01 вересня 2025 року справа №200/1640/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г, розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі № 200/1640/25 (головуючий І інстанції Волгіна Н.П.) за позовом Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
Хомич Іван Олександрович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просив:
- визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, на коефіцієнти у розмірі 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії позивача у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 6 вересня 2024 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведенні індексації, призначеної позивачу, пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України, впродовж 2021-2024 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796.;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок, призначеної позивачу, пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - починаючи з 6 вересня 2024 року та здійснити виплату перерахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилається на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.
Апелянт зазначає, що пенсію позивачу призначено з 26.09.2020 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії (7763,17 грн). Цей розмір є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії при проведенні її індексації відповідно до статті 42 Закону № 1058, а саме: 6186,32 грн (з 01.03.2022), 7405,03 грн (з 01.03.2023). З 01.03.2024 позивачеві здійснено перерахунок «Індексація заробітку». Станом на 01.03.2024 року розмір середньої заробітної плати для розрахунку пенсії позивача становить 7994,47 - це середня заробітна плата з якої сплачені страхові внески за 2014, 2016 роки (1,17х1,11х1,11х1,14х1,197х1,0976).
Просив врахувати висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові від 2 грудня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а, Верховного Суду у справах №№ 200/5836/24, 420/23990/23.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку у відповідача, отримуває пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) № 056350006151 від 8 жовтня 2020 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 15 вересня 2020 року, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; середньомісячний заробіток - 29388.88000; дата звернення, вік, ознака роботи - 15 вересня 2020 року, 59 років 11 місяців 20 днів, працює; страховий стаж (повний) - 44 роки 7 місяців 11 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 27 років 11 місяців 11 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 16 років 8 місяців 0 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.44583; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((535/100*12) * 1) - 0.44583; розмір пенсії за віком (ст.27) (29388.88*0.44583) - 13 102,44 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 9 років) - 154,08 грн; загальний розмір пенсії - 13 256,52 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 1 серпня 2020 року; розмір пенсії з надбавками - 13 256,52 грн (а.с. 79).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) від 14 лютого 2025 року (09:08) «про перерахунок пенсії» (вид перерахунку - «У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 26 вересня 020 року»), а також рішень відповідача про перерахунок пенсії від 14 лютого 2025 року (09:08) (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку»), від 14 лютого 2025 року (09:19) (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку»), з 26 вересня 2020 року розмір пенсії позивача розраховувався із врахуванням середньомісячного заробітку в розмірі 29602,60 грн (а.с. 80-84).
Згідно з протоколом розрахунку заробітку для обчислення пенсії («Розрахунок №: ОСОБА_2 », 03.04.2025, 8:36), при розрахунку середньомісячного заробітку в розмірі 29602,60 грн для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 15 вересня 2020 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7763,17 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 серпня 2020 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 878.28556 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 701.62997 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 242 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 53 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково - 5 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 184 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.62928 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 184.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.81321 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 29602.600000.
З рішень відповідача від 14 лютого 2025 року «про перерахунок пенсії» та наведених у відзиві на позов пояснень вбачається, що:
• з 1 липня 2021 року відповідачем встановлено доплату до пенсії позивача в розмірі 100 грн, передбачену п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 127 від 22 лютого 2021 року (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 31 грудня 2020 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2021 року на коефіцієнт 1.11 відповідно до п. 1 зазначеної постанови та не підвищувалася із січня по липень 2021 року включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом);
• з 1 березня 2022 року відповідачем встановлено доплату до пенсії позивача в розмірі 135 грн, передбачену п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 року (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 31 грудня 2021 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2022 року на коефіцієнт 1.14);
• з 1 березня 2023 року відповідачем встановлено доплату до пенсії позивача в розмірі 100 грн, передбачену п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24 лютого 2023 року (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 31 грудня 2022 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2023 року на коефіцієнт 1.197).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) від 24 квітня 2024 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)») з 1 березня 2024 року; середньомісячний заробіток - 30299.366000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.46167; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((554/100*12) *1) - 0.46167; розмір пенсії за віком (ст.27) (29602,60*0.46167) - 13 988,31 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 11 років) - 188,32 грн; загальний розмір пенсії - 14 176,63 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 14 206,91 грн.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) від 14 лютого 2025 року (09:24) «про перерахунок пенсії» (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку»), з 1 березня 2024 року позивачу перераховано пенсію із врахуванням середньомісячного заробітку в розмірі 30484.59000; розмір пенсії за віком (ст.27) (30484.59 * 0.46167) - 14 073,82 грн; доплата за понаднормовий стаж - 188,32 грн; загальний розмір пенсії 14262,14 грн; місяць підвищення розміру пенси - 1 березня 2024 року; доплата до 100 грн індексації 1 березня 2024 року - 27,81 грн; розмір пенсії з надбавками - 14 289,95 (а.с. 85).
За протоколом розрахунку заробітку для обчислення пенсії («Розрахунок №: ОСОБА_2 », 03.04.2025, 8:37), при розрахунку середньомісячного заробітку в розмірі 30484,59 грн для обчислення розміру пенсії позивачу враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 15 вересня 2020 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 3 764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796);
Збільшений на коефіцієнт показника ЗП - 7 994,47;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 серпня 2020 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 878.28556 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 701.62997 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 242 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 58 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 184 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.62928 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 184.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.81321 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 30484.590000.
Отже, з 1 березня 2024 року відповідачем проведено перерахунок (індексацію) призначеної позиву пенсії, із врахуванням коефіцієнту збільшення показника середньої ЗП, з якої сплачено страхові внески, визначеного відповідно до п. 5 Порядку № 124 станом на 1 жовтня 2017 року, збільшеного на коефіцієнт 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796); за наслідком перерахунку встановлено доплату до пенсії в розмірі 27,81 грн (доплата до 100 грн).
29 січня 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про надання інформації щодо проведення індексації призначеної йому пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установлених Постановою КМУ № 127, Постановою КМУ № 118, Постановою КМУ № 168 та Постановою КМУ № 185, а також просив усунути порушення законодавства та провести належний перерахунок пенсії з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 березня 2024 року - у випадку, якщо зазначений перерахунок проведено не було.
Листом від 3 лютого 2025 року № 0500-0202-8/9177 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило наступне.
З 29 вересня 2020 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком. Розмір пенсії позивача обчислено із врахуванням показника середньої заробітної плати 7 763,17 грн - за 2017-2019 роки та із застосуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати х 3,79004; розмір пенсії з 26 вересня 2020 року з надбавками - 13271,61 грн.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів від 22 лютого 2021 року № 127 з 1 липня 2021 року до пенсії встановлено надбавку у розмірі 100,00 грн; розмір пенсії з 1 липня 2021 року з надбавками - 13271,61 грн. Станом на 28 лютого 2022 року розмір пенсії позивача склав 13371,61 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 16 лютого 2022 року № 118 з 1 березня 2022 року проведено індексацію пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, що враховується для обчислення пенсії в розмірі 1.14 (5 426,60 грн х 1.14 = 6 186,332 грн); розмір пенсії позивача розраховано із середньої заробітної плати 7 763,17 грн, що перевищує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, отже, пенсія позивача з 1 березня 2022 року індексації не підлягає, тому ОСОБА_1 встановлено доплату до пенсії у розмірі 135,00 грн. Розмір пенсії з 1 березня 2022 року (з доплатою 100,00 грн з 1 липня 2021 року та надбавкою 135,00 на індексації) - 13 506,61 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів від 24 лютого 2023 року № 168 з 1 березня 2023 року проведено перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.197 та показника середньої заробітної плати у галузях економіки за 2014-2016 роки - 7 405,03 грн (3764,40 х 1,17 (у 2019 році) х 1,11 (у 2020 році) х 1,11 (у 2021 році) х 1,14 (у 2022 році) х 1,197 (у 2023 році). Розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано із середньої заробітної плати 7 763,17 грн, отже пенсія з 1 березня 2023 року індексації не підлягає, тому позивачу встановлено доплату до пенсії у розмірі 100,00 грн. Розмір пенсії позивача з 1 березня 2023 року (з доплатою 100,00 грн з 1 липня 2021 року, надбавкою 135,00 на індексації 1 березня 2022 року - 135,00 грн) - 13 506,61 грн.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 позивачу проведено перерахунок пенсії з 1 березня 2024 року із урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки, збільшено з 1 березня 2024 року на 1,0796, та який з 1 березня 2024 року складає 7 994,47 (7405,03 грн х 1,0796).
При перерахунку пенсії враховувались надбавки, що призначались з 1 березня 2022 року відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 118 (135,00 грн) та з 1 березня 2023 року відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 168 (100,00 грн), так як вказаними постановами передбачене врахування зазначених доплат при подальших перерахунках пенсії. Заробітна плата для обчислення пенсії становить: 30 299,36 (7994,47 грн - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з 2017-2019 роки х 3,79004 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2024 року становить: розмір пенсії за віком (ст. 27) (30 299,36 грн х 0,46167) - 13988,31 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз 2) (за 11 років) - 188,32 грн; загальний розмір пенсії - 14176,63 грн; доплата 100,00 грн з 1 березня 2022 року - 30,28 грн; розмір пенсії з надбавками - 14 206,91 грн.
Також, зазначено, що позивачу проведено всі необхідні перерахунки, пенсія призначена та виплачується згідно з чинним законодавством.
Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.
За ч.ч. 1, 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. 2, 3 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
За абз. 2-4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини.
Отже, індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
За ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (далі - Порядок № 4-4).
За п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).
Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Згідно з пунктом 2 цього Порядку у 2019 році перерахунок пенсій згідно з даним Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
За пунктом 3 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
За п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку (абз. 1). Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2).
Згідно з п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).
Відповідно до п. 2 цієї постанови:
у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 “Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX “Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
На виконання п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), за пунктом 1 якої з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
За пп. 6 п. 2 Постанови № 185 до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Верховний Суд в постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 дійшов висновку, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).
Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24 навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:
• положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);
• при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);
• Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);
• з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);
• абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).
• судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).
• з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).
За ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За матеріалами справи протягом 2021-2024 років Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснювало перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та постанов Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та № 185 із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року і який становить 3764,40 грн.
Внаслідок зазначеного вище позивачу було встановлено доплату до пенсії в розмірі 100 грн у 2021 році, в розмірі 135 грн у 2022 році, в розмірі 100 грн у 2023 році, в розмірі 27,81 грн (доплата до 100 грн) у 2024 році, при цьому розрахунок індексації пенсії відбувався із застосуванням встановлених Урядом коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40 грн).
Тобто, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час проведення індексації призначеної позивачеві пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показник за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн.
Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.
Стосовно посилання апелянта на правову позицію Великої Палати Верховного Суду в постанові від 2 грудня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а, Верховного Суду у справах №№ 200/5836/24, 420/23990/23, то колегією суддів не можуть бути прийняті посилання на ці висновки, оскільки обставини цієї справи виникли за різних фактичних обставин, ніж у справах, на які посилається апелянт.
Суд наголошує, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, їхніх повноважень, об'єкта, предмета правового регулювання відносин, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їхньої подібності визначається обставинами кожної конкретної справи.
Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведенні індексації, призначеної позивачу, пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України, впродовж 2021-2024 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796.;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок, призначеної позивачу, пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - починаючи з 6 вересня 2024 року та здійснити виплату перерахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі № 200/1640/25 за позовом Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 1 вересня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Т.Г. Гаврищук