Постанова від 01.09.2025 по справі 300/3021/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/3021/24 пров. № А/857/31536/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Носа С.П.,

суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у справі №300/3021/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

суддя у І інстанції Шумей М.В.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Івано-Франківськ,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

21 квітня 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся через підсистему “Електронний суд» системи ЄСІТС у Івано-Франківський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, що полягають у непроведені перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік»;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, які полягають у невиплаті сум індексації (підвищення пенсії) ОСОБА_1 з 01.03.2024, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, що полягають у обмеженні розмірі пенсії ОСОБА_1 сумою 35432,20 грн;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік», без обмежень максимальним розміром, здійснивши виплату недоплаченої частини розміру пенсії з 01.01.2024, з урахуванням проведених платежів;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 з урахуванням сум індексації (підвищення пенсії) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмежень максимальним розміром, здійснивши виплату недоплаченої частини розміру пенсії з 01.03.2024, з урахуванням проведених платежів.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач протиправно обмежує розмір його пенсії при виплаті такої. Звертає увагу, що з 01.03.2024 пенсія нараховується в розмірі 37521,64 грн, проте виплачується в сумі 35432,20 грн.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, що полягають у непроведені перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік».

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, які полягають у невиплаті сум індексації (підвищення пенсії) ОСОБА_1 з 01.03.2024 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, що полягають у обмеженні розмірі пенсії ОСОБА_1 сумою 35432,20 грн.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік», без обмежень максимальним розміром, здійснивши виплату недоплаченої частини розміру пенсії з 01.01.2024, з урахуванням проведених платежів.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 з урахуванням сум індексації (підвищення пенсії) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмежень максимальним розміром, здійснивши виплату недоплаченої частини розміру пенсії з 01.03.2024, з урахуванням проведених платежів.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що пенсія позивачу не обмежувалась виплатою у максимальному розмірі, а тільки проводилась виплата пенсії без урахування індексації передбачених постановами Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 та №168 від 24.02.2023. Звертає увагу, що позивачу забезпечено виплату пенсії в розмірі 35432,20 грн, що значно перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та з 18.04.2014 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 77% грошового забезпечення, а з 29.03.2023 - як одержувач пенсії по інвалідності внаслідок війни 2 групи відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 80% грошового забезпечення.

З 1 січня 2018 року у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», ГУ ПФУ в Івано-Франківській області було здійснено позивачу перерахунок пенсії та протиправно встановлено основний розмір пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення.

Таке зменшення відсоткового співвідношення розміру пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення, відповідач пояснював тим, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. №1166 внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у відповідності до яких максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС і віднесені в установленому Законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі №0940/1374/18, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснювати нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення. В подальшому, розмір пенсії позивача обчислювався виходячи з 77% сум грошового забезпечення.

З 09.07.2019 позивачу було проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з військової служби, в результаті якого розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 склав 19049,39 грн. Однак, як позивачу стало відомо з копії протоколів за матеріалами його пенсійної справи, до виплати йому пенсійний орган на той час скерував 15640 грн (в період з 09.07.2019 по 30.11.2019), а з 01.12.2019 - 16380 грн, що складало десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Не погодившись із протиправним обмеженням розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 у справі №300/252/20, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 09.07.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження загального її розміру максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, із врахуванням раніше виплачених сум.

В подальшому, розмір пенсії позивача обчислювався виходячи з 77% сум грошового забезпечення, без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. В такий спосіб пенсія позивачу нараховувалась та виплачувалась до 01.05.2022.

У червні 2021 року сектором із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України в Івано-Франківській області» ОСОБА_1 було видано довідку від 03.06.2021 №679 про розмір грошового забезпечення на рівнозначної посаді станом на листопад 2019, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського: «заступник начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції») із зазначенням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за спеціальним званням «підполковник поліції» - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2452,50 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,22% - 5865,24 грн, премія 55,63 % - 7658,99 грн, загальний розмір грошового забезпечення - 21426,73 грн.

У зв'язку з цим, у жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, до якої додав довідку від 03.06.2021 №679.

Однак, листом від 26.10.2021 за №8599-8436/Г-02/8-0900/21 пенсійним органом було повідомлено ОСОБА_1 про відмову в проведенні перерахунку пенсії згідно довідки від 03.06.2021 №679 з тих підстав, що, на переконання відповідача, відсутні рішення Уряду про умови та порядок проведення перерахунку таких пенсій.

Не погодившись із відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки №679 від 03.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, виданої Державною установою «ТМО МВС України в Івано-Франківській області», ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 у справі №300/7121/21, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на підставі довідки №679 від 03.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, виданої Державною установою «ТМО МВС України в Івано-Франківській області», здійснити, починаючи з 01 грудня 2019 року, перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням проведених платежів.

06.05.2022 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з грошового забезпечення відповідно до довідки №679 від 03.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, виданої Державною установою «ТМО МВС України в Івано-Франківській області», з розрахунку 77%, без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

Однак, відповідач зменшив відсоткове співвідношення розміру пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення та повторно обмежив загальний розмір пенсії позивача максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Такі свої дії відповідач пояснював тим, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 у справі №300/7121/21 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області було проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% сум грошового забезпечення з обмеженням максимальним розміром, так як суд у цьому рішенні не покладав на пенсійний орган зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення.

Щодо питання обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, відповідач пояснював це тим, що станом на травень 2022 року частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, на переконання пенсійного органу, діє в редакції, яка передбачає неперевищення пенсії максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 у справі №300/2307/22 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 із застосуванням обмеження максимального розмірі пенсії. Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 у справі №300/252/20, здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2023 апеляційну скаргу ГУПФУ в Івано-Франківській області залишено без задоволення, апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 у справі №300/2307/22 в частині відмови у задоволення позовних вимог скасовано та прийнято нову постанову в цій частині, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" від 03.06.2021 №679. Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з 01.12.2019 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% від відповідних сум грошового забезпечення, зазначених в оновленій довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" від 03.06.2021 № 679, з урахуванням раніше виплачених сум. В решті рішення суду залишено без змін.

У лютому 2023 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області було проведено нарахування пенсії позивача згідно рішення суду у справі №300/2307/22. Розмір пенсійної виплати з 01.02.2023 склав 28968,82 грн.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 у справі №300/4186/23 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", та виплатити перераховану пенсію (з врахуванням раніше виплачених сум). Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з врахуванням вже виплачених сум, з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 № 118 та з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 № 168 з індексацією пенсії без обмежень її максимальним розміром. Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вже виплачених сум, з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 № 118 та з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 № 168 з індексацією пенсії без обмежень її максимальним розміром, з урахуванням довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" про розмір грошового забезпечення № 679 від 03.06.2021. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2023 у справі №300/4186/23 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 залишено без змін.

Таким чином, судовими рішеннями у справах №300/4186/23, №300/2307/22, 300/7121/21, 300/252/20, 0940/1374/18 підтверджено право ОСОБА_1 на нарахування пенсії без обмеження максимальним розміром, та виходячи із відсоткового співвідношення значення основного розміру пенсії 77% (з 29.03.2023 - 80%, у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок війни) відповідних сум грошового забезпечення, зазначених в оновленій довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" від 03.06.2021 № 679.

На виконання рішення суду у справі №300/4186/23 з 01.01.2024 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Розмір пенсійної виплати з 01.01.2024 відповідач визначив у розмірі 35432,20 грн.

На думку позивача, з урахуванням усіх надбавок, доплат, підвищень та рішення суду у справі №300/4186/23, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.01.2024 повинен був становити 35721,64 грн, а з 01.03.2024 - 37521,64 грн.

Нарахування пенсії з 01.03.2024 у розмірі 37521,64 грн підтверджується протоколом за пенсійною справою №0903010393 (МВС) від 01.03.2024.

Проте, у січні-березні 2024 року пенсійний орган виплачує ОСОБА_1 пенсію в розмірі 35432,20 грн щомісячно, що підтверджується протоколами за пенсійною справою №0903010393 (МВС) від 01.01.2024, 01.02.2024 та 01.03.2024.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 7 статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) в редакції Закону України № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», зі змінами, внесеними згідно із Законами №911-VIII від 24.12.2015, №1774-VIII від 06.12.2016 визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI. Тобто, положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII та положення частини 1 статті 2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.

При цьому, положення статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, апеляційний суд доходить висновку, що вони суперечать один одному.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.02.2019, що винесена у зразковій справі №822/524/18, а також постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а, висловила висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-XII, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.

Таким чином, до спірних відносин необхідно застосовувати положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII) пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

У вказаній статті також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118), пунктом 2 якої установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 вказаної постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст.968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №185, пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Як слідує з матеріалів справи відповідачем, проведено позивачу перерахунок пенсії з 01 березня 2024 року, за результатами якого розмір пенсії становив 37521,64 грн. Проте виплачувалась така в сумі 35432,20 грн.

Разом з тим, враховуючи вищезазначене та норми Постанови №185 апеляційний суд зазначає, що фактично індексація пенсії позивача не відбулася, оскільки обмеженням її розміру знівельовано формально здійснену в перерахунку пенсії індексацію.

Відтак, з огляду на вищевикладені фактичні обставини справи, апеляційним судом встановлено, що відповідач протиправно не виплачував позивачу пенсію в перерахованій сумі, а тому такі позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у справі №300/3021/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук