28 серпня 2025 року м. Київ справа №754/7403/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними,
ОСОБА_1 звернувся до Деснянського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві управління обслуговування громадян щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві управління обслуговування громадян призначити пенсію за віком на пільгових умовах і пільгових розмірах за списком №2 виробництв, робіт, професій, посада і показників, та відповідно до положень пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 02 березня 2016 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області відмовило йому у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, у зв'язку з відсутністю спеціального стажу.
На думку позивача такі дії Пенсійного органу є протиправним та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення, в зв'язку з чим він звернувся до суду.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 05.06.2023 адміністративну справу №754/7403/23 у передано до Київського окружного адміністративного суду для розгляду за територіальною підсудністю.
За результатом автоматизованого розподілу, справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду залучено співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову та зазначає відсутність підстав для призначення пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи за Списком №2. Необхідний для позивача пільговий стаж визначений п.2 ч. 2. ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та становить 12 років 6 місяців. Натомість, страховий стаж позивача на момент звернення становить 37 років 06 місяців 16 днів, спеціальний стаж становить 11 років 02 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення даного виду пенсії.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Деснянським РУ ГУ МВС України в місті Києві 25.04.2002.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 :
- 03.04.1989 прийнято на посаду техніка 2 категорії з експлуатації та ремонту бурового обладнання Сейсморозвідувальної партії №1;
- 03.05.1989 переведений на посаду помічника бурильника 5 розряду Сейсморозвідувальної партії №1;
- 01.02.1991 переведений на посаду машиніста бурової установки 5 розряду Пошуково-знімальної партії;
- 31.03.1993 звільнено з посади відповідно до ст. 38 КЗпП України;
- 01.06.1993 прийнятий на посаду машиніста бурової установки 5 розряду Геологорозвідувальної партії;
- 01.03.1999 звільнений у зв'язку з переведенням відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України;
- 01.03.1999 прийнято в порядку переведення на посаду машиніста бурової установки 5 розряду Геологорозвідувальної партії;
- 01.11.1999 переведений на посаду майстра бурового свердловини 2 категорії Київської геологорозвідувальної партії;
- 01. 08.2012 переведений на посаду майстра бурового свердловини 1 категорії Київської геологорозвідувальної партії;
- 26.12.2022 переведено на посаду слюсара з ремонту автомобілів 5 розряду Київської бурової партії та звільнити від безпосередньої участі у проведенні польових геологорозвідувальних робіт з припиненням виплати польового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книги або відповідних записів у ній, позивач з 03.05.1989 по 31.03.1993, з 01.06.1993 по 01.11.2022 приймав участь у польових геологорозвідувальних роботах з повним робочим днем, які складають 3703 робочих днів, а саме: у 1989 - 193 днів, у 1990 - 198 днів, у 1991 - 157 днів, у 1992 - 132 дні, у 1993 - 63 дні, у 1994 - 80 днів, у 1995 - 80 днів, у 1996 - 76 днів, у 1997 - 112 днів, у 1999 - 126 днів, у 2000 - 197 днів, у 2001 - 186 днів, у 2002 - 172 днів, у 2003 - 206 днів, у 2004 - 128 днів, у 2005 - 100 днів, у 2006 - 87 днів, у 2007 - 51 день, у 2008 - 124 днів, у 2009 - 145 днів, у 2010 - 146 днів, у 2011 - 136 днів, у 2012 - 55 днів, у 2013 - 29 днів, у 2014 - 119 днів, у 2015 - 99 днів, у 2016 - 70 днів, у 2017 - 74 дня, у 2018 - 42 дня, у 2019 -65 днів, у 2020 - 143 дня, у 2021 - 60 днів, у 2022 - 52 дня.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". До заяви було додано: трудова книжка НОМЕР_2 , диплом про освіту, довідки про стаж, ідентифікаційний код.
Головний управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, було прийнято рішення № 262340018087 від 10.02.2023, яким позивачу було відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку відсутності спеціального стажу.
У вказаному рішенні відповідач зазначив, що відповідно до п. "б" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п.2 розділу ХV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за вислугу років мають, зокрема працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових, топограво-геодезичних, географічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах, - після досягнення 55 років при стажі роботи для чоловіків не менше 30 років з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.
Вік заявника 55 років 3 місяці 12 днів, страховий стаж становить 37 років 6 місяців 16 днів, пільговий стаж становить 11 років 2 місяці 20 днів.
До страхового стажу та до пільгового стажу зараховано усі періоди.
У спірному рішенні відповідач зазначив, що дата, з якої позивач матиме право на пенсію за віком - 22.10.2027.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №178-ХІІ та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 (далі Закон №1058).
Згідно з пунктом першим частини 1 статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 114 Закону №1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058 встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
При цьому період роботи безпосередньо в польових умовах протягом півроку або більше півроку зараховується за рік роботи, менше півроку - за фактичною тривалістю, а на сезонних роботах - відповідно до статті 61 цього Закону.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), який регулює застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 3 Порядку № 383 застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Згідно з п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До 01.01.1992 діяв Список №2 затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173.
У період з 01.01.1992 по 10.03.1994 діяв Список №2 виробництв, робіт, професій, посад, показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991, період з 10.03.1994 по 16.01.2003 - Список №2 виробництв, робіт, професій, посад, показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, період 16.01.2003 по 02.08.2016 - Список №2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, період з 03.08.2016 - Список №2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461.
Відповідно до записів трудової книжки позивач працював:
- з 03.04.1989 по 02.05.1989 ( 1 місяць) на посаді техніка 2 категорії з експлуатації та ремонту бурового обладнання;
- 03.05.1989 по 31.01.1991 ( 1 рік 8 місяців 29 днів) на посаді помічника бурильника 5 розряду
- з 01.02.1991 по 31.10.1999 ( 8 років 9 місяців ) на посаді машиніста бурової установки 5 розряду;
- з 01.11.1999 по 26.12.2022 ( 23 роки 1 місяць 26 днів) на посаді майстра бурового свердловини.
Суд зазначає, що Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01.01.1992 (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16.01.2003, - застосовуються Списки № 1, 2, затвердження постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
Робота, яку виконував позивач передбачена в Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, - розділ ХШ «БУРЕНИЕ, ДОББІЧА И ПЕРЕРАБОТКА НЕФТИ И ГАЗА, ПЕРЕРАБОТКА УГЛЯ И СЛАНЦА», Бурение, підрозділ а) робітники: бурильники та їх помічники;
В Списку № 2 передбачений перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162, розділ XXVII «Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів», підрозділах, робітники, шифр 2290000а-13590: Машиністи бурових установок, бурильники, бурильники баштових бурових кареток ББК-4 і "Клаймакс", бурильники механічного буріння, бурильники механічного буріння свердловин переносних бурових установок, бурильники механічного буріння свердловин, бурильники механічного ударного буріння бурильники на бурінні глибоких свердловин, бурильники бурінні, бурильники на верстатах обертального (колонкового) буріння, бурильники пневматичного буріння і на верствах ударно-обертального буріння, бурильники ручного буріння свердловини, бурильники ручного ударно обертального буріння свердловини, бурильники свердловин, бурильники (машиністи) верстатів обертального (колонкового) буріння, бурильники (машиністи) верстатів ударно канатного буріння, бурильники структурно пошукового буріння, бурові майстри механічного колонкового буріння, бурові робітники на верстатах обертального (колонкового) буріння, майстри змінного механічного буріння свердловини, майстри штангового буріння вручну (змінні), машиністи бурових верстатів, машиністи кранівники з бурових робіт, машиністи машин вертикального буріння, машиністи машин горизонтального буріння, машиністи збоєчно-бурових машин, машиністи свердловин гідроврубу, машиністи верстатів канатно-ударного буріння, машиністи верстатів термічного буріння, машиністи верстатів ударно канатного і обертального буріння, машиністи верстатів шарошечного буріння, робітники на ручному і механічному бурінні у тому числі зайняті на буріння розвідувально-експлуатаційних свердловин на воду глибиною понад 50 м і піднаглядних органам державного нагляду.
Крім цього, дана позиція передбачена в Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, розділ XXV11 «Будівництво», підрозділ а, робітники, шифр 27а: Машиністи бурових установок, у тому числі зайняті бурінням розвідувально-експлуатаційних свердловин на воду завглибшки понад 50.
Поряд з цим, згідно Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, який був чинним у 2006-2013 роках, до робіт, що надають право на пільгову пенсію за Списком №2, відносилися роботи на посаді - розділу "XII. Буріння, видобування та перероблення нафти, газу та газового конденсату, перероблення вугілля та сланцю.", підрозділу "1. Буріння. 12.1б" майстри бурові, їх помічники.
Таким чином, суд зазначає, що позивач працював на посадах помічника бурильника 5 розряду, машиністом бурової установки 5 розряду, а згодом майстром бурового свердловини 2 і 1 категорії, а отже дана робота пов'язана із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що сумарно становить більше 12 років 6 місяців.
Також, як було вказано раніше відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №7-389 від 09.11.2022 видана ДП "Українська геологічна компанія", позивач приймав безпосередню участь у польових геологорозвідувальних роботах з повним робочим днем, а саме 3703 робочих днів (10 років 3 місяця 13 днів).
У пункті «б» частини першої статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за вислугу років мають: працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах: чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі. При цьому період роботи безпосередньо в польових умовах протягом півроку або більше півроку зараховується за рік роботи, менше півроку - за фактичною тривалістю, а на сезонних роботах - відповідно до статті 61 вказаного Закону.
У частині шостій статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що при призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 вказаного Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність рішення про відмову у призначенні пенсії від 10.02.2023 №262340018087.
При цьому суд зазначає, що оскаржуване рішення прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, як помилково вважає позивач.
Водночас щодо позовної вимоги в частині зобов'язання відповідача призначити пенсію, суд зазначає таке.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи N?(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов?язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта. У разі наявності у суб?єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов?язання судом суб?єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Призначення та виплата пенсії є дискреційними повноваженнями пенсійного органу.
Зважаючи на встановлені обставини справи, норми чинного законодавства, з метою правильного та ефективного способу захисту порушеного права суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов?язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з урахуванням встановлених судом обставин.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.02.2023 №262340018087 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 2, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (тисяча сімдесят три грн. 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ідентифікаційний код 13814885).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.