Рішення від 27.08.2025 по справі 346/3/25

Справа № 346/3/25

Провадження № 2-а/346/25/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

в складі: головуючого судді: Махно Н.В.,

за участю секретаря: Гломби А.В.,

позивача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , подав до суду позовну заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, а саме про скасування постанови №1291 від 20 грудня 2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності. Даний позов мотивує тим, що постановою №1291 від 20 грудня 2024 року т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , його, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 гр. за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, за те, що він начебто не уточнив військово-облікові дані, чим порушив частину 3 с.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", пункт 10-1 Правил військового обліку, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, задтверджений постановою Кабінету міністрів України від 16.05.2024 року № 560. Вказує, що вважає, що постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за вказане порушення є необґрунтованою з наступних підстав: позивач зазначає, що у встановленому законом порядку подав необхідну інформацію для уточнення своїх військово-облікових даних і був внесений до електронної бази про призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", що підтверджується скріншотом з додатку Резерв+. Вказує, що реєстр в цій базі автоматично наповнюється інформацією з різних державних реєстрів, а також даними, зібраними працівниками ТЦК. Вказує, що в той ж час, у військовому квитку його прізвище вказане російською мовою і з помилкою, а саме " ОСОБА_3 ", а не ОСОБА_4 . Вказує, що саме тому, відповідач не зміг отримати витяг з реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Вказує, що помилка сталася не з його вини, зазначає, що вчинив всі передбачені законом дії і оновив свої військово-облікові дані, ОСОБА_1 , зазначає, що в той день, коли була винесена постанова відповідач видав йому довідку про надання відстрочки від мобілізації, і в якій правильно вказане його прізвище українською мовою, зазначив, що відповідач знав його справжнє прізвище і міг перевірити реєстр, але не зробив цього. Позивач просить суд скасувати постанову т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , якою його, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Представник відповідача подав до суду відзив, в якому у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови від 20.12.2024 року № 1291/24 про накладення адміністративного стягнення - відмовити. Даний відзив мотивує тим, що 18 грудня 2024 року 1-м відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 було виявлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові (персональні) дані у визначений законодавством термін, а саме до 18 липня 2024 року, у зв'язку із невиконанням обов'язку уточнити протягом 60 днів свої персональні дані у визначеному законодавством порядку у відношенні ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення №324 РТЦК від 18.12.2024 року. На підставі протоколу та матеріалів адміністративної справи т.в. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 виніс постанову за справою про адміністративне правопорушеннявід 20.12.2024 року №1291/24.

У відповіді на відзив, позивач вказав, що постанова про приятгнення його до адміністративної відповідальності є необґрунтованою, вважає також, що постанова винесена виключно з формальних підстав.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, у відзиві на позов, просив розгляд справи проводити без участі представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступних висновків.

Одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що визначено ст. 245 КУпАП.

За вимогами ст. 280 КУпАП, посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, діючим законодавством про адміністративні правопорушення передбачена певна процедура притягнення особи до адміністративної відповідальності, порушення якої, на думку суду, є підставою для скасування рішення уповноваженого органу, прийнятого із порушенням цієї процедури.

Відповідно до ст. 235 КУпАП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Судом встановлено, що згідно з копією постанови № 1291/24 від 20 грудня 2024 року ОСОБА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн. У постанові зазначено, що 18 грудня 2024 року о 15 год 30 хв., ОСОБА_1 , звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_1 , з питання оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. В ході уточнення даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів було виявлено, що вкзааний громадянин не уточнив військово-облікові дані, чим порушив частину 3 статті 22 Закуну України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", пункт 10-1 Правил військового обліку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановю Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 (а.с.13). Також судом встановлено, що згідно копії протоколу № 324 РТЦК від 18.12.2024 року про адміністративне правопорушення, 18.12.2024 року ОСОБА_1 , звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з питання про надання відстрочки від призову по мобілізації, однак перевіривши реєстр призовників, військовозобов'язаних, резервістів даний війьсоквозобов'язаний не вчасно оновив військово-облікові дані чим порушив Постанову Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року, вчинене правопорушення передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП, правопорушення вчинене в особливий період (воєнний час) (а.с.12). Також судом встановлено, що згідно довідки виданої начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.12.2024 року ОСОБА_1 надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (педавгогічні працівники) на строк до 07.02.2025 року (а.с.14).

Статтею 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

11 квітня 2024 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закону № 3633-ІХ), який набрав чинності 18 травня 2024 року.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до 2 статті 17 Закону України «Про оборону України» громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Згідно з абзацом 2 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону № 3633-ІХ) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі Порядок № 1487), додатком 2 до якого затверджені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі також - Правила військового обліку).

Відповідно до пункту 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

Абзацом 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції Закону № 3633-ІХ) визначено, що інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Отже, зазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме:

- шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;

- шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг;

- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Таким чином, саме з 18.05.2024 у позивача виник обов'язок оновити протягом 60днів свої облікові та персональні дані. Граничний термін для звіряння персональних даних з обліковими даними в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки сплинув 16 липня 2024 року. Явка особи в будь-який інший день після 16.07.2024 утворює склад правопорушення.

Оскільки ОСОБА_1 , протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України № 3633-ІХ від 11 квітня 2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (тобто в період 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року включно) не уточнив свої військово-облікові дані у відповідності до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3633-ІХ, а саме адресу проживання, номери засобів зв'язку, адрес електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, в тому числі актуальну інформацію про стан свого здоров'я, у разі перебування на території України шляхом самостійного прибуття до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності), чим порушив вимоги підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3633-ІХ, частини 2 статті 17 Закону України «Про оборону України», частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абзац 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Суд звертає увагу, що наявність відстрочки не звільняє військовозобов'язаних від виконання обов'язків щодо дотримання норм чинного законодавства стосовно уточнення персональних даних у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року.

Як зазначено вище абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно з витягом з застосунку «Резер +» щодо ОСОБА_1 вбачається, що він уточнив дані 30.12.2024 року. Тому з огляду на вищенаведене, ОСОБА_1 порушено вищезазначені норми законодавства.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів, висновків експертів, показів свідків.

Виходячи із норм викладених в частині 1статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78КАС України.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, а тому складання постанови щодо позивача про притягнення його до адміністративної відповідальності є правомірним.

Щодо доводів позивача з посиланням на невірне зазначення його прізвище (у вступній частині постанови) суд враховує висновки, наведені в постанові Верховного Суду від 2 жовтня 2024 року у справі № 120/12494/23, згідно яких формальні недоліки під час фіксації правопорушення, за загальним правилом, не можуть бути підставою для скасування відповідного рішення суб'єкта владних повноважень та звільнення правопорушника від відповідальності, передбаченої законом та спрямованої на захист важливого суспільного інтересу.

Отже, в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст.245, 258, 268, 280, 286 КУпАП, керуючись статтями ст.ст.241-246, 286 КАС України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, - відмовити. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено 01.09.2025 року.

Суддя: Махно Н. В.