29 серпня 2025 року справа № 580/8795/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
01.08.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 49088, м.Дніпро, вул.Надії Алексеєнко, 106; 84301, м.Краматорськ, вул.Маяковського, 22; код ЄДРПОУ 13486010) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 03 червня 2025 року N9232550003836 про відмову в зарахуванні до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи: з 26.07.1986 до 06.03.1987, з 25.06.1989 до 20.07.1989, з 02.03.1993 до 31.12.1999, з 07.07.2004 до 21.06.2011, з 18.09.2015 до 25.11.2015, з 15.09.2016 до 07.11.2016, з 16.05.2017 до 18.12.2017, з 04.11.2021 до теперішнього часу,- відповідно до п.3 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відмову в зарахуванні до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи з 01.08.1989 до 26.02.1993 в Черкаському управлінні меліоративних систем, період проходження військової служби з 10 травня 1987 до 29 травня 1989 року, період навчання за фахом в Іркліївському СПТУ- 41 з 01 вересня 1984 року до 14 липня 1986року;
зобов'язання повторно розглянути його заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 26 травня 2025 року та зарахувати періоди роботи до пільгового та страхового стажу;
стягнення з відповідача сплаченого судового збору.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач безпідставно не враховує його страховий стаж.
Ухвалою суду від 06.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Відповідач отримав цю ухвалу в електронний кабінет 06.08.2025, але правом подати відзив не скористався.
Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Позивач згідно з паспортом НОМЕР_2 є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Має трудову книжку НОМЕР_3 з 08.03.1969.
На звернення позивача від 26.05.2025 у віці 56 років відповідач за принципом екстериторіальності виніс рішення (далі - Спірне рішення) про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ч.2 ст.117 Закону №1058-IV. Страховий стаж особи становить 23 роки 5 місяців 23 дні. Стаж роботи тракториста не підтверджено в установленому порядку. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. Проте для пільгового не зараховано: з 26.07.1986 до 06.03.1987, з 25.06.1989 до 20.07.1989, з 02.03.1993 до 31.12.1999, з 07.07.2004 до 21.06.2011, з 18.09.2015 до 25.11.2015, з 15.09.2016 до 07.11.2016, з 16.05.2017 до 18.12.2017, з 04.11.2021 до теперішнього часу,- згідно з довідкою №26 від 24.03.2025, оскільки актом перевірки №2300-0903-1/2013 від 25.04.2025 відомості довідки підтверджені частково і вона потребує уточнення.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Частиною першою ст. 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 44 Закону №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок).
Пунктом 2.1 Порядку визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком, серед яких за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з п.2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.
Згідно з п.4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, відповідач після надходження заяви щодо призначення пенсії зобов'язаний прийняти відповідне рішення. Встановлені обставини спору доводять, що рішення про призначення позивачу пенсії не прийняте. Спір виник виключно щодо періоду зарахування пільгового стажу. Спірним рішенням не встановлено відмови в зарахуванні до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи з 01.08.1989 до 26.02.1993 в Черкаському управлінні меліоративних систем, період проходження військової служби з 10 травня 1987 до 29 травня 1989 року, період навчання за фахом в Іркліївському СПТУ- 41 з 01 вересня 1984 року до 14 липня 1986року. То ж твердження про порушення відповідача в цій частині не підтверджені доказами та позовні вимоги в цій частині не обгрунтовані.
Статтею 24 Закону №1058-IV закріплено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
До дати набрання чинності Законом №1058-IV, а саме до 01.01.2004 стаж вимірювався часом роботи - трудовий стаж. Так відповідно до норм Закону СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР», який набрав чинності 15.05.1990, норм Закону України «Про пенсійне забезпечення», що набрав чинності 01.01.1992 та в редакції Закону від 11.02.1998, що діяла станом на 18.08.1999 до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Порядок ведення трудових книжок колгоспників на той час регулювався Основними положеннями про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників (далі - Основні положення), які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 №310.
Отже, до стажу роботи має бути зараховано роботу, виконану на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до абз. 2 ч.1 ст.26 Закону №1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначається приписами ст.114 Закону №1058-IV.
Зокрема, відповідно до п.3 ч.2 ст.117 Закону №1058-IV чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців;
На підставі ч.1 ст.62 Закону №1788 основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Спірне рішення не містить конкретного обчислення пільгового стажу, обмежившись загальною вказівкою про часткове підтвердження пільгового стажу, вказаного в довідці №26, хоча вона має відомості детальні про періоди роботи позивача на посаді тракториста-машиніста, невідповідність дат записам трудової книжки. Отже, не відповідає принципу обґрунтованості. Наявні підстави визнати його протиправним і скасувати та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 26 травня 2025 року, зарахувати періоди роботи до пільгового та страхового стажу, вказані у згаданій вище довідці: з 26.07.1986 до 06.03.1987, з 25.06.1989 до 20.07.1989, з 02.03.1993 до 31.12.1999, з 07.07.2004 до 21.06.2011, з 18.09.2015 до 25.11.2015, з 15.09.2016 до 07.11.2016, з 16.05.2017 до 18.12.2017, з 04.11.2021 до теперішнього часу.
Судові витрати, підтверджені квитанцією від 31.07.2025 про сплату судового збору в сумі 1211,20грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог - половина відповідно до ст.ст.132-139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Задовольнити частково позов ОСОБА_1 .
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03 червня 2025 року N9232550003836.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 49088, м.Дніпро, вул.Надії Алексеєнко, 106; 84301, м.Краматорськ, вул.Маяковського, 22; код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 26 травня 2025 року та зарахувати періоди роботи до пільгового та страхового стажу: з 26.07.1986 до 06.03.1987, з 25.06.1989 до 20.07.1989, з 02.03.1993 до 31.12.1999, з 07.07.2004 до 21.06.2011, з 18.09.2015 до 25.11.2015, з 15.09.2016 до 07.11.2016, з 16.05.2017 до 18.12.2017, з 04.11.2021 до теперішнього часу.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити повністю.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 49088, м.Дніпро, вул.Надії Алексеєнко, 106; 84301, м.Краматорськ, вул.Маяковського, 22; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в сумі 605,60грн.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 29.08.2025.