Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питання прийняття позову до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
01 вересня 2025 р. справа №520/23204/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сліденко А.В., розглянувши питання прийняття до розгляду позову
ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник)
до Міністерства розвитку громад та територій України (далі за текстом - відповідач №1), Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (далі за текстом - відповідач №2, суб"єкт владних повноважень, адміністративний орган, владний суб"єкт, орган публічної адміністрації)
про1) визнання протиправним та скасування рішення Міністерства розвитку громад та територій України в особі Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України про непідтвердження факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України стосовно ОСОБА_1 , оформлене листом (відповіддю) Міністерства розвитку громад і територій України № 12723/7/10-25 від 28.05.2025 року та відповідним витягом із протоколу засідання Комісії; 2) зобов'язання Міністерства розвитку громад та територій України в особі Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України повторно розглянути мою заяву від 21.11.2024 року про встановлення мені факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та додані до неї документи та ухвалити нове належним чином обґрунтоване рішення з наданням правової оцінки усім наданим мною доказам та з урахуванням висновків суду,
встановив:
Матеріали позову не містять явних та очевидних у розумінні ст.ст.21, 25, 26, 45, 122, 160, 161, 171, 172 КАС України перешкод для початку процедури вирішення ініційованого спору у порядку адміністративного судочинства, що зумовлює прийняття рішення про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.12 та ч.4 ст.257 КАС України на ініційований спір не поширюється дія імперативного правила відносно форми адміністративного судочинства.
Ознак існування значного суспільного інтересу до розгляду справи не виявлено.
Наміру взяти участь в усному слуханні справи заявник не висловив, клопотання про форму судочинства не подав.
Причина виникнення спору, характер відносин, обсяг та зміст обставин - предмету доказування, сформульована заявником матеріально-правова вимога та доводи позову не спричиняють виникнення потреби у проведенні усного слухання справи.
Стосовно клопотання заявника про залучення до участі у справі у якості третьої особи - Комісію з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, суд зазначає, що згідно із статтею 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" №2010-ІХ від 26.01.2022р. прийняття рішень з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України здійснюється Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (далі - Комісія).
Комісія утворюється при центральному органі виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій України.
Комісія здійснює діяльність відповідно до Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, яке затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій України.
Частиною сьомою статті 4 Закону України № 2010-ІХ визначено, що за результатами розгляду поданих заяв, документів та/або відомостей з підстав, визначених частинами першою - п'ятою цієї статті, Комісія приймає рішення про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, про визнання особи членом сім'ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, чи про непідтвердження факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, відмову у визнанні особи членом сім'ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Отже, в частині визначення кола відповідачів дотримання приписів ст.55 Конституції України, ст.ст.6 і 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ч.1 ст.2, ч.4 ст.242 КАС України спонукає суд до залучення до участі у справі якості відповідача Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
З огляду на ч.4 ст.12, ч.3 ст.257, ч.4 ст.257, п.2 ч.6 ст.262 КАС України спір підлягає вирішенню у порядку спрощеного позовного провадження без призначенням судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи.
Вирішуючи клопотання про витребування доказів, суд, керуючись ст. 72, ч. 4 та ч. 2 ст. 77, ч. 2 та ч. 4 ст. 79, ч. 1 ст. 80 КАС України, дійшов висновку про задоволення клопотання позивача про витребування у Міністерства розвитку громад та територій України в особі Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України рішення про непідтвердження факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України стосовно ОСОБА_1 , оформлене витягом з протоколу засідання Комісії.
Також з огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4-12, 122, 160, 161, 170, 171, 241-243, 248, 256, 257, 262, 295 КАС України, суд
ухвалив:
1. Прийняти позов до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі. Копії даної ухвали направити учасникам справи з урахуванням належності до кола суб"єктів владних повноважень та відомостей про офіційні адреси в ЄСІТС. Роз'яснити, що надсилання процесуальних документів або учасникам справи, або представникам учасників справи буде здійснюватись або відповідно до ч.5 ст.18 КАС України з урахуванням правового висновку постанови Верховного Суду від 08.02.2024р. у справі №480/8341/22, або за указаними у відповідних процесуальних документах адресами учасників справи (у разі відсутності обов"язку здійснювати реєстрацію електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі). Сповістити, що інформація відносно справи може бути отримана за посиланням: http://court.gov.ua/fair/sud2070.
2. Клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі у якості третьої особи - Комісію з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України - залишити без задоволення.
3.Залучити до участі у справі у якості відповідача - Комісію з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (просп. Берестейський, буд. 14, м. Київ, 01135).
Листування до цій справі з Комісією з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України через Міністерство розвитку громад та територій України.
Зобов'язати Міністерство розвитку громад та територій України протгяом 2 робочих днів передавати до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України отримані від суду у межах справи №520/23204/25 документи, докази чого протягом 2 робочих днів надавати до суду.
4. Здійснювати розгляд та вирішення справи одноособовим складом суду у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін справи.
5. Зобов'язати відповідачів подати до суду: 1) відзив на позов, де чітко та однозначно зазначити про те, які з викладених у позові обставин визнаються, а які заперечуються; 2) усі докази на підтвердження власних аргументів проти позову, а також повного, вичерпного і всебічного висвітлення обставин спору та спростування доводів заявника, зокрема, але не виключно: докази про створення Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при Міністерстві розвитку громад та територій України та її склад станом на листопад 2024р. (дату подання позивачем заяви); копію Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при Міністерстві розвитку громад та територій України; матеріали розгляду Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при Міністерстві розвитку громад та територій України звернення ОСОБА_1 від 21.11.2024р. про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України зі всіма доданими документами; рішення, оформлене протоколом засідання Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в частині, що стосується ОСОБА_1 від 26.05.2025р.; докази, які були досліджені та враховані під час прийняття рішення, оформленого протоколом засідання Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в частині, що стосується ОСОБА_1 від 26.05.2025; а також будь-які інші докази, котрі доводять необґрунтованість позову; 3) письмові пояснення та докази з приводу існування поважних причин ненадання відзиву на позов, 4) заяви про наявність наміру на вчинення відповідної процесуальної дії, котра залежить виключно від розсуду особи (подання відповіді на відзив та заперечень тощо) - у строк не пізніше 15 днів з дати одержання цієї ухвали.
6. Запропонувати сторонам справи подати до суду відповідь на відзив та заперечення протягом трьох календарних днів від одержання відповідних процесуальних документів від іншої сторони справи разом з доказами про таку дату. Роз'яснити, що про неможливість подання доказів слід письмово повідомити суд протягом п'яти днів з дня вручення цієї ухвали.
7. Роз'яснити наявність процесуальних прав і обов'язків, передбачених ст.44, 45, 47, 60, 131 КАС України та неприпустимість як зловживання процесуальними правами, так і недобросовісного виконання процесуальних обов'язків.
8. Роз'яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання, оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Сліденко