Постанова від 01.09.2025 по справі 380/13717/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/13717/24 пров. № А/857/31786/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Носа С.П.,

суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року у справі №380/13717/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-

суддя у І інстанції Грень Н.М.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

25 червня 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:

- визнати дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо не здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату № 4 від 10.01.2022 виданої ТОВ «Леополіс конгрес», що діє від імені ПАТ «Завод «Сільмаш», протиправними;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати отриманої за період з 01.01.1985 по 31.12.1989 на підставі довідки про заробітну плату № 4 від 10.01.2022, виданої ТОВ «Леополіс конгрес», що діє від імені ПАТ «Завод «Сільмаш».

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач, не приймаючи до уваги довідку від 10.01.2022 № 4, не вказав які саме відомості, зазначеній у ній, є такими, що потребують підтвердження, та якими саме первинними документами такі відомості повинні бути підтвердженні. На думку позивача, відповідач повинен був розглянути та за необхідності перевірити відповідність поданих для перерахунку документів, зокрема, довідки про заробітну плату, визначити на її підставі достатність або відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо нездійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату № 4 від 10.01.2024 виданої ТОВ «Леополіс конгрес», що діє від імені ПАТ «Завод «Сільмаш», протиправними.

Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням заробітної плати отриманої за період з 01.01.1985 по 31.12.1989 на підставі довідки про заробітну плату № 4 від 10.01.2024, виданої ТОВ «Леополіс конгрес», що діє від імені ПАТ «Завод «Сільмаш».

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що позивачем не надано первинних документів, на підставі яких ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол» видано довідку від 10.01.2022 №4. Питання щодо підтвердження достовірності відомостей, відображених у довідці від 10.01.2022 № 4 може братись до уваги лише після передачі упорядкованих первинних документів ПАТ «Завод «Львівсільмаш» на зберігання до архівної установи. Таким чином, провести перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.01.2022 № 4, виданої ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол» не є можливим.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.01.2021.

Як видно з матеріалів справи, ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол» згідно з документами, переданими ПАТ «Завод «Львівсільмаш», на підставі договору-доручення на зберігання та передання документів архівного фонду до уповноваженої архівної установи від 08.12.2016 видало позивачу довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.01.2022 №4 за період 1985-1989 роки.

У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.01.2022 №4.

Листами від 29.03.2024 № 1300-5903-8/50477 та від 30.05.2024 №1300-5903-8/95476 відповідач повідомив позивача про те, що арбітражним керуючим Чалаплюком С.В. не виконано вимоги ухвали Господарського суду Запорізької області від 21.12.2016 у справі №5009/2241/12 про банкрутство ПАТ «Завод «Львівсільмаш» і відповідно до листа Державного архіву Львівської області від 26.11.2020 №3402/01-36вих розрахункові відомості нарахування заробітної плати, особові рахунки працівників підприємства на зберігання до архівної установи не надходили. ОСОБА_2 надіслано запит щодо стану впорядкування та готовності для передачі в Державний архів Львівської області архівних документів по ПАТ «Завод «Львівсільмаш». Відтак питання щодо проведення перерахунку пенсії буде розглянуто після передачі упорядкованих первинних документів на зберігання до архівної установи.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 цього Закону передбачено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно із частиною 3 статті 4 Закону №1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

В силу приписів частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Отже, заробітна плата для обчислення пенсії враховується за увесь час, починаючи з 1 липня 2000 року, та, за бажанням пенсіонера, за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд за періоди до 1 липня 2000 року. Тобто, на підставі довідок про заробітну плату (підтверджених первинними документами) враховується заробітна плата за будь-які 5 років страхового стажу до 1 липня 2000 року.

Статтею 41 Закону України №1058-IV встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності вказаним Законом, з яких згідно з вказаним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності вказаним Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 вказаного Закону.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), визначено перелік документів, необхідних для призначення та перерахунку пенсії за віком.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 цього Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Як передбачено частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За змістом підпункту 3 пункту 4.2 Порядку №22-1, зокрема, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку №22-1).

Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що пенсіонер має подати саме довідку про заробітну плату, в якій мають бути зазначені первинні документи, на підставі яких вона видана, а орган пенсійного фонду має право вимагати від підприємств, установ та організацій, її дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви, а також перевіряти обґрунтованість її видачі. Після надходження документів пенсійний орган вирішує питання про перерахунок пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 30.10.2018 у справі №667/4633/15-а.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою господарського суду Запорізької області від 25.02.2016 у справі №5009/2241/12 Публічне акціонерне товариство «Завод «Львівсільмаш» (69035, м.Запоріжжя, вул.Суворова,4, код ЄДРПОУ 05786134) визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чалаплюка Сергія Вікторовича.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 21.12.2016 у справі №5009/2241/12 банкрута - Публічне акціонерне товариство «Завод «Львівсільмаш» (69035, м.Запоріжжя, вул.Суворова, 4, код ЄДРПОУ 05786134) ліквідовано. Запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про ліквідацію вказаного товариства внесено 20.01.2017. Зобов'язано ліквідатора передати до архіву фінансово-господарські документи банкрута.

Матеріали справи не містять в собі доказів того, що ліквідатор Чалаплюк Сергій Вікторович виконав ухвалу Господарського суду Запорізької області від 21.12.2016 у справі №5009/2241/12 в частині передачі до архіву фінансово-господарські документи ПАТ «Завод «Львівсільмаш».

Судом першої інстанції встановлено, що 08.12.2016 ПАТ «Завод «Львівсільмаш» в особі ліквідатора Чалаплюка С.В. на підставі постанови Господарського суду Запорізької області від 25.02.2016 у справі №5009/2241/12 укладено з ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол» (повірений) договір доручення на зберігання та передання документів архівного фонду до уповноваженої архівної установи. Відповідно до підпункту 2.1.5 пункту 2.1 вказаного договору повірений зобов'язаний видавати довідки щодо стажу роботи, нарахованої заробітної плати тощо на запити колишніх працівників ПАТ «Завод «Львівсільмаш», органів пенсійного фонду України, інших органів державної влади.

Керуючись договором доручення на зберігання та передання документів архівного фонду до уповноваженої архівної установи від 08.12.2016 ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол» видало позивачу довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.01.2022 №4 за період 1985-1989 роки.

При цьому, така довідка відповідає формі довідки, яка вказана у додатку 5 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пункт 2.1 розділу II).

Така довідка також відповідає вимогам абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1, оскільки містить назву первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Вирішуючи питання перерахунку пенсії позивача на підставі обумовленої довідки, суд першої інстанції підставно зазначив, що невиконання ліквідатором Чалаплюком С.В. ухвали Господарського суду Запорізької області від 21.12.2016 у справі №5009/2241/12, в частині передачі до архіву фінансово-господарські документи ПАТ «Завод «Львівсільмаш», не може бути перешкодою для реалізації права позивача на належне пенсійне забезпечення, оскільки, в протилежному, суперечитиме основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.

Відтак, з огляду на вищевикладені фактичні обставини справи, апеляційним судом встановлено, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку його пенсії урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.01.2022 №4, а тому такі позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року у справі №380/13717/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук