про залишення позовної заяви без руху
29 серпня 2025 року м. Рівне№460/15495/25
Рівненський окружний адміністративний суд в особі судді Друзенко Н.В., перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про
- визначення як неправомірну бездіяльність і недбале ставлення до служби командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по контролю за виконанням встановлених законодавством термінів розгляду рапорту на звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби та виконанням свого наказу (по особовому складу) № 560 від 06.09.2024 р. в частині щодо звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби;
- зобов'язання відповідача забезпечити виконання військовою частиною НОМЕР_2 наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) № 560 від 06.09.2024 р. щодо звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби; визначення, як неправомірні дії, перевищення службових повноважень та недбале ставлення до служби командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по видаванню наказів (по особовому складу) № 55 від 20.01.2025 р. та № 256 від 26.03.2025 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 ; скасування як неправомірні накази командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) № 55 від 20.01.2025 р. та № 256 від 26.03.2025 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 ;
-визначення як неправомірні дії та бездіяльність і недбале ставлення до служби командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по ненаданню інформації на запит адвоката щодо витребування документів та інформації стосовно майора ОСОБА_1 і відповіді на рапорт майора ОСОБА_1 та наданню недостовірної інформації на звернення майора ОСОБА_1 .;
- визначення як неправомірні дії і бездіяльність та недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 щодо виконання встановлених законодавством термінів розгляду рапорту на звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби;
- визначення як неправомірну бездіяльність і недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 щодо виконання наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) № 560 від 06.09.2024 р. в частині щодо звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби;
- зобов'язання командира військової частини НОМЕР_2 провести фінансовий розрахунок при звільненні і видати наказ (по стройовій частині) про виключення майора ОСОБА_1 зі списків частини та надіслати витяг з нього в частині, що стосується майора ОСОБА_1 , за місцем проживання. 9. Визначити як неправомірні дії, перевищення службових повноважень та недбале ставлення до служби командиром військової частини НОМЕР_2 по видаванню наказів (по стройовій частині) № 187 від 24.09.2024 р. та № 284 від 21.12.2024 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 ; скасування як неправомірні накази командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 187 від 24.09.2024 р. та № 284 від 21.12.2024 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 .
- визначення як неправомірні дії та бездіяльність і недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 по ненаданню інформації на запит адвоката щодо витребування документів та інформації стосовно майора ОСОБА_1 і наданню недостовірної інформації на звернення майора ОСОБА_1 ;
- визначення як неправомірні дії та бездіяльність, перевищення службових повноважень та недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 щодо припинення виплати грошового забезпечення майору ОСОБА_1 з 01.09.2024 р;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 грошове забезпечення з 01.09.2024 р. по день виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за кожний місяць;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані відпустки:- основні щорічні з 25.02.2022 р. до дня виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 в розмірі 45 днів за повний рік та 3,8 дні за повний місяць неповного року з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за 30 днів відпустки;- додаткові як учаснику бойових дій в розмірі 42 (сорок два) дні по 14 днів на рік за 2023, 2024, 2025 роки з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за 30 днів відпустки;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 грошову допомогу для оздоровлення за 2025 рік в розмірі 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок). 16. Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 4 (чотири) відсотки від місячного грошового забезпечення з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за кожний місяць служби з 25.02.2022 р. по день виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 ;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 здійснити компенсацію майору ОСОБА_1 за недоотримане продовольче забезпечення з 24.09.2024 р. по день виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 у вигляді повсякденного набору сухих продуктів за кожен день з доставкою за місцем проживання майора ОСОБА_1 .
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 вислати у Володимирецьке відділення Вараського РТЦКіСП належно оформлений перший примірник Особової справи майора ОСОБА_1 ;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 компенсацію за моральну шкоду в розмірі 1 000 000 (один мільйон) грн.
Суд зазначає що19.07.2022 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 1 липня 2022 року №2352-IX, яким внесено ряд важливих змін до діючого законодавства про працю. Так, частиною другою статті 233 КЗпП України, визначено, що для вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Також судом встановлено, що 21.03.2025 набрала законної сили постанова Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у справі №460/21394/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/126036858).
Судова палата вирішила відступити від висновків, викладених у постановах Верховного Суду у складі колегій Касаційного адміністративного суду:
- від 29 січня 2025 року у справі №500/6880/23 та від 28 серпня 2024 року у справі №580/9690/23, у яких Верховним Судом до правовідносин щодо перерахунку індексації грошового забезпечення військовослужбовця за 2016-2018 роки застосовано статтю 233 КЗпП України у редакції, що набула чинності з 19 липня 2022 року, оскільки саме вона була чинною на момент звернення позивачів до суду із позовом (жовтень 2023 року);
- від 23 січня 2025 року у справі №400/4829/24 [предмет спору - перерахунок грошового забезпечення військовослужбовця та його складових за період з 01 березня 2022 року по 19 травня 2023 року; дата звернення до суду з позовом - 22 травня 2024 року] та від 20 листопада 2023 року у справі №160/5468/23 [предмет спору - нарахування та виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01 січня 2016 року по грудень 2018 року; дата звернення до суду з позовом - 21 березня 2023 року], у яких Верховний Суд констатував, що у випадках звільнення військовослужбовця з військової служби та у разі невиплати йому частини грошового забезпечення, на отримання якого він мав право під час проходження служби, перебіг строку звернення починається саме з дати його звільнення з цієї служби;
- від 12 вересня 2024 року у справі №200/5637/23, у якій Верховний Суд зазначив, що строки для звернення до суду, які передбачені у статті 233 КЗпП України, закінчилися з припиненням дії карантину.
Відступаючи у цій справі від висновків Верховного Суду, які викладено в указаних постановах, Судова палата зазначила, що відповідно до сформованої практики такий перелік судових рішень не є вичерпним.
Вирішуючи питання щодо застосування статті 233 КЗпП України, Судова палата зауважила на тому, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 липня 2024 року у справі №990/156/23 вказала, що стаття 233 КЗпП України є нормою матеріального права, яка визначає строк судового захисту права працівника у разі порушення законодавства про працю. Указана норма поширює свою дію на всіх працівників і службовців підприємства, установи, організації та незалежно від характеру їх трудової діяльності, у тому числі на осіб, які проходять публічну чи державну службу. Відповідно до частини другої статті 233 КЗпП України (у редакції, чинній до 19 липня 2022 року) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Законом України від 01 липня 2022 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який набрав чинності з 19 липня 2022 року, частини першу і другу статті 233 КЗпП України викладено у такій редакції: “Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».
У постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у справі №460/21394/23 від 21.03.2025 містяться наступні правові висновки щодо застосування статті 233 КЗпП України, в частині строку звернення до суду з вимогами про стягнення заробітної плати: “Якщо мають місце тривалі правові відносини, які виникли під час дії статті 233 КЗпП України, у редакції, що була чинною до 19 липня 2022 року, та були припинені на момент чинності дії статті 233 КЗпП України, в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», то у такому випадку правове регулювання здійснюється таким чином: правовідносини, які мають місце у період до 19 липня 2022 року, підлягають правовому регулюванню згідно з положенням статті 233 КЗпП України (у попередній редакції); у період з 19 липня 2022 року підлягають застосуванню норми статті 233 КЗпП України (у редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»). З урахуванням пункту 1 глави XIX “Прикінцеві положення» КЗпП України та постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року №651, відлік тримісячного строку звернення до суду зі спорами, визначеними статтею 233 КЗпП України, почався 01 липня 2023 року.».
Відповідно до таких правових висновків Судова палата зазначила, що спірний період слід умовно ділити на дві частини: до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» [19 липня 2022 року] та після цього. При цьому, період до 19 липня 2022 року регулюється положеннями статті 233 КЗпП України, у редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», яка визначає право особи на звернення до суду із позовом про стягнення належної їй заробітної плати [грошового забезпечення] без обмеження будь-яким строком. Проте період з 19 липня 2022 року регулюється вже нині чинною редакцією статті 233 КЗпП України, яка передбачає тримісячний строк звернення до суду з дня одержання позивачем письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Судова палата погодитися із висновком апеляційного суду про те, що початок перебігу тримісячного строку для подання адміністративного позову [у частині вимог за період з 19 липня 2022 року] слід обчислювати з моменту, коли позивач набув достовірної та документально підтвердженої інформації про обсяг і характер виплачених йому сум, що, у цій справі, відбулося шляхом вручення грошового атестата (тобто, письмового документа, у якому детально зазначено суми, нараховані та виплачені позивачу при звільненні). Виходячи з цього, Судова палата вважала обґрунтованим висновок про те, що саме дата вручення позивачу грошового атестата, є подією, з якою пов'язаний початок перебігу строку звернення до суду.
Водночас, Судова палата зауважила, що, з урахуванням пункту 1 глави XIX “Прикінцеві положення» КЗпП України, відлік строку звернення до суду з цим позовом розпочався 01 липня 2023 року та сплинув 30 вересня 2023 року.
Повертаючись до обставин справи №460/15495/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про
визначення як неправомірну бездіяльність і недбале ставлення до служби командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по контролю за виконанням встановлених законодавством термінів розгляду рапорту на звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби та виконанням свого наказу (по особовому складу) №560 від 06.09.2024 р. в частині щодо звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби;
- зобов'язання відповідача забезпечити виконання військовою частиною НОМЕР_2 наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) № 560 від 06.09.2024 р. щодо звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби; визначення, як неправомірні дії, перевищення службових повноважень та недбале ставлення до служби командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по видаванню наказів (по особовому складу) № 55 від 20.01.2025 р. та № 256 від 26.03.2025 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 ; скасування як неправомірні накази командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) № 55 від 20.01.2025 р. та № 256 від 26.03.2025 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 ;
- визначення як неправомірні дії та бездіяльність і недбале ставлення до служби командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по ненаданню інформації на запит адвоката щодо витребування документів та інформації стосовно майора ОСОБА_1 і відповіді на рапорт майора ОСОБА_1 та наданню недостовірної інформації на звернення майора ОСОБА_1 .;
- визначення як неправомірні дії і бездіяльність та недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 щодо виконання встановлених законодавством термінів розгляду рапорту на звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби;
- визначення як неправомірну бездіяльність і недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 щодо виконання наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) № 560 від 06.09.2024 р. в частині щодо звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби;
- зобов'язання командира військової частини НОМЕР_2 провести фінансовий розрахунок при звільненні і видати наказ (по стройовій частині) про виключення майора ОСОБА_1 зі списків частини та надіслати витяг з нього в частині, що стосується майора ОСОБА_1 , за місцем проживання. 9. Визначити як неправомірні дії, перевищення службових повноважень та недбале ставлення до служби командиром військової частини НОМЕР_2 по видаванню наказів (по стройовій частині) № 187 від 24.09.2024 р. та № 284 від 21.12.2024 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 ; скасування як неправомірні накази командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 187 від 24.09.2024 р. та № 284 від 21.12.2024 р. в частинах що стосуються майора ОСОБА_1 .
- визначення як неправомірні дії та бездіяльність і недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 по ненаданню інформації на запит адвоката щодо витребування документів та інформації стосовно майора ОСОБА_1 і наданню недостовірної інформації на звернення майора ОСОБА_1 ;
- визначення як неправомірні дії та бездіяльність, перевищення службових повноважень та недбале ставлення до служби командира військової частини НОМЕР_2 щодо припинення виплати грошового забезпечення майору ОСОБА_1 з 01.09.2024 р;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 грошове забезпечення з 01.09.2024 р. по день виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за кожний місяць;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані відпустки:- основні щорічні з 25.02.2022 р. до дня виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 в розмірі 45 днів за повний рік та 3,8 дні за повний місяць неповного року з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за 30 днів відпустки;- додаткові як учаснику бойових дій в розмірі 42 (сорок два) дні по 14 днів на рік за 2023, 2024, 2025 роки з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за 30 днів відпустки;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 грошову допомогу для оздоровлення за 2025 рік в розмірі 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок). 16. Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 виплатити майору ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 4 (чотири) відсотки від місячного грошового забезпечення з розрахунку 34 745,25 грн. (тридцять чотири тисячі сімсот сорок п'ять гривень двадцять п'ять копійок) за кожний місяць служби з 25.02.2022 р. по день виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 ;
- зобов'язання військову частину НОМЕР_2 здійснити компенсацію майору ОСОБА_1 за недоотримане продовольче забезпечення з 24.09.2024 р. по день виключення зі списків військової частини НОМЕР_2 у вигляді повсякденного набору сухих продуктів за кожен день з доставкою за місцем проживання майора ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що позивачем зазначено що його звільнено з військової служби, виключено зі списків особового складу 06.09.2024.
До суду позивач звернувся 28.08.2025, доказів поважності пропуску та заяви про поновлення строку суду не надано. Відповідно всі його позовні вимоги заявлені поза межами строку звернення до суду.
Згідно з частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно з частинами першою, четвертою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
З огляду на наведене, позовну ОСОБА_1 слід залишити без руху.
Позивачу слід запропонувати протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали усунути вказані вище недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням підстав для його поновлення, а також доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення певних дій залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Н.В. Друзенко