Рішення від 01.09.2025 по справі 420/21437/25

Справа № 420/21437/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області (вул. Михайла Грушевського, 49, м. Одеса, 65031) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправним та скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області до Південного офісу Держаудитслужби, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Висновок Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-04-22-010299-а від 23.06.2025 року.

Представник позивача зазначив, що Службою відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області у квітні 2025 року в системі електронних закупівель оприлюднено інформацію про процедуру закупівлі UA-2025-04-22-010299-a «Послуги з комплексного утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення за переліком №1: «Рені Джюрджюлешть», «Долинське Чишмікіой», «Виноградівка Вулкенєшть», «Табаки Мирне», «Нові Трояни Чадир-Лунга», код 79990000-0 Різні послуги, пов'язані з діловою сферою, вид предмету закупівлі Послуги.

04.06.2025 року Південним офісом Держаудитслужби прийнято рішення про початок моніторингу закупівлі UA-2025-04-22-010299-а, підставою для прийняття рішення про початок моніторингу. За результатом моніторингу встановлено, що вимоги щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції інформації та документів, визначених у пункті 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, та щодо надання переможцем інформації та документів, визначених у пункті 5 «Забезпечення виконання договору про закупівлю» розділу VI «Результати відкритих торгів та укладання договору про закупівлю» ТД, не містяться в окремих додатках до ТД, чим порушено вимоги абзаців 1 та 10 пункту 28 Особливостей.

Представник позивача вважає, що дублювання такої інформації в додатках до тендерної документації є недоцільним. Тим самим Замовник не порушив вимоги абзаців 1 та 10 пункту 28 Особливостей.

Окрім того, ані Законом, ані Особливостями не визначено, який саме перелік документів та/або інформація, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі повинні оформлятися як окремі додатки до тендерної документації.

Таким чином Замовник повністю виконав вимоги Закону з урахуванням особливостей щодо оформлення тендерної документації та оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю послуг.

Ухвалою суду від 07.07.2025 року прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження по справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову зазначивши, що абзацом 10 пункту 28 Особливостей визначено, що тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/ або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.

Представник зазначив, що оскільки позивач не заперечує той факт, що він дійсно вимагає надання учасником забезпечення тендерної пропозиції та надання переможцем забезпечення виконання договору про закупівлю в оголошенні про проведення цих відкритих торгів та у пункті 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та у пункті 5 «Забезпечення виконання договору про закупівлю» розділу VI «Результати відкритих торгів та укладання договору про закупівлю» ТД, то порушення з боку Позивача вимог абзаців 1 та 10 пункту 28 Особливостей в частині відсутності в окремих додатках до тендерної документації вимог щодо надання учасником забезпечення тендерної пропозиції та надання переможцем забезпечення виконання договору про закупівлю є обґрунтованим, доведеним та відповідає вимогам законодавства у сфері публічних закупівель.

Справа розглянута в письмовому провадженні.

Спірні правовідносини між сторонами виникли у сфері державного фінансового контролю щодо моніторингу закупівлі.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» №2939-XII від 26.01.1993 (далі Закон №2939-XII), відповідно до ст. 1 якого здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону №2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Статтею 5 Закону №2939-XII встановлено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Порядок здійснення моніторингу публічних закупівель регламентований Законом України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015 (далі Закон №922-VIII), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з п.14 ст.1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю (стаття 5 Закону №2939-XII).

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

У відповідності до п.п.3 п.4 Положення №43, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, моніторингу закупівель.

Пунктом 7 Положення №43 встановлено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону №922-VIII, рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Частиною 3 статті 8 Закону №922-VIII передбачено, що повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Судом встановлено, що згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області (далі Служба) є юридичною особою, зареєстрованою 13.10.2004 року, організаційно-правової форми державна організація (установа, заклад).

Служба як замовником закупівлі на автоматизованому майданчику ДП «Прозоро» 22.04.2025 року розміщено оголошення UA-2025-04-22-010299-a щодо предмету закупівлі Послуги з комплексного утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення за переліком № 1: «Рені - Джюрджюлешть», «Долинське - Чишмікіой», «Виноградівка - Вулкенєшть», «Табаки - Мирне», «Нові Трояни - Чадир-Лунга» очікуваною вартістю 26 061 131,05 грн з ПДВ з розміром мінімального кроку пониження ціни 1%.

Згідно реєстру отриманих тендерних пропозицій за оголошенням тендерної закупівлі з унікальним номером UA-2025-04-22-010299-a участь у закупівлі брали три учасника: ТОВ «ЕВРОДОР» (остаточна пропозиція 23 077 000,00 грн з ПДВ), ТОВ «ГРІФФІН СЕРВІС» (остаточна пропозиція 24 575 646,00 грн з ПДВ) та ТОВ «БУДІВЕЛЬНА ФІРМА ПАРИТЕТБУДІНВЕСТ» (остаточна пропозиція 25 750 000,00 UAH з ПДВ).

За результатами проведеної процедури закупівлі Службою 23.05.2025 року прийнято рішення про визнання учасника ТОВ «ЕВРОДОР» переможцем процедури відкритих торгів на закупівлю та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю із переможцем.

Згідно з інформації, наявної в автоматизованому майданчику ДП «Прозоро», 16.06.2025 року між Службою (замовник) та ТОВ «ЕВРОДОР» (виконавець) укладено договір №1У/КПП/25, згідно умов якого 1.1. В порядку та на умовах, визначених цим договором, виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами і засобами, на власний ризик надати за завданням замовника послуги за предметом: Код 79990000-0- Різні послуги, пов'язані з діловою сферою (Послуги з комплексного утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення за переліком № 1: «Рені Джюрджюлешть», «Долинське Чишмікіой», «Виноградівка Вулкенсшть», «Табаки Мирне», «Нові Трояни Чадир-Лунга»), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити послуги у строки та на умовах встановлених даним договором.

04.06.2025 року Південним офісом Держаудитслужби розпочато моніторинг процедури закупівлі з унікальним номером UA-2025-04-22-010299-a.

11.06.2025 року відповідачем оприлюднено запит замовнику про надання пояснень, у якому зазначено: 1) Яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування розміру бюджетного призначення, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість? Також надати посилання на сторінку власного вебсайту або вебсайту суб'єкта управління об'єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб'єктом господарювання державного сектору економіки, на якому розміщено обґрунтування розміру бюджетного призначення, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до вимог постанови КМУ від 11.10.2016 №710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами). 2) Чи укладено Замовником договір про закупівлю за результатами проведення цієї процедури закупівлі у строк, передбачений абзацом 4 пункту 49 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами). У разі продовження строку для укладання договору про закупівлю до 60 днів, просимо надати відповідне обґрунтування.

13.06.2025 року Службою на автоматизованому майданчику ДП «Прозоро» оприлюднено пояснення, у яких вказано, що:

1) обґрунтування технічних і якісних характеристик предмету закупівлі відповідає законодавству, яке регламентує експлуатаційне утримання адміністративних будинків, обслуговування та поточний ремонт інженерного обладнання;

2) очікувана вартість на послуги з комплексного утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення була визначена згідно «Методики визначення вартості послуг з утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення» М 42.1-37641918-789:2024. Та на підставі технічних даних по кожному пункту пропуску, враховуючи, в тому числі Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 №76, Порядок проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 23.09.2003 №154, Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 №150, Норми часу та матеріально-технічних ресурсів, норми обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.12.2013 р. № 603, Норми часу на роботи з експлуатаційного утримання (зміна № 3) СОУ 42.1-37641918-097:2017. Відповідно до службової записки від 04.04.2025, що додається;

3) посилання на сторінку власного вебсайту або вебсайту суб'єкта управління об'єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб'єктом господарювання державного сектору економіки, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до вимог постанови КМУ від 11 жовтня 2016 року №710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами) - https://od.restoration.gov.ua/diialnist/6876/74019.html;

4) наразі договір на послуги з комплексного утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення за переліком № 1: «Рені - Джюрджюлешть», «Долинське - Чишмікіой», «Виноградівка - Вулкенєшть», «Табаки - Мирне», «Нові Трояни - Чадир-Лунга» не заключнений, що обґрунтовується службовою запискою відділу розвитку прикордонної інфраструктури Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області від 04.06.2025 року. Службова записка надається окремим файлом.

За результатами моніторингу складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-04-22-010299-а від 23.06.2025 року, згідно якого за результатами аналізу питання відповідності вимог ТД вимогам Закону з урахуванням Особливостей встановлено порушення вимог абзаців 1 та 10 пункту 28 Особливостей.

Служба, не погоджуючись із прийнятим висновком, звернулась до суду з цим позовом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі Особливості).

Відповідно до абз.1 п.3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону №922-VIII, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Відповідно до абз.1 п.28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Абзацом 10 пункту 28 Особливостей передбачено, що тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.

Таким чином, Особливостями передбачений обов'язок замовника формувати тендерну документацію відповідно до вимог Закону з урахуванням спеціальних правил, зокрема - забезпечити наявність у її складі окремих додатків із чітко визначеним переліком документів та/або інформації, які мають подаватися учасниками під час участі у процедурі закупівлі, а також переможцем після її завершення.

Так Службою у пункті 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації визначено вимоги щодо надання учасниками забезпечення тендерної пропозиції у формі безумовної та безвідкличної банківської гарантії у вигляді електронного документа, скріпленого КЕП (кваліфікованим електронним підписом) уповноваженої особи банка-гаранта, а також містяться вимоги до форми, змісту, розміру та умов надання такого забезпечення.

Також у пункті 5 «Забезпечення виконання договору про закупівлю» розділу VI «Результати відкритих торгів та укладання договору про закупівлю» тендерної документації містяться вимоги щодо надання переможцем процедури закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю, а також визначено розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю.

В оскаржуваному висновку відповідачем зазначено, що вимоги щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції інформації та документів, визначених у пункті 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, та щодо надання переможцем інформації та документів, визначених у пункті 5 «Забезпечення виконання договору про закупівлю» розділу VI «Результати відкритих торгів та укладання договору про закупівлю» ТД, не містяться в окремих додатках до ТД, чим порушено вимоги абзаців 1 та 10 пункту 28 Особливостей.

Позивач вважає, що дублювання такої інформації в додатках до тендерної документації є недоцільним. Тим самим Замовник не порушив вимоги абзаців 1 та 10 пункту 28 Особливостей.

Абзацом 10 пункту 28 Особливостей прямо передбачено обов'язок замовника оформлювати як окремі додатки до тендерної документації переліки документів та/або інформації, які подаються учасниками процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, а також документи та/або інформацію, які подаються переможцем процедури закупівлі.

Саме такий спосіб викладення вимог законодавець визначив як обов'язковий для забезпечення чіткості, передбачуваності та прозорості процедур публічних закупівель.

Наведене свідчить, що викладення зазначених вимог безпосередньо у тексті тендерної документації без їх окремого оформлення у вигляді додатків не відповідає визначеному законом порядку. Доводи позивача щодо відсутності доцільності у дублюванні інформації суд не приймає, оскільки законодавець передбачив саме формальний обов'язок викладення таких переліків у додатках, а не залишив це на розсуд замовника.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими висновки відповідача щодо допущення позивачем порушення вимог абзаців 1 та 10 пункту 28 Особливостей.

Суд дійшов висновку, що відповідач виконав покладений на нього ч.2 ст.77 КАС України обов'язок та довів правомірність і обґрунтованість свого рішення, чим спростував твердження позивача про порушення його прав та інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 12, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області (вул. Михайла Грушевського, 49, м. Одеса, 65031, код ЄДРПОУ 25829550) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40477150) про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-04-22-010299-а від 23.06.2025 року.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.