01 вересня 2025 року справа №200/1037/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 200/1037/25 (головуючий І інстанції Зеленов А.С.) за позовом Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» до Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про скасування припису,-
Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (далі - відповідач) скасування припису від 24.01.2025 про скасування наказу (розпорядження) роботодавця або усунення порушень законодавства про працю щодо призупинення дії трудового договору № ПС/ДН/882/0011/П.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у задоволенні позову - відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, просив скасувати рішення суду, ухвалити нове про задоволення позову, через порушення норм матеріального права.
Апелянт зазначає, що ані під час перевірки Держпраці, ані під час дослідження матеріалів справи суд не встановив наявність доказів того, яким саме чином ОСОБА_1 міг виконувати свою роботу. Доказів на підтвердження цього твердження відповідачем не надано до матеріалів справи. Тобто, таку можливість не доведено, а лише безпідставно припущено.
Натомість у наказі від 31.01.2023 №40-к «Про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 » зазначаються обставини, через які дію трудового договору призупинено, а саме: ведення бойових дій у небезпечній близькості до м.Бахмута та інше.
Рішенням наводиться висновок, що відсутність у наказі від 31.01.2023 №40-к (редакція до змін) інформації про умови відновлення дії трудового договору та способу обміну інформацією є безпосереднім порушенням, що призвело до завдання підприємством шкоди Колеснику, що не відповідає дійсності. Оскільки факт ознайомлення ОСОБА_1 з наказом визнаний судом, то можна дійти висновку, що починаючи з моменту ознайомлення він мав змогу оскаржити рішення роботодавця про призупинення дії трудового договору. У свою чергу, своєчасне оскарження не призвело б до втрат будь-яких неотриманих сум. Тобто, не оскаржувати наказ про призупинення дії трудового договору було усвідомлене рішення ОСОБА_1 .
Крім того, рішенням суд визнає факт допущення органом Держпраці порушення вимог закону щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства про працю в частині призупинення дії трудового договору, але стверджує що такі порушення призводять до відсутності правових наслідків.
Констатація КНП «ЦПМД м.Бахмута» фактів порушення органом Держпраці вимог закону щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства про працю в частині призупинення дії трудового договору не виключає, а доповнює твердження про порушення вказаним органом, припущених під час вивчення змісту наказу (розпорядження) та підстав для його видання.
Таким чином, враховуючи наведені порушення норм матеріального та процесуального права, беручи до уваги пункт 7 статті 4 «Загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю)» Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, а саме: «У разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання»
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для скасування судового рішення, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» та обіймає посаду інженера з комп'ютерних систем відділу інформаційного забезпечення та комунікації.
Наказом комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» від 31.01.2023 №40-к «Про призупинення дії трудового договору ОСОБА_1 » у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введенням воєнного стану, ведення бойових дій у небезпечній близькості до міста Бахмут, що призвело до масової евакуації мешканців Бахмутської ОТГ із міста до інших, більш небезпечних територій України, і як наслідок, різкого зменшення кількості декларацій, укладених з лікарями КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута», що призвело, в свою чергу, до зниження рівня фінансування підприємства; переїздом працівника на іншу територію, що унеможливлює повноцінне виконання своїх службових обов'язків працівником наказано: призупинити дію трудового договору з ОСОБА_1 , інженером комп'ютерних систем відділу ІЗК КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 до відновлення виробничого процесу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану.
Цим наказом передбачено старшому адміністратору ОСОБА_2 :
Забезпечити табельний облік робочого часу, невідпрацьованого ОСОБА_3 у зв'язку з призупиненням дії трудового договору.
Повідомити ОСОБА_4 про умови відновлення дії трудового договору.
Отримати від ОСОБА_4 інформацію про засоби зв'язку, за якими її повідомити про відновлення дії трудового договору.
Контроль за виконанням наказу покладаю на в. о. інспектора з кадрів, старшого адміністратора Ірину Данченко.
На адресу Держпраці надійшла заява ОСОБА_1 від 05.12.2024 щодо порушення трудового законодавства адміністрацією КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута». В обґрунтування заяви ОСОБА_1 , зокрема, зазначає про можливість у підприємства та у працівника продовжувати трудові відносини, у тому числі у дистанційному режимі.
На підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинили шкоду її правам від 05.12.2024, яке надійшло листом Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці № ЦА-6139/2.3/2.3.1-24а від 05.12.2024, за погодженням Державної служби України з питань праці від 06.01.2025 № ЦА-46/1.3/2.3.4-25а у період з 13 по 20 січня 2025 року на підставі наказу Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) № 27/ПС-ЗК від 09.01.2025, направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) № ПС/1/742-25 від 10.01.2025 призначено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки у Комунальному некомерційному підприємстві «ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ М.БАХМУТА», код ЄДРПОУ 37868949, місцезнаходження 84500, Донецька область, місто Бахмут, вулиця Сибірцева, буд.15, адреса здійснення господарської діяльності 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. Володимира Мономаха, буд. 31/80 з питань законності призупинення дії трудового договору.
В направленні на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) №ПС/1/742-25 від 10.01.2025 визначено предмет здійснення заходу: з питань законності призупинення дії трудового договору, таким чином дослідження всіх випадків призупинення трудових відносин на КНП «ЦПМД м. БАХМУТА» не суперечить дії трудового законодавства.
Вимогою про надання документів від 13.01.2025 було зобов'язано в.о. директора КНП «ЦПМД м.Бахмута» Губську Людмилу Олександрівну у строк до 10:00 16.01.2025 надати для проведення заходу державного контролю наступні документи:
1. Виписку (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. 2. Статут підприємства. 3. Паспортні дані керівника (дата і місце народження, громадянство, адреса проживання, серія і номер паспорта, код ІПН), наказ про призначення, посадова інструкція. 4. Колективний договір (розділи по узгодженню з інспектором). 5. Положення про оплату праці. 6. Штатні розписи за 2022-2024 р.р. та січень 2025р. 7. Правила внутрішнього трудового розпорядку. 8. Графіки роботи всіх працівників на 2022-2024 рр. та січень 2025р. 9. Відомості нарахування та виплати заробітної плати за період з лютого 2022 року по час перевірки, платіжні доручення, банківські виписки, реєстри виплати заробітної плати. 10. Табелі обліку використання робочого часу за період з лютого 2022 року по час перевірки (вибірково на вимогу інспектора). 11. Кадрові накази про зміни в трудових відносинах (простій, дистанційна робота тощо). 12. Документи, щодо регламентують спосіб обміну документами, організації кадрового діловодства за період з лютого 2022 року по час перевірки. 13. Накази про призупинення дії трудових договорів за період з лютого 2022 року по час перевірки. 14. Інші документи, що стосуються призупинення трудових договорів. 15. Письмові пояснення керівника щодо призупинення дії трудового договору та інше.
У вимозі про надання документів від 13.01.2025 №ПС/ДН/882/ПС-ЗК/0011/НД зазначено перелік документів необхідний з'ясування обставин законності про призупинення трудових відносин з найманими працівниками (видання змісту наказу (розпорядження) та підстав для його видання).
17.01.2025, на виконання вимоги про надання документів від 13.01.2025 №ПС/ДН/882/ПС-ЗК/0011/НД, КНП «ЦПМД м. БАХМУТА» у зв'язку з дистанційним режимом роботи керівника були надані наступні скановані копії документів, з подальшим наданням належним чином завірених їх копій 20.01.2025 року (лист від 16.01.2025 №67 вхід. Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці №1416/ПС/1-25 від 17.01.2025):
1. Виписку з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.10.2024 року - 2 сторінки; 2. Статут КНП «ЦПМД м. БАХМУТА» - 8 сторінок; 3. Наказ Про виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» - сторінки; 4. Посадова інструкція заступника директора з економічних питань - 5 сторінок; 5. Колективний договір КНП «ЦПМД м. БАХМУТА» - 31 сторінка; 6. Додатки до Колективного договору КНП «ЦПМД м. БАХМУТА» - 29 сторінок; 7. Штатні розписи за період 2023-2025 роки - 6 документів; 8. Наказ про дистанційну роботу - 2 сторінки; 9. Правила внутрішнього трудового розпорядку - 15 сторінок; 10. Розрахункові листки ОСОБА_1 за період 2022-2024 роки - 2 документи; 11. Відомості нарахувань заробітної плати ОСОБА_1 - 4 документи; 12. Табелі та графіки ОСОБА_1 за період 2023-2024 роки та січень 2025р. - 22 документи; 13. Кадрові накази щодо ОСОБА_1 - 6 документів; 14. Рішення ГУ ДПС у Вінницькій області - 3 сторінки; 15 Пояснення керівника по суті звернення ОСОБА_1 .
Дослідженням наданих документів відповідачем складено акт від 20.01.2025 № ПС/ДН/882/0011, яким зафіксовані порушення вимог законодавства: абзац перший частини першої статті 13 Закону України №2136, абзац перший частини другої статті 13 Закону України №2136.
Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці складено припис про скасування наказу (розпорядження) роботодавця або усунення порушень законодавства про працю щодо призупинення дії трудового договору № ПС/ДН/882/0011/П від 24.01.2025, який погодили з Дніпровською районною військовою адміністрацією вих №1-50-338/0/557-25 від 24.01.2025 (вх. Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 24.01.2025 №2072/ПС/1-25).
У приписі зазначено, що КНП «ЦПМД м. БАХМУТА» порушені вимоги законодавства в частині призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 за відсутності належних законних підстав визначених статтею 13 Закону України №2136, а саме: за таких умов, коли роботодавець не може забезпечити працівника роботою, а працівник не може працювати (не може виконати роботу) і вищевказані умови спричинені військовою агресією проти України. Зокрема, у випадку, якщо необхідні для виконання роботи працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва знищені в результаті бойових лій або їх функціонування з об'єктивних і незалежних від роботодавця причин і неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливо, чим порушено вимоги абз. 1 ч. 1 ст. 13 3акону України №2136.
Цим приписом зобов'язано керівника/уповноважену особу КНП «ЦПМД м. БАХМУТА» скасувати наказ (розпорядження) від 31.01.2023 №40-к «Про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 » усунути порушення законодавства про працю шляхом здійснення ОСОБА_1 оплату за відповідний час, починаючи з 01.02.2023 відповідно до вимог законодавства.
Наказом від 10.02.2025 №14-к «Про внесення змін до наказу», відповідно до п.2 ст.13 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» із змінами, з метою встановлення засобів зв'язку із працівниками підприємства, дію трудових договорів чиїх було призупинено, та задля впорядкування умов відновлення, що передують відновленню трудової діяльності передбачено:
1. Внести зміни до наказу від 31.01.2023 № 40-к «Про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_5 », та викласти у наступній редакції: 1.1. Пункт 2.2.: «2.2. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити Костянтина КОЛЕСНИКА про необхідність стати до роботи.»
1.2. пункт 2.3.:
«2.3. Засобом зв'язку з Костянтином КОЛЕСНИКОМ вважати електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказану ним особисто в заяві від 22.11.2024. Заява від 22.11.2024 Костянтина КОЛЕСНИКА додається».
Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.
Згідно зі ст. 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі- Закон №877-V) дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ст. 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, здійснює орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ст. 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.
Повноваження Держпраці передбачено Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи, відповідно до п. порядку №96.
За абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
За матеріалами справи на адресу Держпраці надійшла заява ОСОБА_1 від 05.12.2023 щодо порушення трудового законодавства адміністрацією КНП «ЦПМД м. БАХМУТА».
Згідно зі ст. 3 КЗпП України трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, регулюються законодавством про працю.
Відповідно до ст. 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дій цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи із зазначенням строку дій цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 26, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 62 цієї Конституції.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженими Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року станом на 30 діб.
За п. 3 Указу Президента України, у зв'язку з введенням воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023 та від 01.05.2023 № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні, в тому числі, з 05 години 30 хвилин 01 травня 2023 року строком на 90 діб.
Особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», регулюються Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану від 15.03.2022 № 2136-ІХ, зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2023 № 2352-ІХ (далі - Закон № 2136-ІХ).
За ч.ч. 2, 3 ст. 1 Закону № 2136-ІХ на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених ст. ст. 43, 44 Конституції України. У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в указі Президента України про введення воєнного стану зазначаються вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За п. 2 «Прикінцевих положень» Закону № 2136-ІХ главу ХІХ «Прикінцеві положення» Кодексу законів про працю України доповнено п. 2 такого змісту: «Під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Отже, норми Закону № 2136-ІХ, які регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж Кодекс законів про працю України мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану. Водночас, інші норми законодавства про працю, які не суперечать положенням Закону № 2136-ІХ, також можуть та/або повинні застосовуватися у відносинах між працівником та роботодавцем.
За ст. 13 Закону № 2136-ІХ (в редакції, чинній на момент прийняття наказу) призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності - обласні).
У разі незгоди працівника (працівників) із наказом (розпорядженням) роботодавця про призупинення дії трудового договору працівником або профспілкою за дорученням працівника (працівників) відповідний наказ (розпорядження) може бути оскаржений до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу, який, вивчивши зміст наказу (розпорядження) та підстави для його видання, за погодженням з військовою адміністрацією може внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу (розпорядження) або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом, що є обов'язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня отримання такого припису.
Приписи у разі оскарження наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами, зазначеними в абзаці другому частини другої цієї статті, можуть бути внесені роботодавцеві за погодженням з військовою адміністрацією.
Припис центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу може бути оскаржений роботодавцем протягом 10 календарних днів у судовому порядку.
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що про прийняття наказу від 31.01.2023 №40-к «Про призупинення дії трудового договору ОСОБА_1 » (зі змінами), останнього повідомлено засобами телефонного зв'язку, що не є спірним у даній справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2136-ІХ (в редакції, чинній на момент прийняття наказу) дія трудового договору може бути призупинена у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Ця норма права надає роботодавцю право тимчасово призупинити дію трудового договору з працівником у разі неможливості у зв'язку із військовою агресією проти України забезпечити працівника роботою. Водночас таке право не є абсолютним. Для застосування цієї норми права роботодавець має перебувати в таких обставинах, коли він не може надати працівнику роботу, а працівник не може виконати роботу.
Зокрема, у випадку, якщо необхідні для виконання роботи працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва знищені в результаті бойових дій або їх функціювання з об'єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливо, що узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 14.02.2024 у справі № 201/791/23, від 08.05.2024 у справі № 359/5261/22, від 22.05.2024 у справі № 755/10764/22, від 06.08.2024 у справі № 296/8012/22.
Отже, за умови, що працівник може виконувати роботу, а роботодавець може надати роботу, відсутні підстави для призупинення дії трудового договору.
Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону № 2136-ІХ призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
Суд враховує, що призупинення дії трудового договору не застосовується у зв'язку лише з військовою агресією проти України, а застосовується за умови виключення можливості надання та виконання роботи. Тому у наказі про призупинення дії трудового договору з працівником має зазначатися інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки.
За матеріалами справи позивачем, як на момент проведення контрольного заходу, так і під час розгляду справи судом, документальних підтверджень щодо виконання норми абз. 1 пункту 2 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (в редакції, чинній на момент прийняття наказу), зокрема, в частині визначення в наказі інформації про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки позивачем не надано та судом не встановлено.
Отже, наказ про призупинення дії трудового договору має містити підставу (заява працівника) або причини неможливості надання роботи роботодавцем працівнику (бойові дії, перебування у зоні бойових дій, пошкодження офісу, відсутність замовлень тощо). При цьому вищезазначені накази не містять жодних посилань на обставини щодо неможливості забезпечити працівників, з якими зупиняється дія трудового договору, в тому числі ОСОБА_1 та/або неможливість відповідних працівників виконувати відповідну роботу.
При цьому, в акті відповідача від 20.01.2025 № ПС/ДН/882/0011, в наказі від 31.01.2023 (в редакції на час призупинення дії трудового договору, тобто в січні 2023 року) не зазначено умови відновлення дії трудового договору та спосіб обміну інформацією, чим порушено вимоги абзацу першого частини другої статті 13 Закону України №2136-ІХ.
Отже, суд дійшов висновку, що позивачем допущено порушення законодавства про працю, у зв'язку з чим припис від 24.01.2025 «про скасування наказу (розпорядження) роботодавця або усунення порушень законодавства про працю щодо призупинення дії трудового договору № ПС/ДН/882/0011/П» Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, є правомірним.
Що стосується доводів позивача про порушення відповідачем порядку проведення позапланової перевірки, оскільки до початку та під час проведення позапланової перевірки йому не надано копію погодження Державної служби України з питань праці, суд враховує наступне.
Відповідно до абз. 5 ч. 1ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», якщо підставою здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи, то позаплановий захід у такому разі здійснюється за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки.
За нормами абз. 5 ч. 1ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем допущено посадових осіб відповідача до здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю у формі перевірки позивача на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині призупинення дії трудового договору.
Отже, суд не погоджується з доводами позивача про те, що ненадання погодження Держпраці свідчить про незаконність самої позапланової перевірки.
Суд враховує, що допущені органом Держпраці порушення вимог закону щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства про працю в частині призупинення дії трудового договору призводять до відсутності правових наслідків такого.
Неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки.
Крім того, підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення, що узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі № 826/17123/18 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.09.2021 року у справі № 816/228/17.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про відмову в задоволені позову.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 200/1037/25 за позовом Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» до Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про скасування припису - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 1 вересня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Т.Г. Гаврищук