Постанова від 01.09.2025 по справі 200/1511/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року справа №200/1511/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року (повне судове рішення складено 02 квітня 2025 року) у справі № 200/1511/25 (суддя в І інстанції Смагар С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Управління), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 01.08.2024 № 057250005265 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 з 15.12.2023;

- зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком робіт, затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202, з повним робочим днем під землею періоди роботи з 02.01.1998 по 31.08.1998, з 15.06.2023 по 30.11.2023, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 15.12.2023;

- зобов'язати Управління призначити пенсію позивачу з 15.12.2023 відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15.12.2023 він звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). Рішенням від 21.12.2023 № 057250005265 Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області йому відмовлено у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного пільгового стажу роботи. Не погодившись із рішенням про відмову в призначенні пенсії, позивач оскаржив його в суді. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року, яке набрало законної сили 18.07.2024, у справі № 200/1093/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області розглянути питання про включення до пільгового стажу ОСОБА_1 на підставі відомостей трудової книжки періодів роботи у ТОВ «КЕДР» з 02.01.1998 по 31.08.1998 та у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» (ПрАТ «Шахтоуправління Покровське») з 15.06.2023 по 30.11.2023. Виконуючи рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24, відповідач рішенням від 01.08.2024 № 057250005265 не врахував період з 02.01.1998 по 31.08.1998, оскільки на його думку, трудова книжка повинна містити інформацію щодо належності ТОВ «КЕДР» до шахт, рудників, копален, та інформацію щодо видобутку корисних копалин. Крім того, зазначено, що з трудової книжки неможливо визначити період постійної зайнятості протягом повного робочого дня, відповідач вважає, що потрібна інформація про спуски в шахту та атестація робочих місць за умовами праці. Також не врахував до підземного стажу період з 01.10.2023 по 30.11.2023 через відсутність відомостей в реєстрі застрахованих осіб. Крім того, період з 15.06.2023 по 30.09.2023 відповідачем протиправно враховано лише до Списку № 1 за кодом обліку спец-стажу. В рішенні також зазначено, що пільговий стаж складає: за провідними професіями - 5 років 17 днів, за Постановою № 202 - 19 років 2 місяці 13 днів, навчання за фахом - 4 місяці 19 днів, за Списком № 1 - 3 місяці 16 днів. Загально стаж в підземних умовах, врахований відповідачем, склав 24 роки 11 місяців 5 днів. Крім того, в оскаржуваному рішенні також зазначено, що суд не зобов'язував повторно переглядати заяву про призначення пенсії, та призначати таку пенсію. Позивач вказує, що на час звернення із заявою про призначення пенсії позивачем були надані усі визначені законодавством України документи, тобто, виконані усі умови, визначені законодавством, які в повній мірі підтверджували умови та характер виконуваної ним роботи. Бездіяльність відповідача щодо належного виконання обов'язків призвела до зменшення фактично наявного стажу роботи в підземних умовах, який на час звернення із заявою про призначення пенсії за наведеними вище даними складає 25 років 10 місяців 12 днів. Вказує на протиправність рішення від 01.08.2024 № 057250005265, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, зазначає, що таке рішення повинно бути скасовано судом з покладанням на відповідача обов'язку зарахувати неврахований пільговий стаж роботи позивачу та призначити йому пенсію.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 01 серпня 2024 року № 057250005265 щодо обчислення страхового та пільгового стажу роботи на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , визначивши дату призначення пенсії - 15 грудня 2023 року, та зарахувавши до його пільгового стажу за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, період роботи з 02.01.1998 по 31.08.1998.

В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Головне управління не порушувало прав позивача на отримання пенсії, а тому суд безпідставно задовольнив позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії.

Зокрема, зазначив, що ОСОБА_1 15.12.2023 звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років. За результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області винесено рішення від 21.12.2023 № 057250005265 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами ч.3 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.04.2024 № 200/1093/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області зобов'язано зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, затвердженим Постановою № 202 від 31.03.1994, та за провідними професіями певні періоди його трудової діяльності, а також розглянути питання про включення до пільгового стажу позивача на підставі відомостей трудової книжки періодів роботи у ТОВ «КЕДР» з 02.01.1998 по 31.08.1998 та у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» (ПрАТ «Шахтоуправління Покровське») з 15.06.2023 по 30.11.2023. На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи у ТОВ «КЕДР» з 02.01.1998 по 31.08.1998 та у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» (ПрАТ«Шахтоуправління Покровське») з 15.06.2023 по 30.11.2023 у зв'язку з відсутністю довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. За записами трудової книжки не можливо зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах період роботи у ТОВ «КЕДР» з 02.01.1998 по 31.08.1998 в якості підземного електрослюсаря з повним робочим днем у шахті, оскільки трудова книжка не містить інформації щодо належності ТОВ «КЕДР» до шахт, рудників, копалень та інформації про основну діяльність підприємства щодо видобудку корисних копалень. За трудовою книжкою неможливо визначити періоди постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски в шахту, відволікання від основної роботи, знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участі у страйках, переведення на роботу з неповним робочим днем чи на інші роботи, перебування підприємства у простої та проведення атестації робочих місць за умовами праці. За результатом виконання Рішення суду Головним управлінням винесено рішення від 01.08.2024 № 057250005265 щодо обчислення страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 . Страховий стаж заявника склав 52 роки 10 місяців 19 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах за провідними професіями - 5 років 17 днів, пільговий стаж на підземних роботах за Постановою № 202 - 19 років 2 місяці 13 днів, навчання за фахом - 4 місяці 19 днів, пільговий стаж за Списком № 1 - 3 місяці 16 днів. Будь-які зобов'язання щодо призначення пенсії ОСОБА_1 або про повторний розгляд заяви від 15.12.2023 зазначене рішення суду не містить тому пенсію не призначено. Листом від 24.07.2024 № 1200-0303-9/19030 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про необхідність подання ОСОБА_1 повторної заяви про призначення пенсії та для зарахування пільгового стажу роботи з 15.06.2023 по 30.11.2023 у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» надати нову уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. ОСОБА_1 09.12.2024 через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви від 09.12.2024 не долучено додаткових документів щодо підтвердження пільгового стажу на підземних роботах. За розглядом заяви від 09.12.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області винесено рішення від 17.12.2024 № 057250005264 про відмову в призначенні пенсії за нормами частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. До заяви від 17.02.2025 ОСОБА_1 долучив довідку від 30.12.2024 № 1230 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ПАТ «Шахтоуправління Покровське» за період роботи заявника на зазначеному підприємстві з 30.09.2015 по 13.12.2024. На теперішній час ОСОБА_1 з 09.12.2024 призначено пенсію за нормами частини 3 статті 114 Закону № 1058. Страховий стаж складає 54 роки 7 місяців 19 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 25 років 9 місяців 23 дні. Водночас, за записами трудової книжки не можливо зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах період роботи у ТОВ «КЕДР» з 02.01.1998 по 31.08.1998 в якості підземного електрослюсаря з повним робочим днем у шахті, оскільки трудова книжка не містить інформації щодо належності ТОВ «КЕДР» до шахт, рудників, копалень та інформації про основну діяльність підприємства щодо видобудку корисних копалень, також за трудовою книжкою неможливо визначити періоди постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски в шахту, відволікання від основної роботи, знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участі у страйках, переведення на роботу з неповним робочим днем чи на інші роботи, перебування підприємства у простої та проведення атестації робочих місць за умовами праці. Зазначений період роботи не можливо зарахувати за даними Реєстру застрахованих осіб, оскільки в таблиці «Відомості по спецстажу» відсутня інформація про роботу заявника у шкідливих умовах праці.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

ОСОБА_1 є громадянином України.

15 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до вимог частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

За результатом розгляду заяви позивача від 15 грудня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 21 грудня 2023 року прийнято рішення № 057250005265 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У рішенні зазначено, що за наданими документами страховий стаж складає 52 роки 8 місяців 19 днів, у тому числі відпрацьований страховий стаж становить 28 років 8 місяців 19 днів, пільговий стаж на підземних роботах за провідними професіями (код професії ЗП3014А2) становить 6 місяців 25 днів, пільговий стаж на підземних роботах згідно постанови №202 (код професії ЗП3014А1) становить 14 років 8 місяців 20 днів, пільговий стаж роботи за Списком № 1 (код професії ЗП3013А1) - 8 років 9 місяців 18 днів, навчання за фахом - 4 місяці 19 днів. Також надано обґрунтування підстав незарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 певних періодів його трудової діяльності. У зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого постановою № 202 (25 років), ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 21 грудня 2023 року №057250005265 протиправним, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі 200/1093/24, яке постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2024 року, було залишено без змін та набрало законної сили 18 липня 2024 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області від 21.12.2023 року № 057250005265 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, затвердженим Постановою № 202 від 31.03.1994, періоди роботи у ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» (ДВАТ «Шахта 1-3 Новогродівська») з 01.02.1996 по 07.02.1996, з 01.04.1996 по 02.04.1996, з 01.07.1996 по 03.07.1996, з 01.08.1996 по 02.08.1996, з 01.04.1997 по 04.04.1997, з 01.05.1997 по 02.05.1997, з 01.09.1998 по 07.09.1998, 01.11.1998, 01.09.2001; у ТОВ «Вуглетехнік» з 28.09.2004 по 31.03.2008, з 14.04.2008 по 30.04.2008, з 15.05.2008 по 31.10.2008, з 02.11.2008 по 01.12.2008 та 01.11.2008; у ВП «Шахта Жовтневий рудник» ДП «ДУЕК» в період з 29.12.2008 по 13.04.2009. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області розглянути питання про включення до пільгового стажу ОСОБА_1 на підставі відомостей трудової книжки періодів роботи у ТОВ «КЕДР» з 02.01.1998 по 31.08.1998 та у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» (ПрАТ «Шахтоуправління Покровське») з 15.06.2023 по 30.11.2023. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області врахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи за провідними професіями підземних і відкритих гірничих роботах періоди роботи з 14.04.2009 по 14.09.2009, з 08.06.2010 по 31.10.2010, з 06.12.2010 по 23.03.2012, з 28.05.2012 по 06.10.2014.

01 серпня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області прийнято рішення № 057250005265 щодо обчислення страхового та пільгового стажу на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24.

У вказаному рішенні зазначено, що до пільгового стажу за списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, затвердженим Постановою № 202 від 31.03.1994, зараховано наступні періоди: з 01.02.1996 по 07.02.1996, з 01.04.1996 по 02.04.1996, з 01.07.1996 по 03.07.1996, з 01.08.1996 по 02.08.1996, з 01.04.1997 по 04.04.1997, з 01.05.1997 по 02.05.1997, з 01.09.1998 по 07.09.1998, 01.11.1998, 01.09.2001 у ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» (ДВАТ «Шахта 1-3 Новогродівська»); з 28.09.2004 по 31.03.2008, з 14.04.2008 по 30.04.2008, з 15.05.2008 по 31.10.2008, з 02.11.2008 по 01.12.2008 та 01.11.2008 у ТОВ «Вуглетехнік»; з 29.12.2008 по 13.04.2009 у ВП «Шахта Жовтневий рудник» ДП «ДУЕК». До пільгового стажу за провідними професіями зараховано періоди роботи ОСОБА_1 з 14.04.2009 по 14.09.2009, з 08.06.2010 по 31.10.2010, з 06.12.2010 по 23.03.2012, з 28.05.2012 по 06.10.2014.

Період роботи з 15.06.2023 по 30.09.2023 у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, оскільки за даними таблиці «Відомості по спец стажу» Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підприємством визначено код підстави для обліку спецстажу ЗП3013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах і за результатами атестації робочих місць.

Період з 01.10.2023 по 30.11.2023 у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» зараховано лише до страхового стажу, оскільки за даними таблиці «Відомості по спецстажу» Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про роботу у шкідливих умовах праці відсутні.

За записами трудової книжки від 21.06.1994 серії НОМЕР_1 до пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано період роботи з 02.01.1998 по 31.08.1998 у ТОВ «КЕДР» в якості підземного електрослюсаря 4 розряду з повним робочим днем у шахті, оскільки трудова книжка не містить інформації щодо належності ТОВ «КЕДР» до шахт, рудників, копалень та інформації про основну діяльність підприємства щодо видобутку корисних копалин. Окрім того, за трудовою книжкою неможливо визначити періоди постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски в шахту, про відволікання від роботи(знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи, про перебування підприємства у простої тощо) та інформація про проведення атестації робочих місць за умовами праці.

За розглядом документів страховий стаж складає 52 роки 10 місяців 19 днів, у тому числі відпрацьований страховий стаж становить 28 років 10 місяців 19 днів. Пільговий стаж за провідними професіями становить 5 років 17 днів, на підземних роботах згідно з постановою № 202 - 19 років 2 місяці 13 днів, навчання за фахом 4 місяці 19 днів, за Списком № 1 - 3 місяці 16 днів.

Водночас, у рішенні зазначено, що будь-які зобов'язання щодо призначення пенсії ОСОБА_1 або про повторний розгляд заяви від 15.12.2023 рішення суду не містить.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 24.07.2024 № 1200-0303-9/19030 повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі №200/1093/24. Водночас зазначило, що будь-які зобов'язання щодо призначення пенсії ОСОБА_1 або про повторний розгляд заяви від 15.12.2023 рішення суду не містить. Пенсію не призначено. Також зазначило, що вважає за необхідне запропонувати ОСОБА_1 подати повторну заяву на призначення пенсії та для зарахування пільгового стажу роботи з 15.06.2023 по 30.11.2023 у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» надати нову уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

У відповідь на звернення позивача від 13 вересня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 09 жовтня 2024 року № 27620-24655/Т-02/8-0500/24 повідомило позивача, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі №200/1093/24 виконано з урахуванням покладених зобов'язань. Разом із цим листом позивачу направлена копія рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 01 серпня 2024 року № 057250005265.

09 грудня 2024 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Заяву позивача від 09 грудня 2024 року за принципом екстериторіальності було опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення від 17 грудня 2024 року № 057250005265 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах (25 років) та за відсутності повідомлення в заяві про призначення пенсії про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації.

17 лютого 2025 року позивач вкотре звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Як зазначає відповідач у відзиві, до заяви від 17.02.2025 ОСОБА_1 долучив довідку від 30.12.2024 № 1230 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ПАТ «Шахтоуправління Покровське» за період роботи заявника на зазначеному підприємстві з 30.09.2015 по 13.12.2024. На теперішній час ОСОБА_1 з 09.12.2024 призначено пенсію за нормами частини 3 статті 114 Закону № 1058.

Відповідно до протоколу щодо перерахунку пенсії від 26 лютого 2025 року, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з 09 грудня 2024 року. Страховий стаж позивача складає 54 роки 7 місяців 19 днів, додаткові роки за Списком № 1 - 25 років 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи підземні, професії за постановою 202 - 25 років 9 місяців 23 дні, що також підтверджується розрахунком стажу (форма РС-право) позивача.

При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-ІV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1. Порядку № 22-1 заява, зокрема, про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Пунктом 2.1. Порядку №м 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу);

5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах: довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).

Суд зазначає, що стаття 62 Закону № 1788-ХІІ встановлює, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Отже, право особи на призначення пільгової пенсії відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.

Судом встановлено, що 15 грудня 2023 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 21.12.2023 № 05725005265 позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/093/24, яке набрало законної сили 8 липня 2024 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 21.12.2023 № 05725005265 визнано протиправним та скасовано, зобов'язано відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача певні періоди його трудової діяльності. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 01 серпня 2024 року прийнято рішення № 057250005265 щодо обчислення страхового та пільгового стажу роботи на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 у справі № 200/093/24, згідно з яким до пільгового підземного стажу позивача з повним робочим днем під землею не зараховано спірні періоди його роботи з 02.01.1998 по 31.08.1998 та з 15.06.2023 по 30.09.2023.

З приводу вимог позивача щодо зарахування періоду його роботи з 02.01.1998 по 31.08.1998 до пільгового стажу за Списком робіт, затвердженим Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202, суд зазначає наступне.

Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 21 червня 1996 року (записи № 11 та № 12) ОСОБА_1 02 січня 1998 року був прийнятий до ТОВ «КЕДР» підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем у шахті (наказ № 1к від 02.01.1998) та 31 серпня 1998 року звільнений за статтею 36 п. 5 КЗпП України за переводом до ДВАТ шахта 1-3 «Новогродівська» (наказ № 61к від 31.08.1998).

Як вбачається зі спірного рішення, вказаний період не зарахований до пільгового стажу позивача, оскільки трудова книжка не містить інформації щодо належності ТОВ «КЕДР» до шахт, рудників, копалень та інформації про основну діяльність підприємства щодо видобутку корисних копалин. Окрім того, за трудовою книжкою неможливо визначити періоди постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски в шахту, про відволікання від роботи(знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи, про перебування підприємства у простої тощо) та інформація про проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Щодо відсутності у трудовій книжці позивача інформації щодо належності ТОВ «КЕДР» до шахт, рудників, копалень та інформації про основну діяльність підприємства щодо видобутку корисних копалин суд зазначає, що Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (далі - Інструкція № 58), не передбачено внесення до трудової книжки відомостей щодо основної діяльності підприємства.

Разом із цим трудова книжка містить інформацію щодо роботи позивача у спірний період у шахті. Суд зауважує, що шахта - це гірниче підприємство з видобутку корисних копалин (вугілля, солей тощо). Отже посилання відповідача на відсутність інформації про основну діяльність підприємства є необґрунтованими.

Щодо відсутності інформації про проведення атестації робочих місць суд зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок №442), та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими Постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з п. 4 Порядку № 442 та пп. 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій, атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому, особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Водночас, на переконання суду, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Відповідний правозастосовний підхід є усталеним у національній судовій практиці у відповідній сфері правовідносин та відображений, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 по справі № 520/15025/16-а, а також постановах Верховного Суду від 23.01.2018 по справі № 732/2003/14 та від 05.03.2019 по справі №679/774/16-а.

Отже, відсутність наказу про атестацію робочих місць не може позбавляти позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Щодо відсутності інформації про періоди постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски в шахту, про відволікання від роботи (знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи, про перебування підприємства у простої тощо, суд зазначає, тобто відповідач у спірному рішенні як на підставу незарахування цього періоду, фактично посилається на відсутність відомостей, що мають бути зазначені у довідці, уточнюючій пільговий характер роботи.

Суд зауважує, що зазначений період роботи стосується періоду до запровадження персоніфікованого обліку, а отже основним документом, що підтверджує трудовий стаж є трудова книжки позивача. Записи у трудовій книжці позивача містять інформацію щодо його роботи у період з 02.01.1998 по 31.08.1998 на підземних роботах з повним робочим днем у шахті, засвідчені відповідною печаткою підприємства і дефектів їх вчинення не мають.

Разом із цим суд зауважує, що Донецьким окружним судом у рішенні від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2024 року, надано правову оцінку щодо спірного періоду. Судом зазначено, що трудова книжка серії НОМЕР_1 містить записи про роботу позивача у ТОВ «Кедр» в період з 02.01.1998 по 31.08.1998 на посаді підземного електрослюсаря з повним робочим днем в шахті (записи 11-12 трудової книжки). Записи про роботу позивача у зазначеному періоді не містять виправлень, підчисток та /або наведень, зворотного відповідачем не зазначено та не доведено. Таким чином, відмова відповідача включити до пільгового стажу періоду роботи позивача з 02.01.1998 по 31.08.1998 у ТОВ «КЕДР» на посаді підземного електрослюсаря з підстав ненадання довідки, уточнюючої пільговий характер роботи, є неправомірною.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача містить достатньо інформації про його роботу у спірний період. При цьому, пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах під час встановлення трудового стажу констатовано Верховним Судом у постанові від 16.09.2022 у справі № 560/1399/19.

До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, віднесені усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (позиція 1.1а) (розділ І Гірничі роботи підрозділ 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

До Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, віднесені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю) (розділ I. Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт).

Отже, необхідною умовою для зарахування певного періоду роботи до пільгового стажу за постановою КМУ № 202, що дає право на призначення пенсії незалежно від віку, зокрема є зайнятість працівника протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії.

Судом встановлено, що позивач у період з 02.01.1998 по 31.08.1998 виконував підземні роботи на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем у шахті, отже зазначений період має бути зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 та Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202.

Щодо періоду з 15.06.2023 по 30.11.2023 суд зазначає, трудова книжка позивача містить наступні записи:

- 30.09.2015 року - прийнятий до ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» гірничомонтажником 4 розряду підземним з повним робочим днем у шахті (запис № 37);

- 01.02.2017 року - переведений гірничомонтажником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті (запис № 40);

- З 13.09.2018 року ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» змінено найменування на ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» (запис № 41).

Запис № 41 є останнім у трудовій книжці позивача.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 355 від 14.06.2023, виданої ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське», позивач з 30.09.2015 по дату видачі цієї довідки працював повний робочий день на підземних роботах у ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» та виконував гірничі роботи з видобування вугілля підземним способом за професією гірничомонтажник підземний дільниці ШТ-10, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а, Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 ПКМУ № 36 від 16.01.2003; ПКМУ №461 від 24.06.2016. Згідно п. 3 ст. 114 3акону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дані професії підтверджені результатами атестації робочих місць: наказ № 60/1 від 16.04.2012; наказ №58/1 від 16.04.2017; наказ №134 від 28.11.2022.

Також в матеріалах справи наявні накази ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» «Про затвердження переліку професій, посад із пільговим пенсійним забезпеченням» №58/1 від 16.04.2017; наказ №134 від 28.11.2022, якими підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 за професією електрослюсар підземний.

До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, віднесені працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (розділ І Гірничі роботи підрозділ 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).

Крім того, до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, віднесені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю) (розділ I. Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт).

З огляду на викладе, період роботи позивача з 15.06.2023 по 30.11.2023 мав бути зарахований до його пільгового стажу за Списком № 1 та Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202.

Проте, згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5) період роботи позивача в ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» (ЄДРПОУ 13498562) обліковується за кодом обліку спец стажу - ЗПЗ013А1 (Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць).

Як вбачається зі спірного рішення, період роботи з 15.06.2023 по 30.09.2023 у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, оскільки за даними таблиці «Відомості по спец стажу» Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підприємством визначено код підстави для обліку спецстажу ЗП3013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах і за результатами атестації робочих місць. Період з 01.10.2023 по 30.11.2023 у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» зараховано лише до страхового стажу, оскільки за даними таблиці «Відомості по спец стажу» Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про роботу у шкідливих умовах праці відсутні.

Суд зазначає, що Система персоніфікованого обліку була введена в дію 01 січня 2004 року на виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 року № 401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування згідно постанов Кабінету Міністрів України № 1854 від 12 грудня 2002 року та № 303 від 12 березня 2003 року.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), за періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Додаток 4 до Положення це форма ОК-5, а додаток 3 до Положення це форма ОК-2.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону №1058-IV, персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Приписами частини 2 статті 21 Закону №1058-IV передбачено, що на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 21 Закону №1058-IV, персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості в частині персональної електронної облікової картки, які відображають страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат: код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.

Згідно з частиною 5 статті 21 Закону №1058-IV, персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI, реєстр застрахованих осіб це автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.

Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

З метою обліку в електронній формі відомостей про трудову діяльність працівника страхувальник подає відомості про працівника щодо переведення на іншу роботу (посаду), звільнення, поновлення на роботі, призупинення/поновлення дії трудового договору, а також про присвоєння, зміну або позбавлення рангу, розряду, класу, звання, категорії, складення присяги, належності або неналежності осіб, які працюють, у тому числі підприємців, або забезпечують себе роботою самостійно, до професійних спілок та/або до осіб, які підлягають обов'язковим медичним оглядам.

Персоніфіковані відомості у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб, а також у разі зміни або уточнення зазначених відомостей подаються через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

На кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка, до якої включаються такі відомості:

2) частина картки, що відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску (страхових внесків) та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема, відомості про трудову діяльність (про прийняття на роботу, присвоєння, зміну, позбавлення розряду, рангу, класу, звання, категорії, складення присяги, проходження стажування, переведення на іншу роботу, підстави звільнення); інформація про основне місце роботи; дані про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування; номер списків (розділ, підрозділ) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; результати атестації умов праці із зазначенням номера і дати розпорядчого акта; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць, у тому числі в особливих умовах праці, що дають право на пільги.

З наведеного вбачається, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, а персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства. Отже, особа не може нести відповідальність та зазнавати негативних наслідків через невиконання / неналежне виконання роботодавцем його обов'язків як страхувальника щодо подання (своєчасного подання) відповідної звітності до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Водночас суд зауважує, що наявність права на пенсію на пільгових умовах встановлюється не виключно за даними Реєстру застрахованих осіб. Додані позивачем до заяви про призначення пенсії від 15 грудня 2023 року документи повністю підтверджують зайнятість останнього у спірний період з 15.06.2023 по 30.11.2023 на підземних гірничих роботах протягом повного робочого дня.

Отже, на час прийняття спірного рішення від 01 серпня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області протиправно не було взято до уваги відомості, що містилися у трудовій книжці позивача та у довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 355 від 14.06.2023, виданій ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське».

З огляду на викладене, період роботи з 15.06.2023 по 30.11.2023 протиправно не був зарахований відповідачем до пільгового стажу позивача за постановою Кабінету Міністрів України № 202.

З приводу вимоги позивача про призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15 грудня 2023 року суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування2 (далі - Порядок 22-1).

Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 визначено, що заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.3. Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Частиною 5 статті 45 Закону № 1058 визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

З наведеного вбачається, що територіальний орган Пенсійного фонду України при отриманні заяви особи про призначення пенсії має розглянути таку заяву та протягом 10 днів з дня надходження відповідних документів прийняти рішення про призначення пенсії або відмову у призначенні такої.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області після отримання заяви позивача про призначення пенсії від 15 грудня 2023 року прийняло рішення від 21 грудня 2023 року № 057250005265 про відмову у призначення пенсії позивачу. Проте, таке рішення було визнано протиправним та скасовано рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24.

Після скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 21 грудня 2023 року № 057250005265 будь-якого рішення, визначеного частиною 5 статті 45 Закону 1058-IV, за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, відповідачем не прийнято. Водночас, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області прийнято рішення від 01 серпня 2024 року № 057250005265 щодо обчислення страхового та пільгового стажу роботи на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24, що не є рішенням за наслідком розгляду заяви про призначення пенсії в розумінні частини 5 статті 45 Закону №1058.

Відповідач, посилаючись на те, що будь-які зобов'язання щодо призначення пенсії ОСОБА_1 або про повторний розгляд заяви від 15.12.2023 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24 не містить, здійснив розрахунок стажу позивача та вважав за потрібне запропонувати ОСОБА_1 подати повторну заяву на призначення пенсії та для зарахування пільгового стажу роботи з 15.06.2023 по 30.11.2023 у ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» надати нову уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Водночас, судом встановлена протиправність незарахування відповідачем під час прийняття спірного рішення періодів роботи позивача з 02.01.1998 року по 31.08.1998 року та з 15.06.2023 року по 30.11.2023 року до його пільгового стажу за Списком робіт, що дають право на пенсію незалежно від віку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202.

Як вбачається з розрахунку стажу позивача від 24 липня 2024 року пільговий стаж позивача склав 24 роки 7 місяців 20 днів та з урахуванням з 02.01.1998 року по 31.08.1998 року та з 15.06.2023 року по 30.11.2023 року, що у сумі складають приблизно 13 місяців пільгового стажу, позивач мав більше ніж 25 років пільгового стажу за Списком робіт, що дають право на пенсію незалежно від віку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, а отже мав право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15 грудня 2023 року.

З наданих відповідачем доказів, позивачу призначена пенсія відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09 грудня 2024 року.

Отже протиправні дії відповідача мали наслідком призначення пенсії позивачу з більш пізньої дати (09 грудня 2024 року), ніж він мав на неї право.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).

Приписами частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач в позовній заяві просить зобов'язати відповідача зарахувати до його пільгового стажу на підземних роботах за Списком робіт затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 з повним робочим днем під землею періоди роботи 02.01.1998 по 31.08.1998, з 15.06.2023 по 30.11.2023, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 15.12.2023 та призначити пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» саме з 15 грудня 2023 року.

З огляду на встановлені судом обставини, позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області призначити позивачу пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15 грудня 2023 року задоволенню не підлягають, оскільки пенсія вже призначена рішенням пенсійного органу від 09 грудня 2024 року. Водночас суд не має обґрунтованих підстав для його скасування.

Крім того, станом на час розгляду цієї справи спірний період з 15.06.2023 по 30.11.2023 також зарахований до пільгового стажу позивача за постановою КМУ № 202, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями відповідача у відзиві. Отже відсутні підстави для зобов'язання відповідача зараховувати цей період повторно.

Отже, з огляду на встановлені судом обставини, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача частково, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 01 серпня 2024 року № 057250005265 щодо обчислення страхового та пільгового стажу роботи на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 200/1093/24 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , визначивши дату призначення пенсії - 15 грудня 2023 року, та зарахувавши до його пільгового стажу за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, період роботи з 02.01.1998 по 31.08.1998.

Суд вважає такий спосіб захисту ефективним та достатнім для відновлення порушених прав позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року у справі № 200/1511/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 01 вересня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

А. В. Гайдар