29 серпня 2025 року Справа № 580/4822/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Олійник у відкритому судовому засіданні під час здійснення судового контролю розглянув звіт та клопотання про надання Головному Пенсійного фонду України в Черкаській області нового строку для подання звіту про виконання рішення щодо фактичної виплати коштів у справі №580/4822/21 за позовом ОСОБА_1 [заявник особисто] до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [представник відповідача Насадюк О.І. згідно виписки з ЄДР] про визнання протиправними дій та рішення і зобов'язання вчинити дії, постановив ухвалу.
25 серпня 2025 року вх.№ 42733/25 (з урахуванням попередніх редакцій від 08.04.2024 вх.№17854/24, 05.09.2024 вх.№42170/24, 07.01.2025 вх.№707/25, 03.02.2025 вх.№5036/25) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області наданий звіт про виконання судового рішення, проте доказів фактичного виконання щодо виплати коштів ОСОБА_1 , нарахованих у зв'язку із частковим виконанням рішення у справі №580/4822/21 не надано з поважних причин, тому підстав для застосування штрафу до керівника Головного Пенсійного фонду України в Черкаській області суд не встановив.
Суд покликаний з'ясувати те, чи виконане судове рішення, причини, що призводять до невиконання рішення та чи є вони об'єктивними, оцінити ризики, що можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду. Загальний порядок виконання судових рішень, встановлений Законом України “Про виконавче провадження», не позбавляє суд права встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Суд враховує, що 03.02.2025 вх.№5036/25 Головним управління Пенсійного фонду України в Черкаській області наданий звіт про часткове виконання рішення суду (нараховані ОСОБА_1 згідно з рішенням суду кошти у сумі 103 375,78 грн включені до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою; наразі бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік, та, відповідно, план доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2025 рік не затверджені).
У справі №580/4822/21 Черкаський окружний адміністративний суд (суддя Білоноженко М.А.) вирішив: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.07.2021 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 23.06.2021№33/44/1-Л-617/08-1637; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 21366538) здійснити перерахунок з 01.12.2019 пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 23.06.2021 №33/44/1-Л-617/08-1637 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити виплату з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.12.2019. Рішення у справі №580/4822/21 ухвалене суддею Білоноженко М.А., надіслане судом в ЄДРСР 10.09.2021, зареєстроване 12.09.2021, оприлюднене 13.09.2021, результат оскарження 21.02.2022 - Шостий апеляційний адміністративний суд залишив судове рішення без змін (ЄДРСР 99517738).
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд. Забезпечення можливості виконання судових рішень є невід'ємною складовою права на справедливий суд, оскільки виконавче провадження є завершальною стадією судового процесу (https://ombudsman.gov.ua/report-2022/verkhovenstvo-prava).
Відповідно до ч. 1 ст.14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2 “Про затвердження Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України» бюджетний процес є регламентованою законодавством діяльністю, пов'язаною зі складанням, розглядом, затвердженням бюджету Пенсійного фонду, планів доходів і видатків, їх виконанням та контролем за їх виконанням, складанням, розглядом та затвердженням звітів про виконання бюджету та планів доходів і видатків. Доходи бюджету Пенсійного фонду класифікуються за такими основними групами: власні доходи (кошти); кошти Державного бюджету України (п.2). У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (перевищення видатків над доходами, у тому числі з урахуванням резерву коштів Пенсійного фонду) (п.4). Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на відповідне фінансування.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.282-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити, зокрема: у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, що ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.
Суд установив, що у звіті 25.08.2025 вх.№ 42733/25 (з урахуванням попередніх редакцій від 08.04.2024 вх.№17854/24, 05.09.2024 вх.№42170/24, 07.01.2025 вх.№707/25, 03.02.2025 вх.№5036/25) не йдеться про повне виконання. У додаткових поясненнях, що надійшли через підсистему Електронний суд ЄСІТС 02.04.2025 (вх.16909/25), відповідач вказав: Пенсійним фондом України від 12.02.2025 за вих. №2800-030101-9/9589 надана відповідь на запит від 31.01.2025, де повідомлено Головне управління, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, у межах бюджетних коштів, виділених на таку мету.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, що становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців (ч.3 ст. 382-1 КАС України).
Оцінивши надані до суду повідомлення учасників справи про незатвердження на 2025 рік бюджет ПФУ та докази у межах судового контролю щодо добросовісної та проактивної поведінки відповідача у здійсненні заходів для забезпечення виконання судового рішення в умовах дії режиму воєнного стану, зважаючи на загальновідомий дефіцит фінансування ПФУ, суд дійшов висновку, враховуючи ч.2 ст. 121, ч.8 ст.382-1, ст. 382-2 КАС України відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення у справі №580/4822/21, що не містить підтвердження фактичної і повної виплати нарахованої суми пенсії ОСОБА_1 .
Керуючись ст.2, 14, 241-243, 248, 256, 370, 382, 382-1, 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у прийнятті звіту (25.08.2025 вх.№ 42733/25 з урахуванням усіх попередніх редакцій) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення у справі №580/4822/21.
Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області задовольнити та визначити новий строк для направлення звіту до суду і позивачу про виконання рішення у справі №580/4822/21.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати до 03.11.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду та ОСОБА_1 належним чином оформлений звіт про виконання рішення суду у справі №580/4822/21 з повідомленням причин тривалого невиконання у частині фактичної виплати (з повідомленням орієнтовного строку виконання щодо виплати нарахованих коштів пенсії ОСОБА_1 та вжитих заходів задля забезпечення виконання рішення у справі №580/4822/21).
Призначити судове засідання з розгляду нового звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 05.11.2025 о 12 годині 40 хвилин у приміщенні суду (бульвар Шевченка 117, м.Черкаси).
Ухвала набрала законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами у строки, встановлені статтями 293, 295-297 КАС України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.6 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України. Копію ухвали направити сторонам справи.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА