Рішення від 01.09.2025 по справі 480/774/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року Справа № 480/774/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/774/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в призначенні, перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити призначення, перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 06.05.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з листопада 2010 року перебувала на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, вийшовши на пенсію, позивач вирішила працювати далі в школі, а тому прийняла рішення про відмову від пенсії за вислугу років, у зв'язку з чим вона повідомила про це Управління Пенсійного фонду Шосткинського району, подавши відповідну заяву, і знову була прийнята в заклад освіти учителем. Досягнувши пенсійного віку, позивач 02.05.2019 звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком. Проте, відповідно до рішення №959170162692 від 07.05.2019 її переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки. У грудні 2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою, у якій просила скасувати рішення про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та вирішення питання про призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2017-2019 роки, однак листом від 15.01.2024 відповідач відмовив у перерахунку пенсії.

Позивач вважає, що своїми діями відповідач порушує її право на належне пенсійне забезпечення та зазначає, що у зв'язку з тим, що вона на час звернення за призначенням пенсії за віком працювала та не отримувала пенсію за вислугою років, пенсійного посвідчення не мала, то їй повинна була призначена пенсія за віком, а не переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком. А також, враховуючи те, що позивач звернулася за призначенням пенсії саме у 2019 році, необхідно було застосовувати саме заробітну плату (дохід) для призначення пенсії із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 06.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Також, у відповідача витребувано додаткові докази.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надало. Крім того відповідачем до суду не було надано витребуваних судом доказів.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачу з 23.11.2010 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), що підтверджується протоколом про призначення пенсії від 01.12.2010 (а.с. 18) та листом ГУ ПФУ в Сумській області №1800-0202-8/2410 від 15.01.2024 (а.с. 16).

У подальшому, у грудня 2010 ОСОБА_1 звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою, в якій просила призупинити виплату пенсії з 01.12.2010 у зв'язку з працевлаштуванням на роботу, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років (а.с.19).

10.12.2010 було винесено розпорядження, відповідно до якого ОСОБА_1 , у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію по вислузі років, виплату пенсії припинено з 01.12.2010 згідно ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.20).

06.05.2019 позивачкою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області подано заяву про перехід на інший вид пенсії за віком (а.с.21).

Як вбачається з рішення №959170162692 від 07.05.2019 про перерахунок пенсії, відповідачем ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відаповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) з 06.05.2019 (а.с.22). При цьому, пенсія позивача з 06.05.2019 обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.

29.12.2023 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, у якій просила скасувати рішення №959170162692 від 07.05.2019 про переведення її з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та прийняти рішення про призначенн їй пенсії за віком та врахувати при призначенні пенсії середній показник заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а саме за 2017, 2018 та 2019 роки, із дати подання заяви про призначення пенсії, тобто з 06.05.2019, провести перерахунок розміру пенсії з усіма надбавками і виплатити різницю між фактично сплаченою і нарахованою пенсією (а.с.15).

Листом №1800-0202-8/2410 від 15.01.2024 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що згідно зі статтею 7 Закону № 1788-ХІІ, за нормами якого позивачці була призначена пенсія за вислугу років та пункту 2.4. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цей вид пенсії. У разі, якщо після призначення такої пенсії особа працевлаштувалася на роботу, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, її виплата припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи. Отже, вказаний вид пенсії призначається один раз довічно. Якщо, перебуваючи на пенсії за вислугу років, особа набула право на інший вид пенсії і виявила бажання його отримувати, то здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.

Разом з цим, відповідно до частини 3 статті 45 Закону Закон № 1058-ІУ переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви з усіма необхідними документами про страховий стаж, заробітну плату та іншими документами, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додатковими документами, одержаними органами Пенсійного фонду. При такому переведенні враховується заробітна плата, з якої була призначена пенсія, або за бажанням особи за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058-ІV, а саме: за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000, або за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. При цьому застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії. Показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на інший вид пенсії, застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу.

Також відповідач в листі зазначив, що згідно з електронною базою даних отримувачів пенсій ОСОБА_1 з 23.11.2010 була призначена пенсія за вислугу років довічно. З 01.12.2010 у зв'язку з її працевлаштуванням на посаду, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років згідно із статтею 7 Закону № 1788-ХІІ її виплата була припинена. Після досягнення пенсійного віку на підставі заяви позивачки від 06.05.2019 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та доданих до неї документів, її переведено на пенсію за віком з 06.05.2019. При переведенні застосований показник середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2014-2016 роки, як і передбачено чинним законодавством. Водночас, для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2017-2019 роки підстави відсутні (а.с. 16).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Закон №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина перша статті 10 Закону №1058-ІV).

Умови призначення пенсії за віком визначені у статті 26 Закону №1058-ІV. Починаючи з 01 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності відповідного страхового стажу, вказаного у цій статті.

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV з 06.05.2019.

Відповідно до статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За приписами частини першої, другої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені вчастині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Вказані норми Закону свідчать на користь висновку, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, тобто мова йде про пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника. У такому разі показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії є незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №577/2457/17, від 10.04.2019 у справі №211/1898/17, від 31.07.2019 у справі №720/208/17, від 16.06.2020 у справі №127/7522/17.

Спірні правовідносини виникли з приводу дій ГУ ПФУ в Сумській області щодо обчислення розміру пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. При цьому за позицією відповідача застосовувати середню заробітну плату за 2017-2019 роки немає підстав, оскільки в цьому випадку має місце саме переведення з пенсії одного виду на інший, а не призначення пенсії.

У цій справі судом встановлено, що вперше ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років згідно з положеннями Закону №1788-XII з 23.11.2010, що підтверджується протоколом про призначення пенсії від 01.12.2010 (а.с. 18).

Статтею 51 Закону №1788-XII визначено, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Тут варто також зазначити, що Закон №1058-ІV не передбачає такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Отже, призначена позивачу пенсія відповідно до зазначеного закону є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

Набувши право на пенсію за віком на загальних підставах та у зв'язку із досягненням пенсійного віку, ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком та пенсія їй відповідно до Закону №1058-ІV призначена вперше 06.05.2019.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17 сформулювала висновок, що при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону №1788-XII, до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону №1058-IV має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.

Отже, при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України має застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.

Зазначений висновок суду знайшов послідовне відображення у постановах Верховного Суду від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 28.09.2022 у справі №184/886/17, від 29.03.2023 у справі №240/4170/19, від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 та ін.

Таким чином, при зверненні із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, позивач набула право на призначення іншого виду пенсії (за віком на загальних підставах) із її новим обчисленням відповідно до приписів статті 40 Закону №1058-IV. Тому при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідач має застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки, як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058-ІV.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені вище норми чинного законодавства України, які врегульовують спірні правовідносини, правові висновки Верховного Суду, обраючи належний захист порушеного права позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення ОСОБА_1 розміру призначеної відповідно до Закону №1058-ІV пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, та зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести позивачу з 06.05.2019 перерахунок та виплату пенсії за віком (з урахуванням раніше виплачених сум) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки.

Водночас, суд відмовляє в задоволенні позову в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити призначення, перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 06.05.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, оскільки, як вже було зазначено вище, при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідач має застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за т р и календарні р о к и, що п е р е д у ю т ь р о к у з в е р н е н н я із заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки, як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058-ІV.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору, сплачену позивачем при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення ОСОБА_1 розміру призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 06.05.2019 перерахунок та виплату пенсії за віком (з урахуванням раніше виплачених сум) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець