Рішення від 29.08.2025 по справі 580/8649/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2025 року справа № 580/8649/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Коробкової Г.О. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

30.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Коробкової Г.О. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (21100, Вінницька обл. м.Вінниця вул.Хмельницьке шосе, буд.7; код ЄДРПОУ 13322403) (далі - відповідач-2) про:

визнання протиправним і скасування рішення відповідача-2 від 30.06.2025 №971010304561 щодо відмови у переведенні з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»;

зобов'язання відповідача-1 призначити, нарахувати та виплатити пенсії за віком з 23.06.2025 відповідно до ст.37 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітної плати, вказаної в довідці від 16.06.2025 №37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсію) та довідці від 16.06.2025 №36 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на її користь витрат зі сплати судового збору в сумі 1211,20грн.

Обґрунтовуючи зазначено, що порушуючи законодавство відмова обґрунтована тим, що служба в органах місцевого самоврядування не входить у стаж державної служби. Стверджують, що фактичний страховий стаж позивачки становить 47 років 05 місяців 06 днів, з яких стаж державної служби на посадах в органах місцевого самоврядування станом на 01.05.2016 - 19 років 07 місяців 18 днів. Вважають, що відповідачі всупереч вимог законодавства відмовили у переведенні.

Ухвалою від 04 серпня 2025 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснити розгляд вказаної справи правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

14.08.2025 від відповідача 2 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи зазначив, що стаж роботи в органах місцевого самоврядування не може бути врахований до стажу державної служби. Тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

28.08.2025 від відповідача 1 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову. Обгрунтовуючи зазначив, що не допустив порушення прав позивачки, оскільки розглянув її заяву та прийняв оскаржуване рішення відповідач 2.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з перерахунком пенсії станом на 24.03.2025 позивачці призначена пенсія за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23.06.2025 позивачка звернулася заявою до відповідача 1, в якій просила здійснити перехід з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за відповідно до Закону України «Про державну службу».

За результатом розгляду заяви позивачки відповідач 2 прийняв рішення від 30.06.2025 №971010304561. У ньому серед іншого зазначив, що страховий стаж становить 45 років 5 місяців 6 днів. На призначення пенсії за Законом України «Про державну службу» мають право особи, які мають не менш, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Стаж позивачки на посаді, віднесеній до відповідної категорії посад державної служби складає 4 роки 10 місяців 5 днів. Посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування можуть бути зараховані до стажу державної служби до 04.07.2001. Тому вирішив відмовити позивачці у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу».

Не погоджуючись зі вказаним вище рішенням, позивачка звернулася в суд з позовом.

Суд урахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Статтею другою Закону №1788-XII визначені такі види пенсії:

а) трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.

Отже, звернувшись із заявою, позивачка реалізувала право на перерахунок пенсії за віком, обчисленої відповідно до Закону №1058-IV, на відповідно до Закону України «Про державну службу».

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016. Його Прикінцеві положення визначають право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII «Про державну службу» (далі - ЗУ №3723-XII).

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).

Пункт 2 Порядку №622 визначає, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу»:

мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до п.5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Відповідно до п.6. Порядку №622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Згідно зі ст.37 ЗУ №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Спірним у цій справі є не зарахування відповідачами до посад відповідних категорій державних службовців періодів роботи позивачки на посадах у Фонді комунального майна м.Черкаси з 09.03.1993 до 20.03.1995 та в Управлінні комунального майна м.Черкаси виконавчого комітету Черкаської міської ради з 21.09.1998 до 03.07.2001 та відмова у зв'язку зі вказаним у переведенні позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII.

Щодо цих обставин суд установив, що відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 №№9-13, 20-23, 24-27 позивачка займала посади в органах місцевого самоврядування:

з 09.03.1993 до 20.03.1995 - на посаді спеціаліста першої категорії, головного спеціаліста Фонду комунального майна м.Черкаси, присвоєно 11 ранг державного службовця;

з 21.09.1998 до 31.12.2002 - на посаді начальника відділу оренди та обліку майна управління комунального майна виконавчого комітету Черкаської міської ради;

з 01.01.2003 до 28.09.2007 - на посаді начальника відділу орендних відносин управління власністю міста виконавчого комітету Черкаської міської ради;

з 01.10.2007 до 01.05.2016 - на посаді начальника відділу орендних відносин, заступником начальника управління-начальником відділу контролю за діяльністю комунальних підприємств та тарифного регулювання Департаменту економіки за розвитку Черкаської міської ради.

Водночас питання обчислення стажу державної служби у зазначений вище період регулювалося Порядком обчислення стажу державної служби, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 (далі - Порядок № 229), який набрав чинності 01.05.2016.

Так, згідно п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Пунктом 2 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-III) дію Закону України "Про державну службу" поширено на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Пунктом 4 Порядку № 229 визначено, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування».

Пунктом 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889-VIII передбачено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Аналіз викладених норм свідчить, що законодавство, яке діяло у спірний період, передбачало віднесення до стажу державної служби час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, які визначені Законом № 2493-III.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону № 2493-III до п'ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування віднесено, зокрема, сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост.

Отже, спірні періоди роботи позивачки на вказаних вище посадах в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби в силу наведених вище законодавчих вимог.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним судом у постанові від 26 червня 2018 року у справі № 735/939/17 та у постанові від 19 березня 2019 року у справі №357/1457/17.

То ж суд дійшов висновку, що право отримати пенсію державного службовця мають право особи, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Страховий стаж позивачки на дату звернення заявою від 23.06.2025 та прийняття вказаного вище рішення становив 45 роки 5 місяців 6 днів. Отже, у цих частинах вона відповідає вказаним вище вимогам Закону щодо наявності необхідного страхового стажу, та відповідачі щодо вказаного не заперечували. Однак стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, з урахуванням вказаних вище обставин становить сумарно менше 20 років, тобто є меншим ніж передбачено вказаною вище нормою Закону. Отже, позивачка не має права на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію відповідно до Закону №889-VIII у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців 20 років. То ж, приймаючи оскаржуване рішення та відмовляючи у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону №889-VIII, відповідач 2 діяв у межах, спосіб та порядку, передбачених Конституцією України та законами, не допустивши порушення прав позивачки.

Тому позовні вимоги про визнання протиправним і скасування рішення відповідача 2 від 30.06.2025 №971010304561 щодо відмови у переведенні з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону №889-VIII та зобов'язання відповідача-1 призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком з 23.06.2025 відповідно до ст.37 Закону №889-VIII у розмірі 60% від заробітної плати, вказаної в довідці від 16.06.2025 №37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсію) та довідці від 16.06.2025 №36 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову адвокатки Коробкової Г.О. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538), Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (21100, Вінницька обл. м.Вінниця вул.Хмельницьке шосе, буд.7; код ЄДРПОУ 13322403) про:

визнання протиправним і скасування рішення відповідача-2 від 30.06.2025 №971010304561 щодо відмови у переведенні з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»;

зобов'язання відповідача-1 призначити, нарахувати та виплатити пенсії за віком з 23.06.2025 відповідно до ст.37 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітної плати, вказаної в довідці від 16.06.2025 №37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсію) та довідці від 16.06.2025 №36 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 29.08.2025.