01 вересня 2025 рокусправа № 380/2283/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо у не підготовці і надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії позивачу з включенням грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення ЛОАС від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24;
- зобов'язати відповідача підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку на ОСОБА_1 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, з включенням до нього грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення, нарахованого на виконання рішення ЛОАС від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24, відповідно до вимог статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 8, пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (зі змінами);
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення оновленого грошового забезпечення до обрахунку одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і доплату позивачу одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з врахуванням грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення ЛОАС від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позову зазначив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 , які полягають у застосуванні починаючи з 01.02.2020 розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення у 2020, 2021, 2022 та 2023 роках та зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 01.02.2020 по 27.03.2023 із застосуванням в якості розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно та провести його виплату з урахуванням раніше виплачених сум. Стверджує, що оскільки судом встановлено, що Військова частина НОМЕР_1 неправильно нараховувала позивачу грошове забезпечення за останні 24 місяці до звільнення як результат у в/ч НОМЕР_1 виник обов'язок підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для перерахунку та обчислення пенсії, оскільки така була сформована із занижених показників грошового забезпечення. Також наголошує на неправильному обчисленні та виплаті одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби.
Ухвалою від 06.02.2025 суддя прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 01.09.2025 відмовлено у задоволенні заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 16763 від 27.02.2025) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що положеннями постанови КМУ № 704 та розробленої на її виконання Інструкції № 558, встановлено, що у спірний період для обрахунку розмірів посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців застосовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, передбачений додатком 1 та відповідно додатком 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704. Отже, нарахування Позивачу одноразової грошового допомоги у разі звільнення з військової служби, проведено у відповідності до вимог чинного законодавства та керівних документів, а не примітки до Додатків 1 та 14 до Постанови №704, які не є нормою законодавства, а носять лише рекомендаційний характер, тим самим без вимог законодавства. Зобов'язання, до вчинення та вчинення таки дій, які суперечать вимогам чинного законодавства, є незаконними. Також повідомив, що Військова частина НОМЕР_1 в повному обсязі виконує свої обов'язки щодо документального забезпечення колишніх працівників відповідно до норм чинного законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанов Кабінету Міністрів України. Усі документи надаються згідно з процедурою, що унеможливлює визнання бездіяльності як протиправної. Крім того, оновлення довідок про грошове забезпечення відбувається за регламентованим порядком, і надання таких довідок залежить від офіційних запитів Пенсійного фонду. Повідомив, що Військова частина НОМЕР_1 готова надати відповідну довідку у разі надходження офіційного запиту від Пенсійного фонду України або інших відповідних державних органів. Згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704, оновлення довідок відбувається виключно за запитом Пенсійного фонду або уповноважених органів. У разі відсутності такого запиту самостійне видавання довідки є неправомірним.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, 27.03.2023 звільнений з військової служби та виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 27.03.2023 № 61 майора ОСОБА_1 , заступника командира батальйону аеродромно-технічного забезпечення з озброєння, звільненого наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 21 березня 2023 року № 276 з військової служби у відставку відповідно до підпункту «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», слід вважати таким, що вибув.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 , які полягають у застосуванні починаючи з 01.02.2020 розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення у 2020, 2021, 2022 та 2023 роках.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 01.02.2020 по 27.03.2023 із застосуванням в якості розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно та провести його виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.01.2025 у якій просив надати нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для перерахунку пенсії, здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби. Крім того просив надати довідку-розрахунок грошового забезпечення на виконання судового рішення.
Листом від 24.01.2025 № 71/1/455 відповідач повідомив позивача про те, що Військова частина НОМЕР_1 готова надати відповідну довідку у разі надходження офіційного запиту від Пенсійного фонду України або інших відповідних державних органів. Згідно з постановою КМ України від 30.08.2017 № 704 оновлення довідок відбувається виключно за запитом Пенсійного фонду або уповноважених органів. У відсутності такого запиту самостійне видавання довідки є неправомірним. Щодо довідки-розрахунку на виконання рішення ЛОАС повідомив, що військова частина зможе надати належним чином завірену копію після фактичного виконання рішення суду, тобто після здійснення виплати.
Позивач вважає, що оскільки судом встановлено, що Військова частина НОМЕР_1 неправильно нараховувала позивачу грошове забезпечення за останні 24 місяці до звільнення, то у відповідача виник обов'язок підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для перерахунку та обчислення пенсії, оскільки така була сформована із занижених показників грошового забезпечення, а також щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, тому звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні справи суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з нормами ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.
Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12 ), подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства оборони України.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Частинами 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідачем не заперечується, що військовою частиною НОМЕР_1 не включено відомостей про розміри грошового забезпечення за період з 01.02.2020 по 27.03.2023, визначеного з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Суд зазначає, що право позивача на отримання грошового забезпечення у вищевказаному розмірі визначене Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Ні позивачем, ані відповідачем станом на день розгляду справи не надано доказів нарахування та/або отримання грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24, яке набрало законної сили.
При цьому, позивач просить зобов'язати відповідача підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку на ОСОБА_1 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, з включенням до нього грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення, нарахованого на виконання рішення ЛОАС від 17.05.2025 у справі № 380/5539/24.
З огляду на те, що відповідач не нарахував ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 01.02.2020 по 27.03.2023 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2025 у справі № 380/5539/24, суд вважає, що вказаний позов заявлений позивачем передчасно, а тому у його задоволенні слід відмовити.
Крім того, суд враховує, що листом від 24.01.2025 № 71/1/455 відповідач повідомив позивача про те, що довідку-розрахунку на виконання рішення ЛОАС військова частина зможе надати після фактичного виконання рішення суду, тобто після здійснення виплати.
За аналогічного підходу (не виплата грошового забезпечення на виконання рішення ЛОАС від 17.05.2025 у справі № 380/5539/24) відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не включення оновленого грошового забезпечення до обрахунку одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і доплату позивачу одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з врахуванням грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення ЛОАС від 17.05.2024 у справі № 380/5539/24, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, доказів понесення ним інших судових витрат останнім не надано, тому такі, в силу приписів ст. 139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 суд -
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур