Ухвала від 29.08.2025 по справі 759/19071/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/5248/25

ун. № 759/19071/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2025 року м.Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , із секретарем судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42025110000000216 від 15.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42025110000000216 від 15.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, в якому прокурор просить накласти арешт на земельну ділянку, яка розташована в с. Глібівка Димерської селищної територіальної громади Вишгородського району Київської області шляхом заборони будівництва на ній об'єктів нерухомості, як її власниками, так і будь-якими іншими фізичними і юридичними особам, а саме:

- з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 площею 0,7217 га, що перебуває у власності Димерської селищної ради (код ЄДРПОУ 04359488) і користуванні (оренді) ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Заборонити будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема державним реєстраторам прав на нерухоме майно та органам державної реєстрації прав (в тому числі Міністерству юстиції України (ідентифікаційний код юридичної особи 00015622) та його територіальним органам, ДП «Національні інформаційні системи» (ідентифікаційний код юридичної особи 39787008), Державної інспекції архітектури та містобудування України (ідентифікаційний код юридичної особи 44245840), виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській, міським, районним, районним у містах Києві і Севастополі державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам (державним та/або приватним), іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вчиняти будь-які реєстраційні дії, перелік яких міститься в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», спрямовані на зміну, виникнення, перехід, припинення прав власності, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, реєстрацію обтяжень та арештів, реєструвати заяви в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в тому числі, але не обмежуючись, державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відкриття та/або закриття розділів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152, що перебуває у власності Димерської селищної ради (код ЄДРПОУ 04359488) і користуванні (оренді) ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

В обґрунтування свого клопотання прокурор посилається на те, що Київською обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42025110000000216 від 15.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 за фактом протиправної передачі посадовими особами органів місцевого самоврядування та державної влади Вишгородського району на користь третіх осіб земельних ділянок для будівництва і обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, які розташовані в водоохоронних зонах, їх незаконної забудови та використання всупереч вимог природоохоронного законодавства.

В ході досудового розслідування установлено, що на підставі рішення Димерської селищної ради від 12.11.2021 № 673-12-2-VII товариству з обмеженою відповідальністю «БВ Лісна» надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для надання у користування на умовах оренди для розміщення та експлуатації будівель і споруд рекреаційного призначення орієнтовною площею 0,7217 га в с. Глібівка, урочище «Зелений бір-7» Вишгородського району Київської області.

Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САВ № 439766 , виданого 31.08.2007 Глібівською сільською радою (рішення виконкому від 27.07.2007 № 32) база відпочинку «Лісна» складається з:

сарай, П;

щит управління, К;

щит управління, С;

будинок відпочинку, Т, 61,5 кв.м.;

альтанка, У;

будинок відпочинку, Ф, 62,0 кв.м.;

сауна, Х, 112,0 кв.м.;

будинок відпочинку, Ц, 62,0 кв.м.;

більярдна, Ч, 124,0 кв.м.;

будинок відпочинку, Ш, 62,1 кв.м.;

будинок відпочинку, Щ, 61,4 кв.м.;

сауна, Ю, 114,5 кв.м.;

будинок альтанкового типу, Я, 61,9 кв.м.;

ресторан, А-1, 535,0 кв.м.;

будівля для барбекю, Б-1;

альтанка, В-1;

альтанка, Г-1;

будинок альтанкового типу, Д-1, 61,7 кв.м.;

альтанка, Е-1;

альтанка, Є-1;

сауна, Ж-1, 116,2 кв.м.;

альтанка, 3-1;

будинок відпочинку, И-1, 76,6 кв.м.;

будинок відпочинку, І-1, 61,7 кв.м.;

будинок адміністрації, Ї-1, 124,4 кв.м.;

будинок персоналу, Й-1, 66,1 кв.м.

альтанка, К-1;

огорожа, 5-11;

свердловина, ІІ;

підпірна стінка, ІІІ ;

вимощення, ІV-V ;

очісні споруди, VІ-VІІ.

Тобто, вказана база відпочинку складається з 16 будівель, що мають ознаки капітальності із визначеними площами, а також 9 споруд (альтанки, сарай, будівля для барбекю) щодо яких такі площі не визначені.

В подальшому, на замовлення ТОВ «БВ Лісна» КП «Координаційний центр з будівництва та земельних питань Вишгородської міської ради» виготовлено технічну документацію і землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (на місцевості).

Згідно відомостей вказаної технічної документації на території ділянки яка запроектована під відведення наявні лише 3 об'єкти нерухомості площею сумарною площею 345,24 м2. Земельна ділянка має на 100% свої площі водоохоронне обмеження - прибережну захисну смугу.

Рішенням Димерської селищної ради від 04.08.2022 № 062-18-2-VIII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «БВ Лісна» земельну ділянку площею 0,7217 га з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152.

Після цього, між Димерської селищною радою і ТОВ «БВ Лісна» 08.09.2022 укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,7217 га з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. Згідно договору на земельній ділянці розміщений об'єкт нерухомого майна - база відпочинку «Лісна» з будівлями та спорудами згідно свідоцтва на право власності серії САВ № 439766 , виданого 31.08.2007 Глібівською сільською радою.

Разом з тим установлено, що 30.12.2022 між ТОВ «БВ Лісна» і ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна № 1242.

Відповідно до умов договору ОСОБА_4 набув у ТОВ «БВ Лісна» базу відпочинку «Лісна, що знаходиться в с. Глібівка, урочище «Зелений бір-7» та земельну ділянку площею 0,9344 га з кадастровим номером 3221882201:21:028:0109. Відчужувана база відпочинку належить ТОВ «БВ Лісна» на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САВ № 439766 , виданого 31.08.2007 Глібівською сільською радою (рішення виконкому від 27.07.2007 № 32).

Право власності на базу відпочинку зареєстровано ТОВ «БВ Лісна» 23.09.2019 за реєстраційним номером нерухомого майна - 1923417532218.

Оглядом Національної кадастрової системи «Державний земельний кадастр» установлено, що земельна ділянка площею 0,7217 га з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 знаходиться в межах прибережної захисної смуги річки Дніпро та Київського водосховища (великої річки, із шириною прибережної захисної смуги 100 метрів).

Вказане підтверджується протоколом огляду від 17.07.2025.

Згідно з положеннями ст. ст. 4, 6, 85, 88, 89 Водного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм.

Води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.

У тимчасове користування за погодженням з постійними користувачами земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземним юридичним та фізичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.

Прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

Згідно зі ст. ст. 59, 83, 84 Земельного кодексу України, до земель комунальної і державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів).

Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту.

Відповідно до вимог ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України, прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.

Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; миття та обслуговування транспортних засобів і техніки; влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо; випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Виходячи із системного аналізу положень частини другої статті 124 і абзацу 2 частини другої статті 134 ЗК України незастосування конкурентної процедури у виді земельних торгів допускається виключно у випадку, коли земельна ділянка державної чи комунальної власності надається фізичним або юридичним особам у користування з метою обслуговування та експлуатації виключно існуючих об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), розташованих на такій земельній ділянці та належних на праві власності зазначеним особам для їх подальшого використання відповідно до того цільового та функціонального призначення, яке існувало на момент їх придбання (постанова Верховного Суду від 14.01.2025 у справі № 922/941/22).

Як установлено, сумарний розмір (площа) об'єктів нерухомості бази відпочинку « ЛІСНА » (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1923417532218) - становить 1651,1 кв.м - 0,16511 га, тоді як загальна площа земельних ділянок з кадастровими номерами 3221882200:21:028:0152 (0,7217 га, надана в оренду для розміщення бази відпочинку) і 3221882201:21:028:0109 (0,9344 га, у приватній власності де зареєстрована база відпочинку) складає - 1,6561 га (16561 кв.м). Тобто, площа ділянок, на яких розміщено базу відпочинку в 10 разів перевищує площу, на яких такі об'єкти нерухомості знаходяться.

Розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщеного на ній майна, не є безмежним, оскільки в будь-якому випадку обумовлюється наявною у власника необхідністю використовувати майно за цільовим призначенням. Розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається з урахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил.

Передача в оренду спірної земельної ділянки могла відбутися виключно за наслідками проведення земельних торгів, яких у спірних правовідносинах неправомірно проведено не було.

Така правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19, від 05.02.2025 у справі № 922/826/21.

Таким чином вбачається, що Димерською селищною радою порушено порядок відведення у користування ТОВ «БВ Лісна» земельної ділянки з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 - за рахунок прибережної захисної смуги водного об'єкту, без розроблення передбаченої документації із землеустрою щодо відведення ділянки, із порушенням процедури аукціону.

Відповідно до Договору від 08.09.2022 оренди земельної ділянки площею 0,7217 га з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152:

- п. 16 Договору «на земельній ділянці забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкодити використанню її за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на її природний стан.

- п. 22 Договору «на орендовану земельну ділянку площею 0,7217 га встановлені обмеження (обтяження): прибережна захисна смуга взводж річок, навколо водойм та на островах.

- п. 26 Договору «права орендаря: за письмовою згодою Орендодавця проводити у встановленому законодавством порядку будівництво відповідно до чинної містобудівної документації об'єктів житлового та громадського призначення, що не порушують режим використання земель рекреаційного призначення.

- п. 27 Договору «обов'язки орендаря: виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому даним Договором», «обов'язки орендаря: не проводити діяльність, що перешкоджає або може перешкодити використанню земельної ділянки за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на її природний стан».

Так, в ході досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 01.08.2025 у справі № 759/16890/25, 08.08.2025 проведено огляд земельних ділянок з кадастровими номерами 3221882200:21:028:0152 і 3221882201:21:028:0109, а також об'єктів будівництва, які на них розташовані.

В ході огляду установлено наявність наступних об'єктів будівництва:

- житлова будівля під номером «3а»;

- житлова будівля під номером «3б»;

- житлова будівля під номером «8»;

- житлова будівля під номером «13»;

- житлова будівля під номером «6»;

- житлова будівля під номером «5»;

- житлова будівля під номером «12»;

- житлова будівля під номером «4»;

- будівлю «роздягальня»;

- будівлю «конференц-зал»;

- три басейни;

- суцільна господарська споруда поруч із пляжною зоною;

- недобудовану двоповерхову будівлю;

- будівлю «рецепції»;

- житлова будівля під номером «11»;

- житлова будівля під номером «2»;

- житлова будівля під номером «1»;

- трьохповерхову господарську споруду без розпізнавального номеру;

- двоповерхова житлова будівля без розпізнавального номеру;

- двоповерхова житлова будівля без розпізнавального номеру;

- житлова будівля під номером «9»;

- житлова будівля під номером «15»;

- житлова будівля під номером «10»;

- житлова будівля під номером «14»;

- житлова будівля під номером «7»;

- будівлю комплексного призначення з рестораном та «робочою зоною всередині приміщення»;

- навіс із зоною барбекю.

Таким чином, загалом в ході огляду виявлено наявність 18 житлових будівель (з номерами: «1, 2, 3а, 3б, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15» та дві будівлі без розпізнавальних номерів), 7 споруд господарського призначення (1.«роздягальня», 2.«конференц-зал», 3.суцільна господарська споруда поруч із пляжною зоною, 4.недобудована двоповерхова будівля, будівля «рецепції», 5.трьохповерхова господарська споруда без розпізнавального номеру, 6.будівля комплексного призначення з рестораном та «робочою зоною всередині приміщення», 7.навіс із зоною барбекю) та 3 басейни. Тобто, загалом: 28 споруд житлового та господарського призначення.

Водночас, згідно правовстановлюючих документів на базу відпочинку «ЛІСНА» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1923417532218) такий об'єкт складається лише з 16 будинків житлового призначення, за відсутності 3-х басейнів.

З огляду на відомості технічної документації із землеустрою на ділянку з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 (де наявні лише три споруди в межах вказаної ділянки) вказане свідчить про зведення ще додаткових об'єктів будівництва, у тому числі 2 житлових будинків, 3-х басейнів, суцільної господарської споруди поруч із пляжною зоною, недобудованої двоповерхової будівлі.

В ході огляду також встановлено, що три басейни і недобудована двоповерхова будівля, які перебувають в межах ділянки з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152, знаходяться в безпосередній близькості до урізу водного об'єкту.

Під час огляду установлено відсутність вільного доступу з території ділянок до узбережжя водного об'єкту, доступ повністю обмежено цілісною суцільною огорожею і парканами.

Також, в ході огляду недобудованої двоповерхової будівлі в межах ділянки з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 установлено, що поруч із такої будівлею наявний будівельний інвентар, зсередини недобудованої двоповерхової будівлі в межах ділянки з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 установлено, що така будівля не оздоблена в повному обсязі необхідним технічно-економічними показниками, а саме виявлено наявність будівельних матеріалів, відсутність таких ключових елементів як: вентильні (запірні) крани, водопостачання, водовідведення, каналізації, електропостачання, теплопостачання (опалення).

Відповідно до постанови Кабінеті Міністрів України від 13.04.2011 № 461 прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).

На об'єкті повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією згідно з будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, а також змонтоване і випробуване обладнання з дотриманням таких особливостей: житлові будинки, побудовані за кошти юридичних і фізичних осіб, можуть прийматися в експлуатацію без виконання внутрішніх опоряджувальних робіт у квартирах та вбудовано-прибудованих приміщеннях, які не впливають на експлуатацію будинків, якщо це обумовлено договором, за умови відповідності їх санітарним, протипожежним і технічним вимогам. Перелік внутрішніх опоряджувальних робіт, без виконання яких можливе прийняття в експлуатацію житлових будинків, визначається Мінінфраструктури.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 11.01.2014 за № 2 затверджено Перелік внутрішніх робіт, без виконання яких можливе прийняття в експлуатацію житлових будинків. Згідно п. 4 вказаного Переліку без установлення запірних кранів на відгалуженнях від стояків у місцях підключення сантехнічних приладів і обладнання не можливе прийняття в експлуатацію житлових будинків.

Також, згідно п. 8 зазначеного Переліку не допускається прийняття в експлуатацію житлових будинків за відсутності влаштування внутрішніх систем електрообладнання та газопостачання. Прийняття в експлуатацію житлових будинків допускається без влаштування внутрішніх систем електрообладнання та газопостачання лише вбудовано-прибудованих приміщень.

Згідно роз'яснень Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 01.02.2006 вбудовано-прибудоване приміщення - приміщення, конструктивна схема якого прийнята в межах огороджувальних конструкцій основної споруди, а частина виступає за її межі.

Так, відповідно до Державних будівельних норм «Опалення, вентиляція та кондиціонування» (ДБН Б.2.5-67:2013, п. п. 3.32, 6.3.1, 6.3.6 ) та Державних будівельних норм «Природне і штучне освітлення (ДБН В.2.5-28:2018, п. п. 8.4.1, 8.4.2, 8.4.3.) опалення - штучне нагрівання приміщення в опалювальний період для компенсації тепловтрат та підтримання нормованої температури. Системою опалювання слід забезпечувати в опалювальних приміщеннях розрахункову результуючу температуру приміщення протягом опалювального періоду. Житлові та громадські приміщення забезпечуються водяними радіаторами, панелями та конвекторами для дво- та одно-трубних систем, водяними вбудованими елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції приміщення, повітряною, газовою і електричною системами опалювання.

Для прикладу, згідно п. п. 7.1.10, 7.1.11, 7.2.1 ДБН Б.2.5-67:2013 при нагріванні у приливних і рециркуляційних установках температуру теплоносія для повітронагрівачів, а також температуру тепловіддавальних поверхонь електроповітронагрівачів та газових повітронагрівачів слід приймати згідно вимог даного ДБН. Системи повітряного опалення слід передбачати: 1) не менше двох опалювальних агрегатів (або двох систем) та 2) з резервними циркуляційними насосами повітронагрівачів та з резервними вентиляторами або з резервними електродвигунами вентиляторів.

У житлових кімнатах, кухнях та передпокоях квартир повинна бути передбачена можливість установлення світильників загального освітлення, які підвішуються або закріплюються на стелі. Згідно додатку Ж до ДБН В.2.5-28:2018 визначено обов'язкові та нормовані показники освітлення основних приміщень будинку - житлові кімнати, вітальні, спальні, кухні, дитячі, санвузли, душові, вбиральні.

Однак, в ході проведення огляду вказаної будівлі (споруди) не виявлено ознак інженерних мереж - ні систем опалення (теплопостачання), ні опалювальних приладів і теплоносіїв, а також не виявлено ознак електропостачання, освітлення та газопостачання.

За результатами огляду складено відповідну фототаблицю.

В ході допиту свідка - Димерського селищного голови ОСОБА_5 від 21.08.2025 установлено, що Димерською селищною радою погодження на проведення будівництва в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 (предмет оренди по Договору від 08.09.2022) - не надавалося.

При цьому, згідно ст. 22-2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Реєстр будівельної діяльності є компонентом електронної системи, який забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, захист, облік такої інформації:

1) містобудівних умов та обмежень;

2) завдання на проектування та технічних умов (у тому числі договорів про надання технічних умов, укладених відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", у разі їх укладення через електронний кабінет);

3) інформації про ліцензування господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками;

4) інформації про професійну атестацію виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, професійну сертифікацію енергоаудиторів будівель;

5) інформації про експертні організації, що здійснюють експертизу проектної документації на будівництво об'єктів;

6) інформації про об'єкти будівництва та закінчені будівництвом об'єкти, у тому числі:

будівельні паспорти забудови земельної ділянки;

проектну документацію на будівництво об'єктів;

відомості про присвоєння, зміну, коригування, скасування адрес об'єктам будівництва та закінченим будівництвом об'єктам;

погодження обґрунтованих відхилень від будівельних норм згідно з частиною п'ятою статті 10 Закону України "Про будівельні норми";

документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт;

ідентифікатори об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів;

документи, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

інвентаризаційні справи, матеріали технічної інвентаризації, технічні паспорти об'єктів незавершеного будівництва, закінчених будівництвом об'єктів та їхніх частин (квартир, вбудованих чи вбудовано-прибудованих житлових та нежитлових приміщень у будинку, будівлі, споруді, гаражних боксів, машиномісць, інших житлових та нежитлових приміщень, які після прийняття об'єкта в експлуатацію є самостійними об'єктами нерухомого майна) (у тому числі договори про проведення технічної інвентаризації, укладені відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", у разі їх укладення через електронний кабінет);

паспорти об'єктів будівництва з результатами проведення обстеження та паспортизації об'єктів відповідно до статті 39-2 цього Закону;

звіти про результати обстеження технічних установок згідно із Законом України "Про енергетичну ефективність будівель" (у тому числі договори про обстеження інженерних систем будівлі, укладені відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", у разі їх укладення через електронний кабінет);

фотокартки об'єктів будівництва;

звіти про обстеження, паспорти об'єктів з результатами проведення обстеження та паспортизації об'єктів відповідно до статті 39-2 цього Закону;

інформація та документи, подані фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами в електронній формі для отримання послуг у сфері будівництва;

7) відомостей про саморегулівні організації у сфері архітектурної діяльності та делегування їм повноважень на проведення професійної атестації, про саморегулівні організації у сфері енергетичної ефективності;

8) контрольних примірників будівельних норм, обов'язкових для виконання національних кодексів усталеної практики, інших нормативних документів технічного характеру, які є обов'язковими для виконання відповідно до закону;

9) відомостей про державний архітектурно-будівельний нагляд;

10) статистичних даних;

11) узгодження проектної документації на будівництво та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника) та проектної документації на будівництво електричних мереж лінійної частини приєднання згідно із статтею 21 Закону України "Про ринок електричної енергії";

11) декларації показників будівельної продукції, інформації про хімічні речовини та суміші, що містяться в будівельній продукції, переклад декларацій показників державною мовою згідно із Законом України "Про надання будівельної продукції на ринку";

12) інформації Національної інформаційної системи ринкового нагляду про будівельну продукцію, що становить ризик, характер ризику, виявлену невідповідність вимогам Закону України "Про надання будівельної продукції на ринку" та вжиті обмежувальні (коригувальні) заходи;

13) переліків національних стандартів, європейських документів з визначення прийнятності (за домовленістю з європейською організацією органів з визначення технічної прийнятності), національних документів України з визначення прийнятності для цілей застосування Закону України "Про надання будівельної продукції на ринку" у відкритому доступі, з можливістю їх пошуку за параметрами, визначеними Кабінетом Міністрів України в Порядку ведення електронної системи;

14) висновків про технічну прийнятність згідно із Законом України "Про надання будівельної продукції на ринку";

15) розпорядження про демонтаж будівель і споруд, пошкоджених внаслідок бойових дій, які за результатами обстеження визнані аварійно небезпечними і такими, що становлять загрозу життю людей;

16) проекту повторного використання у будівництві;

17) експертних оцінок проекту повторного використання у будівництві;

18) витягів з містобудівної документації.

Документи, створені за допомогою Реєстру будівельної діяльності, у паперовій та електронній формах мають однакову юридичну силу.

Згідно ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру".

В ході огляду Реєстру будівельної діяльності на офіційному веб-порталі https://e-construction.gov.ua/ виявлено відсутність будь-яких відомостей і наявність жодних дозвільних та правовстановлюючих документів на проведення підготовчих чи будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів в межах земельної ділянки з кадастровим номер 3221882200:21:028:0152.

Вказане підтверджується витягом з Реєстру будівельної діяльності та відомостями з Реєстру речових прав на земельну ділянку.

Відповідно до ст. 10 Водного кодексу України до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.

Згідно ст. ст. 12, 17-1 Закону України «Про охорону земель» до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належать установлення обмежень (обтяжень) у використанні, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог законодавства в галузі охорони земель.

Таким чином, вбачається, що Димерською селищною радою відведено у приватну власність земельну ділянку водного фонду всупереч вимог земельного законодавства з підстав викладених вище.

Враховуючи, що земельна ділянка з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 є предметом розслідування у даному кримінальному провадженні, оскільки містить на собі матеріальні сліди, що можуть підтвердити або спростувати факт її відведення за рахунок земель водного фонду, містить на собі об'єкти будівництва, постановою прокурора у кримінальному провадженні зазначену земельну ділянку визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.

В судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

В ході судового розгляду встановлено, що Київською обласною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42025110000000216 від 15.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 за фактом протиправної передачі посадовими особами органів місцевого самоврядування та державної влади Вишгородського району на користь третіх осіб земельних ділянок для будівництва і обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, які розташовані в водоохоронних зонах, їх незаконної забудови та використання всупереч вимог природоохоронного законодавства.

Земельна ділянка з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 є предметом розслідування у даному кримінальному провадженні, оскільки містить на собі матеріальні сліди, що можуть підтвердити або спростувати факт її відведення за рахунок земель водного фонду, містить на собі об'єкти будівництва, постановою прокурора у кримінальному провадженні зазначену земельну ділянку визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.

Накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 унеможливить її подальшу протиправну забудову в межах водоохоронної зони, введення в експлуатацію споруд, реєстрацію на них права приватної власності, так як наслідок їх вибуття х комунальної власності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

У випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

У зв'язку з вищевикладеним, слідчий суддя дійшов висновку, про необхідність задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на земельну ділянку, оскільки дане майно може бути використано, як речовий доказ у кримінальному провадженні.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 170-173, 175, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42025110000000216 від 15.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.

Накласти арешт на земельну ділянку, яка розташована в с. Глібівка Димерської селищної територіальної громади Вишгородського району Київської області шляхом заборони будівництва на ній об'єктів нерухомості, як її власниками, так і будь-якими іншими фізичними і юридичними особам, а саме:

- з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152 площею 0,7217 га, що перебуває у власності Димерської селищної ради (код ЄДРПОУ 04359488) і користуванні (оренді) ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Заборонити будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема державним реєстраторам прав на нерухоме майно та органам державної реєстрації прав (в тому числі Міністерству юстиції України (ідентифікаційний код юридичної особи 00015622) та його територіальним органам, ДП «Національні інформаційні системи» (ідентифікаційний код юридичної особи 39787008), Державної інспекції архітектури та містобудування України (ідентифікаційний код юридичної особи 44245840), виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській, міським, районним, районним у містах Києві і Севастополі державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам (державним та/або приватним), іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вчиняти будь-які реєстраційні дії, перелік яких міститься в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», спрямовані на зміну, виникнення, перехід, припинення прав власності, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, реєстрацію обтяжень та арештів, реєструвати заяви в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в тому числі, але не обмежуючись, державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відкриття та/або закриття розділів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3221882200:21:028:0152, що перебуває у власності Димерської селищної ради (код ЄДРПОУ 04359488) і користуванні (оренді) ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст. 174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законних представників, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутніми при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1