Справа № 134/1210/25
2-о/134/46/2025
02 вересня 2025 року селище Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Швець Л.В.,
при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,
за участю: представника заявниці - адвоката Лукавського А.В.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні у залі суду в селищі Крижопіль в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа Міністерство оборони України, -
ОСОБА_1 , в інтересах та від імені якої діє адвокат Лукавський А.В., звернулася до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту родинних відносин.
Ухвалою суду від 06 серпня 2025 року відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами окремого провадження.
02 вересня 2025 року заінтересована особа Міністерство оборони України через систему «Електронний суд» подало до суду пояснення щодо заяви. Одночасно клопотали перед судом про залучення до участі в якості заінтересованих осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 . Своє клопотання обґрунтовує тим, що рішення у даній справі може вплинути на права дружини та сина ОСОБА_4 , так як вони мають право на одноразову грошову допомогу згідно закону, а виплата одноразової грошової допомоги здійснюється обласним ІНФОРМАЦІЯ_6
Представник заявниці адвокат Лукавський А.В. не заперечував щодо долучення пояснення заінтересованої особи до матеріалів справи. Щодо заявленого клопотання про залучення інших заінтересованих осіб зазначив наступне. Щодо залучення заінтересованих осіб сина ОСОБА_4 - ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 до розгляду справи не заперечує. А щодо залучення ОСОБА_2 в якості заінтересованої особи заперечує, оскільки остання є колишньою дружиною для загиблого ОСОБА_4 та право на отримання виплати одноразової грошової допомоги не має. Надав суду для долучення до матеріалів справи копію свідоцтва про розірвання шлюбу.
Заслухавши думку представника заявниці, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно до статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за наявності особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, на користь яких складено таке особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках. Незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи у розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження. У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у пункті 4 цієї статті, у рівних частках.
Відповідно до пункту 4 статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ, до членів сімей загиблих (померлих) осіб, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Одноразова грошова допомога за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників (стаття 16-3 Закону № 2011-ХІІ).
Разом з тим, відповідно до пункту 3.2 Порядку затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45 обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_6: 1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги. У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин; 2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи; 3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується одноразова грошова допомога, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються; 4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням одноразової грошової допомоги. Крім того, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється обласним ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі відповідного наказу не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві (пункт 4.8. наказу №45).
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 , яке видано повторно 11 листопада 2020 року Крижопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) вбачається, що 26 грудня 2005 року ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірвали шлюб.
З поданої заяви ОСОБА_1 вбачається, що встановлення цього факту, а саме родинних відносин заявниці необхідно для отримання виплати одноразової грошової допомоги, пов'язаної із загибеллю сина ОСОБА_4 .
На підставі викладено вбачається, що рішення суду може вплинути на інтереси сина ОСОБА_4 - ОСОБА_3 (має право на отримання виплати одноразової грошової допомоги, пов‹язаної із смертю батька) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (здійснює виплати одноразової грошової допомоги). Однак, як встановлено судом, рішення суду не може вплинути на інтереси ОСОБА_2 , оскільки вона для загиблого ОСОБА_4 є колишньою дружиною та відповідно до законодавства не має права на отримання одноразової грошової допомоги, пов'язаною із загибеллю ОСОБА_4 .
Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.
Відповідно до п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України N5 від 31.03.95 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заявники й залучені до участі у справі заінтересовані особи вправі відповідно подавати докази на підтвердження обґрунтованості чи необґрунтованості заяви про встановлення факту, що розглядається судом, брати участь у дослідженні обставин справи, оскаржувати рішення і ухвали, вчиняти інші процесуальні дії.
Враховуючи викладене, для повного та всебічного розгляду заяви до участі у справі необхідно залучити в якості заінтересованих осіб ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на зазначене клопотання заінтересованої особи - Міністерства оборони України підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 84, 260, 261, 293-294 ЦПК України, суд,-
постановив:
Клопотання заінтересованої особи - Міністерства оборони України задовільнити частково.
Залучити до участі у справі заінтересованих осіб - ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Розгляд справи відкласти на 18 вересня 2025 року 09 годину 00 хвилин, який відбудеться в приміщенні Крижопільського районного суду Вінницької області (селище Крижопіль, вул. Героїв України, 23).
Про час і місце судового засідання повідомити учасників справи.
Направити заінтересованим особам ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 копії ухвали, заяви та доданих до неї документів та запропонувати подати письмові заперечення проти заяви та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються..
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 02 вересня 2025 року.
Суддя