Рішення від 29.08.2025 по справі 420/20842/25

Справа № 420/20842/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Київського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області щодо відмови прийняти та розглянути документи для оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням;

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Київського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 та розглянути у порядку, передбаченому Законом України «Про громадянство України» та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, документи для оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням. В обгрунтування вимог вказує, що позивач спочатку подав до Київського РВ у м.Одесі повний пакет документів разом із Заявою встановленої форми 14 повний пакет документів. Проте працівники Київським РВ у м. Одесі 1 У ДМС в Одеській області відмовили у прийнятті заяви встановленої форми та зазначили, що необхідно написати заяву у довільній формі. Позивач написав заяву у довільній формі та із повним пакетом документів, а також із заявою Форми 14 подав до канцелярії Київського РВ у м. Одесі.

25.03.2025 року, ГУ ДМС в Одеській області в особі Київського РВ у м. Одесі надало відповідь на заяву Позивача щодо встановлення належності дитини до громадянства України, згідно Закону України «Про звернення громадян» було в загальній формі роз'яснено, що причиною відмови у прийняти заяви слугувало подання ОСОБА_1 посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту від 17.12,2018 року № СР 000710, яка не с документом, що підтверджує факт проживання особи на території України на законних підставах з вказаною відповіддю він не згоден та вважає її протиправною.

Ухвалою судді від 02.07.2025 року прийнято та відкрито позовне провадження в адміністративній справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні)..

Відповідач надав відзив на позов у якому вимоги не визнав та зазначив, що позивачем не було дотримано встановленої форми заяви, тому вона розглянута як звернення громадян, також не всі необхідні документи були надані та у посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту сплив термін дії.

Представник позивача надав відповідь на відзив, у якій зазначив, що через відмову працівниками відповідача приймати заяву встановленої форми вона була приєднана до заяви позивача у довільній формі та термін дії посвідки особи, яка потребує додаткового захисту був продовжений до 12.11.2028 року.

Дослідивши адміністративний позов, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , громадянин рф який який перебуває на території України на законних підставах як особа яка потребує додаткового захисту 05 березня 2025 звернувся до Київського РВ у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області із заявою про оформлення набуття його дитиною, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України за територіальним походженням відповідно до Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 р. №215, разом із копіями всіх документів, передбачених законодавством України.

До заяви ним було додано копія свідоцтва про народження, копія свідоцтва про шлюб, копія нотаріально засвідченого перекладу свідоцтва про шлюб, копія посвідчення особи яка потребує додаткового захисту СР000710,пія витягу з реєстру територіальної громади, заява про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням.

На вказану заяву Київським РВ у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області надана відповідь «Щодо надання інформації» від 25.03.2025 року вих.№5112-249/5112.2-25 у якій перелік документів не містить посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, в зв'язку з тим, що на даний час не внесені зміни до законодавства, прийняти документи щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням дитиною на підставі зазначеного документа громадянина ОСОБА_1 не уявляється можливим.

Позивач не погодився з вказаною відповіддю та звернувся до суду.

Джерела права та висновки суду.

Відповідно до п, 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про біженців та осіб, які погребують додаткового або тимчасового захисту», посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, -

паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсним для реалізації прав та виконання обов'язків, передбачених ним Законом та іншими законами України.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» від 18.01.2001 р. №2235-111 (далі - Закон №2235-111).

Відповідно до ст. 1 Закону №2235-111 громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Статтею 6 Закону №2235-111 передбачено, що громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над

дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатного, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до ч. 9 ст. 8 Закону №2235-111 дитина, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за клопотанням одного з її законних представників.

Відповідно до статті 1 Конвенції про скорочення без громадянства, Договірна Держава надає своє громадянство народженій на її території особі, яка в іншому разі була б апатридом. Таке громадянство надається: (а) при народженні, в силу закону або (Ь) при порушенні перед належним органом влади клопотання відповідною особою або від її імені в порядку, встановленому національним законодавством. За умови дотримання положень частини 2 цієї статті жодне подібне клопотання не може бути відхилене.

Відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини, дитина мас бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до п. 43 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 р. № 215/2001 (далі за текстом - Порядок №215), для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням дитиною, яка народилася па території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем (частина третя статті 8 Закону), один із батьків дитини або інший законний представник подає документи, передбачені підпунктами "а" - "г" пункту 39 цього Порядку, а також копію свідоцтва про народження дитини.

Пунктом 1 Порядку № 215 зазначено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи передбачені розділом II цього Порядку.

Відповідно до п. З Порядку № 215 заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.

Згідно з п. 4 Порядку № 215 заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні; особою, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем реєстрації особи; особою, яка постійно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.

Пунктом 5 Порядку № 215 зокрема передбачено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою. Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

Відповідно до підпунктів "а" - "г" пункту 39 Порядку № 215, один із батьків дитини або опікун чи піклувальник подає такі документи:

а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм) дитини;

в) заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду щодо набуття громадянства України;

г) зобов'язання припинити іноземне громадянство - для дітей, які с іноземцями.

Для дітей-іноземців, які є громадянами (підданими) кількох держав, - зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається для дітей, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є діти, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.

Відповідно до п. 5 Порядку № 215 під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника па території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

Відповідно до п. 4 Порядку № 215 заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.

Судом встановлено, що заява позивача не була розглянута відповідачем в Порядку № 215/2001.

Та судом встановлено, позивач 05.03.2025 року до заяви написаною від руки подав відповідачу також заповнену заяву за Формою №14 затверджену Наказом МВС №715 від 16.08.2021р. та відповідач безпідставно її не розглянув та відповідне рішення не прийняв, обмежившись посиланням на відсутність посвідчення особи яка потребує захисту як підставу для її не розгляду.

Водночас із заяви позивача вбачається що до неї додавалось посвідчення особи яка потребує додаткового захисту СР 000710 із терміном дії продовженим до 12.11.2028 року, що спростовує заперечення відповідача вказані у відзиві.

Згідно п.89 Порядку 215 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.

Відповідно до п.90 Порядку Територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

Рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України або про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.

Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.

Враховуючи те, що відповідач не дотримався положень Порядку №215 не прийняв заяву та розглянув її не у встановленому порядку, то суд доходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідач у відзиві про те що заяву позивачу слід подавати не за територіальним походженням, а за народженням на території України, так як судом встановлено, що заява позивача не розглядалась відповідачем та рішення щодо неї не приймалось.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Київського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області щодо відмови прийняти та розглянути документи для оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Київського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 та розглянути у порядку, передбаченому Законом України «Про громадянство України» та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215/2001, документи для оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) код ЄДРПОУ 37811384.

Суддя Е.А.Іванов