберігання СФГ "Волощакевич" з метою забезпечення його збереження, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
Вказане майно створене в результаті вчинення кримінального правопорушення та не міститьна собі безпосередньо його слідів.
Обсяг ріпаку (загальною вагою 40,3 тон) є значним, його зберігання з огляду на обсяг та специфічність неможливе без зайвих труднощів та витрат, а його тривале зберігання може призвести до втрати належних якісних характеристик, а отже зниженню його економічної вартості.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки виникла необхідність відповідно до статті 100 КПК України передати речовий доказ у кримінальному провадженні - ріпак, загальною вагою 40,3 тон, в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів для їх подальшої реалізації.
Керуючись ст.ст. 107, 117, 131, 132, 171-173, 309 КПК України, ст.ст. 1, 9, 19, 21 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) у відповідності до вимог Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» та Положення про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для реалізації у порядку та умовах, визначених статей ст.ст. 1, 9, 19, 216 Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» від 10 листопада 2015 року № 772-VIII, підп. 14 п. 4 Положенням про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, затверджене постановою КМУ № 613 від 11.07.2018, речові докази - майно, а саме: ріпак загальною вагою 40,3 тон, яке передано на відповідальне зберігання СФГ «Волощакевич» що за адресою: вул. Центральна, 12, с. Широколанівка Миколаївської області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1