Рішення від 01.09.2025 по справі 520/10189/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

01 вересня 2025 року № 520/10189/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Колос" (с. Топольське,Харківська обл., Ізюмський р-н,64343, код ЄДРПОУ14281058) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) , Державної податкової служба України (пл. Львівська, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ43005393) визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Фермерське господарство "Колос" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, Державної податкової служби України , в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області щодо відмови у підтвердженні ФГ “КОЛОС» (код ЄДРПОУ 14281058) статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

-зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області надати ФГ “КОЛОС» документальне підтвердження (довідку) про підтвердження ФГ “КОЛОС» (код ЄДРПОУ 14281058) статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

-зобов'язати Державну податкову службу України внести до реєстру платників єдиного податку відомості про ФГ “КОЛОС» (код ЄДРПОУ 14281058) як платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік та надати відповідний витяг з реєстру платників єдиного податку.

-визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області з фактичного невизнання як податкової звітності з присвоєнням ознаки стану обробки “Історія подання» поданих ФГ “КОЛОС»:

-податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом “звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035860211 від 18.02.2025;

-Розрахунку частки сільськогосподарського товаро-виробництва за типом “звітний» за 2024 рік № 9035845272 від 18.02.2025;

-податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом “загальна звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035845065 від 18.02.2025.

-зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області прийняти та зареєструвати датою їх фактичного отримання податковим органом - 18.02.2025 подані ФГ “КОЛОС»:

-податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом “звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035860211 від 18.02.2025;

-Розрахунок частки сільськогосподарського товаро-виробництва за типом “звітний» за 2024 рік № 9035845272 від 18.02.2025;

-податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи па 2025 рік за типом “загальна звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035845065 від 18.02.2025.

-судові витрати у справі покласти на відповідача.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

18.02.2025 ФГ «КОЛОС» до ГУ ДПС у Харківській області були подані:

-податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом «звітна», Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік:

№ 9035860211 від 18.02.2025 (щодо земельних ділянок на території Оскільської територіальної громади);

-розрахунок частки сільськогосподарського товаро-виробництва за типом «звітний» за 2024 рік № 9035845272 від 18.02.2025, згідно з яким частка сільськогосподарського товаро-виробництва дорівнює 0%;

-податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом «загальна звітна»,Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035845065 від 18.02.2025;

-рішення Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-УІІІ «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили», Додаток «Перелік суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» до рішення Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII) (податкові декларації з додатками, розрахунки долучені до позову).

Перелічена податкова звітність була прийнята контролюючим органом 18.02.2025 та зареєстрована за № 9035860211, № 9035845272, № 9035845065, що підтверджується позначками «Документ прийнято» на перших аркушах звітності та долученими до позову електронними квитанціями № 2.

Листом № 11626/6/20-40-04-13-06 від 12.03.2025 ГУ ДПС у Харківській області з посиланням на пп.10.1 п.10 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України повідомило про відмову суб'єкту господарювання ФГ «КОЛОС» (код ЄДРПОУ 14281058) у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

Відмову аргументовано тим, що «підприємством надано розрахунок частки сільськогосподарського товаро-виробництва за 2024 рік (від 18.02.2025 № 9035845272), в якому задекларована частка сільськогосподарського товаро-виробництва на рівні 0%».

У листі відповідачем 2 також повідомлено, що поданій позивачем звітності платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік буде присвоєно ознаку «історія подання».

Вказані обставини спричинили звернення позивача до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Фермерське господарство “Колос» у 2022-2023 роках мало статус платника єдиного податку четвертої групи, що підтверджується довідками від 26.10.2022, від 03.04.2023.

Місцезнаходженням Фермерського господарства “Колос» є село Топольське, Ізюмський р-н., Харківська обл., що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та ФОП.

Для здійснення господарської діяльності позивач використовує земельні ділянки, розташовані на території села Топольське, Ізюмського р-ну., Харківської обл., що підтверджується звітом про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма №29-сг) та повідомленнями про об'єкти оподаткування (форма №20-ОПП).

Фермерське господарство “Колос» відповідно до пп.298.8.1. п. 298.8 ст. 298 ПКУ з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи подано до контролюючого органу за місцем знаходження платника 18.02.2025 ФГ «КОЛОС» до ГУ ДПС у Харківській області були подані:

-податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом «звітна», Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік:

№ 9035860211 від 18.02.2025 (щодо земельних ділянок на території Оскільської територіальної громади);

-розрахунок частки сільськогосподарського товаро-виробництва за типом «звітний» за 2024 рік № 9035845272 від 18.02.2025, згідно з яким частка сільськогосподарського товаро-виробництва дорівнює 0%;

-податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом «загальна звітна»,Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035845065 від 18.02.2025;

-рішення Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-УІІІ «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили», Додаток «Перелік суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» до рішення Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII) (податкові декларації з додатками, розрахунки долучені до позову).

Перелічена податкова звітність була прийнята контролюючим органом 18.02.2025 та зареєстрована за № 9035860211, № 9035845272, № 9035845065, що підтверджується позначками «Документ прийнято» на перших аркушах звітності та долученими до позову електронними квитанціями № 2.

Листом № 11626/6/20-40-04-13-06 від 12.03.2025 ГУ ДПС у Харківській області з посиланням на пп.10.1 п.10 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України повідомило про відмову суб'єкту господарювання ФГ «КОЛОС» (код ЄДРПОУ 14281058) у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

Відмову аргументовано тим, що «підприємством надано розрахунок частки сільськогосподарського товаро-виробництва за 2024 рік (від 18.02.2025 № 9035845272), в якому задекларована частка сільськогосподарського товаро-виробництва на рівні 0%».

Суд вказує, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України, суб'єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаро-виробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.

Згідно з пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаро-виробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Якщо така частка не перевищує 75 відсотків у зв'язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому (звітному) році зазначена вимога не застосовується. Такі платники податку для підтвердження статусу платника єдиного податку подають податкову декларацію разом із рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаро-виробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Згідно з пп. 295.9.1 п. 295.9 ст.295 Податкового кодексу України, платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 299.1, 299.2 ст. 299 Податкового кодексу України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Положеннями Податкового кодексу України передбачено підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку, які містяться в п. 299.10 ст. 299 ПК України або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, що визначені п. 291.5-1 ст. 291 ПК України.

Відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаро-виробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків; 5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; 6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті.

З аналізу наведених норм податкового законодавства вбачається, що підставою набуття сільськогосподарським підприємством статусу платника єдиного податку є наявність частки сільськогосподарського товаро-виробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75 %. При цьому ПК України визначає, що якщо така частка не перевищує 75 відсотків у зв'язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому (звітному) році зазначена вимога не застосовується. Такі платники податку для підтвердження статусу платника єдиного податку подають податкову декларацію разом із рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Таким чином реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках.

Судом встановлено, що рішеннями Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII про наявність обставин непереборної сили та відповідно до переліків суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин, ФГ “Колос» з 24 лютого 2022 року до дня припинення чи скасування воєнного стану віднесено до переліку суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили.

Отже, така підстава для анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи як частка сільськогосподарського товаро-виробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків у податковому (звітному) році до позивача не застосовується.

Відповідно до пп. 10.1 п.10 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, для цілей, визначених пп. “а» пп. 4 п. 291.4 ст. 291, пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 та пп. 4 п. 299.10 ст. 299 ПКУ частка сільськогосподарського товаро-виробництва за попередній податковий (звітний) рік платників єдиного податку четвертої групи, у яких не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, має дорівнювати або перевищувати 50 відсотків.

Зазначена вище норма є спеціальною щодо пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України. Водночас, для коректного правозастосування слід розрізняти поняття спеціальної норми права з метою конкретизації та з метою диференціації.

Так, конкретизація правового регулювання покликана на більш докладне регулювання окремих елементів і сторін суспільних відносин, тоді як у випадку диференціації - а саме за такої форми спеціалізації виникають підстави для розмежування спеціальної та загальної норми - спеціальна норма вводить для особливої сфери суспільних відносин інше регулювання, аніж воно передбачене загальною нормою, розрахованою на регулювання всіх відносин, позбавлений особливостей.

Зважаючи на контекст правовідносин в умовах воєнного стану, з метою яких законодавцем введено в дію норму пп. 10.1 п.10 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, суд зазначає, що така норма права покликана регулювати правовідносини щодо реєстрації платником єдиного податку четвертої групи щодо суб'єкта, у яких (а) не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися (б) не менше шести місяців на територіях, (в) на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.

Тобто, застосування цієї норми можливо у випадку відповідності платника податків наведеним вище критеріям як щодо власника (користувача) частки земель, так і періоду розташування їх саме на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях.

Зареєстрованим місцезнаходженням ФГ “Колос» є село Топольське (Оскільська територіальна громада), Ізюмский район, Харківська область, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та ФОП, звітом про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2021 році, повідомленнями про об'єкти оподаткування.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022р. (із змінами) території Оскільської територіальної громади Ізюмського району Харківської області, в межах якої розташовані орендовані позивачем земельні ділянки, згідно з частиною 1 розділу І наказу віднесено до переліку Територій можливих бойових дій:

вся територія Оскільської сільської територіальної громади - можливі бойові дії: 24.09.2022 - до теперішнього часу.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025р. території Оскільської територіальної громади Ізюмського району Харківської області згідно з частиною 1 розділу І наказу також віднесені до переліку Територій можливих бойових дій:

вся територія Оскільської сільської територіальної громади - можливі бойові дії: 24.09.2022 - до теперішнього часу.

Згідно з рішенням Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» визнано обставини, що склалися на території Харківської області у зв'язку з російською військовою агресією проти України та стали підставою введення воєнного стану в Україні, обставинами непереборної сили з 24 лютого 2022 року до дня припинення чи скасування воєнного стану (копія рішення долучена до позову).

Згідно з Додатком «Перелік суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин неперейорної сили» до рішення Харківської обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII ФГ «КОЛОС» віднесено до числа постраждалих внаслідок обставин непереборної сили та включено до переліку за порядковим № 664 (копія Додатку долучена до позову).

Вказані рішення та Додаток розміщені у загальному доступі на офіційному сайті Харківської обласної ради у мережі Інтернет.

У відповідь на звернення ФГ «КОЛОС» за вих. № 1 від 23.01.2025 листом № 01-44/557 від 13.02.2025 Харківська обласна рада повідомила, що відповідно до рішення обласної ради від 14.02.2023 № 502-VIII «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» (зі змінами) (далі - Рішення) ФГ «КОЛОС» включено до переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили. Строк дії Рішення - з 24 лютого 2022 року до дня припинення чи скасування воєнного стану, тому повторне внесення підприємства до наведеного переліку не потребується (листи за вих. № 1 від 23.01.2025, № 01-44/557 від 13.02.2025 долучені до позову).

Внаслідок збройної агресії рф орендовані позивачем земельні ділянки на території Оскільської територіальної громади Ізюмського району Харківської області визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.

Згідно з Розпорядженнями Оскільської сільської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області № 494 від 28.09.2023, № 495 від 28.09.2023, № 217 від 20.02.2024 «Про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів ФГ «КОЛОС» на підстави заяви про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами» позивачу встановлено пільги зі сплати єдиного податку четвертої групи:

за період 25.09.2022 - 31.12.2022 у розмірі 100% за користування земельними ділянками (із зазначенням кадастрових номерів) відповідно до Додатку № 1 загальною площею 3513,1920 га, розташованими за межами населених пунктів на території Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, що визнані непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами:

за період 01.01.2023 - 31.12.2023 у розмірі 100% за користування земельними ділянками (із зазначенням кадастрових номерів) відповідно до Додатку № 1 загальною площею 3513,1920 га, розташованими за межами населених пунктів на території Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, що визнані непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами:

за період 01.01.2024 - 31.12.2024 або до початку обробітку вказаних земельних ділянок, або до початку проведення обстеження земельних ділянок піротехнічними службами у розмірі 100% за користування земельними ділянками (із зазначенням кадастрових номерів) відповідно до Додатку № 1 загальною площею 3513,1920 га, розташованими за межами населених пунктів на території Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, що визнані непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами .

Згідно з Розпорядженнями Оскільської сільської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області № 496 від 28.09.2023, № 218 від 20.02.2024 «Про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів ФГ «КОЛОС» на підстави заяви про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами» позивача звільнено від плати за землю (орендної плати):

за період 01.01.2023 - 31.12.2023 у розмірі 100% за користування земельними ділянками (із зазначенням кадастрових номерів) відповідно до Додатку № 1 загальною площею 807,7523 га, розташованими за межами населених пунктів на території Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, що визнані непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами;

за період 01.01.2024 - 31.12.2024 або до початку обробітку вказаних земельних ділянок, або до початку проведення обстеження земельних ділянок піротехнічними службами у розмірі 100%о за користування земельними ділянками (із зазначенням кадастрових номерів) відповідно до Додатку № 1 загальною площею 807,7523 га, розташованими за межами населених пунктів на території Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, що визнані непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами .

Факт перебування позивача у переліку суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили, затвердженому рішенням обласної ради про наявність обставин непереборної сили, що подавався позивачем одночасно із деклараціями 19.02.2024, зумовлює розповсюдження на нього спеціальної норми пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України про незастосування вимоги частки сільськогосподарського товаро-виробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75 %.

У практиці, зокрема, адміністративного судочинства застосовується принцип in dubio pro tributario (пріоритет з найбільш сприятливим для особи тлумаченням норми права).

Натомість, на думку суду, відповідачем, помилково застосовано до спірних правовідносин норму пп. 10.1 п.10 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, що свідчить про протиправність дій Головного управління ДПС у Харківській області щодо відмови у підтвердженні ФГ “Колос» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

Відтак, у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єкт звернення дотримав усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти під час прийняття рішення на власний розсуд.

Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки під час розгляду вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але й у випадку розгляду вимог про зобов'язання відповідного суб'єкта вчинити певні дії після скасування його адміністративного акта.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верхового Суду від 22.06.2023 року у справі № 480/4288/21, від 22.09.2022 року у справі № 380/12913/21.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач не мав жодних підстав для відмови у підтвердженні позивачу статусу платника єдиного податку на 2025 рік.

Враховуючи, що відповідач вже використав наявні у нього повноваження, а результат такого використання визнаний судом протиправним, при цьому судом констатовано існування правових підстав для реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи, зобов'язання відповідача - ГУ ДПС - поновити таку реєстрацію не є втручанням в дискреційні повноваження останнього, оскільки інших правомірних варіантів поведінки у відповідача не існує.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС України внести до реєстру платників єдиного податку відомості про ФГ “Колос» як платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік та надати відповідний витяг, колегія суддів зазначає, що відповідно до наказу ДПС України від 15.12.2020 №728 “Про функціональні повноваження структурних підрозділів апарату та територіальних органів ДПС», ДПС України безпосередньо не здійснює функцій з обліку платників податків, натомість, функції щодо реєстрації платників єдиного податку та надання витягу з реєстру платників єдиного податку здійснюється територіальними органами ДПС.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправними дії ГУ ДПС у Харківській області щодо відмови у підтвердженні ФГ “Колос» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік та зобов'язання ГУ ДПС у Харківській області поновити реєстрацію ФГ “Колос» як платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік у реєстрі платників єдиного податку шляхом включення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку та видачі відповідної довідки.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ДПС у Харківській області з невизнання як податкової звітності поданих ФГ “КОЛОС» податкових декларацій, розрахунку частки сільськогосподарського товаро-виробництва та зобов'язання прийняти та зареєструвати датою їх фактичного отримання податковим органом, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до пп. 19-1.1.1.-19-1.1.2. п. 19-1.1. ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

За п. 48.7. ст. 48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Підпунктом 75.1.1. пункту 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Згідно п. 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Під час проведення камеральної перевірки згода платника податків на перевірку та його присутність не обов'язкова.

Відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України податкова декларація вважається неподаною за умови порушення норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48, абзаців першого - третього пункту 49.4 статті 49 цього Кодексу та надання або надсилання контролюючим органом платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації, зокрема засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" для податкових декларацій, поданих у такий спосіб.

Матеріали справи не містять доказів того, що подана позивачем податкова звітність за результатами камеральної перевірки подана із порушеннями, визначеними ПК України, що, власне, і не заперечувалось відповідачами.

Фактично, єдиною підставою для присвоєння податковій звітності позивача статусу "не визнано як податкова звітність" слугував висновок контролюючого органу про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, що визнано судом протиправним, отже позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Таким чином, суд зазначає, що позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Суд вказує, що згідно з вимогами ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, частково підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фермерського господарства "Колос" (с. Топольське,Харківська обл., Ізюмський р-н,64343, код ЄДРПОУ14281058) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) , Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ43005393) визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області щодо відмови у підтвердженні ФГ “КОЛОС» (код ЄДРПОУ 14281058) статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області надати ФГ “КОЛОС» документальне підтвердження (довідку) про підтвердження ФГ “КОЛОС» (код ЄДРПОУ 14281058) статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області з фактичного невизнання як податкової звітності з присвоєнням ознаки стану обробки “Історія подання» поданих ФГ “КОЛОС»:

-податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом “звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035860211 від 18.02.2025;

-Розрахунку частки сільськогосподарського товаро-виробництва за типом “звітний» за 2024 рік № 9035845272 від 18.02.2025;

-податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом “загальна звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035845065 від 18.02.2025.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області прийняти та зареєструвати датою їх фактичного отримання податковим органом - 18.02.2025 подані ФГ “КОЛОС»:

-податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік за типом “звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035860211 від 18.02.2025;

-Розрахунок частки сільськогосподарського товаро-виробництва за типом “звітний» за 2024 рік № 9035845272 від 18.02.2025;

-податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи па 2025 рік за типом “загальна звітна», включаючи Додаток 1 - Відомість про наявність земельних ділянок, Додаток Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, № 9035845065 від 18.02.2025.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495)на користь Фермерського господарства "Колос" (с. Топольське,Харківська обл., Ізюмський р-н,64343, код ЄДРПОУ14281058) сплачений судовий збір в розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн.00 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.