Справа № 420/23597/25
01 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зміни його статусу «військовозобов'язаний» у системі «Оберіг»; - зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до системи «Оберіг» інформацію про його статус, як «не військовозобов'язаний», відповідно до рішення ВЛК від 20.05.2022 року №21.
Позивач зазначив, що він перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , однак 22.04.2022 року його взято на облік як внутрішньо переміщену особу та 20.05.2022 року за результатами медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що свідчить відмітка у військовому квитку № НОМЕР_1 .
Також зазначив, що в червні 2024 року Інгульським РТЦКСП у реєстр «Оберіг» внесено його статус «не військовозобов'язаний». Проте в червні 2025 року його статус у реєстрі «Оберіг» змінений на «військовозобов'язаний» без проведення нової ВЛК.
Крім того зазначив, що 30.06.2025 року він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про поновлення його фактичного статусу в системі «Оберіг». Проте відповіді на вказану заяву не надано.
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зміни його статусу «військовозобов'язаний» у системі «Оберіг», позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 22.07.2025 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою суду від 31.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвала суду від 31.07.2025 року доставлена в підсистемі «Електронний суд» до електронного кабінету відповідача Приморського РТЦКСП 07.08.2025 року. Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позов та витребувані судом докази, інших заяв та клопотань від них не надходило (згідно автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду вхідної кореспонденції по справі станом на 25.08.2025 року не зареєстровано).
Справа розглянута в письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (паспорт № НОМЕР_2 ), зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
Згідно з військовим квитком серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 перебував на військовому обліку в Інгульському РТЦКСП з 18.08.2009 року.
Відповідно до довідки від 22.04.2022 №5125-7001042558 позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу за адресою фактичного місця проживання АДРЕСА_2 .
Згідно з розділу №19 військового квитка серії НОМЕР_3 Одеським РТЦКСП 20.05.2022 року ОСОБА_1 виключено з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», через визнання непридатним до військової служби.
У зв'язку зі зміною в червні 2025 року у реєстрі «Оберіг» його статусу з «не військовозобов'язаний» на «військовозобов'язаний», позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 30.06.2025 №482 про відновлення поточного статусу «не військовозобов'язаний».
Відповідач листом №15/7627 від 07.07.2025 року повідомив заявника, що з початку широкомасштабного вторгнення, випадки помилкового включення з виключення з військового обліку, на підставі рішення позаштатної ВЛК без оформлення свідоцтва про хворобу та погодження його штатною регіональною ВЛК траплялись в деяких територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки на території України.
Також повідомлено позивача, що рішенням про виключення його з військового обліку прийнято ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 . У його випадку записи про виключення з військового обліку у військовому квитку НОМЕР_3 , п.18, 19 зроблені також ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі «Довідки №21 від 20.05.2022 року: Усі зміни стосовно виключення з військового обліку за станом здоров'я в системі «ОБЕРІГ» повинні бути внесені операторами ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Серед іншого повідомлено, що у поточний час за даними системи «ОБЕРІГ» позивач знаходиться на військовому обліку в Інгульському РТЦКСП. Позивачу рекомендовано стати на облік у Одеському РТЦКСП за місцем проживання, повторно пройти військово-лікарську комісію з оформленням свідоцтва про хворобу та направити відповіді документи на затвердження регіональної штатної військово-лікарської комісії.
По цій справі позивач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно змінено у системі «Оберіг» його статус на «військовозобов'язаний», у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ).
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Пунктом 79 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Згідно з п.7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.9 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» передбачено вичерпні підстави для виключення військовозобов'язаного з військового обліку, серед яких, зокрема, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (п.3 ч.6 ст.37 Закону).
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється у відставку якщо військовослужбовці визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.
Матеріалами справи підтверджується, що 20.05.2022 року ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Суд вважає, що ключовим у спірних правовідносинах є факт прийняття рішення про виключення позивача з військового обліку та його реалізація, оскільки саме виключення з військового обліку є юридичним фактом, який свідчить про остаточну втрату позивачем статусу військовозобов'язаного.
Отже у Інгульського РТЦКСП як суб'єкта владних повноважень після виключення позивача з військового обліку були відсутні підстави для його поновлення на військовому обліку та відновлення статусу військовозобов'язаного.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 4 ст.159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
З урахуванням доводів позову, тієї обставини, що наданий строк для відзиву сплинув, та станом на час розгляду справ відзив на позов до суду не надійшов, згідно автоматизованої системи діловодства суду по справі не зареєстровано будь-яких клопотань, заяв відповідача, суд кваліфікує неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо поновлення на військовому обліку виключеного 20.05.2022 року з військового обліку позивача є протиправними.
При цьому, суд вважає, що саме Інгульський РТЦКСП уповноважений на виключення позивача з військовому обліку, оскільки на його обліку наразі перебуває позивач.
Суд вважає, що права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з військового обліку позивача із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»).
Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Однак пунктом 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Відповідно до ч.2-3 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Таким чином, позивач звільнений від сплати судового збору за подання до суду цього позову щодо взяття його на військовий облік, що входить до військового обов'язку.
Отже надмірно сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн він підлягає поверненню позивачу у порядку ст.7 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поновлення на військовому обліку виключеного 20.05.2022 року з військового обліку ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 виключити з військового обліку ОСОБА_1 із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»).
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва