вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
про зупинення провадження
"28" серпня 2025 р. Cправа № 902/1059/25
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю секретаря судового засідання Литвиненко О.Р.,
прокурора - Войцишеної Г.В.,
представника відповідача 2 - Шарлай Т.О.,
у відсутності решти учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом: Керівника Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області (вул. Чорновола В'ячеслава, буд. 34, м. Хмільник, Хмільницький район, Вінницька область, 22000) в інтересах держави в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100) та Козятинської міської ради (вул. Героїв Майдану, 24, м. Козятин, Вінницька область, 22100)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована Оптимізація Енергетичних Ресурсів" (вул. Головна, буд. 187, м. Чернівці, 58005)
до: Управління житлово-комунального господарства Козятинської міської ради (вул. Грушевського, 23, м. Козятин, Вінницька область, 22100)
про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 122301,29 грн,
На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Керівника Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області та Козятинської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована Оптимізація Енергетичних Ресурсів" та Управління житлово-комунального господарства Козятинської міської ради про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 122301,29 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що за результатами процедури закупівлі між Управлінням житлово-комунального господарства Козятинської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гарантована Оптимізація Енергетичних Ресурсів" укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу від 02.02.2023, а згодом ряд додаткових угод до Договору, відповідно до яких збільшено ціну за одиницю товару.
З огляду на викладене, прокурор просить визнати недійсними вказані додаткові угоди внаслідок недотримання сторонами вимог чинного законодавства під час її укладення, а також стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована Оптимізація Енергетичних Ресурсів" безпідставно сплачені кошти на загальну суму 122301,29 грн.
Ухвалою суду від 04.08.2025 за вказаним позовом відкрито провадження у справі № 902/1059/25 в порядку загального позовного провадження. Зазначеною ухвалою встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій, зокрема на подання заяв по суті спору.
Учасники справи скористалися таким правом: Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області подано пояснення у справі (вх. № 01-34/8326/25 від 08.08.2025), Управлінням житлово-комунального господарства Козятинської міської ради подано відзив на позовну заяву (вх. № 01-34/8732/25 від 19.08.2025), Хмільницькою окружною прокуратурою Вінницької області - відповідь на відзив (вх. №01-34/9040/25 від 28.08.2025).
Окрім того, в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована Оптимізація Енергетичних Ресурсів" про зупинення провадження у справі № 902/1059/25 до завершення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24 (вх. №01-34/8486/25 від 13.08.2025).
В свою чергу, Хмільницька окружна прокуратура Вінницької області подала заперечення щодо зупинення розгляду справи № 902/1059/25 (вх. № 01-34/9043/25 від 28.08.2025), мотивоване відмінністю предмету та підстав позову у справах № 920/19/24 та № 902/1059/25.
На визначений час у судове засідання 28.08.2025 з'явилися прокурор та представниця відповідача 2. Прокурор заперечила щодо задоволення клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована Оптимізація Енергетичних Ресурсів" про зупинення провадження у справі. Представниця відповідача 2 зазначене клопотання підтримала у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх учасників справи, суд враховує таке.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду ухвалою від 29.01.2025 передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду справу № 920/19/24 для відступу (шляхом уточнення) від висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, сформульованих у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22, вказавши, що у разі коливання ціни товару на ринку ціна за одиницю може бути збільшена пропорційно коливанню ціни такого товару на енергетичному ринку, а обмеження у 10 % обчислюється від ціни, яка була встановлена договором або останньою додатковою угодою про збільшення ціни. При цьому загальна ціна договору не повинна змінюватися, а факт коливання цін має бути належним чином доведений.
У справі № 920/19/24 постало питання правомірності укладення додаткових угод про збільшення ціни за одиницю товару до договору про публічні закупівлі. Сторони підвищували ціну не більше ніж на 10% від попередньо визначеної додатковими угодами про збільшення ціни, що призвело до підвищення ціни на 100,75% від тієї, що визначена основним договором.
Зокрема, Верховний Суд виклав висновок, що учасники публічних закупівель фактично мають два варіанти поведінки, що у свою чергу не забезпечують дотримання принципу належного урядування з огляду на їх непослідовність:
1) запропонований Міністерством економіки України, а саме що під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку за наявності умов, встановлених пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі";
2) висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, за яким у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі.
Також Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду зазначив, що у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану згідно з Указом Президента України № 61/2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 12.10.2022 № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (Особливості). З урахуванням змісту положень наведеної постанови наразі надано право сторонам договору збільшувати ціну за одиницю товару на відсоток коливання такої ціни у бік збільшення (без прив'язки до обмеження у 10 %).
Ухвалою від 09.04.2025 Велика Палата Верховного Суду прийняла справу № 920/19/24 до розгляду. Поряд з цим у судовому засіданні 16.07.2025 у справі № 920/19/24 Великою Палатою Верховного Суду оголошено перерву, наступне судове засідання призначено на 17.09.2025 о 15:00 год.
Так, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
У такому випадку, згідно із приписами п. 11 ч. 1 ст. 229 ГПК України, провадження у справі зупиняється до закінчення перегляду в касаційному порядку.
Оскільки правовідносини у справах № 902/1059/25 та № 920/19/24 є подібними (спірні додаткові угоди підпадають під правове регулювання Особливостей), висновки, сформовані під час перегляду судового рішення в справі № 920/19/24, можуть вплинути на правильність вирішення спору у справі № 902/1059/25.
Заперечення прокурора щодо відмінності підстав та предмету позову у справах № 902/1059/25 та № 920/19/24 є безпідставним. При цьому, як уже зазначалося судом, предмет спору в обох справах підпадає під правове регулювання Особливостей та у таких справах предметом дослідження є правомірність укладення додаткових угод про збільшення ціни за одиницю товару.
Крім того, суд враховує, що ухвалами від 12.02.2025 у справі № 927/342/24, від 04.03.2025 у справі № 916/2486/23, від 12.06.2025 у справі № 902/670/24, від 02.07.2025 у справі № 925/783/24 у подібних правовідносинах до цієї справи № 902/1061/25 Верховний Суд, з метою дотримання єдності судової практики, зупинив касаційне провадження до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду судового рішення у справі № 920/19/24.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання відповідача 1 (вх. № 01-34/8486/25 від 13.08.2025) та про зупинення провадження в справі № 902/1059/25 до закінчення перегляду у касаційному порядку судового рішення у подібних правовідносинах у справі № 920/19/24 Великою Палатою Верховного Суду.
Керуючись п.7 ч.1 ст. 228, п.11 ч.1 ст. 229, ст.ст. 232, 233, 234, 235 ГПК України, суд
1. Задовольнити клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантована Оптимізація Енергетичних Ресурсів" (вх. № 01-34/8486/25 від 13.08.2025) про зупинення провадження у справі.
2. Зупинити провадження у справі 902/1059/25 до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду судового рішення у подібних правовідносинах у справі № 920/19/24.
3. Зобов'язати учасників справи повідомити Господарський суд Вінницької області про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у даній справі.
4. Згідно із ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Кодексом України з процедур банкрутства.
5. За приписами п. 12 ч.1 ст. 255 ГПК України ухвалу про зупинення провадження у справі може бути оскаржено окремо від рішення суду першої інстанції до Північно-західного апеляційного господарського суду.
6. Згідно із положеннями ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
7. Примірник ухвали надіслати Вінницькій обласній прокуратурі та учасникам справи до Електронних кабінетів ЄСІТС.
Дата складання повного тексту ухвали 02.09.2025.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи.