01 вересня 2025 р. № 400/7134/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ТІУ-ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ", Комплекс будівель та споруд, №1, буд.7,смт. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, 56541,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.04.2025 №500814290403,
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю « ТІУ - Зелений Гай» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області від 03.04.2025 року № 500814290403 в частині застосування штрафу в розмірі 62 731,33 грн. який безпідставно застосований за період листопад, грудень 2022 року.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що єдиною підставою для скасування податкового повідомлення-рішення від 03.04.2025 №500814290403 в частині, є повторність проведення камеральної перевірки. Позивач фактично погоджується з порушенням термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, проте через проведення «повторної» камеральної перевірки вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 62 731,33 грн., протиправним.
Відповідач надав суду відзив, в якому просить у задоволенні позову відмовити, оскільки камеральна перевірка від 28.02.2025 №2895/14-29-04-03-08/42470135 щодо своєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, є правомірною, проведеною в строки передбачені статтею 102 Кодексу.
Відносно врахування результатів попередньої камеральної перевірки від 04.12.2023 року № 11933/14-29-04-08-06/42470135, вказав, що предметом даної перевірки була несвоєчасна реєстрація податкових накладних №32 від 30.06.2022, №36 від 02.09.2022, №35 від 30.09.2022, №42 від 01.11.2022, №43 від 02.11.2022, №44, №39 від 03.11.2022, №45 від 02.12.2022, №46 від 20.12.2022, №47, 48 від 27.12.2022, №41 ,49 від 29.12.2022. Оскільки, порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних №38 від 30.11.2022 року та №40 від 31.12.2022 року не було предметом камеральної перевірки (оформленої актом від 04.12.2023 року №11933/14-29- 04-08-06/42470135) то відсутні підстави для врахування результатів цієї камеральної перевірки також зазначив, що нормами Податкового кодексу України не передбачено обмежень у проведенні камеральних перевірок за аналогією з нормою п.78.2 ст.78 Податкового кодексу України, якою заборонено контролюючим органам проводити документальні позапланові перевірки з питань, що вже були охоплені під час попередніх перевірок платника податків, а тому посилання представника позивача на протиправність проведення повторної камеральної перевірки є безпідставними, просить в задоволенні позову відмовити.
Справа розглядається відповідно до ст.262 КАС України без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Суд дослідив докази, та встановив таке.
Головним управлінням ДПС у Миколаївській області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ТОВ «ТІУ-ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ» (код ЄДРПОУ 42470135), за липень, листопад, грудень 2022 року, березень 2023 року, про що складено акт від 28.02.2025 №2895/14-29-04-03- 08/42470135.
При складанні акту камеральної перевірки від 28.02.2025 року використано дані ЄРПН та бази даних ДПС України АС «Податковий блок» підсистема «Податковий аудит» - «Несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування», згідно яких встановлено порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів по 4 податковим накладним за липень, листопад, грудень 2022 року, березень 2023 року на суму ПДВ 1 763 975,47 гривень.
ГУ ДПС у Миколаївській області 03.04.2025 року прийнято податкове повідомлення- рішення форми «Н» №500814290403, яким нараховано грошове зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкції в розмірі 143 034,96 гривень.
За результатами перевірки встановлено порушення підпункту 201.10 статі 201 розділу V Кодексу в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН, про що складено акт 28.02.2025 №2895/14-29-04-03- 08/42470135,який направлено платнику засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення.
Згідно з Порядком направлення контролюючими органами податкових повідомлень- рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року N 846, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.02.2021 за №222/35844, ГУ ДПС у Миколаївській області 03.04.2025 року прийнято податкове повідомлення-рішення:
-форми «Н» №0500814290403, яким нараховано грошове зобов'язання у вигляді штрафних санкцій з яким позивач частково не погоджується у розмірі 62 731,33 грн.
Відповідачем встановлені порушення, «Несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування», згідно яких встановлено порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів по 4 податковим накладним за липень, листопад, грудень 2022 року, березень 2023 року на суму ПДВ 1 763 975,47 гривень.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ, із змінами та доповненнями (далі - Кодекс), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Кодексом.
При цьому, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац другий підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Отже, граничним терміном реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних періоду складання: з 16 по 31 липня 2022 року є 15 серпня 2022 року; з 16 по 30 листопада 2022 року є 15 грудня 2022 року; з 16 по 31 грудня 2022 року є 15 січня 2023 року.
Відповідальність платника передбачена пунктом 1201.1 статті 1201 розділу II Кодексу.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Отже, граничним терміном реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних періоду складання: з 16 по 31 березня 2023 року є 18 квітня 2023 року.
Відповідальність платника передбачена пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Судом встановлено, що позивачем оскаржується податкове повідомлення-рішення від 03.04.2025 №500814290403 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 62 731,33 грн. (штрафні санкції за порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 30.11.2022 №38 та від 31.12.2022 №40). Єдиною підставою для скасування податкового повідомлення-рішення від 03.04.2025 №500814290403 у частині, позивач зазначає про повторність проведення камеральної перевірки.
Позивач фактично погоджується з порушенням термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, проте через проведення «повторної» камеральної перевірки вважає оскаржуване податкове повідомленні - рішення протиправним.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Кодексу, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних ЄРПН та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Згідно з пунктом 2 підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Кодексу предметом камеральної перевірки може бути своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.
Відповідно до пункту 76.3 статті 76 розділу ІІ Кодексу камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу.
Абзацом третім пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ Кодексу визначено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 статті 102, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.
Камеральна перевірка від 28.02.2025 №2895/14-29-04-03-08/42470135 щодо своєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, є правомірною, проведеною в строки передбачені статтею 102 Кодексу.
Відносно врахування результатів попередньої камеральної перевірки від 04.12.2023 року № 11933/14-29-04-08-06/42470135, суд зазначає, що предметом даної перевірки була несвоєчасна реєстрація податкових накладних №32 від 30.06.2022, №36 від 02.09.2022, №35 від 30.09.2022, №42 від 01.11.2022, №43 від 02.11.2022, №44, №39 від 03.11.2022, №45 від 02.12.2022, №46 від 20.12.2022, №47, 48 від 27.12.2022, №41 ,49 від 29.12.2022.
Оскільки, порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних № 38 від 30.11.2022 року та № 40 від 31.12.2022 року не було предметом камеральної перевірки (оформленої актом від 04.12.2023 року №11933/14-29- 04-08-06/42470135), відсутні підстави для врахування результатів цієї камеральної перевірки.
Нормами Податкового кодексу України не передбачено обмежень у проведенні камеральних перевірок за аналогією з нормою п.78.2 ст.78 Податкового кодексу України, якою заборонено контролюючим органам проводити документальні позапланові перевірки з питань, що вже були охоплені під час попередніх перевірок платника податків, а тому посилання позивача на протиправність проведення повторної камеральної перевірки суд вважає безпідставним.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не довів суду, що відповідач діяв протиправно, тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІУ-ЗЕЛЕНИЙ ГАЙ" (Комплекс будівель та споруд, №1, буд.7, смт.Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область,56541 код ЄДРПОУ 42470135) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник