Рішення від 01.09.2025 по справі 620/5287/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року Чернігів Справа № 620/5287/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо у не зарахуванні періодів роботи позивача, безпосередньої зайнятості повний робочий день по виконанню робіт у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС, за Списком №1 з 01.01.2004 по 16.06.2011; з 18.06.2011 по 27.09.2011; з 01.10.2011 по 20.11.2011; з 24.11.2011 по 12.09.2013; з 14.09.2013 по 19.09.2013; з 21.09.2013 по 26.09.2013; з 28.09.2013 по 03.10.2013; з 05.10.2013 по 10.10.2013; з 12.10.2013 по 17.10.2013; з 19.10.2013 по 24.10.2013; з 26.10.2013 по 31.10.2013; з 02.11.2013 по 03.11.2013; з 05.11.2013 по 07.11.2013; з 09.11.2013 по 24.09.2015; з 03.08.2016 по 31.01.2020, у пільговому обчисленні в полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу у відповідності до положень до ч. 1 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанов КМУ від 27.04.2006 року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами);

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії із зарахуванням періодів її роботи у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС. за Списком №1 з 01.01.2004 по 16.06.201 1; з 18.06.2011 по 27.09.2011; з 01.10.2011 по 20.11.2011; з 24.11.2011 по 12.09.2013; з 14.09.2013 по 19.09.2013; з 21.09.2013 по 26.09.2013; з 28.09.2013 по 03.10.2013; з 05.10.2013 по 10.10.2013; з 12.10.2013 по 17.10.2013; з 19.10.2013 по 24.10.2013; з 26.10.2013 по 31.10.2013; з 02.11.2013 по 03.11.2013; з 05.11.2013 по 07.11.2013; з 09.1 1.2013 по 24.09.2015; з 03.08.2016 по 31.01.2020. у пільговому обчисленні в полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 24.12.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у спірні періоди була зайнята повний робочий день по виконанню робіт у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС за Списком № 1, а тому має право на зарахування спірного періоду роботи у пільговому обчисленні в полуторному розмірі (рік за півтора) у відповідності до положень до ч. 1 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанов КМУ від 27.04.2006 року № 571.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить в задоволенні позову відмовити повністю та зазначає, що оскільки Закон № 1058, відповідно до якого отримує пенсію позивач, не передбачає зарахування стажу за роботу в зоні відчуження в 1,5 кратному розмірі, для здійснення такого зарахування відсутні законні підстави, атому позовні вимоги є необґрунтованими, а підстави для їх задоволення - відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з довідками №30933 від 10.02.2020 та № 6712 від 10.02.2020 позивач у періоди з 01.01.2004 по 16.06.2011; з 18.06.2011 по 27.09.2011; з 01.10.2011 по 20.11.2011; з 24.11.2011 по 12.09.2013; з 14.09.2013 по 19.09.2013; з 21.09.2013 по 26.09.2013; з 28.09.2013 по 03.10.2013; з 05.10.2013 по 10.10.2013; з 12.10.2013 по 17.10.2013; з 19.10.2013 по 24.10.2013; з 26.10.2013 по 31.10.2013; з 02.11.2013 по 03.11.2013; з 05.11.2013 по 07.11.2013; з 09.11.2013 по 24.09.2015; з 03.08.2016 по 31.01.2020 (далі - спірні періоди) безпосередньо була зайнята повний робочий день по виконанню робіт у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС за Списком №1.

Позивач вважаючи, що має право на перерахунок пенсії, зарахування та обчислення спірних періодів роботи безпосередньої зайнятості повний робочий день по виконанню робіт у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС за Списком № 1 у пільговому обчисленні в полуторному розмірі (рік за півтора) у відповідності до положень до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанов КМУ від 27.04.2006 року № 571 від 10.09.2008 року № 831 звернулася до відповідача з відповідною заявою.

Листом від 19.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача, що за документами електронної пенсійної справи страховий стаж позивача складає 36 років 05 місяців 03 дні (врахований по 29.02.2024). Стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 1 становить 16 років. Відповідно до статті 24 Закону до страхового стажу додатково зараховано 16 років стажу роботи за Списком №1. Загальний страховий стаж становить 52 роки 06 місяців 24 дні. В тому числі до страхового стажу зараховано період роботи позивача з 01.06.2002 по 31.12.2003 в полуторному розмірі відповідно до діючого законодавства.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що кожен громадянин України має право на соціальний захист, що, крім іншого, включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі Закон № 1058-IV).

З положень частини 1 статті 4 Закону № 1058-IV вбачається, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України в тому числі «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Законе № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 (надалі Закон № 1788).

Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону № 1788, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Отже, необхідною умовою для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону № 1788 є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1.

Статтею 62 Закону № 1788 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Аналіз наведених норм права свідчить про те. що законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

У подальшому, Список №1 доповнено позицією 22.1-1 г, якою передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повних робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджений Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров'я (постанова КМ України № 173 від 24.02.2010).

Постанова передбачає, що визначеним цією постановою працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 01 січня 2010 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC v зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами), які прийняті у відповідності до положень статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», було встановлено починаючи з 01 січня 2006 року, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36.

Вищезазначені постанови Кабінету Міністрів України встановлюють правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що дія вищевказаних постанов уряду поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, що дає всі законні підстави органам Пенсійного Фонду України для зарахування до спеціального трудового стажу позивача, що дає право на зниження пенсійного віку, у пільговому обчисленні у полуторному розмірі період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС за Списком № 1.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи позивач у періоди з 01.01.2004 по 16.06.2011; з 18.06.2011 по 27.09.2011; з 01.10.201 1 по 20. 11.201 1; з 24.11.201 1 по 12.09.2013; з 14.09.2013 по 19.09.2013; з 21.09.2013 по 26.09.2013; з 28.09.2013 по 03.10.2013; з 05.10.2013 по по 10.10.2013; з 12.10.2013 по 17.10.2013; з 19.10.2013 по 24.10.2013; з 26.10.2013 по 31.10.2013; з 02.11.2013 по 03.11.2013; з 05.11.2013 по 07.11.2013; з 09.11.2013 по 24.09.2015; з 03.08.2016 по 31.01.2020 безпосередньо була зайнята повний робочий день по виконанню робіт у зоні відчуження, на території Чорнобильської АЕС за Списком №1.

Враховуючи вищезазначене законодавство, що регулює дані правовідносини, є всі правові підстави, щодо зобов'язання відповідача зарахувати та обчислити періоди роботи позивача за Списком № 1 у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС з 01.01.2004 по 16.06.2011; з 18.06.2011 по 27.09.2011; з 01.10.2011 по 20 11.2011; з 24.11.2011 по 12.09.2013; 3 14.09.2013 по 19.09.2013; з 21.09.2013 по 26.09.2013; з 28.09.2013 по 03.10.2013; з 05.10.2013 по 10.10.2013; з 12.10.2013 по 17.1 0.2013; з 19.10.2013 по 24.10.2013; з 26.10.2013 по 31.10.2013; з 02.11.2013 по 03.11.2013; з 05.11.2013 по 07.11.2013; з 09.11.2013 по 24.09.2015 з 03.08.2016 по 31.01.2020 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу та проведенні відповідного перерахунку пенсії.

Європейський суд з прав людини у пунктах 52. 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак, суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Відносно часу з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд зазначає наступне.

Так, у справі № 815/1226/18 колегія суддів Касаційного адміністративного суду зазначила, що право на пенсію в Україні підпадає під сферу дії статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція), оскільки за чинним законодавством України особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках системи пенсійного забезпечення в Україні та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити в отриманні пенсії доти, доки право на пенсію передбачено чинним законодавством України.

Протиправна невиплата пенсії, що сталося з вини держави в особі її компетентних органів може бути віднесене до триваючих правопорушень, оскільки суб'єкт владних повноважень - відповідний орган Пенсійного фонду України - протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) стосовно пенсіонера, чим порушує його/її право на соціальних захист - пенсійне забезпечення.

У зв'язку із вказаним колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду вважає неможливим обмеження шестимісячним строком обов'язку України як держави забезпечити реалізацію громадянином України свого конституційного права на соціальний захист.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду також зауважив, що в силу того, що Конституція України містить не тільки норми прямої дії, але і принципи та цінності, а також ураховуючи те. що суд повинен, у першу чергу, захищати конституційні права та свободи особи, при виникненні ситуації, за якої потрібно вибирати пріоритет: вузька інтерпретація норми, що призводить до одного результату, або розширене тлумачення, що тягне за собою більш ефективний захист конституційних прав і свобод, варто робити вибір на користь останнього, враховуючи також дотримання балансу суспільних та приватних інтересів.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 20.05.2020 v справі 815/1226/18 зазначила, що обмеження права пенсіонера на отримання належної йому пенсії певними строками є неприпустимим.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не зарахування періодів роботи ОСОБА_1 , безпосередньої зайнятості повний робочий день по виконанню робіт у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС, за Списком №1 з 01.01.2004 по 16.06.2011; з 18.06.2011 по 27.09.2011; з 01.10.2011 по 20.11.2011; з 24.11.2011 по 12.09.2013; з 14.09.2013 по 19.09.2013; з 21.09.2013 по 26.09.2013; з 28.09.2013 по 03.10.2013; з 05.10.2013 по 10.10.2013; з 12.10.2013 по 17.10.2013; з 19.10.2013 по 24.10.2013; з 26.10.2013 по 31.10.2013; з 02.11.2013 по 03.11.2013; з 05.11.2013 по 07.11.2013; з 09.11.2013 по 24.09.2015; з 03.08.2016 по 31.01.2020, у пільговому обчисленні в полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу у відповідності до положень до ч. 1 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанов Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 24.12.2020 перерахунок ОСОБА_1 пенсії із зарахуванням періодів її роботи у зоні відчуження на території Чорнобильської АЕС за Списком №1 з 01.01.2004 по 16.06.2011; з 18.06.2011 по 27.09.2011; з 01.10.2011 по 20.11.2011; з 24.11.2011 по 12.09.2013; з 14.09.2013 по 19.09.2013; з 21.09.2013 по 26.09.2013; з 28.09.2013 по 03.10.2013; з 05.10.2013 по 10.10.2013; з 12.10.2013 по 17.10.2013; з 19.10.2013 по 24.10.2013; з 26.10.2013 по 31.10.2013; з 02.11.2013 по 03.11.2013; з 05.11.2013 по 07.11.2013; з 09.1 1.2013 по 24.09.2015; з 03.08.2016 по 31.01.2020 у пільговому обчисленні в полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).

Повне судове рішення складено 01.09.2025.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО