Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 вересня 2025 року Справа № 520/11495/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м. Харкові клопотання представника позивача про заміну неналежної сторони в справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром,3-й під.,7-й пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61022, код ЄДРПОУ 03491286) про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язати вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати п.1 рішення Комісії з визначення статусу осіб, які 2 постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом №1 від 13.01.2025 року про відмову ОСОБА_1 (м. Куп'янськ) у видачі посвідчення учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія 1 серії А.
- зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації прийняти рішення про видачу/заміну ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорії 1 серії А відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян".
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257 - 262 КАС України, без виклику (повідомлення) учасників справи.
Представником Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації 21.05.2025 подано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач зазначив, що Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, який таке рішення не приймав та не уповноважений приймати. Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян діє при Харківській обласній державній (військовій) адміністрації, а не при Департаменті соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації. Зазначені органи є окремими юридичними особами.
До канцелярії суду від представника ОСОБА_1 надійшло клопотання про заміну неналежної сторони, в якому просив суд залучити до справи в якості співвідповідачів - Харківську обласну військову адміністрацію (61002, м. Харків, вул. Сумська, 64, код ЄДРПОУ 23912956) та Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації (адреса: вул. Сумська, 64, м. Харків, 61002, e-mail: obladm@kharkivoda.gov.ua, код ЄДРПОУ 23912956).
На тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді Супрун Ю.О., у щорічній відпустці.
Перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи закріплені у Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 (далі Порядок).
Відповідно до п. 11 зазначеного Порядку посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації від 05.10.2018 № 541 затверджено Положення про Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним органом, утвореним головою Харківської обласної державної адміністрації з метою додержання законодавства у сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пп. 4.1-4.2 п. 4 Положення Комісія відповідно до покладених на неї завдань: розглядає документи, подані відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 (далі Порядок), та приймає рішення, яке є підставою для видачі або відмови у видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та вкладок до них; приймає рішення про вилучення посвідчення відповідної категорії в разі встановлення факту його необґрунтованої видачі.
При цьому відповідно до п. 13 Положення організаційно-технічне забезпечення діяльності Комісії здійснює Департамент соціального захисту населення ХОДА.
Розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації від 25.03.2019 за №86 (зі змінами) "Про внесення змін до розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 05 жовтня 2018 року № 541" затверджено Положення про Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (далі - Положення).
Згідно з пунктом 4.1. Положення Комісія розглядає документи, подані органами соціального захисту населення районних державних адміністрацій, міських рад, міст обласного значення, Харківської міської ради та об'єднаних територіальних громад Харківської області, та відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551, приймає рішення, яке є підставою для видачі або відмови у видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, та вкладок до них.
З даних Єдиного державного реєстру судом встановлено, що Департамент соціального захисту населення ХОДА (код ЄДРПОУ 03491286) та Харківська обласна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 23912956) є самостійними юридичними особами.
З аналізу Положення про Комісію вбачається, що Комісія діє як постійний колегіальний орган саме при Харківській обласній державній адміністрації.
Відповідно до ч. 3-6 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. У разі якщо позов подано до Голови, члена, працівника або залученого експерта Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, суд до ухвалення рішення у справі замінює первісного відповідача Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, не закриваючи провадження у справі.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Оскільки наведені обставини позивачем не враховано при пред'явлені позову, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача частково та залучити Харківську обласну державну адміністрацію (61002, Харківська обл., місто Харків, вулиця Сумська будинок 64, Код ЄДРПОУ: 23912956) до участі у справі як другого відповідача.
Разом з цим, з урахуванням функціонального критерію Комісії, з огляду на порядок створення Комісії та її персональний склад, Комісія не є юридичною особою та не має самостійної правосуб'єктності, у зв'язку з чим не може бути відповідачем у розумінні КАС України.
Крім того, в прохальній частині вказаного клопотання представник позивача заявив клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Так, п. 2 ч. 6 ст. 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Зі змісту наведеної норми випливає, що суд наділений правом на власний розсуд визначати позовне провадження, в порядку якого буде розглядатись справа з урахуванням положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подане клопотання в даній частині та беручи до уваги те, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності та не належить до категорії тих адміністративних справ, які можуть розглядатися виключно за правилами загального провадження, розгляд цієї справи необхідно здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження.
При цьому суд, не вбачає підстав для виклику учасників справи та проведення судового засідання, оскільки обставини справи цього не вимагають. Отже в цій частині клопотання позивача задоволенню не підлягає.
У взаємозв'язку з наведеними правилами, суд вважає за доречне також звернути увагу на певні висновки ЄСПЛ в аспекті доводів заявника. Так, у п. 44 Рішенні ЄСПЛ від 13.03.2018 у справі "Mirovni Inљtitut v. Slovenia" зазначено, що внутрішнє законодавство не завжди вимагає провести слухання в Адміністративному суді. Винятковий характер обставин, що можуть бути підставами для відмови в усному розгляді великою мірою залежить від характеру проблеми, що вирішується компетентним національним судом, а не від частоти виникнення таких ситуацій (Miller v. Sweden (Міллер проти Швеції), § 29; Martinie v. France (Мартіньє проти Франції), § 41). Суд також постановив, що відмова у розгляді може бути обґрунтованою у справах, що стосуються лише правових питань обмеженого характеру (Allan Jacobsson v. Sweden (No. 2) (Аллан Якобсон проти Швеції), §§ 48-49; Valovа and Others v. Slovakia (Валова та інші проти Словакії), §§ 65-68) або які не несуть певної складності (Varela Assalino v. Portugal (Варела Ассаліно проти Португалії); Speil v. Austria (Шпайль проти Австрії).
На підставі вищевикладеного та керуючись, ст. 48, 49, 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника ОСОБА_1 про заміну неналежної сторони в справі №520/11495/25 від 25.08.2025 - задовольнити частково.
Залучити в адміністративній справі №520/11495/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації (майдан Свободи, буд. 5,Держпром,3-й під.,7-й пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61022, код ЄДРПОУ 03491286) про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язати вчинити певні дії, в якості другого відповідача - Харківську обласну державну адміністрацію (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61200, код ЄДРПОУ 23912956).
В іншій частині клопотання щодо розгляду справи з викликом сторін - відмовити.
Розгляд справи розпочати спочатку.
Направити Харківської обласної державної адміністрації копію адміністративного позову та копії доданих матеріалів, та надати строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому цієї ухвали.
Роз'яснити, що в силу вимог ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання другим відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. При цьому, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст.ст. 44, 45, 47, 51, 54, 60, 77, 131, 198, 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за посиланням - http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Ю.О. Супрун