КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91
29 серпня 2025 року № 320/43569/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Леонтовича А.М., при секретарі судового засідання Фастівщук А.Г.,
за участю:
представників:
позивача - Пустовіт О.Ю.,
відповідача - Медведського В.В., Гайдука С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Койот" до Національної поліції України,
про визнання протиправними та скасування рішення,
I. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Койот" з позовом до Національної поліції України, у якому просить суд.
- визнати протиправним та скасувати рішення Національної поліції України про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю “Койот» у публічній закупівлі, що оголошена за ідентифікатором № UA-2025-07-29-004482-a, оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Національної поліції України від № 73/2 від 22 серпня 2025 року.
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що найбільш економічно вигідну пропозицію запропоновано учасником процедури закупівлі Товариством з обмеженою відповідальністю "Койот". У зв'язку з цим, розкрито тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі Товариства з обмеженою відповідальністю "Койот".
Відповідно до протокольного рішення (протоколу) уповноваженої особи від 22 серпня 2025 року № 73/2, відповідачем протиправно відхилено пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Койот" щодо закупівлі рюкзаків, код згідно з ЄЗС ДК 021:2015 - 18930000-7 (мішки та пакети), в кількості 7167 одиниць, (ідентифікатор закупівлі - UА-2025-07-29-004482-а), керуючись статтею 31 Закону України "Про публічні закупівлі" та відповідно до абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», п 2.6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом НІІУ від 04 серпня 2023 року № 717 (зі змінами) “Про організацію та проведення в центральному органі управління поліції публічних закупівель та оборонних закупівель». Відтак, просить позов задовольнити.
Відповідач надав суду відзив, згідно з яким стверджував, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки ним було правомірно відхилено пропозицію позивача.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 28.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 29.08.2025 о 11:00.
29.08.2025 у судове засідання прибули сторони.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити, представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Національною поліцією України (далі - НПУ, замовник, відповідач), як Замовником у сфері оборони, в умовах воєнного стану, відповідно до вимог пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 року № 1275 (далі - Особливості № 1275) шляхом проведення відкритих торгів відповідно до порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості № 1178), оголошено закупівлю рюкзаків “код за ЄЗС ДК 021:2015 - 18930000-7 (мішки та пакети), в кількості 7167 одиниць (далі - товар).
Інформація про закупівлю розміщена в електронній системі закупівель “Prozorro» за посиланням: https://prozorro.gov.Ua/uk/tender/UA-2025-07-29-004482-a#tender docs.
Унікальний номер оголошення про проведення спрощеної закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель: UA-2025-07-29-004482-a.
Протоколом № 61 від 28 липня 2025 року Уповноваженою особою Національної поліції України за організацію та проведення публічних закупівель та оборонних закупівель товарів, робіт та послуг оборонного призначення Анатолієм Шулімовим (далі - уповноважена особа) затверджено тендерну документацію (далі - ТД) на закупівлю рюкзаків (код згідно з ЄЗС ДК 021:2015 - 18930000-7 (мішки та пакети).
Згідно із пунктами 4.3-4.6 розділу І ТД, кількість товару рюкзак - 7 167 шт; місце його поставки: місто Київ; строк (термін) поставки товарів до 10 грудня 2025 року включно; умови оплати: по факту поставки товару протягом поточного бюджетного періоду; очікувана вартість предмета закупівлі: 58 574 314,26 грн. з ПДВ.
Відповідно до пункту 6 розділу III ТД, технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі та документи, які Учасник повинен надати для підтвердження відповідності Товару технічним, якісним, кількісним характеристикам предмета закупівлі, наведені у Розділі III Додатку 1 до Документації та Додатку 4 до Документації.
У разі наявності в предметі закупівлі, його технічних та якісних характеристиках посилань на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва після такого посилання слід вважати в наявності вираз “або еквівалент».
Під технічними, якісними та кількісними характеристиками Товару у цій Тендерній документації розуміється також технічна специфікація Товару, згідно з п.3 ч.2 ст. 22 Закону.
Товар, що пропонується Учасником за цими торгами повинен відповідати опису і зразкам предметів однострою поліцейських, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 823 “Про однострій поліцейських» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 № 1016 “Про внесення змін до опису і зразків предметів однострою поліцейських»), зразку кольору основного матеріалу, технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі указаним в Додатку 4 і умовам Розділу III Додатку 1 до Документації.
Згідно рішення Голови Національної поліції України від 14.04.2020 № 4696/01/31-2020 та відповідно до статті 5-1 Закону України “Про Національну поліцію» надається згода юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, які є виробниками товарів легкої промисловості та/або мають намір і/чи беруть участь у процедурах публічних закупівель, на відтворення ознак належності до поліції на окремих елементах та/або предметах (нарукавних знаках, кокардах, фурнітурі, етикетках, ярликах тощо), які будуть використані при виготовленні на замовлення та при проведенні процедур закупівель Національною поліцією предметів (комплектів) однострою поліцейських, описи і зразки якого затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 823 “Про однострій поліцейських» (зі змінами), згідно з вимогами нормативно-технічної документації (технічних умов або описів). Використання вказаними особами ознак належності до поліції з іншою метою забороняється.
З питань пов'язаних із роз'ясненням змісту технічних характеристик Товару та показників, які повинні міститись у протоколах випробувань на основні матеріали, а також щодо ознайомлення зі зразком-еталоном (затверджений разом з відповідною нормативно- технічною документацією (ТО) на цей виріб) предмету закупівлі звертатися до представника Замовника - відділу розроблення та вдосконалення однострою та інших матеріально технічних засобів Департаменту управління майном Національної поліції України (м. Київ), головний спеціаліст відділу Міщаненко Л.М., тел. (044) 254-79-57, e-mail: mimila@police.gov.ua.
Після укладення Договору про закупівлю весь обсяг Товару, що поставлятиметься Учасником-переможцем, має повністю відповідати за своїми технічними, якісними та кількісними характеристиками тому Товару, на який під час проведення процедури закупівлі Учасником було завантажено до електронної системи закупівель документи, визначені в пунктах 2 та/або 3 Розділу III Додатку 1 до Документації, тобто такі документи, що підтверджують відповідність технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі.
Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні відповідати встановленим/зареєстрованим нормативним актам законодавства (державним стандартам (технічним умовам)), які передбачають застосування заходів із захисту довкілля.
Згідно пункту 1 розділу V ТД, розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п'ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей № 1178.
Оцінка тендерних пропозицій Учасників здійснюється за єдиним критерієм - ціна пропозиції (з урахуванням всіх податків (в т.ч. ПДВ), зборів і всіх обов'язкових платежів, які сплачує Учасник, та інших витрат, пов'язаних з поставкою Товару).
Пропозиція, яка матиме найнижчу ціну за підсумками електронного аукціону (оцінки) вважатиметься найбільш економічно вигідною.
За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції Замовник визначає переможця, тендерна пропозиція якого відповідає умовам (вимогам) Документації та має найнижчу ціну, і приймає рішення про намір укласти договір згідно з Законом.
У разі, якщо за результатами електронного аукціону дві або більше пропозицій учасників матимуть однакову ціну, які будуть найнижчими серед інших, найбільш економічно вигідною за таких умов буде визначено пропозицію, яка матиме вище місце в рейтинговій таблиці (ранжуванні), оприлюдненій автоматично електронною системою закупівель.
Учасник, який надав найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію, що є аномально низькою (ціна найбільш економічно вигідної пропозиції за результатами аукціону, яка є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону, та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону), повинен надати протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції обґрунтування в довільній формі щодо цін або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг тендерної пропозиції.
Якщо Замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Згідно із пунктом 3 розділу V ТД, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
1) Учасник процедури закупівлі:
- підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 Особливостей № 1178;
- зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з пунктом 42 Особливостей № 1178;
- не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося Замовником;
- не виправив виявлені Замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених Замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення Замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
- не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/ абзацом дев'ятим пункту 37 Особливостей № 1178;
- визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 Особливостей № 1178;
- є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування»);
2) тендерна пропозиція:
- не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей № 1178;
- є такою, строк дії якої закінчився;
- є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
- не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;
3) переможець процедури закупівлі:
- відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
- не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей № 1178;
- не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
- надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку Замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих Особливостей № 1178.
Замовник може відхилити тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
1) Учасник процедури закупівлі надав неналежне обґрунтування щодо ціни або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг тендерної пропозиції, що є аномально низькою;
2) Учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов'язання за раніше укладеним договором про закупівлю з тим самим Замовником, що призвело до його дострокового розірвання і застосування санкцій у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору. Зазначений Учасник процедури закупівлі може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відхилення тендерної пропозиції. Для цього Учасник процедури закупівлі (суб'єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов'язався сплатити відповідні зобов'язання та відшкодування завданих збитків. Якщо Замовник вважає таке підтвердження достатнім, тендерна пропозиція такого Учасника не може бути відхилена.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні положення цих особливостей та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дати ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику процедури закупівлі/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
У разі коли Учасник процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через чотири дні з дати надходження такого звернення через електронну систему закупівель, але до моменту оприлюднення договору про закупівлю в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.
20 серпня 2025 року відповідно до пунктів 39, 41 Особливостей № 1178 та з урахуванням статей 28, 29 Закону України “Про публічні закупівлі» відбулось розкриття тендерних пропозицій щодо вищезазначеної закупівлі:
Учасник Обсяг Сума пропозиції Ціна/ шт. грн. Економія
ТОВ “КОЙОТ» 7 167 57 379 714,26 8 006,09 1 194 6 00,00
ТОВ “ВД ТЕКС» 7 167 58 494 330,54 8 161,62 79 983, 72
ТОВ “ВГ “ЗАХИСТ
МАЙБУТНЬОГО» 7 167 58 562 703,72 8 171,16 11 610, 54
ТОВ “АнВа» 7 167 58 574 314,26 8 172,78 0
ТОВ “ДВЄ» 7 167 58 574 314,26 8 172,78 0
ПВТП “Акрополіс» 7 167 58 574 314,26 8 172,78 0
За результатом аукціону найнижчу ціну надано учасником - ТОВ “Койот» (далі - Учасник).
В ході проведення перевірки тендерної пропозиції, документації та інформації, що завантажена до електронної системи закупівель у складі пропозиції даного Учасника встановлені недоліки, а саме:
- на підтвердження підпункту 4.2 пункту 4 Розділу І Додатку 1 до Документації, надано складену Учасником довідку про наявність досвіду виконання аналогічного договору, договір та накладні. При цьому, слід зауважити, що на документальне підтвердження повного виконання, зазначеного у довідці договору надано копії накладних сума яких не відповідає ціні зазначеної у Договору;
- на виконання вимоги пункту 3 розділу ПІ Додатка 1 Документації в електронну систему завантажено скановану копію протоколу випробувань BJI ДП “Львівстандартметрологія» від 15.08.2025 № 734-J1/25, в якому на фотографічному зображенні маркування (товарного ярлику та етикетки) назва товару не відповідає вимогам ТО 1842.40108578-505:2025 та предмету закупівлі (замість назви - “Рюкзак» на товарному ярлику та етикетці фактично вказано - “Рюкзак тактичний»);
- на виконання вимоги пункту 4 розділу ІІІ Додатка 1 Документації в електронну систему завантажено скановану копію протоколу випробувань BJI ДП “Львівстандартметрологія» від 15.08.2025 № 735-Л/25, в якому відсутня інформація про відповідність застібки текстильної (25 мм, 50 мм) за показником “питоме зусилля розшарування після 10 000 циклів “закриття-відкриття».
Протоколом Уповноваженої особи № 73/2 від 22 серпня 2025 року відхилено тендерну пропозицію Учасника ТОВ “Койот» в розмірі 57 379 714,26 грн. в закупівлі - рюкзаки “код за ЄЗС ДК 021:2015 - 18930000-7 (мішки та пакети), в кількості 7167 одиниць, (ідентифікатор закупівлі - UA-2025-07-29-004482-a).
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся з позовом до суду.
V. Норми права, які застосував суд
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.
Відповідно до приписів частин 1-3 статті 30 Закону України “Про оборонні закупівлі» особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Відповідно до статті 30 Закону України “Про оборонні закупівлі», абзацу сьомого підпункту 1 пункту 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 24 лютого 2023 p. № 2958-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про оборонні закупівлі» щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.11.2022 № 1275 “Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», пунктом 1 якої Затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (Особливості № 1275); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно із пунктом 1, 2, 4 Особливостей № 1275 здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Пунктом 8 Особливостей № 1275 визначено, Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 p., № 84, ст. 5176; 2023 p., № 51, ст. 2834);
у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України “Про публічні закупівлі», з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 p. N 822 (Офіційний вісник України, 2020 p., № 75, ст. 2407);
шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначені Законом України “Про публічні закупівлі».
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Частиною 9 статті 3 Закону України “Про публічні закупівлі» встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Положеннями статті 31 Закону України “Про публічні закупівлі» передбачено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:
учасник процедури закупівлі:
не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;
не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;
зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону;
не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;
не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;
тендерна пропозиція учасника:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації;
викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією;
є такою, строк дії якої закінчився;
переможець процедури закупівлі:
відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону;
не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону;
не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
У разі якщо учасник, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні та протоколі розгляду тендерних пропозицій, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через п'ять днів з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Вказані Особливості № 1178 встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Згідно із пунктом 24 Особливостей № 1178, Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за сім днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
За приписами пункту 28 Особливостей № 1178, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Пунктами 39 та 41 Особливостей № 1178 встановлено, що розкриття тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 28 Закону (положення абзацу третього частини першої та абзацу другого частини другої статті 28 Закону не застосовуються).
Розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п'ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.
Відповідно до пункту 43 Особливостей № 1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
За правилом пункту 44 Особливостей № 1178, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
учасник процедури закупівлі:
підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;
зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;
не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону / абзацом дев'ятим пункту 37 цих особливостей;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;
є громадянином Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капітані 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація / Республіка Білорусь / Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації / Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. N 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (Офіційний вісник України, 2022 p., N 84, ст. 5176);
тендерна пропозиція:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;
є такою, строк дії якої закінчився;
є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;
переможець процедури закупівлі:
відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих особливостей;
не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.
Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.
VI. Оцінка суду
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавцем чітко регламентований алгоритм проведення процедури закупівлі в умовах дії правого режиму воєнного стану, визначено вичерпний перелік підстав для відхилення пропозиції учасника, а також закріплено право останнього оскаржувати дії та рішення замовника у судовому порядку. При цьому до підстав відхилення пропозиції учасника Законом віднесено, зокрема, невідповідність пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Судом встановлено, що в ході проведення перевірки тендерної пропозиції, документації та інформації, що завантажена до електронної системи закупівель у складі пропозиції даного Учасника встановлені недоліки, а саме:
- на підтвердження підпункту 4.2 пункту 4 Розділу І Додатку 1 до Документації, надано складену Учасником довідку про наявність досвіду виконання аналогічного договору, договір та накладні. При цьому, слід зауважити, що на документальне підтвердження повного виконання, зазначеного у довідці договору надано копії накладних сума яких не відповідає ціні зазначеної у Договору;
- на виконання вимоги пункту 3 розділу III Додатка 1 Документації в електронну систему завантажено скановану копію протоколу випробувань ВЛ ДП “Львівстандартметрологія» від 15.08.2025 № 734-Л/25, в якому на фотографічному зображенні маркування (товарного ярлику та етикетки) назва товару не відповідає вимогам ТО 1842.40108578-505:2025 та предмету закупівлі (замість назви - “Рюкзак» на товарному ярлику та етикетці фактично вказано - “Рюкзак тактичний»);
- на виконання вимоги пункту 4 розділу III Додатка 1 Документації в електронну систему завантажено скановану копію протоколу випробувань ВЛ ДП “Львівстандартметрологія» від 15.08.2025 № 735-Л/25, в якому відсутня інформація про відповідність застібки текстильної (25 мм, 50 мм) за показником “питоме зусилля розшарування після 10 000 циклів “закриття-відкриття».
Не погоджуючись із протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Національної поліції України від № 73/2 від 22 серпня 2025 року позивач, зокрема зазначає, що на виконання вказаних вимог ТД, Учасником надано, зокрема, копію договору про закупівлю товарів за державні кошти № 19/1-69в від 28 травня 2024 року.
Відповідно до пункту 3.1 цього Договору, його ціна, згідно із Специфікацією становить 24 000 000, 00 грн., у тому числі ПДВ - 4 000 000, 00 грн.
На підтвердження виконання вимог вказаного договору Учасником надано копію специфікації на суму 23 999 999, 40 грн (у тому числі ПДВ - 3 999 999, 90 грн); копію технічної специфікації; копію додаткової угоди № 1 від 28 травня 2024 року, якою ціна договору визначена у розмірі 23 999 999, 40 грн (у тому числі ПДВ - 3 999 999, 90 грн); копію додаткової угоди № 2 від 04 червня 2024 року про зміну банківських реквізитів; копію видаткової накладної № 2 від 05 червня 2024 року на суму 5 510 247,60 грн (у тому числі ПДВ - 918 374, 60 грн); копію видаткової накладної № 3 від 05 червня 2024 року на суму З 091 720, 00 грн (у тому числі ПДВ - 515 286, 67 грн); копію видаткової накладної № 4 від 05 червня 2024 року на суму 3 091 720, 00 грн (у тому числі ПДВ - 515 286, 67 грн); копію видаткової накладної № 5 від 07 червня 2024 року на суму 3 091 720, 00 грн (у тому числі ПДВ - 515 286, 67 грн); копію видаткової накладної № 6 від 10 червня 2024 року на суму 1 978 700, 80 грн (у тому числі ПДВ - 329 783, 47 грн).
Між тим, під час загрузки документів та платформу Prozorro, з невідомих позивачу причин не завантажились ще дві видаткові накладні № 7 від 10 червня 2024 року на суму 753 641, 00 грн (у тому числі ПДВ - 125 606, 83 грн.) № 8 від 10 червня 2024 року на суму 6 482 250, 00 грн (у тому числі ПДВ - 1 080 375, 00 грн.) - копії наявні у матеріалах справи.
Загальна сума по видатковим накладним № 2 від 05 червня 2024 року, № 3 від 05 червня 2024 року, № 4 від 05 червня 2024 року, № 5 від 07 червня 2024 року, № 6 від 10 червня 2024 року, № 7 від 10 червня 2024 року, № 8 від 10 червня 2024 року складає 23 999 999, 40 грн, що повністю відповідає ціні договору № 19/1-69в від 28 травня 2024 року, з урахуванням додаткової угоди № 1 від 28 травня 2024 року, якою ціна договору визначена у розмірі 23 999 999, 40 грн (у тому числі ПДВ - 3 999 999, 90 грн).
Позивач вказує на те, що відповідач не надав позивачу можливості усунути невідповідності, шляхом розміщення повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель у відповідності до пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 471) (далі - Особливості № 1178).
Суд оцінюючи доводи позивача в зазначеній частині позовних вимог зазначає таке.
Пунктом 43 Особливостей № 1178 встановлено, що якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
При цьому, під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).
Разом із тим, з Протоколу № 73/2 вбачається, що під час розгляду тендерної пропозиції позивача було виявлено три невідповідності його тендерної пропозиції вимогам тендерної документації, одна з них - перша підпадала під критерії усунення.
Водночас друга та третя невідповідність інформації та документів, які виявлені під час розгляду тендерної пропозиції є невідповідністю умовам технічної специфікації та іншим вимогам, які ставились до технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, а саме в пропозиції учасника відсутня інформація про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, які вимагались в тендерній документації.
Таким чином, наявність другої та третьої невідповідностей стали підставою для відхилення тендерної пропозиції позивача, оскільки згідно вимог чинного законодавства вони не підпадають під критерії таких, що можуть бути усуненні.
Зокрема такими двома невідповідностями є:
- невідповідність назви товару предмету закупівлі на фотографічному зображенні маркування (товарного ярлику та етикетки), зазначеному в Протоколі випробувань ВЛ ДП “Львівстандартметрологія» від 15 серпня 2025 року № 734-Л/25 (далі - Протокол випробувань), вимогам ТО 1842.40108578-505:2025 (арк.ТО 27), а саме замість назви - “Рюкзак» на товарному ярлику та етикетці фактично вказано - “Рюкзак тактичний»).
Розділом ІІІ додатку 1 до тендерної документації Замовник встановив перелік документів, що подаються всіма учасниками процедури закупівлі щодо підтвердження відповідності запропонованого Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, встановленим Замовником.
Згідно пункту 3 розділу ІІІ додатку 1 до тендерної документації Замовник запросив в усіх учасників закупівлі скановану копію протоколу випробувань (довідки, декларації, експертного висновку, сертифікату або іншого документу) (надалі - Протокол випробувань) виданого учаснику уповноваженим акредитованим органом з оцінки відповідності (згідно з реєстрами Міністерства економіки України та/або Національного агентства з акредитації України) (далі - акредитований орган) у поточному році про відповідність запропонованого Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі.
У відповідності із розділом ІІІ Додатку № 1 до Тендерної документації (арк. 27-28) Протокол випробувань в обов'язковому порядку повинен містити інформацію про відповідність зразку Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі, наведеним в Додатку № 4 до Документації, зокрема: - вимогам нормативно-технічної документації (вимогам Технічного опису - ТО) за наступними розділами: “Основні параметри та розміри» (п.1.1. ТО), “Зовнішній вигляд (конструкція)» (пп.1.2.1. - 1.2.5. п. 1.2. ТО), “Маркування» (пп.1.6.2., 1.6.3. п. 1.6. ТО); - фотографічне зображення зовнішнього вигляду предмету закупівлі та зображення з інформацією яка підтверджує виробника запропонованого товару (товарний ярлик, етикетка, бірка, тощо).
У вступі технічного опису 1842.40108578-505:2025 (далі - ТО) зазначено, що він поширюється на рюкзак для поліцейських Національної поліції України, використовується у Національній поліції України та іншими суб'єктами господарювання, які здійснюють на договірних засадах виготовлення та постачання Національній поліції України предметів однострою поліцейських, є обов'язковим щодо дотримання вимог при виготовленні рюкзака для поліцейських і керівним при прийманні готової продукції даного асортименту.
Згідно пунктів 1.6.2. ТО товарний ярлик повинен містити, зокрема назву предмету матеріального забезпечення згідно з нормами належності Національної поліції України.
Аналогічна інформація повинна міститись на етикетці згідно з пунктом 1.6.3. ТО.
Судом встановлено, що предметом закупівлі UA-2025-07-29-004482-а є рюкзак як предмет однострою поліцейських, згідно з описом і зразками предметів однострою поліцейських, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2019 р. № 1055) “Про однострій поліцейських», а не рюкзак тактичний, що є окремим предметом однострою поліцейських з іншими вимогами до нього, відповідно до вищезазначеної постанови.
Крім того, вимоги до маркування таких предметів відноситься до пункту 1 ТО “Технічні вимоги», а також віднесено Замовником до розділу ІІІ додатку 1 до тендерної документації, документи перелічені в якому мають підтверджувати відповідність запропонованого Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам.
Пунктом 43 Особливостей № 1178 встановлено критерії до невідповідностей, вимогу про усунення яких замовник розміщує в електронній системі закупівель.
Вказаним пунктом встановлено винятки, у яких не застосовується пункт 43 Особливостей № 1178, а саме: відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції.
Судом встановлено, що у Протоколі випробувань, наданим позивачем у складі тендерної пропозиції, відсутнє інформація про відповідність застібки текстильної (25 мм, 50 мм) за показником “питоме зусилля розшарування після 10 000 циклів “закриття_відкриття», що не спростовано в судовому засіданні представником позивача.
Відносно посилання позивача у позовній заяві стосовно того, що на сторінці 6 протоколу випробувань продукції №735-Л/25 від 15 серпня 2025 року наведені результати Застібка текстильна (“гачки» та “петлі» назва - Застібка текстильна 25 мм, койот 514 А (100 % нейлон): ТО 1842.40108578-505:2025, Додаток Б. Таблиця Б.5 питоме зусилля зсуву після 10 000 циклів “закриття- відкриття», Н/см2, суд зазначає таке.
Судом досліджено в судовому засіданні зазначене посилання позивача та встановлено, що ані 6 сторінка, ані інші сторінки протоколу випробувань продукції №735-Л/25 від 15 серпня 2025 року не містять результатів стосовно: питоме зусилля розшарування після 10 000 циклів “закриття- відкриття», Н/см2.
Згідно пункту 4 розділу ІІІ Додатку № 1 до Тендерної документації (арк. 28) скановані копії протоколів випробувань (досліджень), виданих Учаснику не раніше 2024 року акредитованим органом, що засвідчують відповідність основних матеріалів Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі (Додаток 4 до Документації), зокрема: - застібка текстильна (сировинний склад*, зусилля відриву, питоме зусилля зсуву та розшарування після 10 000 циклів “закриття-відкриття»).
Зазначені вимоги містяться на арк. 26, 34-35 ТО.
З огляду на наведене суд погоджується із доводами відповідача про безпідставність посилання позивача на відповідність товару вимогам, встановленим у тендерній документації, ДСТУ 2060-92 та ТО з огляду на те, що протокол випробувань продукції №735-Л/25 від 15 серпня 2025 року містить результати випробувань Застібка текстильна питоме зусилля зсуву після 10 000 циклів “закриття- відкриття», Н/см2, за відсутності іншого показника - питоме зусилля розшарування.
Позивачем не доведено, а судом під час дослідження матеріалів справи не встановлено доказів проведення випробувань продукції що засвідчують відповідність основних матеріалів Товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі (Додаток 4 до Документації), зокрема: - застібка текстильна, питоме зусилля розшарування після 10 000 циклів “закриття_відкриття».
Суд зауважує, що проведення випробування щодо різних вимог питоме зусилля "зсуву" та питоме зусилля "розшарування" після 10 000 циклів "закриття_відкриття" до предмета не є взаємозамінними та не підтверджують одне-одного.
Ураховуючи зазначене, суд вважає, відповідачем обґрунтовано відхилено тендерну пропозицію учасника з підстав встановлених статтею 31 Закону та пунктом 44 Особливостей № 1178, однією з яких є невідповідність тендерної пропозиції учасника умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей (пункт 2 частини першої статті 31 Закону та абзац другий підпункт 2 пункту 44 Особливостей № 1178).
З огляду на викладене, суд вважає, що Національна поліція України за результатом розгляду тендерної пропозиції позивача правомірно відхилила її, оскільки дві невідповідності в інформації та документах, які виявлені під час розгляду тендерної пропозиції позивача відносяться до технічних та якісних характеристик предмету закупівлі, а тому не підпадають під критерії інформації та документів, щодо яких Замовник має право розмістити повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель згідно з пунктом 43 Особливостей № 1178.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.
VII. Висновок суду
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
VIII. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Враховуючи, що в задоволенні позову слід відмовити, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня його проголошення.
Суддя Леонтович А.М.