Рішення від 29.08.2025 по справі 580/8727/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2025 року справа № 580/8727/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Семенюк О.Г. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

31.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Семенюк О.Г. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправним і скасування рішення від 19 червня 2025 року №971010195057 про відмову в перерахунку пенсії;

зобов'язання здійснити перерахунок надбавки в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, встановленої станом на 2022, 2023, 2024 та 2025 роки, відповідно до ч. 1 ст.9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та виплатити за період з 01 січня 2022 року надбавку з урахуванням раніше проведених виплат;

зобов'язання здійснити нарахування та виплату надбавки д розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, встановленої на відповідний календарний рік, відповідно до ч. 1 ст.9 вказаного Закону ;

стягнення з відповідача на його користь витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10000,00грн, моральну шкоду в розмірі 30000 грн (тридцяти тисяч гривень) шляхом безспірного списання коштів Головним управлінням Державної казначейської служби України в Черкаській області з єдиного казначейського рахунку відповідача.

Обґрунтовуючи зазначено, що відповідач неправильно обчислює пенсію.

Ухвалою суду від 05.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

22.08.2025 Відповідач подав відзив з проханням відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки після перерахунку розмір пенсії перевищив 15000грн, із-за чого доплата, передбачена Постановою №1309, не встановлюється. Крім того, вважає, позивач пропустив строк звернення до суду.

25.08.2025 позивач подав відповідь, в якій зауважив, що максимального розміру пенсії закон не встановлює і доводи відповідача не відповідають вимогам закону. Щодо строку звернення до суду просив урахувати вирішення судового спору в справі №580/12247/24.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Позивач згідно з паспортом НОМЕР_2 є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Має ордер «Червоної зірки» від 26.08.2010. Отримує пенсію за віком.

Між цими ж сторонами в справі №580/12247/24 вирішений спір ухваленням рішення від 07.05.2025, що набрало законної сили. В ньому суд присудив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.10.2024 про перерахунок надбавки у розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком за відповідний календарний рік здійснення виплати, починаючи з січня 2022 року та виплату надбавку з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.10.2024 про перерахунок надбавки у розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком за відповідний календарний рік здійснення виплати, починаючи з січня 2022 року та виплату надбавку з урахуванням раніше проведених виплат та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.

На виконання відповідач виніс рішення (далі - Спірне рішення) від 19 червня 2025 року №971010195057 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки у відомостях за період з січня 2011 року до серпня 2014 року відсутні сплачені страхові внески.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Посилання відповідача на порушення строку звернення до суду безпідставне, оскільки з дати Спірного рішення - 19.06.2025 до дати звернення в суд не пройшло півроку, як передбачено в ст.122 КАС України.

Щодо змісту спору суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Частина 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

У вказаній судовій справі суд зауважив на обов'язку відповідача урахувати мотиви його рішення. Серед них - обов'язок прийняти акт владно-розпорядчого характеру. Таке рішення прийняте. Проте його підстави не відповідають вимогам закону з огляду на таке.

Сплата страхових внесків не є обов'язком особи, яка працює. Натомість відповідно до ст.4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є:

1) роботодавці:

підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);

фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) (крім використання праці домашніх працівників);

філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), утворені відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами;

дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав, філії, представництва та інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), розташовані на території України;

підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб:

військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу", осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань;

патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;

осіб, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами;

осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту;

осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, усиновленні дитини;

одного з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства;

інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції (у тому числі постійне представництво інвестора-нерезидента), що використовує працю фізичних осіб, найнятих на роботу в Україні на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем в Україні, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);

4) фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів);

5) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;

5-1) члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;

15) особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;

16) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зовнішніх зносин, уповноважений орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період, - за непрацюючого іншого з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника.

То ж загального посилання на несплату страхових внесків у визначеному періоді недостатньо без аналізу відомостей записів трудової книжки позивача.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку» особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, надаються такі пільги надбавки до пенсій, які вони отримують, у розмірі 200 процентів мінімальної пенсії за віком, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

Вказана стаття, яку позивач просить зобов'язати відповідача виконати, не містить умов і зауважень, вказаних у Спірному рішенні. Натомість достатньо встановити, чи відповідає позивач такій категорії осіб.

Оскільки вказаних обов'язків відповідач не виконав без поважних причин, Спірне рішення протиправне та підлягає скасуванню. Наявні обґрунтовані підстави зобов'язати повторно розглянути заяву позивача про вказаний перерахунок для виплати надбавки в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, встановленої станом на 2022, 2023, 2024 та 2025 роки, та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні. Решта позовних вимог передчасна.

Доводи про завдання моральної шкоди на суму 30000грн не доведені сукупністю належних і допустимих доказів всупереч вимог ст.ст.9, 72-79 КАС України. То ж в цій частині позовні вимоги безпідставні та задоволенню не підлягають.

Судові витрати, підтверджені платіжною інструкцією від 24.07.2025 про сплату витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10000,00грн відповідно до договору, додатку №1 та акту виконаних робіт від 24.07.2025, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, що порушив заявлене право, відповідно до ст.ст.132-139 КАС України пропорційно задоволеній частині позовних вимог - половина.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити частково позов адвокатки Семенюк О.Г. від імені ОСОБА_1 .

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 19 червня 2025 року №971010195057 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 23; код ЄДРПОУ 21366538) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про перерахунок його пенсії для виплати надбавки в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, встановленої станом на 2022, 2023, 2024 та 2025 роки, та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати на правничу допомогу в сумі 5000,00грн.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 29.08.2025.