Ухвала від 29.08.2025 по справі 320/43260/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в забезпеченні позову

29 серпня 2025 року справа № 320/43260/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Громадської організації «Мархалівка. Підтримка» про забезпечення позову до подачі позовної заяви,

ВСТАНОВИВ:

26.08.2025 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" звернулась Громадська організація «Мархалівка. Підтримка» із заявою про забезпечення позову до подачі позовної заяви, в якій просить суд:

- забезпечити позов до Державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» шляхом встановлення заборони вчиняти дії, які безпідставно вчиняє Державна установа «Національне військове меморіальне кладовище» та інші особи, а саме:

- заборони Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище» (код ЄДРПОУ 45022710) проведення діяльності з розташування національного військового меморіального кладовища, зокрема будівництва, вирубки лісу, проведення поховань на земельній ділянці з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457, що знаходиться на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області;

- заборонити іншим особам (підрядникам, субпідрядникам Державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» тощо) проведення діяльності з розташування національного військового меморіального кладовища, зокрема будівництва, вирубки лісу, проведення поховань на земельній ділянці з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457 що знаходиться на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області.

Заяву про забезпечення позову до його подачі з додатками подано представником заявника - адвокатом Давиденком О.П. через підсистему "Електронний суд" 26.08.2025.

Вказану заяву про забезпечення позову від 26.08.2025 до його подачі зареєстровано в КП "Діловодство спеціалізованого суду" 28.08.2025 та було передано судді Кушновій А.О. для розгляду.

Відповідно до пункту 1 частини першої, частини другої статті 153 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

У разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.

За нормами частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

З урахування наведеного положення Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд заяви про забезпечення позову здійснюється без повідомлення сторін.

В обґрунтування заяви про забезпечення позову зазначено, що Державною установою «Національне військове меморіальне кладовище» ведеться діяльність (далі - ДУ «НВМК») отримано дозвіл на початок будівельних робіт, до яких входять підготовчі роботи по розташуванню кладовища шляхом вирубки лісу Смарагдової мережі Європи (Emerald network), що захищається Бернською конвенцією, на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області, на межі сіл Мархалівка та Іванковичі (вул. Лісова) Обухівського району Київської області. При цьому заявник вказує, що у квітні 2024 року ГО «МАРХАЛІВКА. ПІДТРИМКА» отримала колективне звернення від мешканців села Мархалівка та Іванковичі Фастівського району Київської області, в якому викладаються обставини щодо незаконної діяльності відповідача, які порушують екологічні права та інтереси громади, а також міститься прохання здійснювати представництво інтересів громади у судах.

Заявник зазначає, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 у справі № 320/25649/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2025, адміністративний позов Громадської організації «МАРХАЛІВКА. ПІДТРИМКА» до Київської обласної військової адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна установа «Національне військове меморіальне кладовище», про визнання протиправними та скасування пунктів 2-5 розпорядження КОВА № 275 від 14.03.2024 задоволено, визнано протиправною зміну цільового призначення й надання земельної ділянки ДУ «НВМК». Проте, незважаючи на рішення суду, НВМК продовжує незаконну діяльність, чим наносить невиправну шкоду природі та екології.

Так, НВМК із залученням підрядних організацій, провадиться зняття ґрунтового покриву із застосуванням спеціалізованої техніки, облаштування доріг та проїздів, облаштування огороджувального паркану, вирубка цінного лісу, будівництво різних споруд.

Вказує, що з метою припинення неправомірних дій відповідача, позивач має намір звернутися до суду з позовом до ДУ «НВМК» про скасування реєстрації декларації згідно сертифікату від 19.05.2025 про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом (1 черга) об'єктів (Реєстраційний номер в ЄДЕССБ ІУ 123250516725), виданий Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище»; скасування дозволу на виконання будівельних робіт (Реєстраційний номер в ЄДЕССБ ІУ013250715823) від 15.07.2025, виданий Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище».

Заявник також зазначає, що здійснення діяльності відповідачем для розташування кладовища, що проводиться впритул до місця проживання мешканців села Мархалівка та Іванковичі, спричинить незворотні екологічні наслідки для цих мешканців, зокрема, у вигляді підтоплення територій, знищення флори й фауни, зміни рівня ґрунтових вод, зникнення води в колодязях, про що зокрема зазначають експерти у відповідних звітах при проведенні досліджень вказаних ділянок. Крім того, здійснення забудови, наміри якої суперечать вимогам містобудівної документації (Генерального плану населеного пункту), нівелює мету планування та забезпечення сталого розвитку населеного пункту, а отже, порушує суспільні інтереси.

На думку заявника, будівництво кладовища може призвести до настання надзвичайної ситуації, наявність ризиків утруднення чи неможливості виконання рішення суду, ефективного захисту та поновлення порушених прав й інтересів позивача, тому обґрунтованим й беззаперечно законним є такий вид забезпечення позову до його подання як встановлення заборони вчиняти дії, забороною іншим особам вчиняти дії щодо проведення діяльності з розташування національного військового меморіального кладовища, зокрема будівництва, вирубки лісу, проведення поховань на земельній ділянці з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457 що знаходиться на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області.

Заявник наголошує, що у разі невжиття заходів забезпечення позову до його подання будівництво кладовища без наявності права на земельну ділянку, без дотримання норм й правил щодо розташування кладовищ зі знищенням цінного лісу, флори й фауни, що входять до Смарагдової мережі, яка охороняється Бернською конвенцією, з порушеннями міжнародних норм права й зобов'язань, іншого законодавства України, всупереч рішенням судів, у т.ч. Верховного суду, продовжиться, що призведе у подальшому до негативних наслідків.

Крім того, вважає, що невжиття заходів забезпечення позову до його подання може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист та поновлення порушених чи оспорюваних прав й інтересів позивача, за захистом яких він має намір звернутися до суду.

29.08.2025 від державної установи “Національне військове меморіальне кладовище» (далі - Відповідач, ДУ “НВМК») надійшли заперечення на заяву про забезпечення позову до його подання, в яких ДУ “НВМК» просить відмовити у задоволенні такої заяви.

Відповідно до Положення про державну установу “Національне військове меморіальне кладовище», затвердженого наказом Міністерства у справах ветеранів України від 04.11.2022 №195, установа є юридичною особою публічного права та не має у своєму складі інших юридичний осіб.

Частиною третьою статті 2 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, не можуть здійснювати владні повноваження, крім випадків, визначених законом.

Таким чином, ДУ “НВМК» не здійснює владні повноваження та не є органом державної влади. ДУ “НВМК» не є суб'єктом владних повноважень, а тому Позивач схибив у визначенні природи того чи іншого учасника спірних правовідносин (у нашому випадку -Відповідача), помилково визначивши суб'єкта як реалізатора публічної влади й вказавши, що це публічно-правові правовідносини.

ДУ “НВМК», відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року № 245-р, визначена замовником будівництва Національного військового меморіального кладовища. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 р. № 236-р визначено місце розташування Національного військового меморіального кладовища: Гатненська сільська територіальна громада Фастівського району Київської області, земельні ділянки з кадастровими номерами 3222481200:05:002:0457 площею 258,7298 гектара та 3222481200:05:002:0458 площею 7,9607 гектара.

20 березня 2024 року ДУ “НВМК» отримано право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3222481200:05:002:0458 за цільовим призначенням 07.09 “Земельні ділянки загального користування відведені під місця поховання» за номером в державному реєстрі речових прав 54238158.

20 березня 2024 року ДУ “НВМК» отримано право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457 за цільовим призначенням 07.09 “Земельні ділянки загального користування відведені під місця поховання» за номером в державному реєстрі речових прав 54236839.

Зазначене право користування не оскаржено та не скованою.

Національному військовому меморіальному кладовищу присвоєно адресу: Київська обл., Фастівський район, Гатненська територіальна громада, с.Віта Поштова, вулиця Звенигородська, 212.

Отже, земельні ділянки з кадастровими номерами 3222481200:05:002:0457 площею 258,7298 гектара та 3222481200:05:002:0458 площею 7,9607 гектара знаходяться за межами сіл Мархалівка та Іванковичі, отже не створюють жодних правових наслідків для Позивача, тому не можуть порушувати його права чи інтереси.

Відсутність порушеного суб'єктивного права Позивача є самостійною та достатньою підставою для відмови у задоволенні такого позову судом та, відповідно, заяви про забезпечення позову.

Розглянувши заяву про забезпечення позову до його подання, суд звертає увагу на таке.

За положеннями статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

При цьому, частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачений вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Для задоволення судом поданої заявником заяви про забезпечення адміністративного позову останній має довести, що невжиття обраних заходів призведе хоча б до одного з наслідків, передбачених частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд зазначає, що підстави, з яких може бути вжито заходів забезпечення позову, є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям цієї статті при формальному дотриманні її вимог. Необґрунтоване вжиття таких заходів може привести до правових ускладнень, значно більших, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Також, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, а також вказати, в чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов'язані з відновленням прав будуть значними.

Тобто, обов'язковою умовою застосування заходів забезпечення позову є наявність хоча б однієї з таких обставин: очевидність небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; доведення позивачем того, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч.6 ст.151 КАС України, не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб'єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.

Виходячи із системного аналізу зазначених положень, убачається, що застосування заходів забезпечення позову можливе лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. При цьому небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника має бути очевидною.

Отже метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів заявника від можливих недобросовісних дій з боку суб'єкта владних повноважень, щоб забезпечити заявнику реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на його користь, у тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Судом встановлено, що на підставі розпорядження Київської обласної військової адміністрації №275 від 14.03.2024 «Про вилучення та надання в постійне користування земельної ділянки зі зміною цільового призначення державній установі «Національне військове меморіальне кладовище»:

- вилучено з постійного користування Національного університету біоресурсів та природокористування України земельну ділянку державної власності з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457 площею 258,7298 га з цільовим призначенням 09.01 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, що розташована на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області (за межами населених пунктів);

- змінено цільове призначення земельної ділянки, визначеної у пункті 1 цього розпорядження х 09.01 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг на 07.09 земельні ділянки загального користування, відведені під місця поховання з правом витребування дерев і чагарників та використання у визначеному законодавством порядку заготовленої при цьому деревини Державною установою «Національне військове меморіальне кладовище»;

- надано Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище» в постійне користування земельну ділянку із земель державної власності з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457 площею 258,7298 га з цільовим призначенням 07.09 земельні ділянки загального користування, відведені під місця поховання, що розташована на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області (за межами населених пунктів) для розміщення Національного військового меморіального кладовища;

- Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище» у встановленому законодавством порядку забезпечити здійснення державної реєстрації права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457 площею 258,7298 га, що розташована на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області (за межами населених пунктів).

На підставі вказаного розпорядження №275 від 14.03.2024 Державною установою «Національне військове меморіальне кладовище» було оголошено тендер «Послуги з видалення зелених насаджень на об'єкті: «Нове будівництво Національного військового меморіального кладовища за адресою: Київська область, Фастівський район, в межах Гатненської територіальної громади».

Відповідно до відкритих даних з веб сайту «Прозорро» переможцем тендеру визначено товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОСПЕЦЮГ» (код ЄДРПОУ 43645826), з яким укладено договір № 014-2024 від 01.04.2024.

Звертаючись до суду із заявою про забезпечення позову до подачі позову, заявник просить заборонити Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище» проведення діяльності з розташування національного військового меморіального кладовища, зокрема будівництва, вирубки лісу, проведення поховань на земельній ділянці з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457, що знаходиться на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області; заборонити іншим особам (підрядникам, субпідрядникам Державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» тощо) проведення діяльності з розташування національного військового меморіального кладовища, зокрема будівництва, вирубки лісу, проведення поховань на земельній ділянці з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457, що знаходиться на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області.

Суд зазначає, що вимога заявника про заборону Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище» (код ЄДРПОУ 45022710) та будь-яким іншим особам вчиняти дії щодо проведення діяльності з розташування національного військового меморіального кладовища, зокрема будівництва, вирубки лісу, проведення поховань на земельній ділянці з кадастровим номером 3222481200:05:002:0457, що знаходиться на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області, є втручанням в наслідки проведеного тендеру.

За наявності прямої заборони втручання в процедуру закупівлі послуг (тендер) та наслідки його проведення (у вигляді виконання робіт переможцем тендеру, що безпосередньо випливають з договору, укладеного за результатами проведеного тендеру), передбаченої ч.6 ст.151 КАС України, суд вважає, що заявлені в заяві про забезпечення позову вимоги не можуть бути задоволені.

Наведені вимоги прямо суперечать положенням частини статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому заява позивача про забезпечення позову до подачі позову задоволенню не підлягає.

Водночас суд зазначає, що питання правомірності реєстрації декларації згідно сертифікату від 19.05.2025 про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (Реєстраційний номер в ЄДЕССБ ІУ 123250516725) та правомірності надання Державній установі «Національне військове меморіальне кладовище» дозволу на виконання будівельних робіт (Реєстраційний номер в ЄДЕССБ ІУ013250715823) від 15.07.2025, підлягає дослідженню по суті заявлених позовних вимог, щодо позову, з яким заявник має намір звернутися до суду, є неприпустимим, адже саме під час розгляду спору по суті, учасниками справи надаються відповідні докази на підтвердження своєї правової позиції, забезпечується принципи змагальності та рівності учасників справи.

Слід відмітити, що забезпечення адміністративного позову є крайнім заходом, вжиття якого можливе виключно за наявності підстав вважати, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень є очевидно протиправними.

Враховуючи викладене, заява про забезпечення позову до його подання задоволенню не підлягає.

Згідно з ч. 5 ст. 154 КАС України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 8 ст. 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Керуючись статтями 150-154 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви Громадської організації «Мархалівка. Підтримка» про забезпечення позову від 26.08.2025 до подання позовної заяви, - відмовити.

2. Копію ухвали надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Кушнова А.О.